• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    OMNIHASH: ? Asi to špatně chápeš, jen popírám smysl takových výpočtů, protože, když chceš tak to prostě na papíře vyjde jak potřebuješ.

    A o takových případech, kde někdo vyplivne hodnotu, že jsme schopní vyrobit baterie pro 97% úspěšnost uhlíkové neutrality, beru velmi s úsměvem.

    Já prostě nevěřím, že jsem schopni bateriemi moc posunout ty procenta směrem nahoru. Nad jakous-takou letní soběstačnost.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    CUKI: cywe a kde si byl, když se na tohle téma dělala každej rok konference OSN? Na tuhle radu tam všichni čekají už 30 let.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Aha, já to chápal až k ", že zbylý plyn/uhlí/ropa se vykompenzuje sadbou nových stromů atd" Pod tím si můžu vymyslet cokoliv. A dokážu se ta dostat i bez jedné baterie. :-D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: to není na 97% soběstačnost
    to znamená, že jsou ve výstavbě továrny na výrobu takového množství baterií, jaké bude potřeba na net-zero (čili za 25 let, jaká je živnotnost těch baterek) se jich vyrobí dost na to, abychom z hydro, nuclear, wind, solar, biomass, biogas vyrobili dost energie, že zbylý plyn/uhlí/ropa se vykompenzuje sadbou nových stromů atd
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Smlouvy fungují jen do doby než se poruší. Jako že bychom měli baterie na 97% soběstačnost, to je fakt divnej vtip a nebo zase ustřelený výpočet.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: ty bys zainvestoval továrnu kdyby neměla zasmluvněné suroviny?
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: výrobní kapacity možná, ale surovinové zdroje?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ČEZ chystá v Tušimicích velký solární projekt s největší fotovoltaikou v ČR
    https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/cez-chysta-v-tusimicich-velky-solarni-projekt-s-nejvetsi-fotovoltaikou-v-cr

    jestli tomu dobře rozumím tak první fáze bude 87MW DC = 73MW AC
    celkem 243MW

    a v lokalitě výhledově 400MW

    to vybízí k nějaké 200MW/800MWh baterce kolem roku 2028 :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Climate change: Renewable energy breakthroughs accelerating in 2023
    https://www.smh.com.au/environment/climate-change/finally-some-seriously-good-news-on-climate-and-some-not-so-good-20230608-p5df15.html

    Svet bude mit brzo 165% vyrobni kapacity FV oanelu potrebne na net zero a 97% vyrobni kapacity baterek potrebne na net zero
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    India To Be Self-Sufficient In Solar Modules By 2026 - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2023/06/18/india-to-be-self-sufficient-in-solar-modules-by-2026/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Iron-air startup Form Energy agrees Georgia Power project
    https://www.energy-storage.news/form-energy-signs-definitive-agreement-for-100-hour-iron-air-bess-with-georgia-power/

    Multi-day storage’ technology company Form Energy and US utility Georgia Power have sealed a “definitive agreement” for a grid-scale project.

    Startup Form Energy has a proprietary electrochemical energy storage tech based on oxidisation (rusting) of iron, which it has claimed creates a battery capable of storage durations of around 100 hours.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: s tímhle se ale počítalo. to cenu plynu neovlivnilo......


    cena vystřelila kvůli tomuhle:

    tři věci najednou: Aasta byla protažená skoro o měsíc, do toho ještě porucha na čištění plynu z ložiska na Kollsnes a Nyhamna taky protažené neplánovaně o měsíc

    Gassco FLOW
    https://umm.gassco.no/?col=EventStartTime&dir=ASC&publicationFromDate=&publicationToDate=&eventFromDate=2023-06-01T02%3A02&eventToDate=2023-06-18T02%3A02&eventEndFromDate=&eventEndToDate=
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Unsubsidized solar installations rise by 68% in India in Q1 – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2023/06/09/unsubsidized-solar-installations-rise-by-68-in-india-in-q1/
    PES
    PES --- ---
    Nic moc dobrého na trhu s plynem :-/
    Kvůli otřesům zavřou největší plynové pole v Evropě, ceny raketově stouply - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/zemni-plyn-nizozemsko-plynove-pole-uzavreni-energetika.A230616_111315_eko-zahranicni_jla
    TUHO
    TUHO --- ---
    GOR: Wow, skvely, diky za obsahlou odpoved!
    CUKI
    CUKI --- ---
    PES: To je právě ten Gemasolar, ale teď experimentují s přímím posunem.
    PES
    PES --- ---
    CUKI: snad jediné co se pro "posun výroby" zatím kdy kde ve větším i snad ekonomicky osvědčilo, tak byly solární tepelné elektrárny (alias "zrcadlová pole"), kdy se část tepelného výkonu akumulovala v tepelně izolovaném zásobníku - horké roztavené soli apod. - odkud si pak teplo brala parní turbína ještě nějakou dobu poté, co zašlo Slunce...
    CUKI
    CUKI --- ---
    GOR: nové typy lopatek jsou lepší?
    TUHO: Jak moc je to náročné na údržbu vidíš kolik jich je často odstavenejch.
    U větrných elektráren v ČR je problém nedostatek větru. Sice jich tu můžeme mít poměrně dost, ale pokud budou zapojeny jen z 1/4 optimistického scénáře, tak už si na sebe některé ani nevydělají.
    Ostatně to se děje i v zemích kde fouká GB, D, ES (blíží se),..
    U nás to tak zatím není protože jich máme ukrutně pomálo oproti ostatním zemím.
    JIMIQ: Ano to jsem také psal, pro denní výrobu to má velký význam. Ale celkově je to o ničem.
    Další zajímavý počin budou elektro-chemické VFE. S tím teď koketuje tuším Gemasolar. Ale zatím se nedaří posunout peak o více než 50-120minut.

    Na zimní energetiku ale furt nemáme nic než dosluhující jádro a fosil.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    NYRLEM: jasně že agentura pro jadernou energii ti to tak spočítá.

    Plynárenský svaz ti vypočítá že nejvýhodnější je plynová, těžaři že uhelná a slunickari že soláry s baterkou.

    U tý jaderný je problém že náklady na odstranění ti zvýší LCOE na dvojnásobek. Navíc do klasického výpočtu se ani nepočítají náklady na uložení odpadu. Jenom výstavba, provoz a palivo.



    Bloomberg - Are you a robot?
    https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-08-19/it-s-not-a-competition-but-renewables-are-beating-nuclear-anyway#xj4y7vzkg
    GOR
    GOR --- ---
    TUHO: No tak je to obecně poměrně složitý stroj, tak např.:
    1) Pohony natáčení lopatek (pitch drive) - je to elektrický pohon s převodovkou nebo hydropohon, vyžaduje jednak periodickou údržbu a jednak se občas sere.
    2) Pohon natáčení gondoly
    3) Převodovka - jednak se v ní periodicky mění olej (řádově tuny), jednak se občas odsere, někdy "jen" zadření ložiska planety (bývý vykryto předem a umoňuje naplánovat výměnu do období hezkého počasí), jindy třeba lom zubu na hlavním kole (okamžitá odstávka, výměna klidně v únoru, jakmile to podmínky trochu dovolí).
    4) U bezpřevodovkých strojů to jsou zase pro změnu občasné exploze tranzistoru/tranzistorů ve střídači (to se dějě i u fotovolatiky, ale jednak se to děje méně často, protože panel je narozdíl od generátoru s vrtulí měkký zdroj, který pracuje blízko stavu nakrátko a jednak se ve fotovoltaice často používají i uvelkých výroben malé střídače)
    5) Celý ten cirkus je řízen řídicími jednotkami (jednou centrální, a hromadou lokálních), ty lokální občas odchází - ono se není čemu divit, podmínky ve VTE jsou pro elektroniku šílené a ne vše jde zavřít do nějaké skříně s řízenými podmínkami.
    6) Celý ten cirkus je snímán mraky čidel, která taky občas odejdou (myslím, že možná většina chyb hlášených SCADA, kdy jdou sledované veličiny takříkajíc za roh, je způsobena vadným čudlem, nikoli opravdovým úletem hodnot v důsledku nějaké poruchy). Jenom si představte, jak dostává pohulit anemometr a korouhvička někde na hřebenech hor, když se na něj za vhodného počasí nabalí řádově kilogramy ledu.
    7) Podstatná část z výše uvedného je zálohována záložním napájením, které se, nečekaně, také sere ;-)
    8) U vrtulí staršího data (10+ let např.) dochází k různým vadám pokrytí lopatek - v lepším případě je potřeba obnovit nástřik, v horším je potrře pozáplatovat, jako když se opravuje kánoe značky Vertex ;-)
    8) Velká část výše uvedeného se nachází 60 - 130 m nad zemí a VTE se staví v místech, kde se často vysykytuje nehezké (větrné) počasí ;-)

    Já tím nechci vyvolat dojem, že VTE jsou poruchové křápy, ale že jsou to složité stroje, a jako takové mají nároky na údržbu a opravy. Představa, že vrtuli vyseknu, 15 let do ní chodím ometat pavučiny a pak vyseknu novou, je zcestná.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam