• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    APPUFeferonky - Pěstování, návody, tipy, triky, chlubeníčko
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    JAYME: Jsem se , tedy na WIKI, dočetl,že existují různé kmney, které se množí v ruzných potravinách. U nás by měl být ten masový kmen.
    JAYME
    JAYME --- ---
    EXCITE: no to ja mel taky za to. ale udajne se ti ty botulinovy bakterie rozmnozi v cemkoliv, za predpokladu ze tam nema pristup vzduch a neni to dostatecne kysely/sladky/slany, protoze to ty bakterie zabiji. konkretne jsem to varovani cetl u nakladani cesneku anebo hermelinu.
    na druhou stranu, vsichni vime, v jakym evolucnim stadiu se tady hermeliny zerou a nevim o nikom, kdo by se otravil, coz me vede k teorii, ze botulin funguje jako voodoo a ublizi ti jen kdyz na nej veris.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    JAYME: Proč by ses bál botulinu? já měl za to,že má spojitost s uzeninami nebo obecně s masem.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ale například do medu by se čerstvý vrazit daly
    JAYME
    JAYME --- ---
    no a jak to nakladate do oleje? suseny nebo cerstvy? a jeste s necim? u samotnejch cerstvejch bych se bal botulinu
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    ROMANICAK: Proc se to ale nakládá do oleje ? Aby jsi ochutil olej. Měl by jsi to zkusit, je to totiž k*rva dobrý dochucovadlo do hotových pokrmů.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    ROMANICAK: co zkusit nějaky typ octoveho nalevu?
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    PLAGUEDIL:
    Pokud by to bylo takhle, tak je to pro me stejne nezadouci. Olej totiz nepiju a nikam ho nepridavam.

    Jo a ty Morugy jsme o vikendu neochutnali. Shodli jsme se i po 10 pivech a nespoctu panaku, ze na hromadnou sebevrazdu je jeste chvili cas :-)
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    ROMANICAK: to bude jen pocitova zaležitost, kdyby se to měřilo laboratorně, tak tam bude kapsaicinu stejně množstvi. akorat se to prostě rozpusti v oleji, takže vysledny objem ve kterem je kapsaicin obsazen je řadově o dost větši než objem samotne papričky a pak to zcela logicky meně pali.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    PALEONTOLOG:
    LUKASZ:
    Zkusenost moje a par lidi kolem me je takova:
    Ochutnat papricku cerstvou - pali jaxvin
    Nalozit do oleje (vcelku, nekrajenou)
    Ochutnat po par dnech - papricka nepali skoro vubec, rozhodne o hodne min nez cerstva, olej jsem nepil.
    JAYME
    JAYME --- ---
    ROMANICAK: tipuju ze v oleji pres tu mastnotu palivost min cejtis, ale furt tam je nezmenena. ale tezko rict. ja nenakladam vubec. pulku jsem ususil a z druhy svaril takovej extrakt silenstvi. oboje mi vyhovuje. ty suseny papriky ve velkejch pruhlednejch dozach jsou i docela dekorativni, i kdyz ne ta hezky jako ty tvy nakladany.
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    EXCITE: Neni problém :)) máš je tam :))
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    ROMANICAK: Dělám chilli olej z oleje co vozím z Toscánska, používám Habanero a pálí jak olej, tak paprička.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ROMANICAK: možná proběhla nějaká reakce, ale zbytek světa má kapsaicin z paprik v oleji a chce to.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    JAYME:
    No to nevim jiste. Ten olej asi bude trosku palit taky, ale neumim si vysvetlit, jak by bylo mozny, ze olej je ve vysledku trosku palivej a papricky skoro vubec. Myslim si, ze se to nejak neutralizuje a neco tam zbyde aby se nereklo.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    LUKASZ: Já se pokusím během 2týdnů zastavit, stačili by mě tak 2 Caroliny. Taky si přezimuju už asi 20 rostlin.
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    VASEKT: Hele růžne .. odhaduju max do 50cm Habanero a ty Caroliny jsou cca 80cm .. presazeni bych se nebál. Jde mi o to, že je jinak vyhodim. Jednu, dvě si vezmu určitě přes zimu, ale beru uz si zhruba 20 rostlin do příštího roku a zbytek vyhazuju. Na jaře dělám další sadbu.
    VASEKT
    VASEKT --- ---
    LUKASZ: Jak jsou velký?
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    Tak do 2tydnu max. budu likvidovat skleník ". To znamená že budu sklízet teda a rostliny vyhazovat. Když by někdo chtel rostliny Habanero Red, Orange nebo Carolina Red, dále mu je zdarma, když si pro ně přijede na Zbraslav (Praha). Caroliny moc neni, cca 10rostlin. Habanera jsou mraky. Presadi se do květináče, to přežije.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JAYME: nerozpada, rozlezi se a stava se pristupnym mimo papriku. nekdy je to dokonce vyhoda, ale pssst
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam