• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HAROLDZapomněl jsem si violoncello u guvernéra. - Nejpraktičtější věty z konverzačních příruček a jazykových učebnic
    Zavane-li osud člověka do cizích krajů, nastanou obvykle nejrozmanitější situace, kdy se dotyčný tulák musí nějak s leckýms domluvit. Tu se ukáže užitečnost cizích jazyků, jimž jsme se už předem více či méně naučili. Tyto jazyky obsahují téměř nekonečný počet slůvek, jejichž důležitost je nepopiratelná, neboť se z nich skládají přávě ty věty, jichž jsme k domluvě potřební. Stane se ovšem, že jsme pozapomněli, nic nás zrovna hrome nenapadá – a tu sáhneme po konverzační příručce. Tvůrci těchto záchranných člunů bývají nadáni přímo jasnovidnou předvídavostí námětů a jejich nejdrobnějších nuancí. Když jsem se v pokročilém mládí nabifloval hindské slůvko anubhavsiddhálóčnávád (empiriokriticismus), cítil jsem se velmi vyzbrojen ke všem případným kláním jazyka. Avšak chyba lávky – kypící život je mnohem složitější, jak se právě chystám demonstrovat. Namátkou jsem vám, milí čtenáři, vybral přehršli vět nabízených ve starších i novějších konverzačních příručkách orientálních jazyků. Nuže, konverzujte, konverzujte!
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SONA1: filisteismo - od filištínských.
    SONA1
    SONA1 --- ---
    ZUZKAOU: Japa se asi italsky řekne šosáctví....

    Půvabné.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak rychlolistování první půlkou učebnice jazyka italského pro obchodní akademie a refrormní reálná gymnasia. Sestavil Dr. František Praus, vydání druhé, opravené 1929

    přeložte:
    Pochybuji, že moji úředníci nebudou se mnou spokojeni.

    Každý z nás měl by míti vlastnosti řádného člověka. Byl by jistě užitečnější všeobecnému dobru, než člověk, který takových vlastností nemá.

    Kdo by neznal tré jmen největších sopek italských?
    Rakušané jej odsoudili k smrti, ale pak mu dali milost a poslali ho na Špilberk s jeho přítelem Maroncellim.
    Peřina je velký polštář plný peří, který se klade na postel, je-li zima.
    Abyste věděli, jak mě urazil, vylíčím krátce podstatu věci.
    Vykonám svou povinnost, jen když on vykoná svou.
    Jsem jist, že celník, skonče prohlídku, označí mé věci křídou, aby ukázal, že tam není nic zakázaného.
    Raději obětuji vše co mám, než abyste neměli zajištěnou budoucnost.


    Mrzí nás, že jsme neslyšeli těchto rad, byli bychom jich ihned následovali. Byli bychom se vyhnuli šosáctví.

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Há - mám po babičce sadu jazykových příruček z 1. republiky. Byť teda ta nejlepší byla očórována kýmsi kdysi dávno.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam