• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    25$ / hard to beat
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    TS100 ma dost spatne udelanej ten konektor, protoze se proste osoupe a pak "hasne" protoze nedoleha PID. Stejne tak ten powercord se proste muze vylomit a dalsi vec je ten kryt se pri vetsipm pouzivani stipe. (vse moje osobni zkusenost).
    To vse resi prave TS-80
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    muzem porovnat, mam TS100 i TS80p :)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    BOAR: nemám srovnání s TS100, předtím jsem měl nějakou sranda pájecí stanici z hobbykingu asi za pětikilo s otočným knoflíkem, jakože regulace teploty a kopytem místo hrotu. Tak pinecil je dost posun, ať už co se týče rychlosti nahřívání a celkový takový obratnosti a příjemnosti a v neposlední řadě i značně skladnější. Super je uspávání kdy ji nepoužíváš, ale to má TS100 asi taky.

    Ale jako vs TS100 si netroufám hodnotit a jsem přesvědčen že ani nevyužiju veškerých výhod týhle páječky.
    BOAR
    BOAR --- ---
    REDSNAKE: ja mam svoji ts100, a ta je uzasna, na to moje pajeni. asi tak 100 lepsi, nez ta solomonka, co jsem mel predtim. TEda tam slo asi o ty hroty, ktery se proste neohrejvaly, a nedrzely cin.
    je pinecil v necem extra lepsi ?
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    BOAR: tak to gl. rozhodně maj hezký věci a třeba pinecil miluju, ale s tou dostupností je to bída.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    myslim ze pine64/rock64 lehce distribuuje teapack :)
    BOAR
    BOAR --- ---
    REDSNAKE: no jako pinetab by se mi libil :-)
    a jedno rock64 mam doma, a ted (v news) psali, ze by mel byt zase k naskladnen. tak snad. vezmu jich asi vic. treba 4 :-)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    BOAR: pine64 je notoricky známý nedostupností prakticky čehokoliv co vyprodukujou i mimo tak zoufalý doby jako je ta dnešní. Aby ses dočkal, no..
    BOAR
    BOAR --- ---
    ad dostupnost pi + jejich klonu: cekam, az mi naskladnej tohle:
    ROCK64-4GB Single Board Computer[Restocking around late April] - PINE STORE
    https://pine64.com/product/rock64-4gb-single-board-computer/
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    Tak jsem si chtel jit koupit za 2 litry rpi400, ze si udelam na terase low cost compa s problemy s prehravanim velkych videi a oni samostatne nejsou a nevi se kdy budou .. rpishop prodava jen sady za 3k, ktere si imho vubec nevyplaci. Za ty prachy mi prijde lepsi si poridit nejaky repas, ktery s videem nebude mit problem. Docela me to mrzi, mam doma jedno 400 a jedno rpi4 8gb jako server a na hrani s cidly. Jsem docela rad, ze jsem stihl zero w2 na ovladani zalevani skleniku, protoze nez dnes kupovat stare zero w (puvodni cena 350) s nabijeckou za 1400, to bych si radeji urizl pindika. Prijde mi, ze distributor opustil filozofii platformy ruku v ruce s problemy s dodavkou a ceny zvedl naprosto nesmyslne.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GIOMIKY: mám podobný solár a provozoval jsem to loni v létě jako experiment s Pine64, webkamenou a časosběrem. Mezi solár a Pine jsem měl danou 20Ah powerbanku od Xiomi, která na začátku i na konci ukazovala plné nabití (75-100%). Měřiče spotřeby jsem tam neměl, tak z toho nemám žádné výstupy a zopakovat to na podzim a v zimě už jsem nestihl, takže to už zase čeká v šuplíku =/
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    Ono se to dá celkem dobře kombinovat. Záleží na tom co člověk dělá. Já třeba na jednom Raspberry renderuju obraz, ovládám LEDkovej display, mixuju a přehrávám zvuk. Logika a renderování je napsaný v C#, ale na ten display a zvuk používám naimportovaný C/C++ knihovny (SDL a rpi-rgb-led-matrix).
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GIOMIKY: můžeš si Raspbian naistalovat jako virtuálku a pokud si zachováš ARMovou architekturu, tak kompilovat rovnou tam =) někde jsem nedávno narazil na návod, jak si to rozjet - možná tady?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GIOMIKY: v Pythonu je toho sposta jak na ovládání GPIO, tak TTY apod. Používám to docela dlouho a vždycky je na začátku nějaký workaround, ale pak už o tom člověk neví až do pádu systému =)
    Co se týče rychlosti, tak pokud bys to měl psát v C#, Javě nebo Pythonu, tak python bude nejrychlejší. Pokud by ti to nestačilo, tak můžeš překompilovat Python do Cython, což ti převede tvoje pythoní knihovny do Cčka a pak ti v pythonu běží defakto jen innit.
    Měl jsem na RPi2B s originál kamerou rozjeté OpenCV s detekcí překážek a streamingem přes USB Wifi do "dálkového" ovládání a byl tam lag cca 2s v obrazu, ale zpracování na malině běželo pohodlně na 10Hz a v tu dobu jsem o Cythonu ani nětušil a OpenCV neumělo půlku věcí co dnes =)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    LARS_GUNNER: Jen pro prehlednost... kdyz rikam ze C je rychly, tak tim myslim opravdu C, maximalne C++, nemyslim C# coz je uplne jinej jazyk....
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    GIOMIKY: nemam zkusenosti, ale nemyslim si. myslim ze micropython je hlavne malej, takze se vejde na maly mikrokontrolery bez vetsiho mnozstvi pameti, i treba na ty, kam se nevejde linux. neni tam pak OS, ale jen micropython. to ze to bezi i na linuxu je spis jen vedlejsi efekt vyvoje nebo vychytavka pro ucely debugovani, asi to ani nebylo tak zamysleny puvodne.

    kod v pythonu nikdy nebude ani vzdalene rychlej. co naopak rychly je jsou pythonovy knihovny napsany v C, ktery python vola aby delaly vypocty narocny na vykon. Pokud tedy ma python knihovnu ktera vse udela v C a ty ji jen podhodis data, tak je jedno jakej python pouzivas. Pokud veskera tezka prace bude napsana jako kod v pythonu, tak to bude vzdy pomaly.
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    GIOMIKY: Pripojuju se k dotazu. Projekt na raspberry pro zpracovani signalu. Chci pouzit C#, ale dostupnost knihoven Pythonu me laka.
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    TOOMIX: tu mam taky a uz druhou. Prvni odesla do vecnych lovist za necele tri roky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam