• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALONSYPrimal a paleo - zkušenosti, recepty
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TRIPLT: jestli si v praze, tak SAPA, nebo Malešická tržnice a jestli se nepletu, tak ho mají i skorothajci na Francouzské. Výhodou je, že to litrové v terpapaku je narozdíl od většiny v konzerve bez zahušťovadel a konzervantů.

    Ale jakékoliv ořechové mléko, včetně kokosového jde vyrábět doma. Přes noc namočit ořechy (strouhaný kokos) a pak je rozmixovat v poměru 1:3-5 s vodou. Případně pak to rozmixované zahřát k varu a ještě jednou důkladně rozmixovat. Kdo z toho chce smetanu, tak tam přidá olej z patřičného ořechu. A pak to celé zcedit přes plátno. Tekutinu to pak chce maličko dosolit a případně u některých ořechů tomu chuťově dost pomůže troška medu.

    Pevné části použít na pečení a nebo sníst rovnou.

    Výborné je makové a mandlové, popřípadě různé směsi ořechů a semen. Jde to pak nechat zkysat pomocí naočkování nějakou startovací kulturou.

    Pokud to někdo dělá ve větším množství a pravidelně, tak se vyplatí stroj o velikosti varné konvice http://www.rostlinna-mleka.cz/pristroje-na-domaci-vyrobu/
    MMETLA
    MMETLA --- ---
    TRIPLT: vietnamska trznice na olomoucke v brne, SAPA ty Arroy-D urcite bude mit taky... jinak mel jsem tu cest ochutnat pred mesicem v letosnim breznu vyrobene koko-mleko a sakra, to byla lahoda skoro srovnatelna s tim si tam od nich koupit cerstvy kokos a doma si to pripravit...
    TRIPLT
    TRIPLT --- ---
    MMETLA: Kde? :))
    MMETLA
    MMETLA --- ---
    TRIPLT: kupuju za 70 litr, takze me to fakt zily netrha :]
    TRIPLT
    TRIPLT --- ---
    MMETLA: akorat to kokosove mleko leze desne do penez :X
    MMETLA
    MMETLA --- ---
    TRIPLT: musim se taky hecnout to znova otestovat a timto zpusobem, vim ze parmezan mi problemy nedelal, kefir uz trochu jo .. ale mozna tam doslo k soubehu neceho jineho.. takze si dam par tydnu mlecny klid a uvidime. To mleko jsem kdysi lil po litru denne a moc mi chybelo, ale ty vedlejsi projevy mi nechybi a vlastne uz ani to mliko tolik ne, proste si dam kokosove a jsem stastnejsi, ze jsem si dal i neco sladkeho :D
    TRIPLT
    TRIPLT --- ---
    ZUZKAOU: Tak jsem vyzkoušel doporučený postup a došel jsem k závěru, že parmazán i jogurt naprosto v pohodě... otázkou co to mléko nejsem si moc jist... asi se dostavilo v závislosti na něm nadýmání...
    Takže závěrem asi bude, že sem tam zařadím do jídelníčku kvalitní jogurt/sýr.
    Uvidím jestli se to nějak neprojeví z dlouhodobého hlediska... :)
    - mléko mě obecně nějak moc neláká... takže to může klidně zůstat v nákupním regálu... :)
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    TUILE: ten jsem zrovna nedávno vyhodila, asi už prošlý - bral ho můj pes:-D budiž mu země lehká.
    TUILE
    TUILE --- ---
    AOTEAROA: nech si predepsat prednison na akutni pripady- kdybys zacala otejkat vic nez bezne a zacala ses dusit. Nosim ho uz sest let v penezence a nastesti sem ho zatim nemusela pouzit :)
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    MMETLA: jo takhle, no to jako jo, kdyby mi někdo neřekl co v tom je a já otekla, tak si třeba prášek dám, ale dát si ho po vlastním koláči by mi přišlo hoooodně nepaleo :D jsem právě pyšná na to že se těma věcma nemusím cpát. minule doktorka jak mě viděla popotáhnout tak hned na mě abych si dávala dvakrát denně Zodac jak jsem mívala předepsáno (od jiné doktorky, a navíc tohle byl zástup, ne moje normální obvoďačka).
    MMETLA
    MMETLA --- ---
    AOTEAROA: no nekdo to tak dela a imo, tak samo se muze stat ze nekdo opomene rict co v tom bylo kdyz vysvetluje ingredience a problem je na svete... ale nerikam, ze by kazdy kdo ma alergii mel valit prasky jen, aby si to mohl dat :D
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    MMETLA: jaká medikace? To si mám dávat Zyrtec abych mohla jíst koláč? To snad ne. Si to prostě nedám, že. Ale on ten jazyk je o dost lepší alergie než senná rýma nebo ekzém. Občas to přežiju :-D
    MMETLA
    MMETLA --- ---
    MMETLA: tak se mi nakonec ten clanek otevrel a prijde mi to jako vhodny zpusob pripravy, pro ty co je to strasi, pripadne pouzivaji starsi a mene kvalitni recepty .. je to hodne o citu, na poprve se mi tohle na indukcni plotynce nepovedlo (ma desne vykyvy zahrivani), ale podruhe uz jsem vedel jak to ma vypadat a tady ten popis textury je super, presne jak to ma byt .. pripadne bych jeste dodal, kdyz se mi zda, ze mi to utika moc ve smeru michanych vajicek, odstavim to ze zdroje tepla za staleho michani
    MMETLA
    MMETLA --- ---
    TRIPLT: to dost zalezi co s ni pak planuju, ale pokud neutral, tak pouzivam grapeseed olej (z hroznovych seminek), dam dva nejkvalitnejsi zloutky co sezenu v pokojove teplote k tomu pokojovou teplotou ohraty olej a micham dokud to neni .. a pak jen mirne dosolim, dopeprim (bily pepr se tam hodi vic) a dam tam citron ci bily vinny ocet a uskladnim ... jinak z cisteho extra virgin mi to moc nechutna, pokud to clovek chce pouzit jako solo prilohu, takze lepsi pouzit nejaky pomace, nebo michat s dalsima orechovyma, ale pak uz je to hodne draha sranda, jako v pripade treba lanyzoveho oleje :D .. ale nekdo to ma rad, ja se nebojim treba pouzit chilli napusteny olivovy olej, protoze chci palivou majo .. a clovek pak z toho uz ma hotovy produkt a nemusi s nicim dale michat

    AOTEAROA: to fakt nezavidim, ale diky 'bohu' a hlavne vedcum je na to vcelku schopna a jednoducha medikace :) A to loupani dost pomaha, to je pravda... kamarad se taky obsypaval i z meho skveleho pomerancoveho kolace, kde jsou jen blansirovane a ne zase v tak velkem mnozstvi..

    MALKE: ja to necetl, ale citronem nebo cukrem se zloutek uvari bez pristupu teploty, coz resi pripadny problem ... ale salmonely se fakt nebojim, vejce pouzivam cerstve a co nejvyssi kvality, majoneza se pak spotrebuje v ramci max tydne, ale vetsinou driv.. kdybych mel mit strach z kazde potencialni nemoci, ktera kde je, tak jsem breatharian s plynovou lahvi na zadech
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    TUILE: jojo, to jsem tu právě koumala už minule a docela se k tomu upínám, že jsem možná teď citlivější, i když projevy senný rýmy v podstatě vůbec nemám, párkrát jsem smrkla před 14 dny když nám ve dvoře kvetly stromy, mám hlavně ranně jarní alergie. kdysi jsem celoročně smrkala aspoň balíček kapesníčků denně.
    ta mouka ze z blanšírovaných mandlí, to je právě to - doufala jsem, že mi vadí třeba ty neloupané, ale otekla jsem po upečených a loupaných. vlašáky tam byly taky, ty mi vždycky vadily, ale ne tak silně.
    TUILE
    TUILE --- ---
    AOTEAROA: zkus je loupat, mohlo by pomoct. A pak si zjistit ty vlasaky.

    Navic, pokud ti ted jede pylova alergie, jidelni se projevi silneji, takze je mozny, ze si za mesic budes moci zase mandle dat.
    KABIS
    KABIS --- ---
    MALKE: jsem vinna, nectu. Ale treba tomuhle bych taky neverila dokud bych si to nezkusila s teplomerem.
    MALKE
    MALKE --- ---
    KABIS: kdyby si lidi aspoň rozklikávali odkazy... žádný vnitřek to nemá, dyť se to nevaří vcelku, jenom žloutek. tady se míchá s citronem, což nevím, jak funguje, ale žloutkové krémy se tímhle postupem dělají normálně. zhoustne to, ale nesrazí se (pokud člověk dodrží teplotu). pokud tedy to syrové vejce byl problém kvůli chorobám, tak je to řešení.
    KABIS
    KABIS --- ---
    MALKE: jenze nad 70 musis prohrat i ten vnitrek a to uz je skoro vareny :)

    Ja zkousela normalne tycakem, akorat jsem to zkusila blbe s olivovym a to fakt ne, to je hnus :D chci zkusit ted s nejakym orechovym olejem, tak uvidim. Jinak mi to vychazelo cca 1,5dcl na 1 cele vejce. A syroveho se nebojim teda :)
    MALKE
    MALKE --- ---
    FRONEMA: Já myslela, že je to kvůli salmonele - té stačí zahřát nad 70 stupňů, takže se vejce nesrazí, ale salmonela chcípne. (Pravda, nevím, jak v tomhle konkrétním receptu, já to dělala akorát se zmrzlinovou směsí, když to měly jíst děti, u dospělých na to kašlu.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam