• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TWORBOgrand trunk road cinema project
    projekt nomadniho kina /projektor, generator, laptop - nalozenej na slapaci cykloriksu/ - a kocovani po Grand Trunk Road /G.T. Road/ ktera spojuje Kabul /afghanistan/ a Kalkatu /indie/ s drobnymi odbockami a zajizdkami.... - kazdy vecer pousteni filmu chudym lidem cestou potkavsim /zvlast zamereno na projekce v slumech a zaostalejch ruralnich oblastech/ -rad bych zacal promitat cca. 11/2013
    rozbalit záhlaví
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    OTAKAR_KUBIN: hele já jsem zrovna tohle nijak moc nesepisoval... měl jsem výhodu v tom, že jsem měl kde promítat (místní neziskovka) bohužel pouze z DVD na televizi, protože nebyly peníze na projektor, měl jsem i publikum, což byly primárně dospělí. Byl jsem ve favele, tak jsem si vybral primárně tři dokumentární okruhy - první: favely a obchod s narkotiky, druhý sousedské soužití a komunity, třetí obecné sociální podmínky od vězení až po další instituce... koncept byl pustit film a následně si o něm povídat. Tu debatu v mém případě usnadňovalo to, že k těm tématům měl každý co říct od 12 letého kluka až po šedesátnici, každý to znal nebo znal někoho, kdo to zná z různých úhlů...

    Pokud bych to měl zhodnotit, tak smysl to mělo především v tom, že to ty lidi vytrhlo trochu z apatie, donutilo je se to koukat na filmy, který jsou jim obsahem vlastně hodně blízký, ale sami by se na ně nikdy nekoukli. Nejpřínosnější byl ten fakt, že jim to trochu nabouralo stereotyp, který by jinak spočíval v tom: vrátím se z práce, vyleju se někde, nebo vytuhnu u telenovely nebo u fotbalu v televizi...

    Ve favele měl každej televizi, DVD, navíc ji lemovaly stánky s vypálenejma nejnovějšíma hollywoodskejma filmama za dvacku, takže šířit tam něco v tomhle směru by postrádalo smysl. Věřím ale tomu, že v tomhle směru to může být v nějakých rurálních oblastech nebo slumech v Indii jiný...
    OTAKAR_KUBIN
    OTAKAR_KUBIN --- ---
    TWORBO: Já to "co lidi chtěj" nemyslel vůbec ekonomicky, spíš obyčejně - jak ty říkáš - co jim udělá radost. Proto by mě i zajímaly bližší zkušenosti [ TIGRE @ grand trunk road cinema project ] , rozumím té civilizační afinitě, jinýmu technologickýmu pokrytí, ale zjednodušeně řečeno to má právě ten částečně misionářskej charakter a přitom to zní úspěšně. Třeba to TIGRE už někde psal, stačí link, díky.
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    jeste tohle primarne nema ambice vydelavat, jen ty lidi dejme tomu vytrhnout z jejich stereotypu a krzeva film zajistit nejaky zajimavy interakce mezi mnou a jima. nejedu spasit svet a pachat dobro, jedna z motivaci je krz tento projekt /mimo jine/ delat dobre sobe....
    chci je pobavit....a treba poucit jestli nejsem moc velkej idealista
    jinak prave proto jsem to tu zalozil aby tu takova diskuze byla. diky za ni...cynicky a povysenecky to nezni.
    OTAKAR_KUBIN
    OTAKAR_KUBIN --- ---
    zajímavá diskuze..

    Nechci to tu bořit, ani znít příliš cynicky, povýšenecky, antisociálně, ale ukazuje se zde starý dobrý problém vztahu kinematografie a "obyčejného člověka". Tzn. se tu řeší obecnější otázka toho, "co pouštět lidem", kterážto množina zhusta neodpovídá tomu "co lidi chtějí vidět". Myšleno v nejlepším, ale když už se "chudý lidi" dostanou do kina, jsou opravdu rádi za tu klasiku, kterou mají rádi i ti "bohatí lidi". V těch zbastlenejch, garážovejch impro-kinech za pár rupek se přece taky hrajou bollywoodský trháky, i když staršího data.

    Nevím co s tím, jen chci upozornit na ty obecnější souvislosti, podobně bych si lámal hlavu i kdybych dělal kočovnej kinematograf po českých vesnicích. Chtějí lidi vidět naše oblíbený svěží kritický dokumenty, nebo jsou vůbec rádi, že přijelo kino? Nemusí promítač polknout misionáře v sobě? Fakt nevím. Ale držím palce, i kdybys jezdil s Titanicem.
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    to mam na dvd uz leta. dziga vertov, a soundtrack cinematici. to je intelektualstina.... to by lid prosty nebavilo domnivam se...
    BOREC
    BOREC --- ---
    Muzes jim pustit treba man with the movie camera, navrch jsou dve zvukovy varianty jedna origo a druha od cinematic orchestra. Jinak krom hudby je to nemy film, ale krasnej, zcekni
    JEUX
    JEUX --- ---
    TWORBO: myslim ze bude spis poptavka po tzv blockbusterech , ne?
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    DEIKSAC: no od tebe budu chtit neco jineho, minimalne konzultaci ohledne pripadnyho zvuku pokud nemudu poustet ty nemy filmy.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    vidim, že na cestu budeš potřebovat tu správnou kosmetiku, aby Ti vydržela sluníčkovost :-)

    TWORBO
    TWORBO --- ---
    primarne jo, ale jakejkoli partak/partacka na jakejkoli usek vitan.
    KAAKA
    KAAKA --- ---
    konečně! jedeš sám?
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    JANDOUR: asi koupit tam, ale klidne nahod link sem na podivnokola...
    JANDOUR
    JANDOUR --- ---
    TWORBO:

    A ty kola chcete kupovattam nebo brát odsud? Kdyžtak znám jednoho modela co různý podivnokola sváří..
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    ZIVA: to mi pripomina kamarady "vypraveni o vypraveni pohadky o Otesankovi skupine mistnich", pry to pro ne bylo solidni WTF:)

    TIGRE: uradu bych se v tomhle pripade nebal, ta Indie je porad hrozne decentralizovana a cizinec je sahib (ne 100%, ale jo:)
    ZIVA
    ZIVA --- ---
    LA_PIOVRA: takovej svankmajer....:)
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    já jsem "dělal" doku klub ve slumu v brazílii, ale to je techologizovaný čtvrtý svět, navíc náš civilizační okruh. snažil jsem se vybírat dokumenty v místním jazyce (s anglickýma titulkama), většinou sociální témata, ideálně tematicky blízká, aby na to navazovala hezky diskuze, kte které má každý co říct...

    jinak mi zrovna pro tenhle region příjde zkousnutelná aj + pro lidi, který jí nevládnou, to může být příjemná atrakce. Jinak mi příjde, že spolupráce s nějakou neziskovkou, případně lokálními neziskovkami, je nabíledni, už jenom praktickým věcem, tlumočení, uchlácholení úřadů apod.
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    no zvlast v dobe kdy nedotknutelni ze slumu mohou disponovat dotykacema a videama z jutubu....
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    TWORBO: uz jsem mu napsal.

    TWORBO: nazor nejakyho svagrova Karzaiho synovce z IV. kolene, co dostal flek na Ambasade v nejakym miniaturnim stredoecropskym protektoratu je zcela o hovne at uz bude takovy, nebo makovy, ale jak myslis:)

    TWORBO: premyslim, do jakym miry jsou kulturne prenositelny a zda by nevzbuzovaly spis otazky:)
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    LA_PIOVRA: nebo nemy grotesky, coz byl puvodni zamer
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    LA_PIOVRA: ted jsem volal na afghance, chtej zvaci dopis, /novinka oproti minulejm letem, a turisticke vizum davaji jen na mesic a jednovstupovka coz by nevadilo. ohledne prekroceni hranice pani nevedela, myslela ze volam ohledne vcerejsiho unosu tech divek:) mam poslat mejl a bradaty diplomati nad tim zaspekulujou a daj vedit
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam