• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CLOWNZEPPAALKOHOLISMUS ANEB PŘESTÁVÁME CHLASTAT,UŽ NÁS BYLO DOST,RADY,TYPY,ZKUŠENOSTI...
    ZABAKOVA
    ZABAKOVA --- ---
    Exstujou nejaky harm reducion rady pro problemove piti? tercialni prevence:)) kdyz jsem kazdodenni uzivatel,aby me to co nejmin poskozovalo? v tomhle vidim lepsi pit slaby pivo,nez korku,kourit lehky ciga,nez tvrdy,misto skunku,normlani travu...nebo nejaky substituce...
    TITUS_PETRONIUS
    TITUS_PETRONIUS --- ---
    Tak dámy a páni na Slovensku u rodičov sa nedá prestať chlastať. Ako dalo by sa keby som niečo povedal, ale nepoviem. Clavados, Zwetschkenwasser, Metaxa, pivko... Členom klubu neodporúčam.
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    problem s alkoholem je, ze ma obranu proti svemu zavrzeni, opravdu objektivne a kriticky se na sebe a na to jak funguje dokaze clovek podivat az kdyz je nejaky cas strizlivy, ja jsem byl tak 15 let v kuse bez chlastu vzdycky maximalne jeden den a to opravdu nestacilo na nejakou nezaujatou analyzu sveho chovani, az s odstupem par let co jsem nepil, se na ruzne situace dokazu podivat bez filtru a navic se mi vracely nejake zablesky oken, ktere jsem si predtim nepamatoval a to byl celkem mazec .... takze nikdo, kdo pije kazdy den, nemuze diky sebeomlouvacimu mechanismu alkoholu neutralne zhodnotit svuj stav
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    KOPRETKA:
    KOPRETKA: par postrehu, bodovite:

    - omezit to na (dopln nejaky cislo) - tohle hapruje na tom, ze clovek, co problemove pije proste nechce pit (nejaky omezeni), chce pit tak, ja pije a jak ma chut

    - obvykly pattern je, ze ty davky postupne a plizive spis rostou, nez cokoli jinyho

    - jakakoli uprava limitem, byva docasna, driv nebo pozdeji dotycny pije stene a pozdeji vic, zavislej mozek si to uz nejak zduvodni, neboj

    - lidi co se uklidnujou tim ze pijou jenom neco (dopln si jen pivo, jen vino, jen uslechtilou single malt...) kdyz dojde na lamani chleba a jsou nekde, kde shodou okolnosti je jen voda z vodovodu a ve spajzu pul flasky "rumu" do peceni, tak ho vycucaj taky, sice ne s radosti, ale lepsi, nez bez byt lihu

    - to delani picovin po chlastu ma dve roviny, ta prvni, akutni, je jednoducha. Clovek je mladej, blbej, cestou ze gymplu si kazdej koupil flasku vycepky a behem pulhodky ji vysal v parku. Jo, exces, nejaky to koma, nejaka vostuda.
    To druhy prichazi nenapadane, zejmena u lidi, co pijou pres den, sami atd. Jednou to prijde, nejaky zaspani, nejaky prvni vysrani se na povinnost, aby clovek mohl v klidu doma cucat, partner se domu vrati v neobvyklej cas a najde tam priblika.. mnoho moznosti na siroke skale.

    - nepit je o mnoho snazsi, nez se to cloveku s problemem zda, rozhodne snazsi nez to povestny "pit jenom..."
    KONZUM23
    KONZUM23 --- ---
    THEMAKARESH: je to hrozně moc, ale ideální stav a počet neexistuje. Podle mě by to mělo být jednou ročně lok piva při obřadní slavnosti, jeden lok vína při slavnosti dožínek a opít by se měl člověk jednou za život, víckrát by to mělo být společností netolerovatelné, ale to bych si přál moc, já vim :D
    WTK
    WTK --- ---
    proste myslenka byla ze omezeni poctu nebude mit nikdy takovej efekt jako uplny vysazeni
    WTK
    WTK --- ---
    THEMAKARESH: no priznam se ze jsem ten pocet v puvodnim postu nejak prehlidnul :D
    THEMAKARESH
    THEMAKARESH --- ---
    WTK: Podle tebe je 8 piv denně pár? :-D To je taky moc pěkný.
    WTK
    WTK --- ---
    KOPRETKA: ahoj, se to tu docela rozjelo koukam:) no co tak matne vzpominam, tak jsi kdysi lila skoro jak ja, takze omezeni jen na par piv je docela posun, nicmene bych rek ze ten rozdil mezi tim pit trochu a nepit vubec je porad jeste dost velkej. onehda nekdo prisel s teorii, ze kazdy pivo na cloveka pusobi 24h, ktery se pricitaj s kazdym dalsim.. z toho by i dost beznejm lidem vyslo ze maji aspon pul roku nepit a rek bych ze na tom neco bude. lidi se dost udrzujou v takovyhle permanentni slaby hladince a myslej si ze to na ne nijak nepusobi, ale to jenom proto, ze to ani nezkusili vypustit na dostatecne dlouhou dobu aby videli rozdil, kterej je pak ve vysledku vzdycky dost znatelnej. no duvod proc prestat se hleda podstatne slozitejc nez duvody proc znova nezacit.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HONZA09: obavam se ze ne, neznam nikoho kdo by si z varovani u probihajiciho alkoholismu neco vzal.
    KEB
    KEB --- ---
    HONZA09: to je jen a jen na ní ...
    HONZA09
    HONZA09 --- ---
    Tak snad si z toho tady Kopretka něco vezme.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    zakladni pravidlo je, ze az nekdo zacne citit ze ma s alkoholem problem, je uz pozde prestavat. teda ono nikdy neni pozde, jen je to zacne narocnejsi. Me se to povedlo stahnout tak, ze piju uz jen 10° misto 14°-22° , jeste to prokladam birellem a jen jednou tydne. Ted si chci dat 14 dni a sem v pulce (jednoduse proto, ze jsem omylem poslal na dluhy vic a neni za co pit :D ) nicmene, ta sebejistota ze az budu chtit s tim neco udelat ze s tim neco udelam a ze neni jeste tak spatne mi je docela dost povedoma. Nevim jak ostatni ale take jsem to tak mel a po par mesicich abstinence zase znova, jen posunute na dalsi uroven. Na te dalsi urovni "jeste to neni tak zle" jsem zvladnul vypit 7 velkych panaku za 11.8s.
    KEB
    KEB --- ---
    THEMAKARESH: fuj tos napsal tak přesně až z toho mrazí...
    KOPRETKA: Jj tomu se říká ddo - dospělé dítě alkoholika. Je to terminus technikus doporučuji přecist
    KONZUM23
    KONZUM23 --- ---
    MISSDNB: k tomuhle se připojuji, zde se dá dokonce hezky dohledat můj obdobný post. Ta reakce je prostě podobná - chci slyšet, že piju málo, že nemám problém, případně vyřešit problém bez ztrýty věnečku. A Argumentů piju protože můj otec/moje matka/ protože jsem měl takové a takové dětství jsem slyšel milion a jeden.
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    KOPRETKA zatím jede v kolejích mého vláčku. Nějakým zázrakem jsem z něj vystoupil, počítám, že před fatální srážkou. I tak toho bylo dost, za co si drbat palici, protože dlouho se konala taková ta "jenom", a pak najednou pád skoro volnej
    MISSDNB
    MISSDNB --- ---
    Je mi z tvého příběhu smutno. Mám sto chutí s tebou zatřást, aby ses probrala. Při troše štěstí se budeš potýkat pouze s psychickou závislostí. Podívej se pravdě do očí a naordinuj si měsíc bez piva, alespoň uvidíš, co s tebou ten "nápoj, bez kterého si neumíš představit život", doopravdy dělá. A to, že z birellu tě narozdíl od piva bolí břicho, je naprosto scestný argument. Nejspíše se cítíš ublížená, ale věř mi, že upřímnost je pro tebe nejdůležitější, lidé kolem tebe ti totiž budou mazat med kolem pusy. Samozřejmě každý z nás ví o lidech, jejichž alkoholismus působí daleko vážněji. Ale za ty dva roky mé abstinence jsem se já vyhrabala ze sraček do výšin, o kterých se mi ani nesnilo. Naopak ti druzí padají stále níže. Přestaň dokud je čas. Protože se může stát, že za chvíli budeš ze strachu z absťáku usínat s flaškou nebo postávat v pět hodin ráno před benzínou a vyčkávat na otevíračku.
    THEMAKARESH
    THEMAKARESH --- ---
    KOPRETKA: Ale ono jsou to nakonec docela povedený mentální kotrmelce...
    1. S pitím vlastně problém nemám, protože všechno zvládám.
    2. Nic jinýho mi vlastně nechutná.
    3. Za to že piju tolik, může přítel, protože mi kupuje pivo, ale když to pivo je, tak piju, dokud všechno nevypiju.
    4. Když se to začne horšit, takt toho určitě nechám.
    5. Vím, jak to dopadá, když to někdo s chlastem opravdu přehání, to se mi nemůže stát.

    Tak to mi asi nezbývá, než ti popřát hodně štěstí, protože to je jak z nějaký učebnice. :-)
    Ale chápu, že je to nepříjemný. Vždycky je to nepříjemný, když tě někdo upozorní na něco, co by „mohl“ být problém.

    Ještě malý komentář k těm vypsaným hláškám:
    ad 1. Už tady bylo řečeno, aby ses nebála, že to přijde a s vysokou pravděpodobností to zvládat přestaneš.
    ad 2. Když jsem chlastal fest, tak jsem taky nemohl pít nic jinýho než chlast, ostatní chutnalo divně.
    ad 3. To pivo nakonec piješ ty, když se neumíš ovládnout, je to jasná známka problému s chlastem. Nemůže být přece takovej problém mu říct: „Hele nekupuj toho piva tolik.“ To není tak těžký, nebo je?
    ad 4. Jo tohle je opravdu ukázkový. Zkoušet zastavit rozjetej vlak po x letech jízdy, brnkačka.
    ad 5. To si myslí skoro každý alkáč, spousta z nás má tyhle případy taky dost blízko, a ví, jak to může blbě dopadnout a stejně nakonec dopadnou dost tvrdě.
    KONZUM23
    KONZUM23 --- ---
    KOPRETKA: nebo třeba dřív - možná se dědí dispozice k závislosti a náchylnost se dá naučit nějakým vzorcem v rodině, ale těžko to bude stejný příběh - život alkáčů nekončí ani tak tím, že někde v debaklu pojdou na tu nejvyšší možnou dávku, ale třeba že spadnou někdě, bouchnou se, usnou a tak.
    TITUS_PETRONIUS
    TITUS_PETRONIUS --- ---
    KOPRETKA: to nebola výčitka, skôr dobre mienená rada...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam