SVATY: taky přidám nyxovskou odpověď.
při dodržení striktních paleo pravidel a vysazení masa potřebuješ jaksi něčím nahradit bílkoviny. Při vegetariánské verzi máš na výběr vejce a různá semena a oříšky. Při veganské verzi jen ty semena a oříšky + k tomu musíš přidat suplementaci B12 a raději i D vitamínem.
Ovšem pokud někdo nejí z etických důvodů maso, tak by si rozhodně měl hlídat z jakých zdrojů jí vejce - v ČR je to vcelku klíčovější, než třeba podmínky chovu krav a ovcí, které opravdu jsou grassfed, protože to je nejlevnější a ještě se na to dají čerpat dotace. No a stejně tak, pokud dotyčný etický jedlík není pokrytec, tak by se měl širokým obloukem vyhýbat tropickým surovinám. Rozhodně všem tropickým surovinám, které nejsou bio a vony ani ti bio certifikáty z těchto krajin nebývají vždy nejspolehlivější. (včetně čaje, kakaa a kafe)
Takže zbývá to co roste v Evropě a na blízkém východě (mandle, lískáče, pistácie - tím že to roste na dlouhověkých stromech, tak to nijak extra neškodí a lidi co na tom pracují pracují ve snesitelných podmínkách).
Slunečnice, dýně, pinie, pistácie, vlašáky, lískáče, mandle, sezam, len, mák... A číst etikety o původu zboží. Problém je v tom, že paleo praví - s ořechy to nepřehánějte, protože složení mastných kyselin. Navíc teda udělat ze semínek tři dobré, dodatečně syté hlavní chody je vcelku výzva.
V tom okamžiku možná přichází čas zjistit, že paleo stejně jako jakákoliv další striktní dieta neplatně generalizuje dílčí zjištění o výživě - zejména tu část s lepkem a luštěninami. A i ty hranice příjmu sacharidů není "pravdou", ale tak trochu hausnumerem. Relevantní studie o inzulinové resistenci ji navíc vidí ve 200 g/den, ne 150.
Ty si využil paleo jako účinnou léčebnou dietu na obezitu. Ale pokud netrpíš nějakým autoimunitním zánětlivým onemocněním, na které striktní paleo také často zabírá, tak teď, když už se tělo vrátilo do zdravého stavu není potřeba dodržovat léčebnou dietu. Možná je čas najít nový režim. Tentokrát dlouhodobě udržitelný - finančně, logisticky, eticky i zdravotně.
Takže moje rada zní - začni přidávat do své stravy luštěniny, což je levný, eticky a ekologicky nepříliš problematický zdroj bílkovin, které jsou navíc velmi univerzální v tom, co z nich jde uvařit.
A kromě těch bílkovin obsahují také oligosacharidy, které více než potřebuješ právě proto, že jíš 3 roky bez luštěnin a celozrnných obilovin. Ty oligosacharidy, které v plné šíři nejde nahradit ovocem, zeleninou či semeny potřebuješ ke krmení mikrobioty v tvém tlustém střevě. Tím že si je nechal vyhladovět, tak ti teď chybí v diverzitě tvých spolubydlících a vadí to v dlouhodobém hledisku - takže za tři roky se to u mladého člověka nepozná, ale právě absence ologosacharidožravých mikrobů je velmi pravděpodobně spolu-příčinou rakoviny tlustého střeva.
A právě proto, že tvoje střeva momentálně neumí pořádně trávit luštěniny, tak je potřeba je začít přidávat po malých porcích (na začátek lžíce, nebo dvě), ale ideálně každý den, aby postupně pomnožilo co se pomnožit dá. Tím se člověk vyhne divokým hnutím a nadýmání nitra. To neznamená, že luštěniny škodí, ale že teda si téměř vyhubil mikroby, které je umí zpracovat. Při pravidelné konzumaci se mikroflora promění v řádu týdnů.
To samé s obilovinami. Pokud máš lepkofobii, tak ber pseudobiloviny typu pohanka, proso, merlík, laskavec a spol. Mají navíc vysoký podíl bílkovin. V nenavyklých střevech taky mohou dělat mejdany, byť méně divoké, než luštěniny.
Pokud je člověk zdravý, ve smyslu nepřítomnosti výrazné patologie, ne ve smyslu ideálního zdraví je často kontraproduktivní držet striktní léčebné režimy.