• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    VLADDRACUL: Aby vam to lepidlo vydrzelo teploty hotbedu. Krom toho ja pouzival podobnou folii k necemu jinemu a ta prilnavost me zrovna nepresvedcila. Jako na magnetky na lednicku dobry, ale tady vam nevim kamaradi . . .
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    GANBOY: Špatná magnetická folie - https://www.unimagnet.cz/598-magneticka-folie-samolepici.html tahle má samolepící vrstvu.
    GANBOY
    GANBOY --- ---
    VLADDRACUL: a jak se to slepí k sobě?
    Jako klidně proč ne, ale i tak bych vzal radši i klasickou podložku...
    BEREGOND
    BEREGOND --- ---
    Mám otázku, nemám s 3D tiskem vůbec zkušenosti, jak je na tom 3D tisk a zdravotní bezpečnost. Dá se třeba dejme tomu spát v místnosti v které se tiskne? Nevznikají při tom tavení plastu nějaké výpary apod.
    GANBOY
    GANBOY --- ---
    Btw nějaká rada kde v Praze sehnat magnetickou podložku?
    ACID
    ACID --- ---
    ROMANICAK: pokud nejsi uplné kopyto, tak stavebnici prusy, nejsem si ale jisty, jak tiskne prusa ABS bez zadeklování.. to je obecný problém všech otevřených tiskáren. Pořád nemám čas dokončit heat tent pro svoji AM8, tak jsem to celkem s úspěchem řešil pomocí heat shieldu který se tisknul zároveň s modelem, ale to pomůže jen omezeně a u malých věcí..
    PLA a PETG ti to bude tisknout bez problémů..

    TALAGE: hmm, škoda. Tím pro mě blender ztratil přitažlivost. I s F360 narážím na problémy že něco neumí, nebo naprosto zbytečně komplikovaně ve srovnání se Solid Edge, SolidWorks apod, ale za ty "peníze" je pro domácí použití super. Jen ta nenažranost.. od prvního použití před pár lety žádné zásadní zlepšení nepřišlo, jen víc a víc čekám..
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    TALAGE:
    Se zrucnosti nemam problem.

    OK, dekuji vsem za rady.
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    ROMANICAK: MK3 ze stavebnice je podle me taky v pohode. Vsechny komponenty maji otestovany a hlavne hrajou vsechny dohromady, vcetne firmware a tiskovych profilu ve sliceru. To je vzdycky nejvetsi sranec odladit tyto veci. A prusa tohle odladene opravdu ma, at si kdo chce co chce.

    Pokud jsi alespon trochu technicky zdatny (udrzis sroubovak, zasroubujes sroubek, zamacknes knektor...), tak bych se stavebnice vubec nebal. Pokud dodrzis stavebni navod a budes peclivy, urcite pojede po sestaveni na prvni sup. Davat penize za hotovou mi prijde mimo. Za ty prachy navic muzes nakoupit tunu materialu.

    Na YT najdes videa kompletace MK3, tak se koukni at vic do ceho jdes ... davaji to 12 leti kluci.
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    ACID: Blender je spickovy nastroj ale obavam se, ze neni primarne urcen k tvorbe 3D modelu pro tisk. Samozrejme to lze, ale cesta k cili je trochu slozitejsi.
    V blenderu zvladnu udelat vse co potrebuji a mozna i neco navic, presto jej k vyrobe podkladu pro 3D tisk pouzivam minimalne. Jen k drobnym upravam STL (zalepeni diry a pod).

    Napriklad blender "neumi" parametricke modelovani, tak jako F360, OnShape, OpenSCAD nebo FreeCAD. Takze pokud v nem nemas uz neco namodelovano, tak bych s nim ted nezacinal. Learning curve je normalni, ale musi se pochopit filozofie ovladani. (Ktera je mimochoem podle meho super.) To je neco jako editor 'vim', spousta lidi jej nenavidi, ale kyz se jej naucis, tak uz nikdy v nicem jinem nepises.

    Po dlouhem rozmysleni jsem se uchylil k FreeCADu a OpnSCADu. Nekdy to s freeCADem boli, nekdy se mi to cele rozesere, ale postupem casu se to lepsi, tak, jak se snazim ladit techniku modelovani. FC taky mi dost pomohl, kdyz jsem si chtel zkusit F360 - v podstate po par tutorialech jsem jel hned. (A F360 je teda paradni, to jako fakt.)

    OnShape, F360 - super nastroje, ale jednoho dne muzou zariznout licenci a je po prdeli.

    Jo, a F360 mi nejede na linuxu :).
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    ANDY_WARHOL:
    Ta se mi nelibi, jedno rameno nikdy nemuze bejt dostatecne stabilni, leda ze by bylo extremne robustni. Coz podle obrazku neni.


    AXTHEB:
    TALAGE:
    Toho jsem se bal :-/

    Rozdil postaveny (a asi i zkaliborvany??? ) od stavebnice je hromada penez. Oni to fakt kalibrujou, takze kdyz koupim tu drazsi, tak mi treba rok (tisknul bych fakt jen obcas, ne kazdej den) vydrzi bez udrzby?
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ROMANICAK: bod #3 - souhlas, ze MK3 je bez problemu .. nastavis jednou a tisknes
    pokud se neobjevi nejaky vylozene problem (ucpana tryska, ...) a za predpokladu, ze jednou za cas udelas udrzbu ala kontrola remenu
    bez problemu zvlada i vozeni autem sem a tam, aniz by bylo potreba po kazdym prevozu pachat nejakou rekalibracni voodoo magii
    hlavne diky bodu #5 se vyhnes MMU jednotce - v podstate vsechno srani s MK3 jsme meli/mame kvuli MMU
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Prusa, můžeš si i počkat na tu novou mini za 10k.
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    ROMANICAK: Pokud nechces Ultimaker a pod., ktery je asi cenove nekde jinde a chces dodrzet bod 3, tak asi Prusu. Ma to odladeny, ma support. Vsehny ostatni Anety, Endery a ja nevim co, vtsinou potebuji trochu tunit a upgradovat, aby to bylo ono. Jinymi slovy nemusi hned fachcit out of the box.

    Priprav se na to, ze drive nebo pozdeji tomu budes stejne trochu rozumet. I ten Prusa se ti casem rozhodi a bude se ti to hodit.

    Ja stavel RebelaII od nuly. Nikdy pred tim jsem nevidel zadnou tiskarnu nazivo, zkusenost s tiskem nula. Diky tomu build procesu dnes umim nektere veci eliminovat. Bohuzel, stale je se co ucit :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ROMANICAK: Tak zrovna Průšovky jsou od sraní se v bodu 3 asi nejdál, kam se pod 50k můžeš dostat.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    Ahoj, rad ych pozadal o radu...obcas potrebuju nejakej patvar z plastu pro neco, premyslim o 3D tiskarne.

    Kdyz ted pominu finance - ktera je pro takovy to domaci prototypovani nejlepsi?

    1. Urcite chci klasickou Prusa typ, nechci delty nebo optickej tisk v kapaline.
    2. Asi jsem schopen si zajistit kryt, aby na to nesel pruvan a uvnitr byla stala teplota - eliminace praskani modelu.
    3. Nechci si hrat dlouhy hodiny s nastavovanim a ladenim samotnyho stroje pokazdy, kdyz chci neco vyrobit. Potrebuju proste prijit, nahrat, vytisknout a zacit model pouzivat. Nechci resit hromady pruvodnich jevu/chyb 3d tisku.
    4. Preferuju bytelnejsi konstrukce at to nevibruje.
    5. Staci mi jeden extruder a nemusi umet barvicky. Tisk bude v drtivy vetsine ABS, obcas PLA ci PET.

    Strasne se mi libi Prusa I3 MK3S, ale bojim se prave bodu 3. Co si o tom myslite?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QWWERTY: ale musí to člověk každý rok řešit :-)
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    GRAGAGROGOG: jak ti dokážou, že sis s tím vydělal víc než $1000?
    LIVE_RUSTY
    LIVE_RUSTY --- ---
    Já toho teda moc nenamodeluju, ale když něco, tak používám onshape.
    Zdarma, běží v prohlížeči. Omezení je v tom, že je pak model veřejný.
    Onshape | Product Development Platform
    https://www.onshape.com/
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ANDY_WARHOL: z toho co tam ctu, tak na personal/non-commercial pouziti zustane Fusion porad free, ne? nerikej, ze kreslenim v TinkerCadu vydelavas pres $1000, aby jsi se musel klasifikovat jako commercial :D

    Fusion 360 free license changes | Fusion 360 | Autodesk Knowledge Network
    https://knowledge.autodesk.com/...aas/sfdcarticles/sfdcarticles/Fusion-360-Free-License-Changes.html
    Fusion 360 for Free Personal Use | Fusion 360 | Autodesk
    https://www.autodesk.com/campaigns/fusion-360-for-hobbyists
    - for individuals who are doing home-based, non-commercial design, manufacturing, and fabrication projects.
    - must be learning for personal use, outside of a company environment, commercial training, outside of their primary employment.
    - Individuals with “hobby businesses,” generating less than $1,000 USD in annual revenue, are exempt from the non-commercial requirement, thus for the free, personal use of Fusion 360.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    GRAGAGROGOG: jen mě zajímalo, jestli to learning curve se vztahuje k blenderu a co to zhruba dělá :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam