ROLEX:
Tak konečně něco z přestavby:
Orličana z roku 1974 vyrobeného někde ve Šluknově koupil pan Bukáček ze Žatce cca v roce 2014 - 2015. Cca rok jí přestavoval. Podlaha a stěny jsou původní, střecha byla špatná a je nová, sedlová. Sedlová střecha má výhodu, že se zvýšil prostor a můžeme mít pohodlné patro na spaní a pod ním úložný prostor a s mýma 180cm si tu můžu zacvičit jógu pohodlně bez výškového omezení. Nevýhoda a velká nerozvážnost při stavbě téhle střechy je, že díky přesahům by tohle nikdy nemělo na silnici (i když to s náma jelo po silnici a po svejch kolech a ještě minimálně jednou v našem životě pojede. Ano, není to rozumné, ale v tomhle jsme prostě pankáči a jiný nebudeme:)) Zateploval minerální vatou, všude od 7 do 8 cm vaty. Přestože všechno co dělal, je dost precizní, bohužel zásadně nepochopil technický význam parotěsné fólie. Fólie nebyla kolem oken a prostupů vůbec zalepená, všechny vruty, co drží palubky (kterých navíc bylo nesmyslně zbytečně mnoho, cca každých 50cm) šli skrz fólii. My jsme byli také nezkušení a nepoznali, že to je špatně udělané a koupili to. Kdybychom to věděli, tak jako tak to koupíme, protože jsme se do tý máni zamilovali a vysoce převyšovala kvalitou všechno, co jsme zatím viděli. Ale asi bychom si řekli o slevu. Neva, stalo se:)
Bukáček měl maringotku se ženou a třema dětma na hezkym pozemku spíše jako chatu, takže se v ní nebydlelo celoročně. Když jsme ji koupili, usadili a zjistili (díky přátelům i díky nyxu), že ta izolace je udělaná špatně, tak jsme to před zimou otevřeli a našli tam ve vatě pár zárodků plísně, pár černých teček, hodně málo. Rozhodli jsme se to přežít do léta a v létě to znovu otevřít a podívat se, co to dělá. No hlupáci jsme se na to podívali až na podzim, kdy už podmínky na takovou práci nejsou ideální a zděsili se a začali to okamžitě řešit. Na fotkách je teda vidět, co to dokáže udělat, když se špatně instaluje parotěska. (+tam jsou taky dvě vosí hnízda a dobrej bordel tam nadělaly. Na jaře tam dáme lepší síťky co jsou pod střecho z venku na větrání izolace). Naštěstí nebyla plíseň nikde ve dřevě, jen ve vatě. Stejně jsme některá místa, kde se ta plíseň dřeva hodně dotýkala a bylo to tak na hraně, raději obrousili a vystříkali savem. Kdyby se v tom žilo ty 4 roky celoročně, bylo by to asi brutálně vykvetlý.. Nejvíc toho bylo samozřejmě nad postelí, překvapivě nic dole v rozích a nic nad vařením. Vlastně vůbec do cca 160 cm výšky to bylo čistý. Při opravě jsme přidali do čel maringotky na obě strany větrací otvory o průměru 100mm s membránovou zpětnou klapkou a síťkama. Funguje to parádně, část vlhkýho teplýho vzduchu jde ven, neustálý průvan tu nemáme a výrazný pokles teploty v zimě taky nenastal. Přidali jsme 3cm rošt pro palubky.
Jo a nějaký poznatky k týhle práci, co jsme dělali poprvé: S vatou už jedině v jednorázový kombinéze a s respirátorem, rouška je málo. Jinak se s tím materiálem dělá hezky.
Máme dost rezervy v napínání parotěsky:) Dalo by se to udělat lépe s menšímy prověsy ale co už, dotýká se nám to palubek nakonec jen na pár místech, jinak tam je prostoru pro větrání dost.
Dělat tyhle práce v létě ušetří mnoha trápení:D
jo a posílám i odkaz na tu klapku protože je to podle mě fakt hodně užitečná věc.
Zpětná klapka pro ventilátory membránová KO-100 Vents
https://www.elektro-materialy.cz/zpetna-klapka-ko---100-membranova
https://photos.app.goo.gl/AdhAeDwPfXaUPa9v6