• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JOSEFDRUHYDvouveličinový vesmír, co mu vytknout
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JOSEFDRUHY: jste vazne natvrdlej.

    tj. dilatace času, tj. zpomalování |!!!!!!!! tempa plynutí času

    tohle jsou dve ruzne veci. nevim jestli vam to vubec dochazi, ale dilatace casu je rozdil mezi dvema casovymi udaji. jednotka je tedy sekunda.
    kdezto zpomalovani tempa plynuti casu je druha derivace casu podle casu. jednotka je tedy sekunda-1.
    jenze vy o tom hovorite jako kdyby to bylo jedno & totez.
    mate prote zmatek v pojmech.


    Jenže Vy farizejsky napíčete jen sousloví """"" tempo plynutí času""""" že je stejné při zrychleném pohybu i při brzdném pohybu, ale korektně do sousloví nedoáte to slovíííčko "zpomalení".


    & proc bych ho tam daval? ja si stojim za tim tvrzenim tak, jak jsem ho napsal. proc bych tam mel cpat nejake zpomaleni? jenom aby to vasemu nechapavemu mozku pripadalo korektni?

    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    LUBOB: citace :"graf, ze ktereho je patrne, jak 'tempo plynuti casu' je pro pohyb brzdny stejne jako pro pohyb zrychleny. "
    Reakce : no jistě ! Pro Vás je ´tempo plynutí času´při zrychlování pohybu ( tj. dilatace času, tj. zpomalování |!!!!!!!! tempa plynutí času ) stejné jako při brždění = také při něm, podle Vás narůstá dilatace,.. zpomaluje tempo plynutí času; dyt o tom je ten spor ! ! Jenže Vy farizejsky napíčete jen sousloví """"" tempo plynutí času""""" že je stejné při zrychleném pohybu i při brzdném pohybu, ale korektně do sousloví nedoáte to slovíííčko "zpomalení".
    ( JN : na louce se pase kráva....LB : ne, na louce se nepase vůl, ale kráva = to je ta Vaše "korektní" proti-argumentace )
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JOSEFDRUHY: ale hovnajs, nic jsem z kontextu nevytrhl. je to citace & je cela.


    o co mam zajem uz jsem vam nekolikrat rekl (jste zrejme natvrdly) -- abyste me z tech vasich hovadin vynechal. nepiste sem svoje vymysly, ke kterym pridavate podle Vás !!!!


    jsou to ryze vase hovadiny, tak si jejich autorstvi laskave ponechte. chcete-li odkazovat na me, pouzivejte skutecne citace & ne vase dadaisticke prevypraveni.
    rozumite aspon tomuhle?

    LUBOB
    LUBOB --- ---
    a při brždění by dokonce Zem mládla ještě víc…podle Vás !!!!


    ne! dalsi vas vymysl. ja jsem slovo 'mladnout' nikde nikde nepouzil. to vy s nim tu porad sermujete.


    vsimnete si, ze vsechno nad cim tu prskate jak pinc, jsou vase bohapuste vymysly, ktere jsem nikdy nevyslovil.

    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    LUBOB: Citaci mých slov jste vytrhl z kontextu. ! Očima Rakeťana Pozemšťan mládne ( tedy stárne pomaleji,.. i když letěl "tam" a ikdyž letěl zpět ) ; a tak při jeho brždění k Zemi, jak tvrdíte, tak by měl přiletět Rakeťan-Pavel na Zem a tvrdit bráchovi Petrovi, že je starší než on-Petr..., jenže není, protože brzdil (!) a tím pádem pro něho-Rakeťana nastalo pozorování Pozemšťana, že Pozemšťan urychleně stárne, aby Pozemšťan dohnal to omládnutí, které Rakeťan viděl v té dálce kde při otočce byl.
    -
    A ty výpady o halucinacích a o psycho-nemocech si nechte od cesty, zbytečně eskalujete "dialog". Anebo o to máte zájem ?
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    při brždění tělesa dilatace ... naopak klesá, vrací se do původního tempa plynutí času


    dilatace casu & tempo plynuti casu jsou dve ruzne veci. pri brzdeni se do puvodniho tempa plynuti casu vraci tempo plynuti casu. ale cas (jako uplynula doba) zustava dilatovany, uz se nikdy nikam nevrati.
    na pohybujicim se telese bezi cas pomaleji, at uz zrychluje nebo brzdi (asi uz po sestapadesate).


    pokud jde o ty vase slavne 'stop-stavy', tak jak poznate, ze pro dany 'stop-stav' jde o pohyb zrychleny nebo zpomaleny? nijak, ze? tak vidite :-))

    LUBOB
    LUBOB --- ---
    Vy tu tvrdíte, že zpomaluje tempo plynutí času vždy, ať už brzdí Zem vůči raketě která stojí, anebo brzdí raketa vůči stojící Zemi ). Celé 3 měsíce jste to tvrdil !!!


    ne. dalsi vas vymysl. nikde nic takoveho v mych prispevcich nenajdete. nikdy jsem nic takoveho netvrdil.


    & kdyz se podivate do dukazu, ktery jsem vam poslal, tak tam najdete graf, ze ktereho je patrne, jak 'tempo plynuti casu' je pro pohyb brzdny stejne jako pro pohyb zrychleny. jenze to byste si musel nejdriv udelat poradek v pojmech, abyste vedel, co je vlastne tempo plynuti casu & co je to cas & jaky je mezi nimi rozdil.

    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JOSEFDRUHY: Takovou hovadinu tu tvrdíte už 3-4 měsíce : že Pozemšťan stárne pomaleji vůči Rakeťanovi

    ne. celou dobu tvrdim opak. ze pozemstan starne rychleji. dalsi vas vymysl, ktery prisuzujete mne.
    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    Autor: Martin Žáček
    Datum: 17. 03. 2003
    Ve speciální teorii relativity musíte odlišit souřadnicový čas a vlastní čas. Souřadnicovým časem měříte rychlost chodu hodin vzhledem k nějaké konkrétní vztažné soustavě a pak vzhledem k různým soustavám vyjde jiná rychlost chodu hodin. Pak se dá odpovědět že rychlost běhu času na rychlosti závisí. Vlastní čas je měřen vždy hodinami, které jsou vzhledem k měřenému objektu v klidu. Takže pokud máte rovnoměrně jdoucí hodiny, jejich vlastní čas (např. periodicky odměřovaný interval) nezávisí na volbě vztažné soustavy - je invariantní, na rychlosti nezávisí. V obecné teorii relativity souřadnicový čas takový, jako ve speciální teorii relativity nemáme, můžeme jej zavést buď jen lokálně jako lineární přiblížení v nějakém okolí, nebo zvolit nějaké globální souřadnice ale pak musíme počítat s tím, že systém souřadnic bude zakřivený. Nelze v něm např. synchronizovat hodiny. Co je novinka oproti speciální teorii relativity je to, že vlastní čas již není invariantní ale závisí na gravitačním potenciálu, ve kterém se objekt nachází. To, že nepůjdou synchronizovat hodiny a zavést globální časové souřadnice můžete vyvolat kinematicky, bez gravitace, např. tak, že použijete rotující objekt. necháte-li na jeho obvodě rotovat hodiny, půjdou v každém okamžiku pomaleji, měřeno souřadnicovým časem vaší soustavy - porovnání provedete vzhledem k inerciální soustavě, ve které jsou rotující hodiny v daném okamžiku v klidu. Protože se však rotující hodiny dostávají periodicky do téhož bodu, můžete porovnávat i vlastní časy (tj. údaje hodin) a zjistíte, že se budou lišit. To je však možné jen když se hodiny pohybují se zrychlením. To zrychlení ke vzniku paradoxu dvojčat je nutné ale rychlost také. Takže těžko jednoznačně na vaši otázku odpovědět. Možná vás uspokojí odpověď že bez přítomnosti hmoty je paradox dvojčat možný jen když se objekt pohybuje nějakou dobu se zrychlením ale pak je nutná i ta rychlost. Pokud by bylo nulové zrychlení, mohou se lišit souřadnicové časy pokud je rozdílná rychlost ale vlastní časy ne a k paradoxu dvojčat nedochází. V blízkosti hmoty může docházet k paradoxu dvojčat i když jsou porovnávané hodiny v klidu - musí být na různých gravitačních potenciálech. Porovnání chodu hodin se provede například světelným paprskem nebo tak, že hodiny velmi pomalu přeneseme do stejného bodu.

    LUBOBe, nejste Vy ten Žáček ? - - tak blbě, zamlženě a "zapatlaně" vyložit STR, umí jen čeští vědci....
    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    LUBOB: Přesně toto tvrdím já už 3 měsíce : Rakeťan bude po návratu "z mise" stejně starý jako Pozemšťan ... oboum pouze přibude stejné zestárnutí, které by "vykonali" kdyby žádný z nich nikam neletěl.
    A halucinace ... no to posoudí čtenář ( objektivní ) kdo tu je má. Navíc kdo jak lhal, podváděl a překrucoval.
    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    LUBOB: citace :"ne, neni! je to vas vymysl, ja bych takovou hovadinu z huby nevypustil. "
    Reakce : Takovou hovadinu tu tvrdíte už 3-4 měsíce : že Pozemšťan stárne pomaleji vůči Rakeťanovi ( tak to totiž vidí Rakeťan který brzdí...vlastně brzdí ta Země vůči němu, takže musí mládnout Pozemšťan ) Vy tu stále obhajujete doktrínu, že při brždění také narůstá dilatace - zpomaluje se tok času ( jenže !vůči komu" ..."kdo" to pozoruje ? ) - - Já celou tu dobu zde prosazuji, že nutno volit soustavu v kludu a z ní pozorovat vše !!!! )( ... Vy tu tvrdíte, že zpomaluje tempo plynutí času vždy, ať už brzdí Zem vůči raketě která stojí, anebo brzdí raketa vůči stojící Zemi ). Celé 3 měsíce jste to tvrdil !!!
    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    LUBOB:
    nechte to konovi, ten ma vetsi hlavu. a hleďme…celé 3-4 měsíce jste do mě hustil, že tárám bludy, že nemám pravdu a sám jste to koňovi nenechal, a nyní mě to budete skoro nařizovat…

    ten paradox je pouze zdanlivy. No néééé…to říkáte po 3 měsících urputného tvrzení že já blábolím nesmysly ?? je to paradox, Všiml jste si někdy, že já slovo „paradox“ téměř neužíval ??? že já v podstatě nemluvil o paradoxu ale o realitě té, že po návratu bude Rakeťan stejně starý jako Pozemšťan a že důvodem není nějaký “““paradox“““, ale pootáčení soustav ? všiml jste si toho ? tak proč mi tu dnes máváte kolem huby nějakým paradoxem. Pro mě to nebyl nikdy paradox, to pootáčení soustav !!!! protoze podle STR by meli byt stejne stari no néééé, já snad sním ? anebo mě šálí zrak…!!!!….; celé 4 měsíce Vám tu tvrdím, že oba bratři budou stejně staří, po setkání, za což jste mě stále plival, a Vy mi totéž řeknete dnes ?, to je dalším potvrzením Vaší farizejskosti a nekorektnosti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak můžou bejt oba stejně staří – podle Vás -!, tj. podle STR když směrem „tam“ Rakeťan mládne respektive stárne pomaleji a totéž při návratu tj. také stárne pomaleji ikdyž brzdí – to tvrdíte Vy ! , už 3 měsíce !!!! a…a najednou jste otočil, že STR žíká, že oba budou stejně staří…. Neuvěřitelné..No Vy jste ale ******* (ja vidim jak tvoje hodinky bezi pomaleji, ty vidis jak moje hodinky bezi pomaleji), takže při návratu Rakeťana on tvrdí, že Pozemšťan je mladší, a Pozemšťan tvrdí, že Rakeťan je mladší…no to je paráda, že ? ale ve skutecnosti nejsou. no, to je paráda…, """"ve skutečnosti"""", to může říci jen naprosto nekorektní člověk :„ve skutečnosti“ …?… co to je ? Najednou tu tvrdíte, že „ve skutečnosti“ hodinky i Pozemšťana i hodinky Rakeťana se nezpomalily a oboje jdou „ve skutečnosti“ stejně. To je neuvěřitelná drzost mi to tvrdit po 3 měsících obrovksého boje o takový názor. - - Zeptám se ( Vás matematického genia co brilantně ovládá WOLFRAM ) : Kosmologové zjistili, že první galaxie vznikaly už po 800 milionech let po Třesku. Kdyby z takové galaxie, mladé, z nějaké planety tehdejší vyletěla „fotonová raketa“ k nám, k Zemi ( čas by na ní, na foton-raketě běžel původním tempem jako u emitenta ... běžel anebo ne ? ) a doletěla by za 12,9 miliard let k nám na Zem, co by pak takový Rakeťan-galaktijský pozoroval ?, jak by byla Zem stará ? pro něho ? a "pro vesmír?" taky 800 milionů let ?, anebo 13,7 miliard let ? On letěl téměř rychlostí světla …; anebo letěla Zem k němu skororychlostí světla ? ; stárl On na foton-raketě ? ano ?, co pozoroval on na sobě, jaké stárnutí ? a co v okolí pozoroval ? jaké "mládnutí ?". Země se k němu přibližovala rychlostí světla a tak „nestárla“ …že ?, a při brždění by dokonce Zem mládla ještě víc…podle Vás !!!! Báááječné, že ? Proč to nenecháte sám koňovi ????? Já ne !, já mám návrh pro vědce, že důvodem LT a relativity je pootáčení soustav. ((( bohužel žádný matematik mi nepomohl s napsáním matematického předvedení !!!! ))) Byla by korektnější vstřícnost a bádání „co“ je na takovém návrhu dobře a co špatně a proč.... cili v tomto skutecnost neodpovida teorii. já snad bdím či sním…; kdybych já něco takového řekl „proti“ vědcům a celé soudobé vědě, tak by mě ukamenovali….což už skoro ti „Petráskové, Hálové“ ( a Vám podobní ) v letech 2005 až 2007 udělali ! jenze trik je v tom, trik ??…říkáte…trik ? Já triky neříkám (!), já navrhuji pootáčení soustav (!) a stačí mi na takové zjištění zdravý rozum a obyčejná matematika ….na rozdíl od Vaší supervědecké hlavy nabité matematikou ze na tuhle situaci nelze aplikovat STR (nejedna se inercialni soustavy). …aplikovat ? říkáte ???, a na co se podle Vás STR aplikuje ???? ...?Jste neskutečně podlý nekorektní a farizejský člověk. jakmile se pouzije OTR, je vse v poradku. “co“ vše ???, co „vše“ je vpořádku ???, to pootáčení soustav je vpořádku ???????? Ano, to !! Vpořádku je to, že zrychlením tělesa dilatace narůstá ( narůstá pootáčení po křivé trajektorii - geodetice ) a měří se ta dilatace při „stop-stavu“ pohybu zrychleného, dtto, že při brždění tělesa dilatace ( "na" testovacím tělese očima "klidového pozorovatele" ) naopak klesá, vrací se do původního tempa plynutí času OTR rika, ze budou ruzne stari, coz je v souladu se skutecnosti. OTR aby mohla říci že dva objekty budou mít různé tempo plynutí času, musí se nacházet v různých gravitačních potenciálových hladinách, tedy musí jejich pohyb být "v jiném pootočení trajektorie pohybu" jiná geodetika, jiné zakřivení...pak lze vystopovat dilataci...je jejím důvodem pootáčení soustav. OTR říká, že při pohybu nerovnoměrném působí síly ( např. gravitace ) a ty „vyrobí“ zakřivení časoprostoru a …a o to jde : pak se těleso pohybuje po geodetice a to je to pootáčení soustav !!!!!!

    mion skutecne doleti az k zemskemu povrchu, protože protože má pootočenou soustavu !!!! vůči soustavě „laboratorního mionu“ …. jeho cas skutecne bezi pomaleji. jeho čas skutečně je dilatovaný jakožto ´natočený´ interval času : jevící se „prodlouženě“ v soustavě pozorovatele bez teto skutecnosti bez této skutečnosti pootočení soustavy miona vůči pozorovateli …. by mion zanikl jiz 660 metru od mista sveho vzniku, nikdy by se k zemi nedostal.

    LUBOB
    LUBOB --- ---
    meteorit pri dopadu na zem bude mit stari 4.5 miliardy let + doba po kterou meteorit brzdil pred dopadem (zmereno na jeho hodinach)

    zeme pri dopadu meteoritu bude mit stari 4.5 miliardy let + doba po kterou meteorit brzdil pred dopadem (zmereno na pozemskych hodinach)


    nikdo neomladnul, to akorat vy halucinujete :-)

    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JOSEFDRUHY:
    Když na Zem spadne meteorit, který je stejně starý jako celá sluneční soustava tj. 4,5 miliardy let a při doletu meteorit "brzdí", tak podle Vás pozorovatel na meteoritu vidí před bržděním, že Zem je stará 4,5 miliardy let, a těsně před dopadem ( po pohybu brzdném ) tomu meteoritovi Země - podle Vás - omládla...Meteorit-Pavel tvrdí, ( při dopadu ), že Zem-Petr má 2.2 miliardy let své stáří, a Pozemšťan-Petr tvrdí, že meteorit-Pavel má stáří 2.2 miliardy let... to je Vaše doktrína že dilatace času zpomalení tempa plynutí času ( pro raketu a Rakeťana ) platí i při brždění tělesa...


    ne, neni! je to vas vymysl, ja bych takovou hovadinu z huby nevypustil.
    takze jeste jednou : prestante mi vkladat do ust vase nehorazne pitominy, vynechte me z toho. piste si tu co chcete, ale neprisuzujte to mne. ja to mam v hlave v poradku.

    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JOSEFDRUHY: nechte to konovi, ten ma vetsi hlavu.


    ten paradox je pouze zdanlivy. je to paradox, protoze podle STR by meli byt stejne stari (ja vidim jak tvoje hodinky bezi pomaleji, ty vidis jak moje hodinky bezi pomaleji), ale ve skutecnosti nejsou. cili v tomto skutecnost neodpovida teorii. jenze trik je v tom, ze na tuhle situaci nelze aplikovat STR (nejedna se inercialni soustavy). jakmile se pouzije OTR, je vse v poradku. OTR rika, ze budou ruzne stari, coz je v souladu se skutecnosti.


    mion skutecne doleti az k zemskemu povrchu, protoze jeho cas skutecne bezi pomaleji. bez teto skutecnosti by mion zanikl jiz 660 metru od mista sveho vzniku, nikdy by se k zemi nedostal.

    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    LUBOB: Citace :"
    Toto se neděje „v reálu“, ale p o z o r u j e to pozorovatel na testovacím tělese

    ne! jednak i pri brzdeni nadale dochazi k dilataci casu (rozdil mezi casem na zemi & casem na rakete se porad zvetsuje, at raketa zrychluje nebo brzdi).

    Reakce : ajapažene ?!! Tuto větu, co jste řekl, tak ta nectí STR o inerciálních soustavách, tedy nectí výrok Petráska ( nejen jeho výrok ), že je důležité stanovit "z jaké soustavy" se na věc díváme !!! Vaše věta, zde výše, neobsahuje to "kdo" tu je pozorovatel v pohybu a kdo v klidu, zda se pohybuje Země k Rakeťanovi...; Pozemšťan, podle Vás, nutně musí mládnout - očima Rakeťana - když Země směrem k němu stojícímu brzdí....
    -
    Když na Zem spadne meteorit, který je stejně starý jako celá sluneční soustava tj. 4,5 miliardy let a při doletu meteorit "brzdí", tak podle Vás pozorovatel na meteoritu vidí před bržděním, že Zem je stará 4,5 miliardy let, a těsně před dopadem ( po pohybu brzdném ) tomu meteoritovi Země - podle Vás - omládla...Meteorit-Pavel tvrdí, ( při dopadu ), že Zem-Petr má 2.2 miliardy let své stáří, a Pozemšťan-Petr tvrdí, že meteorit-Pavel má stáří 2.2 miliardy let... to je Vaše doktrína že dilatace času zpomalení tempa plynutí času ( pro raketu a Rakeťana ) platí i při brždění tělesa...
    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    LUBOB: Lubobe, lžete.
    Citace :"ne. to jsou zase jen vase vymysly, ja bych takovou blbost z huby nevypustil. nekolikrat jsem tu jasne napsal, ze pavel (raketan), kdyz se vrati opet na Zem, tak vidi, ze petr (pozemstan) je starsi (nez pavel). "
    Reakce : Rakeťan když doletí na "konec" svého vzdalování se, je mladší !!!! než Pozemšťan, což tvrdí Pozemšťan ze své soustavy !!!, protože to tak vypozoroval dle STR, že Rakeťan je starý 50 let a Pozemšťan je starý 100 let a ...a než se otočí ten Rakeťan ( 50 let starý ) k cestě zpět, tak nyní bude on-Rakeťan tím pozorovatelem, on bude tou inerciální soustavou ( protože to tvrdí věda fyzikální, že inerciální soustavy jsou zaměnitelné ( tvrdíte to i Vy ), a bude pozorovat jak se přibližuje Zem-Pozemšťan při jeho brzdném návratu. No a tu právě přijde ten Váš paradox, že těleso-Země ( Pozemšťan 100 let starý ), které se přibližuje rychlostí téměř světla k Rakeťanovi ( 50 let starému), Rakeťan je nyní pozorovatelem v inerciální soustavě, že na Zemi mládne Pozemšťan ; v maximu 100 let starý Pozemšťan se najednou stává vůči Rakeťanovi mladší a mladší, dle STR ... i při pohybu brzdném. ) Očima Rakeťana, který "stojí" se svou soustavou, letí Země k němu, relativisticky, že při brždění opět stále mládne Pozemšťan podle Vás, LUBOBe ), tj. mění své stáří ze 100 let věku na 50 let věku při doletu Rakeťana . Budou oba stejně staří...po doletu ???!!! Zopakuji výrok Petráska ( s kterým se zřejmě ztotožňujete ) :Paradox dvojčat není to, že jedno stárne pomaleji, ale právě to, že je možno tuto situaci obrátit a můžeme to brát tak, že může kterékoli stárnou pomaleji podle toho, z jaké soustavy se na to díváme!!! Anebo to vidíte jinak ???
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    JOSEFDRUHY: A že když přistane ta raketa s Velitelem-Pavlem, tak se velitel -100 let starý - diví, že brácha Petr má jen 50 let na Zemi a….a ..A brácha Pozemšťan-Petr -100 let starý - se diví a diví, že brácha Rakeťan má jen 50 let…oba na sebe čumí, že ten druhý je mladší…( podle LUBOBa a jeho interpretace !! )..,


    ne. to jsou zase jen vase vymysly, ja bych takovou blbost z huby nevypustil. nekolikrat jsem tu jasne napsal, ze pavel (raketan), kdyz se vrati opet na Zem, tak vidi, ze petr (pozemstan) je starsi (nez pavel). petr zase vidi, ze pavel (raketan) je mladsi (nez petr).
    oba tedy vidi to same. protoze takova je realita veci.


    Toto se neděje „v reálu“, ale p o z o r u j e to pozorovatel na testovacím tělese

    ne! jednak i pri brzdeni nadale dochazi k dilataci casu (rozdil mezi casem na zemi & casem na rakete se porad zvetsuje, at raketa zrychluje nebo brzdi).
    & druhak, k dilataci casu dochazi v realu. neni to jen nejaky 'pozorovany' artefakt. dukazem je mion, ktery misto 660m uleti drahu 10km. to ze se nachazi v miste detektoru (umistenem 10km od mista vzniku mionu) je zatracene realne.


    byl bych vam moc vdecny, kdybyste me ze svych uvah vynechal. nejste schopen spravne porozumet vykladu, interpretujete si to po svem (=blbe), coz zpusobuji vase znacne omezene znalosti z fyziky & matiky.

    takze az zas budete priste chtit napsat neco treskuteho, me z toho laskave vynechte. jo?

    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    Petrásek a jeho výklad „paradoxu dvojčat“ z roku 2005

    M. P.: Nechci se už zabývat všemi detaily, ale dotknu se jen toho nejpodstatnějšího. Nemohu se zdržet poznámky, že vaše interpretace paradoxu dvojčat je opravdu úsměvná. Slušelo by se tedy, pane Muladi, problém před jeho odsouzením alespoň přečíst, ne-li nastudovat. Paradox dvojčat není to, že jedno stárne pomaleji, ale právě to, že je možno tuto situaci obrátit a můžeme to brát tak, že může kterékoli stárnou pomaleji podle toho, z jaké soustavy se na to díváme!!! Paradox dvojčat je problém speciální teorie relativity a o paradox rázem přijdeme použitím obecné relativity a pojmu neinerciálních sil! Vždyť tohle se vysvětluje už na gymnáziu! Paradox dvojčat je vysvětlen pomocí principu, který říká „všechny INERCIÁLNÍ systémy jsou si rovny“. Jenže systém vzdalujícího se dvojčete v raketě není inerciální, to dvojče podstupuje zrychlený a zpomalený pohyb a působí na něj neinerciální síly, které je možné od inerciálních perfektně odlišit!!! Je to jeden z velkých úspěchů obecné relativity a není jediný.

    ……………

    Petrásek a jeho, v něčem správný a v něčem ne, výklad „paradoxu dvojčat“ z roku 2005 okomentuji :

    M. P.: Nechci se už zabývat všemi detaily, ale dotknu se jen toho nejpodstatnějšího. Nemohu se zdržet poznámky, že vaše interpretace paradoxu dvojčat je opravdu úsměvná. Slušelo by se tedy, pane Muladi, problém před jeho odsouzením alespoň přečíst, ne-li nastudovat. Paradox dvojčat není to, že jedno stárne pomaleji, ale právě to, že je možno tuto situaci obrátit a můžeme to brát tak, že může kterékoli z dvojčat stárnout pomaleji podle toho, z jaké soustavy se na to díváme!!! Výborně. Petrásek dokonce použil tři vykřičníky. Měl totiž na mysli i to, že když se jedno dvojče, Petr, coby původní základní pozorovatel, p o z o r o v a t e l té rakety, se ( myšlenkově ) přesuneme ze soustavy „své první základní“ pasované do klidu, do soustavy rakety ( na pozici Pavla-velitele ), a staneme se nyní v raketě, v klidu (!), základním pozorovatelem „všeho“, a Země bude pro něho, Pavla, v pohybu, že bude, coby velitel rakety on-Pavel, pak pozorovat jak dvojče na Zemi Petr stárne pomaleji a pomaleji,…;To měl Petrásek na mysli, když říkal, že záleží (!) pro zjištění dilatace času „z jaké soustavy“ pozorujeme jiný pohybující se předmět ; měl na mysli, že na sobě dilataci nepozorujeme ať jsme pozorovatelem na Zemi anebo na raketě…a pozorujeme jí jen na tom druhém. ( Proč ? toť otázka do pranice ).
    A měl tím na myli, Petrásek, ( podle interpretace LUBOBa), že když pak velitel-Pavel brzdí při návratu na Zem, a pozoruje on-velitel Petra na Zemi, že i při brždění (!) !!! rakety Petr na Zemi stále stárne stále pomaleji a pomaleji,… a pomaleji.. i když raketa brzdí. A že když přistane ta raketa s Velitelem-Pavlem, tak se velitel -100 let starý - diví, že brácha Petr má jen 50 let na Zemi a….a ..A brácha Pozemšťan-Petr -100 let starý - se diví a diví, že brácha Rakeťan má jen 50 let…oba na sebe čumí, že ten druhý je mladší…( podle LUBOBa a jeho interpretace !! ).., každý z nich „to“ vidí jinak „po svém“…. Pozemšťan „ze své situace-soustavy“ vidí Rakeťana mladšího a Rakeťan „ze své situace-soustavy“ to vidí opačně Pozemšťana mladšího a…a začne válka. Začnou se hádat kdo z nich má pravdu…přitom prýýýý hodiny šly stejným tempem i na Zemi i v raketě… To je ale bordel, co ??…Petrásku !!! Jestlipak už víš dnes „jak to je?“
    Paradox dvojčat je problém speciální teorie relativity a o paradox rázem přijdeme použitím obecné relativity ????a pojmu neinerciálních sil! Vždyť tohle se vysvětluje už na gymnáziu! Paradox dvojčat je vysvětlen pomocí principu, který říká „všechny INERCIÁLNÍ systémy jsou si rovny“. No, nekup to …., že ? No nekup vysvětlení, že paradox vymizí když „na vysvětlení“ použijeme OTR.
    Inerciální soustavy jsou ty, které se vesmírem pohybují a to rovnoměrným pohybem ; neinerciální se pohybují zrychleným nebo zpomaleným pohybem. Inerciálnost sama o sobě nevysvětluje „paradox“, Petrásku, jak to píšeš. - - Každé těleso ve vesmíru se pohybuje buď rovnoměrným pohybem nebo nerovnoměrným pohybem a onenPrincip relativity je v tom, že relativistický jev ( dilataci času, kontrakci délky, a nárůst hmotnosti ) nepozorujeme na sobě, ale na cizím předmětu a to tak, že sebe ztotožníme se zvolenou soustavou a tu pasujeme do klidu….a pak v ní p o z o r u j e m e nejen pohyb jiných těles ( rovnoměrný či zrychlený ), ale i ty relativistické efekty. Totéž pozoruje každé těleso ve vesmíru když ono „sebe označí za základní soustavu v klidu“ a p o z o r u j e jiná tělesa. Např. Pozemšťan bude pozorovat u jiných těles, tři relativistické efekty, tj. dilataci času, kontrakci délky a nárůst relativistické hmotnosti, ale nebudou totéž pozorovat „na sobě ony pozorované předměty“, pozorované Pozemšťanem.
    Věnujme se nyní dilataci času. Pozemšťan pozoruje raketu, tedy soustavu S´ s raketou spojenou, tj. soustavu „vlastní raketě – S´ “ . ( soustava „vlastní“ raketě S´ „plave“ v soustavě „základní“ S ). Soustavu „základní – S“, tj. soustavu o třech dimenzích délkových, nazvaných „osami“ x, y, z, umíme pasovat do klidu „volbou klidu“ i když víme, že ta soustava „S“ se vesmírem pohybuje, stále ( v každém místě kam se zvolená „S“ ve vesmíru přesune, je stále „v klidu“ pro s ní ztotožněného pozorovatele ). Podobně to děláme i s časem : Pasujeme „jisté tempo plynutí času“ ( které tu na Zemi máme, a nevíme „jak“ je toto tempo velké, a jak ho pozorujeme sami na sobě ) „do klidu“ tak, že zvolíme „na hodinách“ „časový počátek“ a od něj “““vnímáme“““, že se „v čase“ posouváme i my-těleso-soustava i testovací tělo ; čili od „zvoleného časového počátku“ (z)měříme (!) časové intervaly na „domácím tempu plynutí času“ i intervaly časové na testovacích tělesech. Pak porovnáváme. (( Ovšem pravý, fyzikální správný „princip“ relativity pak bude – podle mě – jiný než ten, co ho tvrdí soudobá fyzika : relativistické efekty ( všechny tři ) jsou důsledkem pootáčení soustavy „vlastní“ testovacího tělesa ( vnořené do základní soustavy, tj. zvolené soustavy pro pozorování jevů ) vůči soustavě pozorovatele „v klidu“. )) Soudobá fyzika ví a nepopírá, že „sami na sobě“ dilataci nepozorujeme, ani my, ani Rakeťan ani jiné těleso ; dilataci pozorujeme pouze „z povzdálí“, že ona „na raketě je“ ač „tam“ ( na ní ) není…, my to jen P O Z O R U J E M E. …; A…a co to je „pozorovat“ ???? To je dostávat informace a ty vyhodnocovat dle…dle něčeho. Informace o tělesech ve vesmíru dostáváme předevěím pomocí fotonů-záření. Z tělesa „relativistického“, tj. tělesa pootočeného, jehož soustava je pootočená, foton emitovaný nese sebou „stav natočení“ tělesa, tedy nese sebou i „fyzikální stavy“ natočené – tj. informace posunuté – pootočené – degradované – deformované atd.…, foton po cestě k pozorovateli pozemskému už sou „vlastní“ soustavu nepootáčí ( letí totiž céééčkem ) a tak dostaneme věrohodný stav emitenta…., tedy stav pootočený, který dešifrujeme ( pomocí „vynálezu“ : rudého posunu čar ve spektru ) jako „dilataci“ nebo „kontrakci“ nebo „navýšení hmotnosti“.
    Pozemšťan pozoruje !!!!, opakuji : pouze p o z o r u j e dilataci času, tj. jiné tempo plynutí času. Co to je „tempo času“ ? Jiné tempo plynutí času znamená, že porovnáváme jiné intervaly času na vzdálené se pohybující soustavě ( jiný časový úsek ) než ty intervaly, které máme doma ve své soustavě „v klidu“. Za časový úsek U, např. U = 100 etalonových intervalů „pozemských“ zde na Zemi „naměříme“ tedy napozorujeme ( v našich měřících přístrojích, nikoliv v reálu ) na raketě časový úsek U´ = 85 etalonových intervalů „raketových“. U = U´. Doba = časový úsek je „tam“ i „tady“ stejná, ale intervaly jsou různé. Z čehož usoudíme tu dilataci, tj. „zpomalení tempa času“ na raketě. Časový interval „je“ na raketě delší než na Zemi ; tedy není, ale my to tak “““jen“““ pozorujeme ; v reálu na raketě žádná dilatace = zpomalení plynutí času nenastala, žádné prodloužení časového intervalu nenastalo…to jen „pozorujeme“, respektive si to zjistíme výpočtem podle LT známe-li rychlost tělesa
    Jenže systém vzdalujícího se dvojčete v raketě není inerciální, to dvojče podstupuje zrychlený a zpomalený pohyb Ano, pohyb zrychlený „vyrábí“ nárůst dilatace času. Pak měříme - v tomto pohybu zrychleném - „stop-stav“ ( v libovolném místě pohybu tělesa testovacího ), a při tomto „stop-stavu“ ( což je rovnoměrný pohyb nezrychlený ) si přečteme – vypočítáme pomocí LT velikost dilatace. Takže podle mě dilatace narůstá (!) ( prodlužuje se časový interval = zpomaluje se plynutí času, při pohybu zrychleném, a „měříme“ ho ve „stop-stavech“ pomocí dosazení rychlosti „v“ tělesa do LT. A protože ( podle mě ) je fyzikálním důsledkem zrychlování pohybu tělesa geometrické pootáčení soustav, ( souvisí to s křivostí časoprostoru ), tak při pohybu brzdném by mělo dojít k opačnému efektu, tj. pootáčení je opačné a tedy i dilatace času. Znamená to, že původní prodlužování časového intervalu při zrychlování se mění na postupné zkracování onoho nataženého intervalu, tak jak se zvyšuje brždění tj. natažený interval se postupně ( při pohybu brzdném ) zmenšuje a vrací se do původní „etalonové“ velikosti při dobrždění a dosednutí rakety do „základní“ soustavy. Toto se neděje „v reálu“, ale p o z o r u j e to pozorovatel na testovacím tělese. a působí na něj neinerciální síly, které je možné od inerciálních perfektně odlišit!!! Je to jeden z velkých úspěchů obecné relativity a není jediný.


    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    JOSEFDRUHY: a to že ty GPS družice nemají kruhovou dráhu a ze tudíž zpomalují a zrychlují, to vám poněkud uniká...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam