2) MiHsC a EmDrive
toto je celé obskurnější, než ty galaxie, ale lze si to představit také. celé to souvisí s otázkou - pokud částicím dává setrvačnou hmotnost to, že "vidí" Unruhovo záření ze svého Hubblovského horizontu událostí, přicházející ze všech směrů současně, jak to, že tuto setrvačnou hmotnost neztrácí, pokud je uzavřeme do krabice?
inu - ztrácejí! jenže ne všechnu, ale pouze tu její složku, která odpovídá vlnové délce, kterou krabici "odstíní" - představme si to jakousi kosmologicko-gravitační Faradayovu klec, ale vždy vyladěnou pouze na konkrétní vlnovou délku. částicím ovšem nejsme schopni udělit tak vysoké zrychlení, jak by odpovídalo tak malým krabicím, do jakých je zavíráme, resp. vlnovým délkám, které odstíníme
něco jiného je ovšem stojatá elmg. vlna v plechovce, která se chová současně jako částice. pokud je plechovka na jednom konci širší a na druhém užší, tak je ovšem má ovšem tato částice na různých koncích plechovky různou setrvačnou hmotnost, protože různým průměrem plechovky je odstíněna proti Unruhovým zářením různých vlnových délek!
EmDrive samožejme nefunguje tak, že by součet radiačního tlaku záření na různé stěny plechovky neměl nulovou výslednici - jak si dal práci ukázat např. sci-fi autor Greg Egan (který na rozdíl ode mě umí počítat.). Toto ale není nic, co by intuitivně nebylo srozumitelné. Schawyerovo tvrzení, že EmDrive vysvětluje konvenční fyzika a relativita je tedy chybné.
To, co tvrdí MiHsC je, že uvnitř plechovky kmitá něco,co má na různých koncích plechovky různou setrvačnou hmotnost, protože je to odstíněné proměnlivými průměry trychtýře od Unruhových vln o různé vlnové délce. Zatím je to nesmírně neefektivní... ale přeci jen to připomíná jakýsi těžkopádný Newcomenův parní stroj, který ovšem pracuje v kosmologickém měřítku :-)
ve výsledku to koná práci, protože to dokáže ve vhodný okamžik odstínit (kvazi)částice uvnitř plechovky od "výhledu" na jejich vlastní kosmologický horizont událostí: konkrétní vlnovou délku Unruhova záření to odstíní jako Faradayova klec a setrvačnou hmotnost částice to tím nepatrně sníží.
Možná vám to přijde šílené, ale pokud jste se setkali s Einsteinovým vysvětlením, že světelný parsek, pronikající dovnitř zrychlujícího se výtahu by se ohýbal směrem k podlaze... a tudíž ho ohýbá i gravitace, protože subjektivně gravitaci od zrychlení nemůžeme odlišit - tak tohle je něco podobného, jenom trochu obráceně :-)