• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    MEDDOG: jo litinova by mohla byt lepsi. Co mi osobne ale schazi ze vlozky nemaj rost kterym si zarostujes. Hledal jsem takovou dlouho a marne. Jaky duvod vede vyrobce tam nedavat takovou uzitecnou vec mi je zahadou.
    MEDDOG
    MEDDOG --- ---
    OGMIOS: Sory málo jsem se rozepsal. Mam topení více méně kombinované. Na systém mam napichlej jak el. Kotel, tak i krbovou vlozku v budoucnu chci ještě kotel nebo výměník vzduch/voda. Nicméně mam krbovou vlozk Aqatick 85 od firmy BeF a ta mi prorezla a z vyměniku mi chčije voda, stěny jsou tak oslabené ze to asi opravit nepůjde. Navíc je to svarenec z tahokovu a ne z litiny.
    Práce s dřevem a i úklid je náročnější. To vše vím, ale ten krb chci, každopádně dnes uz asi s litinovým vymenikem.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    MEDDOG: mam vlozku a radsi bych sel dneska uz do krbovek z duvodu udrzby kdyz se ti tam neco vysere. Sice jsem si nechal servisni otvor ale pak do toho potrebujes nekdy hrabnout vic a budes to muset rozbourat. Navic 19kw tim chces topit jako hlavnim zdrojem? Budes mit doma hodne bordelu z dreva, tomu se nevyhnes. Pro me bylo topeni drevem jasnou volbou ale dneska uz bych radsi krbovky na obcasny zatopeni pro atmosferu a mit nekde bokem v kotelne normalni kotel. Leda ze bys mel tak dokonale zateplenej barak ze budes topit jen jednou za cas do akumulace.
    CUKI
    CUKI --- ---
    STETKA: Dospěl jsem k podobným závěrům, i když nepřesnost čidel vlivem dlouhodobé nekalibrace nebyla nějak velký problém. Cena je asi největší zátěž. Nicméně já osobně VZT nikomu nikdy nenutil. Pokud někdo umí větrat zas tak moc mu to nepřinese. Já třeba u sebe mám systém VZT se zemním výměníkem, ale jednotku jsem ještě nezapojil z důvodu testování. Chtěl bych to pět let dát bez ni a pak pět let s ní a porovnat v reálu. Zatím sbírám data. Nicméně u mě budou VZT 2. Jedna na denní provoz a jedna na noční. Udělat to vše na jednou jednotku sice jde, ale postrádá to jednoduchost systému a nic to nepřinese. Elektronicky řízené klapky jsou dost drahé a zvyšuje to zbytečně tlakové ztráty.

    STETKA:
    Já nemluvím o tom, aby se nic nepočítalo, ale jen že výpočet na ZÚ je naprosto zavádějící. Já se naopak snažím vše počítat podle reálných potřeb lidí co tam budou bydlet a toho jak dům budou využívat. Podle toho se snažím vypočítat a najít nejvhodnější řešení. Každý je jiný a pro každého je vhodné něco jiného.
    A věta že se to tak dělá a že on to tak dělá celý život, na to jsem přímo alergickej :-D
    STETKA
    STETKA --- ---
    CUKI: já vzt beru hlavně jako zařízení na výměnu vzduchu. To, že něco šetří je příjemný bonus (ostatně tak beru pasivní dům jako celek - vždycky zákazníkům říkám, že jde hlavně o komfort bydlení a mimochodem je to také levné na provoz...). S CO2 čidly jsme dlouho experimentovali, ale nakonec se nám nejvíc osvědčila prostě dobře nastavená vzt bez čidel s případnou úpravou dle provozu (každý žije trochu jinak). CO2 čidla jsou poměrně drahá, nemají moc dlouhou životnost a navíc je potřeba je většinou ještě průběžně kalibrovat, což dává poměrně velké nároky na uživatele a podle mě dobře fungující vzduchotechnika je taková o které uživatel neví (nemá nikde průvan, nedělá to hluk a má čerstvý vzduch) - akorát si po nějakém čase uvědomí, že vlastně dlouho neotevřel okno, protože ho k tomu nic nenutilo...
    STETKA
    STETKA --- ---
    CUKI: Taky mě dokáže vytočit do nepříčetnosti, když vidím co jsou "odborníci" schopní lidem napovídat, ale zkušenost mám spíš opačnou - většinou jsou to ti co to nepočítají nebo to počítají špatně a prostě těm lidem řeknou, že se to tak dělá a oni jim uvěří a zaplatí jim hrozné peníze a my to pak předěláváme.
    Snažíme se také dělat domy co nejefektivněji - co nejkvalitnější (ať už co se týče použitých materiálů, provedení práce a kvality bydlení), ale nedokážu si představit, že bychom to neměli podložené výpočty, nejedeme primárně na dotace, ale všechny naše domy je neměli problém získat...
    CUKI
    CUKI --- ---
    STETKA: To s těmi základy jsem se špatně vyjádřil. Prostě pultová střecha nepřenáší všechny síly ideálně kolmo dolu. Je fakt že ty sklony většinou nejsou velké, takže to není žádná trága, ale pak je zase větší požadavek na krytinu pod cca 15-16° sklonu už moc na výběr není. Pokud je zatravněná, tam je pultová střecha velká výhoda.

    VZT se počítá v těch výpočtech globálně pro celý dům. To je velká chyba. Tvrdím, že je mnohem zajímavější použít alespoň 2 VZT i když třeba horší účinnosti na denní a noční prostory. Protože ve výpočtu je zavádějící úvaha, že větráním se ztratí 1/2 tepla, což je hloupost. A ta 1/2 se prachsprostě násobí papírovou účinností jednotky. Toho kdo tohle vymyslel bych pověsil za koule do průvanu.

    Je jasné že ideální stav větrat dle složité regulace klapek jen ty místnosti kde CO čidla klesnou pod nějaký limit, je pěkné, ale finančně neprosaditelné.

    CUKI
    CUKI --- ---
    STETKA: To že to shrábne ta firma je jedna věc to mě netrápí, ale problém je že tu rekonstrukci pak dělá podle toho aby to pěkně papírově vyšlo a nejde jim o reálnou ekologickou a ekonomickou hodnotu. A za to bych sekal ruce! Ani ne těm firmám, oni vlastně dělají přesně to co trh hledá. Ale problém je v tom, že laikovi člověk může nakukat všelicos, ale realita je jiná. A ty výpočty jsou prostě děsně zavádějící. Lepší žádné než tohle.
    MEDDOG
    MEDDOG --- ---
    Caune, mate někdo zkušenosti s krbovymi vložky. Potereboval bych cca o výkonu 19KW
    STETKA
    STETKA --- ---
    CUKI: Ad vzt - pokud je vzt dobře spočítaná a navržená a zároveň dobře zrealizovaná, tak to prostě funguje jak má. Bohužel strašně málo firem to umí, nebo dělá správně. Opět tvrdit, že je rozpor mezi výpočtem/návrhem a realitou obecně je dost nefér.

    V čem myslíš, že jde zú proti logice pd? Nemyslím to zle, opravdu by mě to zajímalo...

    S těmi tvary, resp. s onanií architektů souhlas :-)

    Tak jak děláme domy my, tak jsou jednoznačně ploché střechy výhodnější. Máš pravdu, že výhodnější je leckdy zaizolovat strop a né střechu, ostatně to tak v drtivé většině děláme (hlavně proto, že nemám rád difůzně uzavřené konstrukce). Plochá střecha může také stínit vrchní patro :-)

    Co se týče rovnoměrnosti zatížení základů, tak o tom se dá mluvit pouze u konkrétních případů - záleží na způsobu založení (pasy, deska na pěnoskle, crawlspace,...) a konstrukci...
    STETKA
    STETKA --- ---
    CUKI: dělat rekonstrukci bez výpočtů je nesmysl. Předpokládám, že vycházíš ze zkušenosti, že někdo něco špatně spočítal nebo pak špatně zrealizoval.

    Ad dotace - v drtivé většině také nejsem příznivcem dotací, ale to je na jinou a dlouhou debatu, nicméně v tomto případě je příjemce dotace přímo investor, takže úplně nechápu to tvoje tvrzení o tom, že to shrábne někdo jiný - předpokládám, že to myslíš tak, že firma, která to zajistí, tak si o výši dotace navýší rozpočet.

    V obou případech bych se vyvaroval generalizaci - je tady dost slušných a schopných lidí, kteří to umějí spočítat a udělat tak, jak se má...
    CUKI
    CUKI --- ---
    IV0: Ten trojboj není podmínkou...

    STETKA:
    No VZT je sice dobrá věc, ale není VZT jako VZT a v tabulkách vždy vyjde výhodněji řešení, které v realitě tak účinné není.
    Některé věci v ZÚ vyloženě brání logice pasivních domů. Moje vlastní zkušenost. Osobně domy stavím tak aby byl provoz co nejekologičtější a nejekonomičtější, což se ZÚ často míjí účinkem.
    Jinak rozmanitější tvary se nestaví moc ani když se energetická stránka neřeší. To jsou většinou vyjímky v podobě onanie některých architektů. A nebo to vzniká postupným přistavováním ke starším objektům.
    A ploché střechy taky nejsou nijak moc výhodné, protože je většinou výhodnější udělat izolaci stropu a ne střechy s technologických důvodů. Pak sedlová střecha může efektivně stínit poslední patro. A navíc rovnoměrněji zatěžuje základy v horských oblastech. Dříve lidé stavěli často efektivněji než si umíme vůbec představit...
    CUKI
    CUKI --- ---
    GOZER1: smysl to nemá, ve výsledku to bude horší, protože budeš muset dělat kompromisy, jen pro to že to v tabulkách vypadá líp. Předpokládám, že to ale budeš dělat pro sebe, tak tě spíše zajímá jak to bude fungovat v reálu a ne ve výpočtech, které se od reality velmi liší.

    Navíc podle mě dotace je podobná spoluúčasti na krádeži, ale to je jen můj osobní názor. Přijde mi zbytečné brát od někoho peníze, které ty jako zákazník navíc neuvidíš. To získají firmy, které ti tu dotaci zajistí a pak je to vidět na jejich práci a uvažování. Místo aby to udělali tak jak je potřeba, tak to udělají tak jak říkají tabulky. To je u mě hodně zvrhlé.
    STETKA
    STETKA --- ---
    GOZER1: s touhle větví programu nemám moc zkušeností, ale vím, že pokud se na to má získat dotace, tak to musí jít o poměrně komplexní rekonstrukci a není to úplně jednoduché. Ideální je sehnat nějakého zkušeného a dobrého auditora, který to dělá a ten by měl říct, jestli to má vůbec cenu počítat, případně co všechno by se muselo udělat aby to tu dotaci mělo šanci dostat....
    STETKA
    STETKA --- ---
    IV0: To bych si dovolil nesouhlasit. Pokud se bavíme o zú na nové pasivní domy, tak je hloupost dům nestavět s dotací. Dobře navržený dům na dotaci dosáhne poměrně snadno a vícenáklady rozhodně nepřesáhnou výši dotace.

    Jak jsi popsal tradiční trojboj pasivního domu, tak to je nesmysl - ano vzduchotechnika v něm být musí, ale to podle mého názoru musí být dneska v jakémkoliv domě. Lépe řečeno nemusí, ale nedal by ji tam jen hlupák. Fotovoltaiku pasivní dům rozhodně mít nemusí - dává se tam většinou proto, že navrhovaný dům nesplní spotřeby primárních energií z neobnovitelných zdrojů.

    Patrová kostka otevřená a orientovaná na jih je opravdu nejvýhodnější tvar domu z hlediska solárních zisků, ale rozhodně to není podmínka. Ostatně nejideálnější by byla koule a to se taky zas tak často nedělá :-) Jde o co nejlepší poměr plochy obálky vůči vnitřnímu objemu. To je ovšem výhodné nejenom z pohledu tepelných ztrát, ale je to i nejlevnější řešení.

    Obecně by se dalo říct, že tento trojboj částečně platí v případě, že to chce dělat někdo kdo s tím nemá zkušenosti a když tohle splní, tak má poměrně jistotu, že se to povede. Je to ale jako když ti statik co to nikdy nedělal navrhuje konstrukci ze dřeva, tak dá všude trámy o něco větší, než jsou potřeba aby měl jistotu, tím se to celé strašlivě prodraží a když pak k tomu přijde někdo neznalý věci, tak si řekne, že dřevěný dům nechce, protože tam musí být strašně velké trámy...

    Pasivní dům může mít i zajímavou architekturu - myšleno tak, že i pasivní dům může mít rozmanitější tvary. Samozřejmě to s sebou přináší větší náročnost na provedení a vyřešení detailů a jde to. Nakonec výše popisovanou kostku jsem ještě nikdy nestavěl :-)

    Výše uvedené vychází z vlastních zkušeností při stavbách pasivních domů :-D
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    ALDEMIK: Máme slovenské KZP. Pět let, fungují dobře, přijatelná cena.
    IV0
    IV0 --- ---
    GOZER1: Tak to bohužel zkušenost nemám, předpokládám, že to bude vycházet podobně.
    GOZER1
    GOZER1 --- ---
    IV0: nechci stavet pasivni dum. mam stary dum co potrebuje zateplit 2 steny.
    IV0
    IV0 --- ---
    GOZER1: Svépomocí to můžeš dělat i na dotace.
    IV0
    IV0 --- ---
    GOZER1: Smysl to má, ale i v nejúspornější variantě na tom vyděláš pouze to, že budeš mít lepší barák za stejnou cenu, jako by stál normální barák. Nejúspornější varianta znamená, že:
    * Dáš si záležet na co nejlevnějším nákupu materiálu
    * Uděláš to svépomocí (ideálně do toho dáš svojí práci na stavbě nebo alespoň budeš stavbu řídit a najmeš si jenom makáče, ne firmu)

    Navíc se musíš často smířit s tím, že budeš muset použít technologie, které by si si tam sám nedal (v mém případě se jedna o fotovoltaiku, u někoho to jsou třeba žaluzie nebo vzduchotechnika), že třeba dům bude mít jiný tvar, než by si chtěl, že bude mít větší okna, než by si si tam dal sám apod.

    Jestli nechceš tradiční trojboj pasivního domu, tzn. rekuperace, fotovoltaika a patrová kostka orientovaná a otevřená na jih, tak na vyšší dotaci nedosáhneš a u té nižší to je fakt jenom pro člověka, co to "prostě chce".

    Na druhou stranu jsou tam úspory, ke se blbě vyčíslují, např. to, že tam nemáš teplovodní topný systém (který za dvacet let budeš asi muset zgenerálkovat), si víc imunní proti zdražování energie, máš v domě komfortní a tiché chlazení apod.

    Výše uvedené vychází z vlastni zkušenosti při stavbě pasivního domu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam