zde je dukaz proti tezi "pootaceni soustav" :
z teze o pootaceni soustav plyne:
teleso, ktere se pohybuje zrychlenym pohybem pootaci svou soustavu. toto pootaceni trva tak dlouho, dokud se teleso pohybuje zrychlenym pohybem. je obecnym faktem, ze pri zrychlenem pohybu narusta rychlost.
cim vetsi rychlost tedy teleso nabere, tim vic se soustava pootoci. limit je rychlost svetla, limit pootoceni je 90 stupnu.
jakmile teleso prestane zrychlovat, bude se pohybovat konstantni rychlosti & jeho soustava zustane pootocena o nejaky uhel.
& zde je uvaha, ktera to rozporuje.
mejme dve telesa, ktera se pohybuji dvema rozdilnymi, ale velmi vysokymi rychlostmi (napr. 0.98c & 0.99c)
kazde z nich tedy bude mit svou soustavu pootocenou o nejaky uhel. rozdil mezi temito dvema uhly bude tim vetsi, cim blize budou rychlosti teles svetelne rychlosti. soustavy tedy budou pootocene vuci sobe. rozdil mezi temito dvema uhly (vzajemne pootoceni soustav techto dvou teles) bude tim vetsi, cim blize budou rychlosti teles svetelne rychlosti.
ale, rychlost techto dvou teles vuci sobe bude mala. rychlejsi teleso se bude vuci pomalemu pohybovat 'pouze' rychlosti 0.01c. z cehoz plyne, ze vzajemne pootoceni techto dvou soustav je zanedbatelne.
jak vidno, ta uvaha v sobe nese rozpor.
priciny neni tezke odhalit. uhly jsou aditivni, plati mezi nimi linearni vztahy. gama=alfa-beta.
pro goniometricke funkce to ale neplati. sin(alfa - beta) neni sin(alfa)- sin(beta), (pro ruzne nenulove uhly).