• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    ROXTYDY_A_BIBOB
    ROXTYDY_A_BIBOB --- ---
    CUKI: jedna se prave o chalupu, takze vzdalene ovladani je nezbytnosti (ale i doma bych uz to asi jinak nechtel - casto jsme odjeli a nechali "standardni" rezim a pak pres telefon vypli topeni).
    celkem 160m2, z toho vytápěných asi 100m2 a celkový výkon topení je 6kW. TZ mám vypočítané 5kW. Mám ještě akumulační krbová kamna...
    CUKI
    CUKI --- ---
    ROXTYDY_A_BIBOB: To jsem přehlídnul. Na tohle se zaměřují taky, mají třeba tohle: https://www.elektrobock.cz/prostorovy-wifi-termostat/p1744
    Ale nepřipojíš k tomu externí čidlo, což se u podlahovky dost hodí.

    Jinak popřemejšlej kolikrát to za život použiješ. Jako dobrý u chatky kterou před příjezdem roztopíš, ale v rodinném domě? Co tam chceš měnit?

    Kolik ti tedy vychází W/m2? (po odečtení zakrytých ploch)
    ROXTYDY_A_BIBOB
    ROXTYDY_A_BIBOB --- ---
    CUKI: díky za reakci. projektant skladbu řešil s ohledem na fakt, že bude elektro podlahovka a mám spočítaný i výkon s ohledem na TZ. spíš mi jde o konkrétní řešení. Ten termostat, cos poslal je přesně to, co nechci:) rád bych měl aplikaci, kde budu moct monitorovat a nastavovat teplotu vzdáleně... v bytě mám netatmo hlavice a je to super;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Protože, to co tu píšeš fakt nechápu ani po několikerém přečtení, odpovím si sám. Příkladem který jsi poskytl ty a s tvými spotřebami.

    Je daná spotřeba 1,75MWh, TZ budou v průměru podobné jako u mě protože v průměru jedeš na stejnou teplotu. nebudeme počítat fakt, že to vyzářené teplo se ti cca v polovině roku hodí a využiješ ho. Bojler bude v koupelně, nikoli někde ve sklepě. Což je nejčastější případ.
    Odpadní teplo za ten rok je tedy 146kWh. Což samo o sobě je i u tak malé spotřeby 8%.

    A teď co tedy udělá ta SMART jednotka? Pouze změní teplotu natápění o 5°C a to jen v polovině doby (a i o tom pochybuji, navíc musí taky nějak vychladnout) Tedy msto rozdílu teploty 20° by jsi měl bez SMART rozdíl 25°C tedy 20%ní úspora v naprosto ideálním případě. Co je ale důležité, je to jen z těch tepelných ztrát obalu!
    Tedy za rok ušetříš (a to jen čistě teoreticky) 29kWh Tedy nejsi ani ani na těch 2%.

    A pokud by jsme na to šli obráceně a chtěli vypočítat příklad jak nám ta SMART jednotka ušetří 15% celkové spotřeby bojleru. Museli bychom použít pravděpodobně nějakou černou magii, protože se tím pláštěm ztratí jen 8% z celkově dodané energie.

    Zatímco jen ten izolant když se zvětšila síla izolace na 55% udělal sám o sobě větší službu.

    Pokud bych chtěl tímto způsobem řešit úsporu, dám si před bojler spínací hodiny a nastavím si kdy má vodu ohřívat a kdy ne. Budu na top pak líp, protože se tomuto režimu budu moct přizpůsobit a moci s ním počítat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VITI: Tak jednou za měsíc. na 70°C ta teplota je IMHO nastavená tak, aby s jistotou byla přes těch necelých 60°C i na nejdelším vedení.

    V každém případě z toho co jsem pochytil nejde o bojler samotný, ale hlavně o nějaké slepé větve. Někde na TZB-INFO je článek právě o posledních zjištěných případech a vše je to na stejné brdo. Nepoužívaná odbočka a trvá to dost dlouho než je ji tolik aby měla nějaký efekt.


    ROXTYDY_A_BIBOB: No krom povrchů je potřeba znát celou skladbu podlahy. Tepelné ztráty a tedy požadavek na měrný výkon na m2.

    Obecně jakékoliv fólie jsou spíše dodatečné nouzové řešení, když už nemáš prostor, tam dát kabel.
    Co se týče termostatů, tak doporučuju PT-713 od electrobocku:
    https://www.elektrobock.cz/inteligentni-termostat-pro-podlah-topeni/p206.

    Jsou celkem spolehlivé, akorát jsou citlivé na indukci, tak bacha až budeš dělat rozvody na souběh. i 10cm vzdálenost je málo.
    ROXTYDY_A_BIBOB
    ROXTYDY_A_BIBOB --- ---
    už jsem tady řešil téma elektrického podlahového vytápění rodinného domu. pro elektriku jsme rozhodnutí a také víme, že 40% podlah bude dřevěná plovoucí podlaha, 40% vinyl a 20% dlažba. Máte někdo zkušenosti s konkrétním řešením? Narazil jsem na heatflow fólie, různé rošty atp. Moc nevím, podle čeho si vybrat..
    a ještě k regulaci - předpokládám, že každou místnost budu řídit odděleně. máte někdo zkušenost s nějakým vhodným systémem? nepotřebuji nic high-tech, ale určitě bych využil vzdálené ovládání/monitoring..
    díkes!
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Tak pokud bydlíš v domově důchodců a nebo v kojeneckém ústavu, je potřeba to řešit asi víc.
    Ona se ta bakterie tak rychle nemnoží. Většinou jsou problematické slepé ramena a nepoužívané řády, což doma asi nenajdeš. Ale na tohle si najdi někoho kdo o tom něco ví.

    Jinak ano dělám to takto. Dost možná, že jen 4x do roka...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: aha, já myslel že by to mělo být jednou za 10 dní... a to reguluješ ručně? čili jednou za dva měsíce příjdeš k bojleru a otočíš kolečko na 60 a po nahřátí to zase stáhneš na 40?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Jinak díky za tvé argumenty.
    Jen bych tedy zkusil zase opačnou metodou dojít k tomu jak dokáže ta SMART jednotka tím, že topí v rozpětí cca +-5°C ušetřit takové zázračné množství energie?

    Klidně přepočteno na tvojí (dosti podprůmněrnou) spotřebu. Na to jsem zvědavej.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Já taky nemám takovou spotřebu vody obecně. Ale teď za korony jsme se dostali možná ještě víš než ty.

    Ale schválně jsem použil průměrné údaje. BTW ty normované jsou ještě mnohem vyšší.

    Vycházím ze spotřeby několika bytových domů o kterých mám reálné údaje. A tady konkrétně převážně z dvou bytových domu, kde mají teplou vodu ohřívanou odděleně a mají na ní vodoměr a za výměníkem kalorimetr.

    Jedná se o 120 bytů, kde odečítám 3 nejextrémnější případy nahoře i dole a zbytek zprůměruji.

    Po té je rozdíl mezi těmi domy ve spotřebě 7%, což je pro výpočet přijatelné.

    Těch 10°C nemám doma, ale je to zase průměrná teplota vody která ti teče pod zemí do domu a nebo ze studny. Pokud máš víc, pravděpodobně je někde chyba. Jinak jsem to zaokrouklil udává se u nás 7-10°C

    Těch 40°C je přepočteno na to množství vody které spotřebuješ, protože 60°C vodou se určitě nesprchuješ. Tedy i proto se ti třeba nezdá to množství vody. Tento výpočet je pouze pro pro výpočet potřeby tepla které musíš primárně dodat na požadované množství teplé vody. A je jedno jak to uděláš ta energie tam prostě být dodána musí SMART neSMART.

    Tepelné ztráty počítám odděleně pro teplotu na kterou nahřívám.

    Jinak tu teplotu kterou sleduješ musíš brát hodně z rezervou. Měření je velmi orientační a navíc díky stratifikaci není všude stejné. Stratifikace se projevuje navíc nejen vertikálně, tak vlivem ochlazování i po obvodu.


    DOKKTOR: Ne horké ale 40°C to znamená už po smíšení přepočteno na horkou by to bylo samo méně


    DOKKTOR: Na tom se shodneme, jak píšu nic lepšího neznám a na tuto značku nedám dopustit. Teď řeším jen tu smart jednotku a její domnělou úsporu 15% jak tvrdí


    JIMIQ: Já jsem psal už někde dříve, že je potřeba kvůli legionele ji nahrát jednou za čas na 60°C. Nemusí to bejt každej tejden, ale jednou za 2 měsíce je naprosto ok



    DOKKTOR: Tak tohle mi prosím ještě vysvětli, protože vůbec nevím co tím chceš říct.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    JIMIQ: což samozřejmě neni vubec efektivní ani ekonomické, protože pak spotřebováváš jenom tu vodu z bojleru a musíš zase od těch jeho 10 z řadu ohřívat na 40 všechno znovu. proto se ohřívá na víc a míchá se a proto soudruzi vymysleli řídící jednotku, která s tím hospodaří ještě o kousek lépe.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DOKKTOR: to chápu, ale CUKI argumentuje pro nahřívání na 40 nonstop, ne?
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    DOKKTOR: jop, já jsem jako hodně "cachtač" a jsem schopný být ve sprše klidně 15 minut, ale 60l 40° vody spotřebuju tak za 3 dny :-D
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    DOKKTOR: jakože domácnost, která denně spotřebuje čtvrt kubíku horké vody by se měla teda vážně zamyslet :)
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    nepracuju v dražicích ani se jim nesnažím dělat reklamu, vlastně se u nás nic moc lepšího sehnat nedá, plus, když sme to kupovali my, tak byl i nejlevnější (s nejlepšími parametry, takže nebylo o čem). jenom se pokouším uvést ty cukiho tabulkové nesmysly na pravou míru.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    JIMIQ: smart jednou za čas nahřeje na 65
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: "Veškeré údaje jsou nějak podložené." jak prosím, protože to je to, co mi tam nesedí. odkud ty údaje bereš, protože pokud mi v tomto počtu lidí za rok v bojleru spálíme cca 1,5 - 1,75 MWh, pak máme proti tvému výpočtu úsporu 40-50%, což je mnohem víc než deklaruje výrobce.
    další věc je delta T 10-40 stupnů. ty máš doma 10 stupnů? a vodu ohříváš jenom na 40? normálně bojler ohřeje vodu na víc a na výsledek se domíchává studená, právě proto, že to chládne nelineárně. fakt nemá cenu zabředávat do něčeho, co zas a opět řešíš pouze z nějakých tabulek bez osobní zkušenosti, jako vždy. náš smart nahřívá někdy na 52, někdy na 46, někdy jenom na 40, podle toho, jak si pamatuje naši spotřebu, což v jaksi normálně fungující rodině bude periodicky pravidelné - ano, s výkyvy, ale ne tak dramatickými, jak se snažíš prezentovat.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: co legionela? (umírá nad 57 jestli se nepletu)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: No to by jsi rozebrat měl, protože pak nevím co ti na tom konkrétně nesedí. :-D

    Pokud nesouhlasíš s nějakým výpočtem, nebo nějakou hodnotou rád ti to vysvětlím.

    Veškeré údaje jsou nějak podložené.

    Pokud tě zmátla ta voda 40°C, ta je přepočtená na 40°C schválně. Protože bojler nějací jedinci nahřívají klidně na 80°C, ale všichni stejně používají teplou vodu, která má cca těch 40°C
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam