• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    SHEFIK: Sropu kdy to bude dávat smysl. Jak jsem psal není to žádný konkrétní bod, ale pohybuješ se po logaritmické stupnici (obrazně) Na počátku využiješ všechnu energii. Ale když řeknu, že je max okamžitá spotřeba v průměrném měsíci X a ty toho dosáhneš pomocí FVE je to pěkné, dál už ale jedeš s tím že máš přebytky v okamžité spotřebě, které můžeš pokrýt třeba tou přečerpávačkou, když budeš FVE instalovat dál bude se ti míra využitelnosti zmenšovat oříznutím o ty přebytky, atd až teoreticky dosáhneš bodu kdy budeš vykrývat pomocí FVE veškerou spotřebu. jenže ty poslední instalované panely pojedou jen na pár sekund v roce, jindy je nevyužiješ. Chápeš co se snažím říct? Je to hodně zjednodušené, ale ten limit tam je.

    A mi se nejdříve musíme snažit ten bod toho limitu posunout co nejdíl to jde, protože tu FVE postavíš a instaluješ ihned, ale tyhle kroky jsou běh na dlouhou trať. Proto třeba nejsem zastáncem elektromobility v té režii, kterou prosazujeme na sílu dnes. Ta jde v tomto často naprosto opačným směrem. Například ty nabíjecí stanice doma pro auta kterými s dopravuješ do práce. To zvyšuje okamžité nároky sítí na konvenční zdroje na úkor využití OZE.

    Nemyslím si že se nad tím nikdo nezamyslel, ale myslím si že je to těm lidem jedno, protože primárně jsou všechny tyhle kola roztáčena pro větší zisk. Ekologie je jen slůvko které lépe prodává. Nic víc. Nic míň.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CUKI: kde se dosahlo stropu?

    Za me ten strop nedosahne zadna zeme ani v roce 2100... agrivoltaika, okna, ploty, strechy, silnice, hory, ...
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Jenomže to sosáš data z míst kde to má ještě velké rezervy. Ale ten graf je nalainovaný jako kdyby to šlo takto pořád dál a dál navyšovat, což uznáš že je nesmysl.

    V tuto dobu se musíme soustředit na to, abychom mohli FVE dál cpát do systému co nejdéle. Ale v tom neděláme skoro nic. Podle mě je dnes potřeba řešit přečerpávačky skoro za jakoukoliv cenu. To by mohlo konvenční zdroje odstavit skoro komplet alespoň někdy přes léto. Tedy jinak vyrušili bychom spotřebu během noci.

    Dlouhodobou úschovu EE bohužel neumíme a baterie jsou v tomto ohledu těžký nesmysl.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: A tedy ať jdu k jádru pudla.
    Jen za poslední dvě dekády jsme šli spotřebou na cca 150%.
    Původní, většinou konvenční zdroje měli velké rezervy a tedy vykrývání zdroji netrvalými a nestálými nebyl takový problém.
    Dosud má FVE v hodně zemí (včetně ČR) rezervy.
    V některých zemích dosáhla již stopu za kterým již efektivita a návratnost i ekologie razantně klesají (ano není to jasná hranice je závislá na hodně proměnných které se mění, ale nijak zásadně.
    Zvýšení spotřeby uhlí na úkor plynu? Tam by mě zajímal patřičný důvod, jak k tomu někdo dospěl. Tedy bavíme se o daném horizontu.
    Jaké zdroje budou dotovat dobu kdy nesvítí a nefouká? Je tvůrcům znám fakt, že to musíme pokrýt z konvenčních zdrojů (až na přečerpávačky) a nebo počítají s nějakou future vision do budoucna?

    Já tedy trochu optimisticky doufám primárně v uskromnění, ale do té doby budeme mít moře možná i u nás :-)

    Druhej velkej detail je v tom, že pokud by ten graf byl čistou náhodou reálný, EE b byla pravděpodobně jediná kterou bychom na přímo používali. To by znčně ovlivnilo ten graf a potřebu konvenčních zdrojů.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Treba dnes fotovoltaika vyrabela vic elektriny nez uhli po dobu peti hodin… v Polsku! :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Solar uz 20 let roste o 20%+, loni 220-260GW (zdroje se ruzni) a letos by to poprve mohlo prekonat 300GW. Jenom cinske fabriky maji ve vystavbe kapacitu pres 600GW PV clanku v roce 2026. Do toho americky IRA (desitky GW).
    Ja mam skoro pocit ze se vubec neinformujete, ackoliv je vam to tady vzdy dodano na stribrnem podnose :)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    CUKI: co na tom nedává smysl? To že stávající zdroje budou stagnovat není zas tak nepravděpodobné.....no a kam narveš veškerý očekávaný rozvoj energetiky......
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Nechce se mi to teď číst celý, ale už od pohledu je to hodně sluníčkářský (tady to má další význam :-))
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: mam ho odsud
    What Are the Advantages and Disadvantages of Solar Energy? | Earth.Org
    https://earth.org/what-are-the-advantages-and-disadvantages-of-solar-energy/
    Ale zdroj je EIA
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: můžu jen poprosit zdroj toho posledního obrázku? To přeci nedává žádný smysl.
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: kdepak, jen ať jsou ty grafy kompletní - třeba z toho níže uvedeného je krásně vidět jak za šílený ranec prachů je z toho jen tenká a nespolehlivá slupka OZE - proti tomu carbon-fosil-atom základu, který by to mělo nahradit...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: tim spis je lepsi pouzivat vyseky grafu a porovnavat podobne vykonne zdroje. Tj 2019-2023 solar, vitr, jadro, 2024-26, solar, vitr, voda, 2027-? Solar, vitr, uhli, 203x-2050 solar, vitr, plyn, ropa, 2051-nekonecno solar a vitr :)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Ano, takoveto grafy nejsou urcene k tomu, aby presvedcily lidi, aby si koupili od dodavatelu nove energeticke technologie. Ale vypovidajici podle me samozrejme jsou.
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: prohlížeče (IT obecně) a velká energetika jsou nesrovnatelné co do flexibility změn...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Z tohohle existoval delsi ten graf kde byl videt nastup chromu, ale nemuzu ho najit. Kazdopadne predstav si ze jsi v roce 2003 a dal nevidis :) tak to je podobne jako ten graf celkove energie dnes.
    A 4 roky cekat nestaci, to bude teprv graf za rok 2026 :) musis poclat pet, snad se dozijes :)

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ja myslim ze se nedelaj proto ze jsou nevypovydajici.
    K cemu ti je graf lidske populace od roku 1 do ted kdyz prvnich 1850 let tam nebude videt a 20. stoleti bude jako vertikalni cara? Dost k nicemu…
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Jo aha, takovy grafy se obvykle nedelaj, tak to jo. A duvod, proc se nedelaj? Protoze by vypadaly jako ten muj obrazek. Vubec ne optimisticky. Ale v pohode, pockejme ctyri roky a pak zuctujeme spolu.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: myslis jako se vyhodily “nadarmo” u jadra, ropy, uhli a plynu? ;)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tady tri obrazky - minulost, soucasnost, budoucnost.

    A ano, zase je to “jenom” elektrina a ne celkova energie, takove grafy se obvykle proste nedelaj, navic je to jedno, proroze az bude vse (95%+) elektrifikovane, tak by ty grafy byly hodne podobne. V celkove energii ma navic jadro takovou skrytou vyhodu ve sve neucinnosti - vyrobi trikrat vic energie nez elektriny ale tu prebytecnou energii ve vetsine pripadu jen vypusti ven v chladici vezi/blizke rece (konkretne tohle teda ten graf od ourworldindata koriguje vlastnim vypoctem - nasobi vitr a solar koeficientem jako by produkovaly teplo stejne neucinne jako uhli/plyn/ropa/uran)

    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: V to pevne doufam, prece vsechny ty biliony nevyhodi nadarmo!
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: a ja ti jako obvykle reknu at se na ten graf podivas az tam bude i rok 2027. To uz tam ta exponenciala bude videt :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam