• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ke zvýšení poplatku za systémové služby bude muset dojít, řekl expert ČEPS - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceps-rozstrel-svatopluk-vnoucek-energetika-sit-elektrina.A230505_100833_ekonomika_ven
    TUHO
    TUHO --- ---
    MAKROUSEK: Jo, ale pokud se nemylim, tak zrovna v otazce klimatu maji tendenci (na rozdil od zapadnich zemi, kde je to presne naopak) davat min ambiciozni cile a ty potom prekonavat.

    A common misconception is that China either lacks climate policies or fails to implement them. The reality is that China has a robust set of climate and energy policies and a strong track record when it comes to fulfilling its pledges to the international community.
    Driven by a desire to reduce air pollution, enhance energy security and dominate the industries of the future, China has been the world’s leading investor in renewable energy since 2013, and it has been buying up raw materials those industries need, such as cobalt mines in Africa. It has three times more renewable energy capacity than any other country, and its electric vehicle use is growing. As of 2019, about half the world’s electric vehicles and 98% of electric buses were in China.
    Overall, China achieved nine of the 15 quantitative targets in its 2015 climate commitments ahead of schedule. Over the past decade, coal has fallen from about 70% to 57% of its energy consumption.


    China's climate change record: Beijing tends to meet its targets, but sets the bar too low
    https://theconversation.com/chinas-climate-change-record-beijing-tends-to-meet-its-targets-but-sets-the-bar-too-low-172138
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Ja bych tem jejich cislum veril asi stejne, jako Ruskym cislum o sestrelenych ukrajinskych letadlech.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PETER_PAN: ja bych byl opatrnej s argumentaci, ze cina je lepsi nez eu, kvuli nizsim emisim per capita, pac root cause toho co tvrdis je dany tim, ze byly vzdycky nizsi. Dokud nezacnou mezirocne (alespon 3 roky po sobe, pro odfiltrovani statisticky odchylky) klesat, pak je takovyhle srovnani uplne lichy

    Ale jinak snaha plnit plan renewables se jim uprit neda

    China: CO2 emissions per capita | Statista
    https://www.statista.com/statistics/239070/co2-emissions-per-capita-in-china/#:~:text=Per%20capita%20carbon%20dioxide%20emissions,rapidly%20in%20the%20early%202000s.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    KUTAS: Plus to ze plyn jde delat synteticky z CO2, jde ho dotovat vodikem az rozumne ke 20%, a jde ho delat i z uhlikatych odpadku (kde sice porad je uhlikova emise, ale snizena o bezduche spaleni odpadu paralelne k paleni plynu)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Jestli výsledkem tohodle všeho bude, že místo neustálého pálení uhlí budeme občas pálit plyn, tak je to i tak docela dobrej achievement na lidstvo...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    MAKROUSEK: To mas pravdu, ale zatim dela Cina nejvetsi pokroky a zaroven maji mensi emise/per capita nez Evropa uz ted (a to v tom nejsou zahrnuty historicke emise Evropy). Tzn. jedina Cina uz ted dela velky kroky narozdil od zbytku sveta. Jedna ze zasadnich veci treba investice do mnozivych reaktoru coz nikdo kromne Indie a Ruska seriozne nedela.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Cinsti soudruzi se zavazali uz k tolika vecem... a Evropane jim presto veri.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    (Omlouvam se ze pisu jak prase :D (
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: nevim jak jses starej ale ja bych mel bejt nazivu jeste padesat let a to uz fosilni paliva zakladem opravdu nebudou, mozna nezajimavym doplnkem pro okeajove pripady lde to jinak nejde :)
    I cinsti soudruzi se zavazali v roce 2060 byt net zero ;)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Ze zakladem budou jeste dlouho (do konce nasich zivotu nejmene) fosilni paliva. V Cine to soudruzi chapou, v Evrope ne.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jo a jsou to kumulativni cisla leden az ten kterej mesic
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Takhle letos vypada cinska elektrina, bohuzel plyn/uhli/biomasa je zverejnovana prubezne v jednom celku jako tepelna elektrina

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: nevidim rozpor, muzes to prosim rozvest?
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: No vidis. A pritom pocitaji, ze zvysi spotrebu zemniho plynu. Jsou skveli, soudruzi, ze?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TUHO: 154GW fotovoltaiky v Cine je 175TWh/rok a to je cca 2,1% celkove spotreby elektriny. Za jeden rok!
    Evropa s predpokladem 56GW se muze stydet :D (ale nase spotreba je tretinova tak se to srovna)
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: The rise in China’s deployments means the world is on track to have a total of 5,300 gigawatts of capacity by 2030 — about the volume of solar that is required in scenarios under which global net zero targets are met. Other key sectors, including transportation and wind power remain behind track.
    TUHO
    TUHO --- ---
    The country installed almost three times the volume of solar capacity between January and the end of April than in the same period in 2022, and is on track to add more panels this year than the entire total in the US.

    China’s Solar Boom Is Already Accelerating Past Last Year’s Record Surge
    https://finance.yahoo.com/news/china-solar-boom-already-accelerating-230000575.html
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: lidi se naučí zimní spánek od medvědů čímž dále podpoříme korelaci spotřeby elektřiny a výroby ze solárních panelů
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam