ZUZKAOU: doporučuji Vojena Ložka
http://www.kosmas.cz/hledani/?query=lo%C5%BEek&submit_search=Hledat
On se ten člověk masivěn rozšířil až po té době ledové :) Neolitický rolník přišel bránit rozmachu lesa až přibližně po první třetině holocénu.
"Obecně platí, že doby ledové se vyznačovaly převahou otevřených formacích rázu drsných stepí nebo holí, zatímco teplá období vždy přinesla rozmach lesa...." (Ložek 1973). V té stepi byly trávy a trávy mají škrobnatá semena i ty divoké.
Každopádně mě při čtení překvapilo, jak velké a rychlé změny klimatu proběhly (7-10 stupňů během desítek let) a příroda i člověk se v pohodě přizpůsobili.
Co se týká stravy, s pračlověky bych se nesrovnávala - mají zcela jinou stavbu těla (velikost, poměr svalů), jiný průběh života, roku a dne, jinou aktivitu. Prostě jiný druh - to je vidět na tom, jak hrubě nevyhovuje tzv. zdravá evropská strava Inuitům, jihoamerickým Indiánům a sibiřským kmenům. Dále je naše trávení a metabolismus tak moc ovlivněno skladbou mikroorganismů v útrobách, že věřím, že přeměna vyhovujích jídelních zvyklostí může nastat nejen během pár generací, ale i během pár let u jednoho jedince.