• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    Vše o potravinářských procesech, kde hrají hlavní roli bakterie a nebo kvasinky a ušlechtilé plísně taky. Pečivové kvásky, kefíry, sýry, pickles, nízkolakoholové limonády ... na co si vaše srdce vzpomene. Teorie, recepty, rady a vůbec. Pokud píšete nějaký návod, připište tam někam slovo recept, ať se to dá filtrovat. Díky
    http://zkvaseno.blogspot.cz/


    http://www.wildfermentation.com a zde kniha k ukradení http://extabit.com/file/28e3iw4epgnkn

    Spřízněné kluby
    [ Domácí pekárna ]
    [ Výroba a destilace alkoholových nápojů aneb vypálíme cokoliv. ]
    [ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    [ Tibetská houba ~ Snow Lotus ~ Kefir/Yogurt Mushroom ]
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    JONAS: odebrala bych vrchní vrstvu, vyměnila lak za čerstvý, dala to do ledničky a rychle snědla.
    JONAS
    JONAS --- ---
    dotaz - jako zátku na kysání používám igeliťák/potravinovou folii s vodou. na cerstvé várce mi ale narostla krásná bílá plíseň zvenčí, tam kde se folie dotýkala zavařovačky. torši je chuťově v poho, na zelenině ani láku kontaminaci nepozoruju, ale vzhledem k tomu, že v něm bylo dost zelí a v různejch fázích intenzivně vytejkalo z lahve nemůžu zaručit, že se ta plíseň přes okraje nedostala dovnitř. co byste dělali na mém místě vy?
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BASTOCH: Tip na cidrová jablka bych uvítal. Místa na zahradě mám dost, zatím je tam ale odolná klasika typu jadernička, angold, letní... A ještě nejsem tak starý, abych si je neužil.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    XCIDER: tak právě že na některý český odrůdy dost koukali i francouzští cidraři

    ten cidre chce mix tříslovin (např koženáče), kyselosti a asi i trochu sladkých - podle toho, jak by to mělo být ve výsledku suchý
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    LINKOS: nejakou kyselost by to melo mit urcite, ale to muzes pripadne doladit citronovkou pred lahvovanim, kdyby se ti to zdalo moc mdle. cukr bych klidne pridal uz na zacatku, zalezi na tom, kolik tam chces alkoholu :) staci potom behem kvaseni ochutnavat a kdyz uz tam je dost citit alkohol, stocit do petek a dat do lednicky s utahnutym vickem aby se to nasytilo oxidem, nizka teplota zastavi kvaseni, behem par dni se usadi kvasinky na dno, takze se potom da opatrne slit temer ciry cider. ale po vlozeni do lednicky to chce po par hodinach kontrolovat a upoustet prebytecny tlak, u rozjeteho kvaseni toho CO2 vznika dost. taky neplnit lahve az po vicko, nechavam cca 20 procent prazdne...
    FLU
    FLU --- ---
    Ja jsem to nechal nejdrive kvasit divoce v takovem umelohmotnem fermentacnim kyblu s kohoutkem. Nasledne jsem to prelil do klasickeho demizonu s kvasici zatkou a nechal dokvasit. Pak jsem to lehce zakonzervoval disiricitanem a prelil do pivnich lahvi, ktere jsem nove zazatkoval. V takove podobe to vydrzi bez problemu cca pul roku, i kdyz to skladuji v pokojove teplote.

    Nevim, nakolik je to autenticky cider, ani kolik to ma alkoholu, ale chutna dobre :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCIDER: jo s tim nizkym prokvasenim pocitam,zadny cukr do prvniho kvasu. Jabka nevim mam tu nekolik starych odrud,takze bych mel pouzit spise ty kyselejsi jabka?
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    doporucil bych na dokvaseni spis PETku nez sklenenou lahev, preci jen letajici strepy nic moc :).
    jinak oproti klasickemu jabcaku se cider vyznacuje i mensim stupnem prokvaseni, jen na cca 5-6 procent alkoholu. Mam zkusenost, ze z ceskych jablek se neda vyrobit dobry cider anglickeho typu, pouzivaji na to specialni odrudy jablek, ktere maji hodne trislovin, specielne v zapadni anglii (somersby a devon), takovemu cideru se rika scrumpy...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LINKOS: no nevylučuju. Případně tam pro zajímavější chuť můžeš hodit sladové dropsy, co používaj pivovarníci.
    Fermentační drops | Pivoteka.cz
    https://www.pivoteka.cz/fermentacni-drops-110110
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ZUZKAOU: jen abych to pak nemel na strope :-)
    ale diky,zkusim...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LINKOS: nech projet první kvašení, nalij do skleněných lahví s patentním zámkem (třeba od bernarda) a přidej do každé láhve ještě lžičku cukru a zavři to - nech pár dní v teple a pak ulož do chladu. Budeš mít jabčák s bublinkama
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    no jsem v tomle fakt nevzdelanec,jen jsem si koupil "prumyslovy" sidr a mel jsem chut udelat si neco podobnyho. Klasicke vino z jablek no problem,ale chtel jsem to zkusit blize tomu pivu
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    FLU: jj. Ono to je samozrejme slozitejsi, protoze cider se dela v ruznych podobach od jihu Evropy po Skandinavii. Ja to zjednodusil na zaklade bezne dostupnych cideru v nasich obchodech. A je pravda ze dobre delane cidery z Britanie jsou blizke svrchne kvasenemu pivu. Ale asi mam smulu, protoze tyhle cidery se mi v posledni dobe vyhybaji a vetsinou je to namichanej koktejl cukru, mostu, sladidel, CO2,.... A ty francouzske jsou vykvasenej most + nejake zasireni.
    FLU
    FLU --- ---
    DAVE_PAGE: Ja bych rekl, ze rozdil je prave v kvasinkach. Muzes tam dat jakekoli, anebo to nechat kvasit prirozene, ale mam za to, ze cider by mel kvasit pivnim kvasenim (svrchne?), zatimco cidre vinnym (bud prirozene, anebo se daji koupit vinne kvasinky). Ve vysledku je rozdil hlavne v tom, do jakeho obsahu alkoholu to prokvasi, nez to ty kvasinky zabije, ale na chuti to jde taky poznat.

    Kazdopadne, kdyz jsem delal cider doma, v pivotece jsem nakoupil jakesi belgicke pivni kvasinky, abyc to kvasenim poradne rozjel a rekl bych, ze vysledek byl v porovnani s domacim ovocnym vinem vyrazne odlisny.

    Prumyslove vyrabeny cider nekomentuji.
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    LINKOS: francouzskej cidre je ciste z jablek a dela se obdobne jako vino. Britskej cider je casto spis jablecnej koktejl s cukrem, aromaty a vyrazem se muze blizit i pivu.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    BASTOCH: ale tak mel jsem za to ze to kvasi "pivni" kvasinky a snad v tom je i trocha chmelu ne?
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    LINKOS: ve výsledku je to přesně ono
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Kauzá!

    "Pan prezident skutečně neřekl, že Otické zelí je hnus, ale jeho výrok nemohl nechat nikoho na pochybách, že považuje za hnus VŠECHNY druhy kysaného zelí, tedy i to otické.“


    Zeman: Otické zelí je hnus!
    http://www.regionopavsko.cz/2018/05/21/zeman-oticke-zeli-je-hnus/
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    mam takovy dotaz ohledně cideru. Proc jediny recept jsem nasel na jablecne vino,vzdit cider je kapanek neco jineho...
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    ZUZKAOU: Naštěstí jsem ředkev sehnal. Ovšem opravdu se dost liší od toho jarního kimči.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BASTOCH: tuříny, ředkvičky, kedlubny -cokoliv co máš po ruce. A místo čínského zelí klidně to mladé jarní zelí kimči je sezonní věc a mění se podle sezony.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam