• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Trochu odbočka, ale zajímá mě na to pohled někoho zkušenějšího.
    " jako táhnout nějakou separé trubku do speciálního otvoru ke kamnům. prodražuje to vývoj, výrobu a výslednou cenu výrobku" Co se na tom prodraží? Myslel jsem, že udělat kamna které mají externí přívod vzduchu je naopak jednodušší. Ta těsnost pak přeci nemusí být taková, nebo jsem mimo?
    A ten přívod je problém spíše stavebních firem udělat přívod na místě kde má být.


    KASTA: No právě, že to tak není viz to na co jsi reagoval. Jak psal DOKKTOR: díra může být i jinde, ale samo oddělený systém je to nej co chceš doma mít. Pro běžné kamna se počítá 125mm+ tedy by mě ta asi netěšilo mít takovou díru ve zdi. Takové stavby mám založeny v kategorii: Teepee :-D
    KASTA
    KASTA --- ---
    DOKKTOR:
    CUKI:
    v podstate se hadame jen o tom, jestli vzduch, kterej se dostava do mistnosti skvirama ap postacuje k tomu co kamna spotrebujou - ja si porad myslim ze v normalnim dome jo, protoze jinak by ten kominovej efekt nefungoval a kamna by kourily (to je myslim fyziky az dost).
    jestli hori ekologicky, nebo ne muzu posoudit opet je vizualne: proste dobre hori = dobre tahnou = vzduchu maji dost
    tim koncim :)
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    přijde mi, že se tu pořád motáte v kruhu, kdy jeden jede o voze a další o kozách. samozřejmě, že přísun čerstvého vzduchu k hoření je naprosto zásadní a nediskutovatelná podmínka provozu topeniště v obytných prostorách. ta původní jiskra, která zažehla tuto diskusi, byl povzdech, že strašně málo kamen má externí přívod vzduchu, a to bych odbyl poznámkou, že to je proto, že to není nutně potřeba - jako táhnout nějakou separé trubku do speciálního otvoru ke kamnům. prodražuje to vývoj, výrobu a výslednou cenu výrobku, a opakuju, že to je čistě pro dobrý pocit, že mám nejaký hi-tech (což je samo o sobě u krbu celkem úsměvné). ono stačí vybourat někde v baráku díru, nemusí to nutně být zrovna hned vedle kamen (to ale generuje průvan, který si tu ale někdo z nějakého důvodu představuje jako nezkrotný blizard plazící se při zemi, díky kterému omrzají kotníky). samozřejmě, kdo s tím dopředu počítá, tak si třeba přivede kgčko základovou deskou apod. ale i dodatečně stačí, vybourat díru, pro dobrý pocit vedle kamen, pro ještě lepší pocit ji osadit zpětnou klapkou. kamna nasají, co potřebují, a vzduch jde po nejkratší trajektorii přímo k hoření. jinak snad od války jsou ve všech domech skoro v každé místnosti (minimálně ale dycky v koupelně, spižírně, záchodě) ventilační stupačky - což třeba využíváme my doma. o průvanu nic nevím, snad jenom hned u ventilačky je cítit, jak teče studený vzduch do baráku. ale protože to je u stropu, skoro ve třech metrech, tak o tom pocitově za půl metru vůbec nevíš. navíc se takto u stropu ten vzduch předehřívá, něco vydýcháme my, něco kamna. čerstvý vzduch nonstop. a že se si tak ochlazuju obývané prostory? to mě v místnosti, kde je díky kamnům 25 stupňů, jakože vůbec netrápí. a pořád je tu ta možnost, si tu díru udělat hned u kamen.
    CUKI
    CUKI --- ---
    KASTA: Trochu fyziky do našeho tématu:
    -Ty kamna budou hořet do chvíle kdy komínový efekt bude větší než podtlak v místnosti. Co se může stát když komínový efekt nebude větší, jsme si tu už napsali.
    -To že ty kamna hoří neznamená, že mají pro ideální hoření dostatek kyslíku. Tedy postupně bude docházet k neekologickému hoření.
    -I když ty kamna hoří vždy vytváří komínovým efektem podtlak. Tedy něco, co fakt nechceš. Mě se obecně v takových místnostech chce hned spát, mozek nefunguje tak jak má...
    Nic zdravého na tom není, navíc jak správě uvedla MAR_TINA: oni ty kamna berou nejez ze škvír ve stěnách, ale i z toho podloží. A jelikož Čechy jsou na tom obecně s radonem nic moc, tak to není 2x pozitivní stav.
    -Další taková nedobrá. Tady jsme v kategorii malých bydlení. A tedy čím menší prostor, tím toho vzduchu nasaješ méně. 1kg dřeva spotřebuje pokud si pamatuju řádově asi 10m3 vzduchu. To není zrovna málo.

    Pokud je na tom někdo jako TPA: a má tam průvan jak v metru, tak to řešit nemusí. Ale chalupa klasická roubenka z osmnáct set něco hodně, to určitě nesplňovala. A ani obrovské okna v bytě z roku 1947, které nikdo nikdy neudržoval. Pravda v paneláku ze 70'-80' by to asi šlo, ale tam má kamna nemnoho lidí.

    A přílišné utěsňování taky moc nemusím. Ale pokud se bavíme o stavbě která nemá problém dodat netěsnostmi tolik potřebného kyslíku, tak to je za mě minimálně ekologická nerozvážnost, něco takového provozovat.
    TPA
    TPA --- ---
    CUKI: Hele vycházim z vlastní zkušenosti. Postupně měnim 60 let stará okna - 13 ks oken + dvoukřídlý vchodový dveře. Ten průvan původně byl jak v metru.
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: omlouvam se, to byl mozkovy preklep, chtel jsem napsat " karma", tu bych si do bytu fakt neporidil.

    CUKI: ja myslim, ze bez jakychkoliv vypoctu poznas, ze privod vzduchu skvirama do domu je dostatecny podle toho, ze ty kamna vubec hori. Kdyby ten privod vzduchu pres steny, skviry ap nevyrovnaval odtah spalin z komina, mel bys uvnitr podtlak. Pak by se fakt delo to zpetny nasavani vzduchu z topeniste do mistnosti. Ale to by clovek poznal protoze by mu tam sel i kour a v takovy mistnosti se neda byt. Proste to funguje - aspon ve starych domech. Ty kamna tam proste podporujou prirozenou cirkulaci vzduchu, ktera je podle me zdrava.

    Prilisny utesnovani domu je podle me kontraproduktivni, vetrat se proste musi, staci jen de podivat jakou spotrebu vzduchu ma clovek. Jasne, je ta varianta rekuperace tepla u pasivnich domu, ale to uz je zase ta komplikovanost, kterou fakt nechci.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: vafky nejsou dementní pokud vedou zdí ven - mají svůj přívod vzduchu přímo. Akorát pochybuji zda jejich schopnost vytopit je přímo úměrná pohodlí při jejich provozu. Dementní jsou karmy do komína, ony nemají dvojitý plášť odvodu spalin+přívodu vzduchu přímo k ohýnku. Možná nějaké nové typy, ztratila jsem přehled, nepotřebuji to. Naše dost malé bydlení vytopí jedny Vernerky na dřevo se dvěma radiátory a žebříkem v koupelně. V noci netopíme. Nechci plastová okna, naše dřevěné kastlové repasované nic nenahradí. Za tuto větu se budu bít na krev i když jinak jsem pacifista :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    VSICHNIMAME:
    VYHULENY_UFO: Tak se prosím dohodněte :-)

    Ne fakt, hledám nějaké info o tom, že by tomu tak bylo. Zatím nic. Nejstarší wafky co si pamatuju maj tak 35let a k-ce je pořád stejná. Jen se změnil výměník, pro větší účinnost.

    VYHULENY_UFO: Tak o plynu žádná... Tohle si dost dobře uvědomuju a vadí mi že Evropa v rámci ekologie chce připustit plyn jako ekologický zdroj na výrobu elektřiny. Což j nejen neekologické ale taky nebezpečné. Na Ukrajině i Rusku jsem byl mnohokrát. Viděl jsem na vlastní oči obsazování Krymu byl jsem několikrát v Donětsku, Lukaňsku. Mám představu jakou hrozbou je Bělorusko, co hrozí v Gruzii v Kazachstánu, jak je nebezpečné ekonomické spojenectví Rusko-Čína a případně i Německo. Ale to sem asi nepatří :-)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VSICHNIMAME: tim si nejsem uplne jistej.
    VSICHNIMAME
    VSICHNIMAME --- ---
    VYHULENY_UFO: nene, i tyhle starý mají přívod vzduchu zvenku. Do ty krytky na fasádě jdou dvě roury.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CUKI: uz se s nima dneska nesetkas, stejne jako se uz nesetkas s plynovejma kotlema s vecnym plaminkem, ktery slouzil i jako zapalovac cigaret. nicmene na tyhle travice lidi mam vzpominky z dob, kdy jsem bydlel na pronajmech se starym vybavenim tzv "po babicce".
    dalsi vec je, ze dlouho se u plynu verilo, ze je to levny zdroj energie, protoze nikoho nenapadlo, ze muze podrazit vic nez elektrika. moje argumenty v diskusich s kamarady, ze plyn je rusky a ze zavisi jen na putinovi, jak draze nam ho proda, vetsina z nich zacina chapat az nyni.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VYHULENY_UFO: Hmm, musím doplnit informace, já se stavebnictvím zabývám něco přes 15 let, ale nikde jsem je ještě nepotkal. Pro mě jsou wafky právě velice bezpečné topidlo s externím spalováním.
    Instaloval jsem je všehovšudy jen jednou v jedné offgrid stavbě.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CUKI: pred 40-50 lety. takovy ty, ktery si pamatujes od babicky ze staryho baraku v praze...
    CUKI
    CUKI --- ---
    VYHULENY_UFO: Jako že wavky berou vzduch zevnitř? Kdy se takové vyráběli?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    TPA: temer kazdy okno se dneska prasacky montuje expanzni penou, a kazdy nove vyrobeny okno je z tvyho uhlu pohledu dostatecne tesny. Presne jak rika Cuki, to co de kominem ven, musi bejt taky nasaty dovnitr.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    CUKI: no ty moderni wavky ano, ty uz maji pritah zvenci, ale stary modely nikoliv. stejne jako dneska uz ti nikdo neda plynovy kotel s pritahem vzduchu z mistnosti, ale jen zvenku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    TPA: Víš co by si musel mít za okna aby ten přívod vzduchu byl dostatečný?
    Třetí bod platí, ale aby se tam ten vzduch dostal je potřeba ho tam přivést Tedy ty tvé škvíry by museli být cca na úrovni té požadované trubky. Což je nesmysl pokud nebydlíš v teepee.
    Druhý bod je k zamyšlení, myslím že by to mohla být docela zajímavá k pokusu. Pokud nenasavá ale patřičné množství kyslíku tak ten oheň hoří špatně, což je krom jiného neekologické
    První bod je právě právě vlivem toho co jsem psal problematický, protože ho diky špatným tlakovým poměrům nemusíš splnit a bude se ti i malinkými netěstnostmi v systému dostávat CO2 do místnosti. Si to představ co se stane když netáhnou kamna?

    Wavky zrovna tento problém nemají. Protože ty mají zajištěný ten externí přívod vzduchu. Oheň de facto nehoří uvnitř, ale venku.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Znala jsem jednu dvojici mladých, co si zatopili v kaminkach v maringotce a ráno je našli už mrtvé. I trochu vypili, tak spali moc tvrdě a možná proto je nenapadlo větrat.
    KASTA
    KASTA --- ---
    TPA: jo nad tou posledni vetou jsem taky premyslel. jenze ten studeny vzduch se v tech kamnech musi ohrat, takze stejne spotrebujes o trosku vic tepla (o tu stejnou trosku kterou usetris tim, ze nepouzijes vzduch z mistnosti)


    CUKI: podle me je to ale vazne jednoducha mechanika.
    1. kamna nasavaji vzduch v mistnosti, ten pouzivaji k horeni a zbyly vzduch jde se spalinami ven kominem
    2. nasavaji vzduch u zeme, ktery je horsi kvality, ma vic CO2 (ktery je tezsi nez vzduch). I tak je v nem dost kysliku k horeni.
    3. stejny mnozstvi vzduchu co odejde pres kamna kominem, se samozrejme musi v mistnosti doplnit - zvenci ruznym vetranim a netesnosti - je to ale cerstvy vzduch.

    To ze to takhle funguje, poznam jednoduse - kamna hori, dobre tahnou, nekouri. Neni problem.Dochazi k prirozenymu vetrani a cirkulaci vzduchu.

    Mluvim o dobrych kamnech na drevo, v zadnym pripade neobhajuju dementni vafky (taky mam jednu kamosku v invalidnim duchodu po otrave CO)
    TPA
    TPA --- ---
    Taky přidám názor...
    Dokud nedáváte těsný okna, neni externí přívod vzduchu potřeba, táhne to přirozeně okolo. Jakmile se utěsní okna, musí se hlídat mikroventilace jinak ty kamna nejedoju a vzduch je špatný.
    Logicky jaký proud vzduchu jde kommínem ven, takový musí dovnitř, jinak vzniká problém. Externí přívod má navíc tu výhodu, že neochlazuje místnosti - venkovní studený vzduch jde rovnou do ohně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam