• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    podlozena data to vidí primárně na heliobakter a genetika
    Why does Japan have a high incidence of gastric cancer? Comparison of gastritis between UK and Japanese patients
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1860129/

    DOOMBRINGER
    DOOMBRINGER --- ---
    MAXWESSLO: Sojovka
    VANEK
    VANEK --- ---
    Trigger warning on so many levels: https://facebook.com/insiderlosangeles/videos/991881000971386/ ("This is how 300,000 jars of kombucha are made.")
    MAXWESSLO
    MAXWESSLO --- ---
    Mám jeden dotaz pro znalé: nedávno jsem byl na návštěvě v Pekingu a po večeři v korejské restauraci, kde jsem si pochutnal na polévce a placku z kimchi a další fermentované zelenině, došlo na diskuzi o prospěšnosti fermentovaných jídel -> dozvěděl jsem se, že v Japonsku a Koreji mají nejvyšší výskyt rakoviny žaludku snad v celém světě, což je připisováno množství používané soli v jídle, příp. fermentovaným potravinám (kde se sůl užívá). Nemáte k tomu někdo bližší informace?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    The tiny creature that secretly powers the planet | Penny Chisholm
    https://www.youtube.com/watch?v=ylOlZz7s52Q
    LITTLEWONDER
    LITTLEWONDER --- ---
    ZUZKAOU: Garden & Gun, to zní jako ta pravá kuchařka pro jižanského fermentátora
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LITTLEWONDER: američani to dělaj, já to ještě nezoušela.

    Southern Classic: Sour Corn – Garden & Gun
    https://gardenandgun.com/recipe/southern-classic-sour-corn/
    LITTLEWONDER
    LITTLEWONDER --- ---
    Dotaz do pléna: Každý léto se vydávám na pych do kukuřičných polí a pak nakládám do voctovýho láku malý kukuřičky. Má někdo zkušenost s jejich kvašením?
    JONAS
    JONAS --- ---
    ZUZKAOU: jo, tenhle postup jsem nakonec taky zvolil, s tím že jsem nechal část v původním nálevu v nový sklenici, abych věděl. jsem totiž děsně zvědavej, jestli mi tam ta plíseň vyraší, nebo jsem měl jen zaprasenou zavařovačku
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    JONAS: odebrala bych vrchní vrstvu, vyměnila lak za čerstvý, dala to do ledničky a rychle snědla.
    JONAS
    JONAS --- ---
    dotaz - jako zátku na kysání používám igeliťák/potravinovou folii s vodou. na cerstvé várce mi ale narostla krásná bílá plíseň zvenčí, tam kde se folie dotýkala zavařovačky. torši je chuťově v poho, na zelenině ani láku kontaminaci nepozoruju, ale vzhledem k tomu, že v něm bylo dost zelí a v různejch fázích intenzivně vytejkalo z lahve nemůžu zaručit, že se ta plíseň přes okraje nedostala dovnitř. co byste dělali na mém místě vy?
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BASTOCH: Tip na cidrová jablka bych uvítal. Místa na zahradě mám dost, zatím je tam ale odolná klasika typu jadernička, angold, letní... A ještě nejsem tak starý, abych si je neužil.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    XCIDER: tak právě že na některý český odrůdy dost koukali i francouzští cidraři

    ten cidre chce mix tříslovin (např koženáče), kyselosti a asi i trochu sladkých - podle toho, jak by to mělo být ve výsledku suchý
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    LINKOS: nejakou kyselost by to melo mit urcite, ale to muzes pripadne doladit citronovkou pred lahvovanim, kdyby se ti to zdalo moc mdle. cukr bych klidne pridal uz na zacatku, zalezi na tom, kolik tam chces alkoholu :) staci potom behem kvaseni ochutnavat a kdyz uz tam je dost citit alkohol, stocit do petek a dat do lednicky s utahnutym vickem aby se to nasytilo oxidem, nizka teplota zastavi kvaseni, behem par dni se usadi kvasinky na dno, takze se potom da opatrne slit temer ciry cider. ale po vlozeni do lednicky to chce po par hodinach kontrolovat a upoustet prebytecny tlak, u rozjeteho kvaseni toho CO2 vznika dost. taky neplnit lahve az po vicko, nechavam cca 20 procent prazdne...
    FLU
    FLU --- ---
    Ja jsem to nechal nejdrive kvasit divoce v takovem umelohmotnem fermentacnim kyblu s kohoutkem. Nasledne jsem to prelil do klasickeho demizonu s kvasici zatkou a nechal dokvasit. Pak jsem to lehce zakonzervoval disiricitanem a prelil do pivnich lahvi, ktere jsem nove zazatkoval. V takove podobe to vydrzi bez problemu cca pul roku, i kdyz to skladuji v pokojove teplote.

    Nevim, nakolik je to autenticky cider, ani kolik to ma alkoholu, ale chutna dobre :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCIDER: jo s tim nizkym prokvasenim pocitam,zadny cukr do prvniho kvasu. Jabka nevim mam tu nekolik starych odrud,takze bych mel pouzit spise ty kyselejsi jabka?
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    doporucil bych na dokvaseni spis PETku nez sklenenou lahev, preci jen letajici strepy nic moc :).
    jinak oproti klasickemu jabcaku se cider vyznacuje i mensim stupnem prokvaseni, jen na cca 5-6 procent alkoholu. Mam zkusenost, ze z ceskych jablek se neda vyrobit dobry cider anglickeho typu, pouzivaji na to specialni odrudy jablek, ktere maji hodne trislovin, specielne v zapadni anglii (somersby a devon), takovemu cideru se rika scrumpy...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LINKOS: no nevylučuju. Případně tam pro zajímavější chuť můžeš hodit sladové dropsy, co používaj pivovarníci.
    Fermentační drops | Pivoteka.cz
    https://www.pivoteka.cz/fermentacni-drops-110110
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ZUZKAOU: jen abych to pak nemel na strope :-)
    ale diky,zkusim...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LINKOS: nech projet první kvašení, nalij do skleněných lahví s patentním zámkem (třeba od bernarda) a přidej do každé láhve ještě lžičku cukru a zavři to - nech pár dní v teple a pak ulož do chladu. Budeš mít jabčák s bublinkama
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam