• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    LALINA
    LALINA --- ---
    no zkusit to můžu, i když na sladký nápoje nejsem... dám tam třtinovej cukr, jinej doma nepěstuju
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LALINA: jenom voda ti nezvkasí, musí být oslazená. A teda je to ideální startér pak do nějaké ovocné šťávy.


    Nechat den, dva v teple kvasit cukerný roztok, pak to slít, kefírová zrna vrátit do mlíka, roztok nalít třeba do jablečného moštu, dát tam třeba trochu čerstvé máty a ještě to tak den dva nechat stát.

    A nebo to od začátku kvasit s vanilkou a pak to ještě naředit vodou s vanilkovým cukrem a nechat dokvasit. Mňam.
    LALINA
    LALINA --- ---
    jo aha, tak to jo, já houbu mám už roky a taky dávám někdy vodu, ale jenom když jedu třeba pryč....a potom to vylejvám. Upřímně řečeno mi to nepřišlo jako něco, co bych mohla pít... smrdí to trochu jako miminí blitky:-))))
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LALINA: no já používám mléčný kefír - teda právě tibetskou houbu. Pokud se jede cyklus dva mléčný, jeden vodní, tak jí to nijak nevadí a pořád roste. Po druhém vodním přestane růst a při třetím už se tvářila vyloženě nešťastně.

    Jinak existuje kultura vyloženě jen na vodní kefír, ale musej se jí do žrádla přidávat sušené fíky, protože jinak nemá z čeho stavět ty chuchvalce.

    Na internetech jsou diskuze s nabídkou přebytků http://www.fisar.net/tibi/vodni-kefir.php
    LALINA
    LALINA --- ---
    ZUZKAOU: a dají se takový houbičky někde sehnat?

    Jo, snažila jsem se pořád stejně, ale prostě najednou se to přestalo dařit..
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LALINA: Z glukozy. Tedy pokud tam nasypeš cukr (tedy sacharozu), tak půlku toho sežere a půlku tam nechá. Když tam nasypeš glukozu, tak ji sežere všechnu. A vyrpodukuje to CO2 a kyselinu mléčnou.

    V mlíce to taky žere laktozu.


    LALINA: je potřeba vyvařit hrnec a mít i omyté pořádně to zelí a případně to naočkovat jogurtem a nebo syrovátkou. A po té, co se to rozkvasí to vrazit do chladu.
    LALINA
    LALINA --- ---
    kdysi jsem zakoupila kvasící kameninovej hrnec s tím, že je to i pro blbce, ale bylo to tak komplikovaný a náročný, že jsem se o to pokusila jenom dvakrát - oba případy mi zplesnivěly.
    Ještě předtímjsem občas nechala zkysnout zelí. Pokud vím, dávala jsem tam jenom důl a kmín. A zadělala víčkrem. A potom zničeho nic mi to přestalo takhle fungovt a vždycky to zplesnivělo.

    a přitom já mám kvašenou zeleninu tak ráda!
    LALINA
    LALINA --- ---
    ZUZKAOU: co to je? to dělá nějakou kyšku jenom z vody?
    LALINA
    LALINA --- ---
    CHANA: to nechápu. Rozdíl v tom pochopitelně je, ale ve prospěch tibetské houby.Ovšem kupuju jí Selské mléko, s tím mám moc dobrý zkušenosti.
    A kefír je jako sametový - kyselý více nebo méně pdle toho, jak dlouho se dělá. Já mám ráda hodně kyselý
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22:
    Kysané zelí doma | Cuketka
    http://www.cuketka.cz/?p=1481

    a prostě to uděláš s červeným.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: velmi díky ale to je na mě zatím moc komplikované či věděcké. zatím obdivuji všechny co mají to kvašení v malíku ale zatim se k nim nezvládnu připojit.
    zkusím tedy hledat slovo sterilované.
    i za to moc díky!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22: proč by nekvasilo - všechno kvasí!

    Potřebuješ vychytat slanost (těch 5% objemu to chce) a případně tam vrazit nějaký startér - třeba syrovátku z vykapaného jogurtu a hlídat, aby k zelí nešel vzduch. Když k tomu přidáš něco jablek i se šlupkou, tak to bude kvasit o to nadšeněji.

    Ale určitě by taky šlo udělat sterilované sladkokyselé zelí, kde se pak tedy o kysání nemusíš starat. Tohle vypadá jako takový základní neutrální recept http://recepty.vareni.cz/dobre-sterilovane-zeli/

    tady s hodně zajímavým kořením
    Grandad’s Pickled Red Cabbage « Cook Eat Live Vegetarian
    http://foodblogandthedog.wordpress.com/2012/04/05/grandads-pickled-red-cabbage/
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    vůbec nevim jestli se ptám ve správné diskuzi ale moc mi chutná červené zelí a ráda bych si jím sklenice nacpala doma. nevěděl by někdo jak a čím to zalejt?
    o bílé kysané jsem se v paneláku pokoušela a chytlo to plíseň ihned. ale to červené asi nekvasí ne?

    předem děkuji za rady
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    LA_PIOVRA: 19 kg? Tak to už jsou zásoby na zimu, ne?
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Take hlasim.:) Zalozeny
    - okurky s feferonkou, cibuli a: cesnekem
    - 19 kg zeli s cibuli a troskou mrkve
    - redkve, kapusta, feferonka
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    LOJZA:
    to vypada chutne premyslim ze bych si taky neco podobneho vykvasil.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Dnes naložena sklenice... cca 2 kg zeleniny (menší hlávka zelí, tři papriky, jedna mrkev, nějaká cibulka).
    Žádné experimenty, jen sůl a na vrch trocha natě z fenyklu.

    Uvidím, snad to tentokrát vyjde :)

    kvašení
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Takze nadoba LA_PIOVRA vyzkousena, v praci na stole i krasne prokvasila smes feferonek, kvetaku, kedlubny a kapusty. Dnes sezrano.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    MILHAUZ: Nakupujeme na Krišňácké farmě poblíž Benešova. Je to kvalitní.
    Krišnův dvůr
    http://www.krisnuvdvur.cz/
    MILHAUZ
    MILHAUZ --- ---
    dekuju za rady, prohlidnu klaru na kopci a vypada to, ze nakoupim zrni a budu mlit.

    jinak vcera jsem nechal chleba kynout pres noc jako obvykle ve spizi a rano to bylo uplne hrnecku var! ale pak se stejne pekne upekl.

    s tim kefirem to me hodne zajima.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam