• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: :)) a proč se odvádí voda hadicí na povrch mimo vegetační období?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: vow. Ale mezi náma, na fotce poznaj houby... To je stejný jako ty jejich fotky ornice a podorničí.
    Tak precizní posudek s obhájeným menším vsakem. Víc práce, ale umíme :)
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: Bylo mi řečeno, že to musíš doložit fotodokumentací z výkopu, kde se dá odhadnout rozměr
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: ne, nic navíc, součást stavebního povolení.
    No projektu musí být vsakovací objekt spočítán, jako by tam nádrž nebyla. Ale jak chceš měřit rozsah štěrkového lože a trubek pod zemí.... ;)

    Obvykle se zákazníkama probere ústně návrh vhodné plochy s ohledem na nádrže. Písemně je to podle normy, která je velmi opatrná. Nebo se to dá spočítat jako trvalý odtok z nádrže (mimo vegetační období odvádíš hadicí do části zahrady, kde to nevadí na povrch k odparu/povrchovému zásaku) a do vsaku jde redukované množství. A pak je v posudku reálný rozměr.
    SVAN
    SVAN --- ---

    MAR_TINA: ano v projektu stavby by to bylo, ale je třeba na tu nádrž ještě další povolení? krom stavebního a i když tam budu mít nádrž tak stejně musím dodržet vsakovací nádrž velikosti jako by tam nebyla teoreticky nebo prakticky :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: mělo by to být v projektu stavby.
    Buď projektant navrhne sám (má zkušenost s místem a umí to) nebo si vyžádá posudek hydrogeologa.
    Úřad si může a nemusí vyžádat posudek hydrogeologa.
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: Nemám, všechno bude muset proběhnout ofiko, teprve budu žádat o stavební povolení
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: pokud máš dům postavený a zkolaudovaný, můžeš nádrž přidat do stávající soustavy likvidace srážkových vod bez povolení. Teoreticky je potřeba mát vsakovací rýhu / pole / jiný útavr ve stejném rozměru jakoby tam nádrž nebyla pro případ, že je nádrž plná a přijde přívalový déšť.
    Z praxe bych se na to... podívala s rozumem. Pokud je pozemek dost velký a lze vodu odvádět od domu někam, kde nevadí dočasné zamokření, volila bych vsak tak polovičního rozměru než bez nádrže.
    V případě, že je pozemek malý nebo jsou tam stavby, opěrné zdi, sklepy, sousedi, kterým by zamokření vadilo, tak obezřetněji.
    SVAN
    SVAN --- ---
    A ještě k té nádrži, musím, na ní mít nějaké povolení a i když jí budu mít, musím stejně vytvořit stejně dlouhou vsakovací rýhu do které půjde přepad, jako kdybych jí neměla?
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA:
    77WHITE:
    Rozumím, prostě zahradu zase tolik o vodu neoberu
    SVAN
    SVAN --- ---
    77WHITE: Zajímalo mě jak moc je náročný energeticky, finančně atd. vytvořit takové kolečko v domě s dešťovou vodou, případně vodou ze sprchy atd. předpokládám, že jsou tam potřeba nějaké filtry a tak. respektive teda jak nejjednodušší cestou to lze udělat.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: v tvém případě nádrž.
    při čerpání vody z hlubokého vrtu uvádíš do oběhu vodu pitnou z nějakého hlubinného kolektoru a zálivkou ji vracíš do kolektoru připovrchového. Tedy ne tam, odkud přišla, zjednodušeně.

    Zaléváním vodou z nádrže ji využijí rostliny, část sice odpaří a transpiruje do atmosféry, ale část proteče do připovrchového kolektoru podzemních vod, což je dobře.

    Srážková voda sebraná na tvé střeše je voda, která by napršela na pozemek v místě stavby, ten už si stejně zabral, takže ji klidně využij, stejně se její část do země prosákne.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    SVAN: Nerozumím, cože chceš vědět?
    SVAN
    SVAN --- ---
    77WHITE: Trubky jsou jasný.
    Chápu, že v případě nedostatku vody, nebo když máš vodu z řádu a chceš ušetřit dost peněz, je to velká výhoda.
    V případě že "ZATÍM" máš ve studni vody dost, mají ty další čerpadla, filtry atd. výhodu šetrnosti nad čerpáním vody z přírody? Celý ten systém okolo elektřina, výroba atd?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    SVAN: jo tak. Tvejch 100m2 nebude mit dopad na pohyb podzemnich vod. Vodu sbirej a dal pouzivej, jen nezapomen ze na sedou vodu potrebujes oddelene rozvody a voda se nikdy nesmi smichat/jit stejnyma trubkama, jinak hrozi infikovani řadu/ studny.
    SVAN
    SVAN --- ---
    77WHITE: Myslela jsem to trochu jinak. To splachování můžu vyřešit jiným kolečkem, odpad ze sprchy atd, ale šlo mi o to, když seberu zahradě 100m2 vsakovací plochy a tu vodu si budu využívat jinde a po svém jestli tím zbytku zahrady neuberu příliš podzemní vody a nebylo by lepší jí tu vodu vrátit. Protože ta studna je natolik hluboko, že na tu mojí zahradu nemá takový vliv?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    SVAN: samozřejmě to první, protože na splachování jinak používáš pitnou vodu z řadu / studny tak jako tak.
    SVAN
    SVAN --- ---
    Tak zase k té vodě.

    Co je pro přírodu a mojí zahradu v případě hospodaření s vodou lepší?
    Když si pořídím nádrž na dešťovku a ze 100m2 střechy budu dešťovku zachytávat, zalévat s ní a případně používat v domě na praní a splachování a ušetřím tak vodu ze studny.
    Nebo jí naopak posílat do vsakovací rýhy dál do zahrady.
    Studna - vrt je hodně hluboký 80 m, tže je to asi předpokládám voda, která se rostlin, keřů a stromů na mé zahradě moc netýká? Což nechci aby vyznělo sobecky vůči tomu prameni :))
    Úplně nemám představu o fungování spodních vod v takové hloubce.
    KOUDELNIK213
    KOUDELNIK213 --- ---
    Zdravim, mám dotaz máme mobilní dům a příští rok plánujeme výstavbu terasy 12x3m, a asi by jsme na to chtěli nějakou firmu, kdyby někdo dokázal poradit byl bych vděčný ,jo jinak bydlíme východně od Prahy v okolí Kolína díky za info :)
    KAIAFOX
    KAIAFOX --- ---
    Máte někdo zkušenosti s vyjímáním z půdního fondu (konkrétně z trvalého travního porostu)? Mám pár dotazů, ale radši přes zprávy, pls.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam