• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    Vytápění všeho druhu. Pochlubte se, sdílejte zkušenosti, recenzujte dodavatele...
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    COWBOY: Oj! A jak se to teplo liší? :-)

    DOKKTOR:
    Pokud stavíš nějakou kuču bez energetických požadavků, tak je to "jen" kubík betonu. V normální stavbě ale řešíš tepelný most a jiné neduhy. Ne že by to nešlo řešit, ale už tě to dost omezuje. Já stavím jen levné nízkorozpočtové stavby a tohle je prostě i finanční problém.


    EL_KO: A jak se větrá ta tvoje normální stavba, když nemá rekuperaci? Podle mě stejně jako ta pasivní bez ní. Já v tom rozdíl nevidím. Jako jestli má někdo problém otevřít okno, co teprve až bude muset zatopit? Vymněňovat okna v zaizolované stavbě jsou často větší oříšek, než udělat komín. Ale ani jedno není dobrá volba dělat někdy později. Hlavně proč kupovat špatná okna které pak budu zase vyměňovat? Co tě k tomu vede?
    Pokud to tvého kamaráda baví a má na to čas a peníze proč ne. Mě by to nebavilo a těch "romantiků" z krbem, který potom používali jen při svátečních příležitostech znám fakt dost. Dokonce i tady na nyxu...
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: takové kamna určitě betelný základ potřebují, kubík betonu se sítí to spraví. komín můžeš nerezový posadit přímo na kamna
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: No :) furt asi nerozumíš, na co reaguju a proč jsem se do toho vložil. Prvně to byl ten 1 až 2 tisíce, co má protopit ročně, ze kterých jsi vyšel. Bez náležitostí pasivu a rekuperace nesmysl, leda by mrzli nebo se bez reku dusili ve vlastních prdech. Ještě by mohli dělat disciplinovaně nárazové větrání, ale to časem taky nebaví všechny a náklady na topení rostou. Taky má nějakou představu postupu, rozpočet a vizi a ty mu vlastně říkáš, že ty prachy, co počítal dát do stylovýho topení, má vrazit skoro jen do oken a bude na tom líp. Okna lze taky měnit klidně pár let po tom, co začnou bydlet, dodělávat centrální komín už asi těžko. Mimochodem kámoš má topení řešený kombinací el. podlahovky a podobných kámen, co by chtěl R6ANDREW. Podlahovku skoro nepoužívá, všude má čisto, nakládá do nich 2x denně a dodává to tomu bydlení osobitý ráz.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Bohužel kromě borovice, která je v Českém Krasu na vyhynutí, to už jsou i jasany, jabloně,...
    CUKI
    CUKI --- ---
    EL_KO: Ne to není demagogie, to je prostý výpočet a praxe. Abychom nepřešli k té demagogii, tak uvažuji stejné vybavení stejné relace. Dokonce ani nemusíme uvažovat o rekuperaci aby jsme to očistili od věcí co výpočet můžou rozhodit. Budeme používat nějaké standardní ceny materiál i práce.
    Tedy u izolací prostě spočítáš jen zvýšení objemu materiálu (povrchy budou uvažovány stejné a nějakej izolant tam dát stejně musíš. Kamna a komín vyžadují vlastní základ navíc a nemálo materiálů a technických detailů, které budou dražší. Externí přívod vzduchu a pod. Velmi složitá ekvitermní regulace. U pasivního domu, kde hlavně o dobrý návrh, řešení technických detailů bývá dražší, ale záleží na tom návrhu. No a dražší izolace. Okna budou sice o něco dražší, ale zase dneska už si normální člověk dvojsklo nepořídí, takže ten rozdíl už nebude takovej...
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    CUKI: je to stodola,jedna zed na jih (omg) a zbytek pobity prknama. Ty jsem vyrubal, staly za hovno. Zustaly jen sloupy. Ty planuju obestavet drevostavbou, tak nak mi to vyslo nejlepe, stare palene cihly mi vymluvili;-)

    DOKKTOR: mala plocha to je, ale budou dve patra. Jak pisi vyse, budu to teprva stavet, takze nechci nic podcenit a zateplim to nadstandardne. Ztraty pujdou samozrejme oknama (stare obri spaletovky).
    Aku kamna potrebuji, protoze nechci, aby muselo prikladat decko, kdyz budem v praci, tak aby vydrzely hrat cca 12 hodin. U normalnich kamen se bojim, aby pres den vsechno teplo neuteklo schodama do patra. Budou umistena na chodbe se schodama do patra, uprostred pudorysu budovy, kdy puvodni idea byla postavit kamna na miru a obestavit je mistnostma tak, ze jedna stena bude hrat v koupelnicce, dve do detskeho pokojiku a posledni stena do chodby, odkud se budou kamna obsluhovat. Vzhledem k vysce (spis nizce) stropu 220 cm mely byt na podstavci s prostorem na spalky a protazena cca metr skrz podlahu do patra, kde by take hrala.
    Hypokaust jsem myslel jen skrz zed=pruduch nahore na teplo, nasavani pruduchem dole, normalne to fungovalo pohybem vzduchu. Asi bych si nasavani natahl v podlaze z protilehle strany pod oknem, at to sosa nejstudenejsi vzduch.
    Blackouty jsou jen jedna z veci, proc nechci pouze elektrinu, treba casem ele podrazi, naky ty krabicky na zdech se posiraj (primotop nemyslim)
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: Tak jednoduše bez té zbytečné demagogie a mlžení: když máš daný objekt - tahle stodola a chceš ho uvézt do stavu, kdy v něm rodina za rok protopí několik jednotek tisíc, těžko to bude levnější než když to budeš dělat jednodušeji na nějaký standard bez vzduchotěsnosti, vícevrstev izolace, rekuperace, trojskel atp.
    Jistěže nějaký pasiv může být levnější než jiný nepasiv, jaké překvapení...
    CUKI
    CUKI --- ---
    EL_KO: To je právě ten nešvar dnešní doby. Každej si myslí, že pasiv musí být automaticky dražší, než standardní šílenost co se dneska staví, ale to pravda není. Naopak pasivní dům může být ve výsledku levnější i v době pořizovací ceny. A ta zdaleka neodpovídá té reálné, kde pasivní domy získají opravdový náskok.

    DOKKTOR: Jo v tom máš asi pravdu. Ale to je asi jeden z důvodů proč se to má zpřísnit. Co jsem z toho pochopil, tak plošně každá nemovitost bude muset doložit že je to v pořádku.
    Loby privilegovaných kominíků si zajišťují neomezené příjmy.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    VITI: v listnatém dřevě snad kůrovec není. je to sice momentální asi výhoda tahat si domů kůrovcové smrky v lokalitách, kde je to možné (ale ta práce a všechno kolem tu výhodnost rychle vymažou), ale topit jehličnatým dřevem fakt nechceš - smrk hoří jak papír, borovice je plná smůly, modřín jakbysmet - zanáší spalinové cesty - snad jedině když ti z toho někdo udělá štěpku a složí ti ji přímo do kotelny. ta cena za měkké a tvrdé dřevo není takový rozdíl, výhřevnost a kvalita ovšem ano.
    VITI
    VITI --- ---
    DOKKTOR: s tim drevem je jeste otazka jak to bude az skoci kurovec, ted je drevo prakticky za odvoz ... co ale za par let?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    MRDAC_BEDEN: bohužel realita s tvými fabulacemi moc nekoresponduje
    Porovnání nákladů na vytápění, teplou vodu a elektrickou energii - TZB-info - TZB-info
    https://vytapeni.tzb-info.cz/...vnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
    stačí si dát ke dřevu jako doplňkový zdroj elektrokotel nebo třeba jen spirály do akumulačky a ta červená část ti spadne na čtvrtinu jenom kvůli topnému tarifu, který ovšem nevyužiješ.
    tady nejaké srovnání plyn X dřevo
    1 m3 zemního plynu = 2,5 kg palivového dřeva
    https://www.drevomorava.cz/inpage/1-m3-zemniho-plynu-2-5-kg-palivoveho-dreva/
    kolik stojí elektřina víme, pro výše uvedený příklad zhruba vychází, že v elektrice v tomto případě protopím asi 60 000 ročně.
    víc se v tom nebudu vrtat, dřevo je prostě nejlevnější, ale je s tím práce (musíš ty paletové klece plné naštípaných normovaných polen, které ti nákladák doveze až na dvůr, schovat někam pod střechu .... a přikládat holt no) - tady souhlasím s romatickou zábavou, pokud topím třeba krbovkama v obýváku. pokud mám kotel na štěpku, tak neřeším už skoro nic. a pokud se bavíme o těžkých akumulačních kamnech, tak tam opravdu podle situace stačí naložit čisté velké dřevo a hodit sirku jednou za 12-48 hodin a neřešit. ale jako jo, je to něco jiného než otočit kolečkem na termostatu a čekovat faktury.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    MRDAC_BEDEN: (stavebni material, prace a energie nikdy nebudou levnejsi nez ted)

    tohle je vážně z tvé hlavy?
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    Topeni tuhymi palivy je romanticka zabava maximalne nekolik let. Pote si vsimnes ze:
    - z topeni je vzdycky bordel, jemny prach je po cele mistnosti, pokud se ve stejne mistnosti i vari (smazi) tak v kombinaci s olejem muzes jednou za mesic delat generalni uklid (prvnich par let nechutnej bordel ignorujes, protoze mas romanticke praskani dreva v kamnech...)
    - topeni drevem je levnejsi nez jine zdroje pouze pokud mas pristup k drevu na stojaka, tzn. min. tyden v roce stravis v lese a dalsi min. tyden rezanim, stipanim, skladanim. Prvni dva roky zabava, prijemne odreagovani, potom uz jenom opruz, existuje nekonecne mnozstvi zabavnejsich cinnosti. Pokud nemas pristup k lacinemu drevu je to ekonomicky nesmysl.

    Na prvnim miste je vzdy objekt zateplit (stavebni material, prace a energie nikdy nebudou levnejsi nez ted).

    Nakonec se dost mozna dopracujes k tomu, ze nejlepsi jsou primotopy, jak pise CUKI

    Je dobre premyslet o blackoutech, ja mam male kaminka, ktera v pripade krize jednu mistnost vytopi, ale vic bych to nedramatizoval
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: 1 - 2 tisíce v elektrice protopíš možná ty, tebe hřeje sebevědomí :) normální člověk s rodinou by si musel vybudovat hodně drahej pasiv se vším všudy, aby se k tomu přiblížil.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    CUKI: a jak se to bude kontolovat?to bude chodit úředník od baráku k baráku a klepat na dveře?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: a pak vylezeš s prahy do reality a zjistíš, že to má každý v p***i
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: To platí teď, ale zákony se v tomto ohledu naštěstí velmi rychle spřísnují. Prostě komín=revize a pokud ne =pokuta. Čím dříve to přijde tím lépe. Když vidím čím, jak a v čem někteří topí... Prakticky 90% všech požárů v domácí výstavbě je díky špatnému topeništi. Vzhledem k tomu že ti lidé neohrožují jen sami sebe, ale i své okolí, tak proto je na cestě novela která to dost dramaticky zpřísňuje a bohužel i dost zbyrokratizuje...
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Blackouty asi přijdou, pokud za XY let pojedeme jenom ze solárů a větrníků :-)
    Ale myslím, že to nakonec nenastane. Protože lidé mají rádi své pohodlí.

    Pokud si to postavíš sám, tak stejně musíš počítat svůj čas a prostředky. Pokud někdo prostě k životu potřebuje kachlová kamna a je to jeho hobby, proč ne. ale pokud tam kde pouze o peníze tak je to nesmysl. Nehledě na masochismus v podobě topení a teplotní diskomfort.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: revizi prakticky potřebuješ jen na to, že až vyhoříš, aby ti pojištovna vyplatila prachy.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    R6ANDREW: je to teda dost malá plocha na těžké kamna, ale asi by to šlo. resp. záleží na ztrátách objektu, pokud to nemáš zateplené, tak to nehraje roli, v těžkých kamnech se topilo a topí v horských boudách o pár desítkách metrů. zkus mrknout tady na to, borec to má dost dobře popsané včetně výpočtů http://klasici.sk/node/257 takže pokud se do toho dostaneš, tak ty kamna navrhneš i postavíš sám. největší oser je kachlování, ale tomu se dá vyhnout. hledej třeba tyrolské nebo finské kamna, taky k tomu jsou tutoriály, i když všechno je původně myšlené do horské boudy, kde je fakt potřeba velké množství tepla. ve zkratce výkon ti určí množství paliva=velikost topeniště - mělo by to odpovídat množství hmoty, kterou chceš natápět/čas po který to teplo do té akumulační hmoty chceš ukládat (=interval přikládání). imho kachle prostor přetápět nebudou, ty mají na povrchu vždycky stabilní teplotu, pokud jsou kamna dobře navržené. většinou na to vpohodě sáhneš rukou. teplo z topeniště ti sežere akumulace a ta to postupně přes plášť předává do okolí. taky se dají kamna opláštit třeba hurdiskama nebo jinými duťákama a naomítat, takže tam máš ještě vzduchovou vrstvu, která to předávání zpomaluje. taky se dělají stavebnice a to ti snad i spočítá firma na míru. zase je to jenom lepení tvarovek a obestavba pláštěm. hypokaust je asi dobrá věc, ale do stejného patra to musí hnát ventilátor = hluk. topení elektrikou je asi o hodně pohodlnější, nemusíš co 24h škrtnout sirkou a položit kostku pepa pod hromadu dřeva, ale musíš mít důkladně vyřešené tepelné ztráty objektu a osobně bych nešel do řešení ala jediný zdroj tepla v domě je elektřina z prostého důvodu blackoutu (pokud ovšem nemám vlastní zdroj elektřiny dimenzovaný tak, aby mi zvládl pokrýt topení po libovolnou dobu za libovolné venkovní teploty). asi dostanu výsměch, ale ty blackouty prostě přijdou.
    CUKI: pokud si to budeš stavět sám a nebudeš na to volat kamnáře, kteří jsou fakt drazí na to, co dělají, tak jediná výrazná investice je komín. hlína stojí pár šupů, šamotky seženeš na bazarech nebo nekde rozebereš staré kamna a opláštit to nemusíš nutně kachlama viz výše. nové kování sice stojí peníze, ale po bazarech se toho válí hromada.
    CUKI
    CUKI --- ---
    8Z4S: Tak to nedokážu od boku takto odhadnout, ale za cenu kachláků, komínu a všeho okolo se to vejde bezpečně. Navíc je to trvalá investice, nehledě na fakt, že tam nějakou tu izolaci bude muset dát stejně a řešit ty povrchy a pod. Pochopil jsem že je to před rekonstrukcí...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam