• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    Nejenom mobilní dům musí být malý.
    Šikovná a převážně DIY řešení malých domků, aneb to že je to malé a levné neznamená, že to nemůže být pohodlné a luxusní.
    Pro lidi co chtějí vlastní bydlení ale nechce se jim platit nájem či se zadlužit hypotékou, nebo jen prostě nepotřebují obří barák.


    Obrázky, rady, odkazy, pomoc při shánění stavebního materiálu, technologické postupy stavby, materiály, pozemky, půdorysy atd.

    odkazy na blogy a stránky na nástěnku

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lDcVrVA4bSQ
    rozbalit záhlaví
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    MAR_TINA: Bezva. O tomhle bych mohl sálodlouze vyprávět :)

    Ono využití šedivé vody jinak než zalévání zahrady je kupodivu obrovský problém. Setkávám se čím dál častěji s lidma co si někde něco přečetli o využití šedivé vody, např. na splachování záchodu, jako druhý kohoutek k umyvadlu, nebo dokonce si ji natáhnou do sprchy a do pračky...
    Jenomže tak nějak nepočítají s tím, že aby to aspoň trochu normálně fungovalo. Tak to bude chtít pečlivou a častou údržbu. A bohužel doba je divoká, a každý kdo začne brát trochu víc peněz, tak si nechává postavit barák se zahradou, jelikož je to přeci báječné a když je to nové tak je to vlastně absolutně stejné jako bydlet v bytě. A po roce užívání baráku se můžou posrat že je třeba pucovat nějaký filtry, udržovat systém v řádném stavu. Vůbec se o dům nějak starat.. A to dělat nebudou jelikož tomu nerozumí a přece to má všechno být v dnešní době automatické a hlavně levné. A jediné co umí je telefonovat
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TOMBRIDER: já nedělám ani projekt, já naštěstí řeším jen schopnost pozemku vsakovat vodu apod. Majitelům jsem nemusela naštěstí nic rozmlouvat, místní předpisy jim nedovolí ani tu čovku.

    Ale díky, potřebovala jsem se utvrdit, že je to nekonečně blbý nápad.
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    On to projekt snese, ale chudák ten kdo bude dodávat technologii...
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    MAR_TINA: Být tebou dám od toho ruce pryč. Čovkou krmit nádrž na šedivku co se tahá zpět do baráku, je ten nejblbější nápad co kdy koho mohlo napadnout. Čov do vsaku, nejlépe přímá zálivka zahrady.
    Tímhle jsem si už několikrát prošel...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: ona prave tim chlorovanim dela "pitna" z kde ceho. Treba u nas se voda chloruje bez ohledu na prutok, takze to tam furt kape a kdyz je maly prutok, tak si napustis sklenicku co vypada spise jako sodovka, je to uplne byla voda a musis ji dat odstat. Jinde zase maji chlorovani podle prutoku, ale to je drazsi...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: terminologicky je to seda-odpadni bez zachodu, ta se cisti na "bilou"-uzitkovou, ale ne pitnou.
    Cerna je odpadni se zachodem a pokud vim tak precistena tak specifickej nazev nema a mela by pustit "pryc" a ne ji znovu pouzivat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Jinak jsem živ v přesvědčení, že ta s ČOVky už by šedá být měla. A že je těžší z šedé udělat pitnou než z "černé". Jak to je?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Teď otázka jestli chlorovaná voda je dlouhodobě pitná. Ona ani ta vodovodní lehce chlorovaná není nic moc. Což masivně chlorovaná užitková. Vem si že v čím větším množství se to čistí, tím méně té chemie musí být. Osobně když přijdu z bazénu domu tak první co udělám že se jdu znova osprchovat. Ta domácí voda na tom bude s tím chlorem mnohem hůře. Doma bych takovou vodu nechtěl. UVčko asi lepší, ale samo bez chlóru se to nedá použít ne?
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: Tak já mám střechu cca 100m2 tedy u nás to dělá nějakých 40m3 vody.
    Pro představu voda ze studně by dala asi jen 10m3 což nám jen tak tak stačí pro 2 a půl člověka. Ale dalších 5m3 jsem schopen ušetřit tím, že používám dešťovou vodu. Tedy i v našem místě kde jsou srážky minimální stačí asi 12m2 střechy na pokrytí vody kde se dokonce více hodí dešťovka (WC, pračka). No a pokud nechceš mít kolem domu poušť tak i ten zbytek je dar z nebes (doslova :-)).
    Problém posledních let je ten, že od jara do podzimu jsou srážky omezeny na přívalové deště a jinak nic. To se do půdy nic nedostane a všechno jde do koryt a do moře.
    Brzy může přijít doba kdy takové zadržování bude vyloženě nutné!
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: me rikali chlapy co delaj verejny cistirny na pitnou vodu, ze jsou schopny z vody z hajzliku udelat pitnou, co nevyresi filtry a chlorovani doresi UVecko... :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: to je jasný i když se přiznám, že netuším jakou kvalitu má a jak se nazývá voda co vychází z čističky. Ale tady je řeč asi o obojím, předpokládám. To co jsem napsal jsem myslel opravdu i jen o té šedé (bez WC) Já to mám třeba odděleno. A nejsem si jist která voda je lepší kvality. Jestli ta šedá a nebo ta přečištěná.
    Podle mě jakákoliv voda i ta dešťová je velice náročná na "skladování" proto je důležité ji co nejlépe filtrovat. Nedokážu si představit jak by to vypadalo kdybych tu vodu ohřál a držel v bojleru. A je jedno jestli je to dešťovka nebo šedá nebo ta co vychází s ČOVky.
    Jinak předpokládám, že jsou systémy co z šedé udělají pitnou. Otázka je co to stojí a jestli to pomůže ekologii.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: pokud tam v te "sede" neni i voda ze zachoda.
    Seda voda je ta co je znecistena, ale bez zachodu,pak uz to je cerna. Precistena voda z cisticky se neoznacuje jako "seda", to jen aby sme si rozumeli o cem je vlastne rec
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Ta povinnost té kanalizace je podle mě ekologický nesmysl.
    Ale na to praní a WC ti stačí deštovka ze střechy bez problémů a tu šedou je lepší zase na zalévání.
    Tam vidím užitek v pravidelnosti zálivky a bez nutnosti tu šedou vodu držet ve velkém množství. Tedy i kapacitně lepší.
    Cirkulace podle mě nemůže rozumě fungovat. Mám pocit že ani Reynolds tu šedou do pitného oběhu znovu neposílá a to ty domy staví na poušti.

    Pokud by jsi chtěla umět vyžít s koloběhem vody asi bych se inspiroval nějakými vojenskými technikami. ale na dlouhodobé používání to není. Stejně tak jako dešťovka je na dlouhodobé pití nevhodná a zdraví škodlivá.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Já si to také myslím. Ale narážím na zákazníky, co by chtěli vodu z čov vracet a jim to občas někdo naprojektuje aspoň na to splachování.
    Poslední koupili dům na "jezeře", voda metr pod zemí v nekonečné vydatnosti a spekulují s vracením vody do oběhu. Těm to nepovolí, je tam kanalizace. Naštěstí.

    Při nedostatku vody bych pustila dešťovou do oběhu, z čovky na zálivku a do země.
    ZORB
    ZORB --- ---
    MAR_TINA: Je to nesmysl, čas od času nějakej problém nastane u každé ČOVky.. Podle mne to bez nějakého pročiťovacího jezírka nemá smysl..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: fajna sprcha
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Jako přes ty ČOVky jsi tu odborník ty :-) Ale všechny co jsem viděl. I ty co měli následný pískový filtr neměly vodu tak čistou že bych se v tom musel mejt :-)
    Druhá věc je co se bude usazovat v rozvodech. problém je i se samotnou dešťovkou. A ani tam to není ok bez FF systému a následné filtrace. Já mám děšťovku třeba jen na záchod a praní. už jen kvůli normám. Umyvadlo, dřez i sprcha = pitná voda, což je dost zajímavý protože třeba v bazelnech je ve sprchách pouze přečištěná.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: tak principielne kdyby v tom nebyl zamotanej zachod tak by to bylo o rad jinde...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: právě proto si myslím, že je to blbý nápad (rozhodně se neptám za sebe). Oddělit nádrže a z čovky leda na splachování záchoda.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: To je ta přečištěná voda tak čistá? Co to udělá třeba v bojleru nebo někde jinde kde stojí (zde je navíc horká)? To že to je proti normám to asi víš, ale stejně bych ji všude necpal.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Mám takovoý teoretický dotaz na šedou vodu.
    Ve stavbě bude pitná voda na kohoutku v kuchyni a do zbytku by se vedla šedá voda z nádrže.
    Teoreticky by šla v nádrži akumulovat srážková voda ze střech A k tomu přečištěná voda z čov/septiku. Jenže pokud šedou vodu spotřebuju, přečistím v ČOVce, pošlu do nádrže, tak mi teče zpět do okruhu v domě a vlastně pořád dokola. Vadí to nečemu? Sice se přečištěná voda ředí dešťovou, ale pořád se tam točí z části ta samá.
    Při 4 osobách v domě (spotřeba vody 0,4 m3/den) a 100 m2 střech (teoreticky a velmi průměrně 0,165 m3 / den) mi vychází poměr přečištěná : dešťová = 1 : 0,66

    Přebytky nejsou starost, to jde na zálivku nebo přepadem do vsaku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam