• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANNAWAPatchworkové rodiny
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CORNELA: Když mi bylo pět, umřel mi děda. Dodneška (letos to bude 30 let) si pamatuju tu situaci když mi to řekli, a byl sem si tenkrát zcela jistej že je to definitivní a neodvratný, že je proste pryč.
    LURA
    LURA --- ---
    CORNELA:
    CORNELA:
    CORNELA: Ne, ne a ne. Asi jsi natvrdlá. Jak vidíš, tak se pediatři zjevně mýlí. Je tu víc lidí, kteří mají jinou zkušenost. Včetně mě. Chápala jsem, že se člověk narodí a jednou musí umřít - dřív nebo později, ale vždycky. A to mě děsilo, protože to znamenalo, že umřu i já. Pediatři a psychologové vědí dost často s dovolením velký kulový. A víš proč? Protože vědí. A kdo ví, ten se neptá. A protože podceňují dětské vnímání a prožívání. Něco "vyzkoumají" a pak se na to pokoušejí ty děti naroubovat, místo, aby je brali vážně. Sice se to už pomalu posouvá, naštěstí už lékaři neoperují novorozence "zaživa" bez uspání, protože už přišli na to, že novorozenec není jen uzlíček bez vyvinuté nervové soustavy, který necítí bolest. A taky už přišli na to, že kojení je pro dítě lepší, než umělá výživa. A že když pubescent masturbuje, nezpůsobí mu to zdravotní újmu. Jenže pořád je to ještě málo. Zkušenost dětí a jejich rodičů mi přijde jako relevantnější, než nějaké "výzkumy". To, že děti občas vnímají smrt jako to, že někdo tu je a teď je "někde jinde" a ne, že není, souvisí spíš s jejich pojetím smrti. My snad víme, co se stane, když někdo zemře? Jestli skutečně vůbec není a nebo není jen tady? Není to jen tak, že kolem toho 8-10 roku prostě přijmou za svůj obecně přijímaný názor, nežli že nahlédnou skutečnost?
    EDERA
    EDERA --- ---
    CORNELA: Co přesně jsi nepochopila na větě o tom, že je to též názor specialistky na dětskou psychiatrii a psychologii, která mou dceru opakovaně vyšetřovala?

    A jinak bych celkem uvítala, kdyby ses již neobtěžovala sem přispívat. Osobní zkušenost s tématem nemáš a na základě bohaté četby Tvých předchozích příspěvků napříč Nyxem si troufám tvrdit, že nemůžeš do diskuse přispět ničím, co by ji obohatilo.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    CORNELA: můžu se zeptat, co přesně tě zajímána problematice patchworkových rodin a přivedlo tě to sem? Protože pozoruju, že tvoje neschopnost vnímat přečtené setrvává.
    EDERA
    EDERA --- ---
    CORNELA: Opakuju - mé dceři je šest, v době smrti otce jí bylo pět a tu definitivnost si uvědomuje velmi dobře (a věř, že bych skoro i byla radši, kdyby ne). Pediatrickej fakt/nepediatrickej fakt, potvrdila to i doktorka, ke které jsme vloni chodily, a ta měla doktoráty z psychiatrie i psychologie, takže bych jí s dovolením věřila víc než Tobě.

    EDERA
    EDERA --- ---
    CORNELA: Tak holt nemám dítě, ale nějakou zrůdičku nebo mimozemšťana. Ale asi si ji nechám, je mi celkem sympatická:-)
    EDERA
    EDERA --- ---
    LURA: U Kebiny je jistá výhoda v tom, že ona mluví prakticky furt. A mluví o všem. Dokáže velmi dobře verbalizovat svoje pocity a strachy, takže je čeho se chytnout a v čem jí pomoct. Jr. je v tomhle podstatně horší, protože je introvert s naprosto atypickým uvažováním, velmi inteligentní, takže i kdybych měla z psychologie doktorát, tak moc nemám šanci jeho styl myšlení pobrat a pochopit. A navíc teda jsem přesvědčená, že jestli existuje nějakej nejblbější možný věk, kdy přijít o otce, tak je to přesně těch 15-16 let:-(
    LURA
    LURA --- ---
    CHIMERA: Teď je otázka nakolik ho zasáhla smrt babičky a na kolik smrt jako taková. Možná vím, jak dítě vnímá smrt, protože na to mám vzpomínky. Dobře si pamatuji ze svého dětství, jakou jsem měla hrůzu ze smrti. A dokonce jsem ji měla ještě dřív, než si pamatuji, podle toho, co vím z vyprávění rodičů. Byli jsme někde na výletě, byly tak těsně tři roky a já si sáhla na čerstvě natřené zábradlí a měla jsem červenou ruku od té barvy. Dostala jsem prý totálně hysterický záchvat, válela jsem se po zemi a řvala, že "krev krev umřu". A pamatuji si noční můry a nebo panické noční stavy, kdy jsem seděla schoulená na posteli, klepala jsem se zimnicí a bála se stáří, umírání a smrti. A můj osobní nejstarší zážitek, který si pamatuji, je taky asi ze tří let (měla jsem ještě takovou tu postýlku se žbrdlinkama), kdy jsem večer jako obvykle pozorovala z okna jiskry od tramvají (bydleli jsme v prvním patře a byly od nás krásně vidět troleje a byla tam výhybka, na které to často jiskřilo). A jedny ty jiskry nezmizely, ale proměnily se na světelnou duhovou sovu, která mě upřeně pozorovala oknem. Zkusila jsem se schovat pod peřinu a znovu vykouknout, ale ona nezmizela a byla tam pořád. A mě popadl děs, protože jsem nějak cítila, že mě chce odnést. Že je ze světla a proto může proletět i zavřeným oknem a že si mě odnese sebou a nechá na té posteli jenom moje tělo. Nakonec jsem po dlouhé době sebrala odvahu, přelezla postel a šla za mámou do vedlejšího pokoje.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    CHIMERA: oni možná vnímají víc, než si představujeme. Na konci letošního ledna mi umřel táta, který jednal nebyl nikdy pečující a zajímající se dědeček, navíc byl poslední rok dost nemocný, čili Bartoloměj ho moc nevídal, ani si ho nijak neužíval, protože jestli si ho děda za ten rok a půl od doby, co se narodil, vzal na klín jednou? Poslední dobu už jen táta ležel u nich doma v posteli, já tam jezdila i s Bartolomějem, který ho tak nějak registroval, ale táta užsi ho pak stejně jako nikoho nevšímal, už moc nevnímall. Pak táta umřel, druhý den jsme tam zase jeli a Bart se ho jal hledat. Chodil po tom bytě, ukazoval na prázdnou postel, ptal se, kde je děda. Docela mě to vzalo.
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    Pokud se týče různých neřešitelných psychických záležitostí, tak se mi osvědčil biofeedback.
    je to metoda u nás sice již zavedená, ale nehradí to pojišťovna, protože to sice má výsledky (vynikající třeba u dyslektiků a počurávajících se dětí), ale není vědecky zdůvodněno, jak to funguje.
    mně osobně to pomohlo velmi v těžkých stavech, na které psychologie ani psychiatrie nestačila.
    a je mi jedno, že nevím, jak to funguje, hlavně že mi to zachránilo život.
    Netvrdím, že je to zázrak (já absolovala 30 sezení, takže peněz to stálo hodně), ale pomohlo to.
    můžu s klidným srdcem doporučit.
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    TAYLES: na 12 let bych to fakt neviděla. když měl můj starší syn 2 roky, zemřela mu prababička. nikdy mě nenapadlo, že by na ni byl fixován - sice ji znal, ale jen občasně a jako kamarádku - nepečovala o něj, už byla opravdu stará a nemocná.
    ale člověk se mýlí - když prababička umřela, dítě se stáhlo do sebe, plakalo, mělo noční můry a trvalo skoro rok, než to ustalo.
    nevím (a nikdo to neví), jak vlastně malé dítě vnímá smrt, ale že se mu stýská a bolí ho ztráta blízkého člověka, to je prostě fakt. a citlivější dítě to tedy vnímá silněji.
    TAYLES
    TAYLES --- ---
    LURA: ono asi není tak jednoduché sehnat dobrého psychologa a pak je možná lepší, aby se tam chodilo dlouhodobě a měli šanci se víc poznat. pokud se jedná o nějaké jednorázovější konzultace nebo i více krátkodobých, tak se nám stává, že psychiatr nepozná ani akutní mánii u svého stálého pacienta apod. Právě proto, že se to za ten čas "nestihlo odhalit" a přitom rodina už dávno viděla, že je zle a my taky (když s tím člověkem jsi několik hodin denně)..takže ono je to náročné..i ta diagnóza kolikrát. není to jednoduchý obor (u fyzických nemocí je aspoň rentgen, ultrazvuk, rozbor krve..taky je kolikrát pouze rozhovor a pozorování - a jedna kontrolní návštěva u psychiatra trvá cca 10 minut)
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    TAYLES:
    EDERA:
    LURA: mému exmanželovi umřela máma, když mu bylo 16 a myslím, řže to byl průser, který ho fatálně ovlivnil na celý život a který přispěl k rozjezdu jeho depresí a tak dále. Já sem ho potkala vlastně jen o pouhé čtyři roky později a vlastně mi to nedošlo, taky jsem byla tele, nicméně dneska už bych řekla, že se na tom do velké míry podepsal jeho otec, který jednak byl vždycky tak trochu drsňák a po tomhle se na děti po nějaké psychické stránce vykašlal úplně. Jenže jeho staršímu synovi bylo v té době dvaadvacet, měl přítelkyni, už v podstatě bydlel jinde a už tu pomoc zase tak moc nepotřeboval.
    A to je právě rozdíl, protože Edera si rizika uvědomuje a zabývá se jimi, je s dětmi.
    LURA
    LURA --- ---
    EDERA:
    TAYLES: Mému prostřednímu (Honzovi) umřel táta taky když mu bylo asi 5. Jenže on byl vždycky hodně introvert, takže u něj se některé věci neprojeví a nechce o nich mluvit. Ale řekla bych, že to hodně přispělo k tomu jeho celkovému rozhození, navrch k tomu ADHD. Ono to z něj vylejzalo postupně, jak moc se s tím dodneška pere a jak s tím má problém. Nejen s tím, že umřel, ale hlavně s tím, že šlo o sebevraždu. Myslím, že má i deprese (a on si to taky myslí), ale psychologové z něj mají dobrý pocit (dokonce bych řekla hodně zkreslený, který vůbec neodpovídá tomu, jak se normálně projevuje), protože když je to "na pokec" na hodinu dvě, vystupuje úplně jinak. Možná by bylo lepší obrátit se na psychiatra, ale už fakt nevím. Za ty roky jsme toho oběhali tolik a vždycky to dopadne jen poplácáním po rameni, jak je pašák, případně jednou naopak, kdy mi v PPP řekl psycholog něco ve smyslu, že je H. sebevědomý grázl. A jestli něco není, tak sebevědomý - ale hodně se snaží tak působit.
    LURA
    LURA --- ---
    CHIMERA: To byla trochu nadsázka, zatím to po mně nikdo nechtěl, ale jiné věci ano (po babičce, po rodičích, od dětí ap.). Třeba jeden pán měl jako nejdůležitější takovou tapisérii a celý pokoj se zařizoval k ní. A máš to stejné jako s tou patchworkovou rodinou - ta taky není "v jednom stylu" a přitom může být fajn :-)
    EDERA
    EDERA --- ---
    TAYLES: Já myslím, že jsem celkem poučená - psychologie mě vždycky bavila, na právech jsem absolvovala všechnysnad výběráky, které se jí dotýkaly. Akorát teda, že pak v "praxi" jsem zjistila, že na některé jedince ty obecně platné poučky nefungujou.:-)
    TAYLES
    TAYLES --- ---
    EDERA: ale mladší děti to taky někdy mají v tomto složité, ale u nich ty poruchy nejsou až tak častné..zas na druhou stranu tím, že je to neobvyklejší se to pak, když se něco skutečně děje, opět podceňuje. jednak potřebují dětského psychiatra (a teď je poměrně málo) a pak rodiče to kolikrát nechtějí vůbec připustit. myslím, že tady ty informace by se (stejně jako třeba finanční gramotnost) měly normálně předávat v rámci nějakého základního/středoškolského vzdělání. jenže psychiatrie to je v naší medicíně chvost zájmu (přitom taková duševní nemoc je kolikrát co do zhoršení kvality života srovnatelná kolikrát s cukrovkou i rakovinou apod.)
    EDERA
    EDERA --- ---
    TAYLES: Vím. Mám sestřenici, které spustilo schizofrenii zmlácení na Národní třídě v jejích dvaceti.:-( Proto mě taky tak vytáčela Juniorova škola (naštěstí už bývalá), kde to skoro vypadalo, že do ležícího si ještě s gustem kopnou.

    TAYLES
    TAYLES --- ---
    EDERA: proto jsem chtěla podotknout, že se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost tomu psychickému stavu dospívajících celkově (což je někdy náročné, protože člověk nemusí dlouho odlišit, kdy je to "puberta, klackovitost, divnej patron" a kdy se něco podělalo). co pracujeme s lidmi se schizofrenií, tak tam jich hrozně moc onemocnělo v tom rozmezí 15 - 25. schizofrenie tedy může propuknout v jakémkoli věku..ale právě ty hormonální změny + stres + nějaké dispozice, když se smíchají, tak je to hodně špatný koktejl. to teda nesouvisí s tvým případem konkrétně (ale se stresem všeobecně..takže šikana, vysoké nároky ve škole apod.) chce to obezřetnost. hodně lidí se právě taky sesypalo na vysoké škole nebo v tom rozmezí maturita/přijímačky/ změna prostředí

    ale to už sem až tak nepatří. ale myslím, že pro rodiče se celkem hodí nějaké základní informace ohledně toho psychického zdraví mít. protože nikdo jiný než okolí, které si něčeho všimne, tomu člověku nepomůže.
    EDERA
    EDERA --- ---
    TAYLES: Neunikla jsem ani tomu druhému případu - Juniorovi bylo čerstvých patnáct a v ten den si zrovna vyzdvihl občanku. Ale (zatím) teda taky vypadá poměrně příčetně. Teda - nevypadá o nic hůř než předtím. Trochu divnej byl tak jako tak:-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam