• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GRAGAGROGOG: no, převodník potřebuješ pouze pokud z toho chceš mít velkou tiskárnu/frézku s pravítkama. Pokud pravítka nepotřebuješ a stačí ti krokáče, tak je jednodušší DIR/STP a to jsou defakto čtyři softwarový PWM kanály a k tomu dalších 6 GPIO pinů. A ikdyby Raspi měnilo stavy jednou za 5 instukcí, tak se obávám, že bude výrazně rychlejší než arduino, který s osmibitovou sběrnicí bude dělit float, nedej bože double. A pokud to hodíš na Arch linux, tak to zvládneš hodně ořezat o zbytečný věci, nehledě na to, že na RPI2 bys měl být schopen vyčlenit jedno jádro
    K tomuhle ovládání je ideální I2S sběrnice, ale tu bohužel raspi nemá vyvedenou, ale už jsem koukal na jiné a začínám přemýšlet že bych použil armový Cortexy od ST (408F nebo 411F)

    A co se týče kinematiky, to je pro mě velmi lákavá výzva, a buď bych tam napasoval knihovny z CNCLinuxu, nebo dodělal to, co je na ATMegu, jen s tím rozdílem, že v C++

    PS: a stále můžeš použít "nice" pro nastavení vyšší priority procesu, abys měl jistotu, že to poběží opravdu přednostně (jen nevím, jestli se dá nastavít, aby dva určité procesory běžely na různých jádrech každý extra.)
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: u tý oficiální jsme ještě narazili na jeden takovej pěknej bug - ono to po čase vždycky přestalo hrát :-) Kolega se potom dopátral k tomu, že to zapnutí PWM vytvoří nový vlákno, který už se snad korektně neukončí nebo něco takovýho... takže vlákna tam zůstanou viset až to narazí na nějaký defaultní limit - pak to není schopno už vytvořit nové vlákno a tudíž to už PWM pin nesepne :-)

    Jinak místo kompu s octoprintem je to IMHO perfektní - kupoval jsem si to i k tý svojí. Jenom musim ubastlit ještě nějakou elektroniku, protože trafíčko od RPi mě dost štve, když tam mám krásnej 12V zdroj :-)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: jen ta offico neni vubec delana na real time tak si to dela kdy chce, ale sou uz prave ty knihovny optimalizovany na real time bud s pouzitim dma pripadne vypinanim preruseni etc tam se da dosahnout slusnych vysledku .... tim chci rict ze samotny raspi na rizeni 3d tisk bych nepouzil, jen misto komplu klidne :)
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: poustel jsem to z te standardni "python" (ono je to stejne cely v C) knihovny tema pwm funkcema
    SPM
    SPM --- ---
    realne jsem na rpi jednou zkousel prehrat melodii - na gpio pinu byl bzucak, sepnutim dostal napajeni, takze spinanim s nejakou frekvenci z toho lezl ton. a i to fungovalo dost na pendrek a hralo to pokazdy jinak :)
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    TEAPACK: Tím bych si nebyl tak jistý, 250MHz bude spíš frekvence hodin tý sběrnice, reálný přenos je o dost pomalejší: http://codeandlife.com/2012/07/03/benchmarking-raspberry-pi-gpio-speed/ a to měří jeden pin, další jsou asi (???) horší "GPIO 4 was selected due to easy access and no overlapping functionality". Normálnímu mikrořadiči zabere jedna změna 1-2 instrukce. Ano, papírově jsi furt rychlepší, ale jde hlavně o dodržení časování což nevim jak bude pi "zvládat" když na tom OS poběží ještě bůhvíco... Něco na goolu jsem sice objevil, ale podle videa koukam, že to zvládne tak 1cm/s http://3dprint.com/16060/raspberry-pi-3d-printer/ ono taky napsat dobře kinematiku neni taková prdel a moc lidí který si váží svého času a zároveň tomu rozumí se tomuhle věnovat nebude. Stejně k tomu potřebuješ externí drivery, analogový převodník a to už rovnou můžeš udělat novou desku a když už jsi u toho nějaký pos.... avr tě vyjde na 5 dolarů.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SPM: No, jestli to jede na 250MHz, tak je to rozhodně častěji, než 8bit s 12MHz, co počítá všechno ve floatu.
    SPM
    SPM --- ---
    TEAPACK: z widlí bych nic netisknul ani omylem, ale pořád prostě na plném OS (na kterém si nedejbože pustíš ještě webserver s HTML5 aplikací, která parsuje gcody a dělá další věci, co samotný RPi utluče samo o sobě) se nelze spolehnout, že to bude ovládat v čase fakt jak má (viz výše).

    TEAPACK: za 10k šla sada dílů na rebel koupit tuším i na tom JRC - obecně stavebnice za tuhle cenu se už sehnat dají...

    GRAGAGROGOG: 250MHz je tuším frekvence, při kterém to vyčítá/nastavuje GPIO piny. Ale jo, mně to taky nepřijde jako dobrý nápad řídit to z RPi :-)
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    SPM: Eh, pokud vim, GPIO u raspberry nejsou "součástí procesoru" ale periferie která s procesorem komunikuje po celkem pomalé sběrnici, nečekej přesné krokování a tím pádem ani rychlý tisk, navíc raspi nemá žádný ADC.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    PECA: Tady jeden človíček prodává komplet rebela II a za docela příjemnou cenu.
    Kompletní sada dílů pro stavbu 3D tiskárny Rebel 2
    http://www.clexpert.cz/3dtisk/rebel2/kompletni-sada-dilu
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SPM: Linux není tak strašný jako Widle a i na Raspi se můžeš spolehnout, že to poběží o mnoho spolehlivěji než na woknech. Každopádně pokud si člověk není jistý, tak se používá ještě smooth-stepper, což je defakto malý FIFO buffer těsně před drivery motorů.

    Navíc, když jsem se koukal do zdrojáků Průšovo AT-megy, tak jsem tam nenašel nic o počítání hybnosti extruderu při pohybu, což 8bit asi neupočítá, ale Raspi už to dá v pohodě =)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    PECA: tak tak, nechas ovladani toho cotrolleru 3d tiskarny na raspberry s octopi ... vzhledem k tomu ze to urcite pouziva hafo lidi nebude problem dohledat nakolik je to problematicke na nejake vypadky komunikace ... cele rozhrani octopi vali pres browser
    SPM
    SPM --- ---
    PECA: Octoprint jako takový nahrazuje velký počítač - cpe data do sériového/USB portu. A dá se to nainstalovat na Raspberry. Teoreticky tou Raspberry se dá celá tiskárna řídit - tj. použít to místo Arduina, co se tam dneska dává a mít tam jenom tu tupou desku - ono to stejně funguje tak, že to dostává akorát nějaké slabé signály, což RPi s GPIO umí taky. Nicméně tohle už Octoprint neumí; na to by bylo potřeba něco najít nebo napsat. (A sám si teda nejsem úplně jistej tím, jestli je to nejlepší nápad, protože Linux na RPi narozdíl od Arduina není realtime a chod tý aplikace ovlivňuje hromada dalších věcí... a ono se pak může něco někde stát, tisknoucí program se na půl vteřiny zastaví a hned si to tam někde ublinkne kus plastu :-) ).
    PECA
    PECA --- ---
    GANDALFSEDY: Octoprint - jestli jsem to dobře pochopil, tak nahrazuje "velký" počítač a tiskárnu může řídit přes USB. Je to tak?
    Navíc to má webové rozhraní, takže je to vlastně defacto 3dprintserver... Tak je fakt, že potom by stačila úplně hodně tupá deska a to "chytrý" a ovládání by se řešilo přes octopi.

    Každopádně, než slepím kostru a pojezdy a něž přišetřím na další progres, tak mám dost času rozmýšlet.
    SPM
    SPM --- ---
    AKA_THE_A: Ta moje už je navíc odkráglovaná, protože ten hrot topí nějak málo a ještě dost různě, takže třeba cín už taví jenom na jednom místě a je potřeba ho najít. Ale úplně skvěle se hodina na zatavování matek do plastovejch součástek při stavbě RebeliXu - ABS to taví pořád a je škoda na to kurvit slušnou pájku :-D
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SPM: já mám s 3-kolíkem a je to opravdu uzeměný... o stanici žádná, ale tu tyčku sem tam ještě furt používám, skvěle se hodí na tlustý licny ;-)
    SPM
    SPM --- ---
    AKA_THE_A: no, to laciný pájecí pero, co jsem měl doma, mělo jenom dvouvidlici, takže s uzemněnim nevim :) Jako nejlepší na to je asi nějaký pero/stanice, kde se dá regulovat teplota - tam bych se pak nebál zničení MOSFETů teplem apod. (a ani mě s mejma úplně volšovovejma rukama se mi tím zatím nepovedlo nic odpravit). Ale chápu, že když má k bastlení odpor, tak je to zbytečná investice :-)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    PECA: na pájení si kup "tyčku" za 200kč (jsou i levnější...), horkej konec je uzeměnej, narozdíl od trafačky která "plave", je pak menší šance něco zlikvidovat výbojem ;-)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    PECA: pak tedy mas jeste http://reprap.org/wiki/Generation_7_Electronics ... tam muzes dat megu nebo cortexe0+ a rozsireni na lcd atd je mozny ... zase na druhou stranu muzes vzit holej board pridat raspberry s octoprintem malej display a kameru a valit ovladani pres raspi vcetne dotykacu a kamery
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam