• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MOMENTKávovary - mašiny, mašinfírové a jejich spokojení cestující




    Jde o výměnu informací okolo servisu, oprav a provozu kávovarů. Na nyxu něco podobného uplně chybí, přitom mi celé téma přijde důležité.
    O strojích a jejich úpravách, repasech atd. existují na internetu velmi rozsáhlá fóra s vysokou úrovní a plná kvalitních a podrobných informací; ale převážně americká, německá aj.
    Věřím, že se najde nemalý počet 'mašinfírů', kteří se rádi podělí o své poznatky a nápady.

    home-barista
    coffeeparts
    coffeegeek
    atd.
    *


    rozbalit záhlaví
    KOLU
    KOLU --- ---
    KEB: bělené.
    KEB
    KEB --- ---
    Malý dotaz: Které filtry jsou lepší, bělené nebo přírodně hmědé? Co myslíte?
    GINTA
    GINTA --- ---
    KROMANON: Někdy je příčina příliž starý zrno. Zkus to s jinou kávou.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    KROMANON: jestli mas moznost pripojit kavovar na privod vody a odpad, tak jsem narazil na tenhle inzerat
    Bazar | 365 cups of coffee
    https://365coffeecups.wordpress.com/bazar/
    prodava tam la cimbali junior + la cimbali junior mlynek a odklepavac za 15k
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    KROMANON: Mám 2r. starýho Catlera 8010 na prodej. Dyžtak pošta.
    KROMANON
    KROMANON --- ---
    KOLU: WRONSKI: oběma dík. Já jsem kávař amatér. Používám ty misky co tam byly. Problém mám ten, že to buď nevyteče nebo vyteče moc rychle a to mlýnek šteluju jak ... Dělám vždycky jedno espresso. V misce vždy zůstává dost vody a o takovém klepnutí pákou o odpadní nádobku na použitý kafe si můžu nechat akorát zdát. Zkusím teda vyměnit misky a štelovat mlýnek víc. Každopád máte doporučení na nějaký mlýnek? Já mám takovou obyčejnost s nastavením hrubosti a mlecími kameny za cca 800,-...
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    KROMANON: Potvrzuju KOLU.
    Mám 8010, tlakové misky jsem zrušil, používám váhu, snažím se o konzistentnost udusání, s délkou extrakce nemám problém.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    KROMANON: kolik delas kafi najednou a jaky (zalezi, jestli slehas)?
    KOLU
    KOLU --- ---
    no tak to nemel tak jemně. kor jestli máš přetlakový misky tak je to blbost.
    navíc tohle souvisí s mlejnkem, e kávovarem. ten můžeš čistit sebevíc a nic to na tom nezmění...
    KROMANON
    KROMANON --- ---
    Čau, mám Catlera 8010 a nejsem schopnej z toho dostat požadovanou délku extrakce. Při určité jemnosti mletí už to nevytlačí tu vodu přes páku. Je to někde nastavitelné? Podotýkám čistím, odvápňuju jak pako. Případně doporučení na domácí stroj? Investice se nebojím, ale přes 20k bych se asi dostával nerad.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    Zacal se mi ucpavat odpad u la cimbali bistro, muzu to vycistit hydroxidem sodnym?
    KEB
    KEB --- ---
    Sháním tohle: https://www.my-concept.cz/filtr-na-mletou-kavu-ep-2920_d18974.html nemáte někdo?

    Tady na tom shopu mají bordel jak v tanku. Místo filtru na kávu mi poslali na kapsle.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    Hlášení: Po týdnu užívání přesnýho sítka Strada. Oproti továrnímu sítku s nepřesnými otvory se výrazněji mění chuť v závislosti na váze a čase extrakce. Chuťový charakter konkrétní kávy je výraznější. Chuť kávy podstatně více závisí na nastavení mlýnku dle druhu kávy => přesný sítko = povinnost.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    KOLU: Ok. Supéér. Ať ti kafe bublá a tvou džezvu sám Alláh po.... ;)
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    TEDDYBEDDY: Tak to je v pohodě, já mám Quamar T80 a zůstává mi tam okolo 2g, až budu mít čas, tak si ho upravím, že mi u něj nevyhovuje nádobka na mletý kafe, tak pak tho tam bude zůstávat míň
    KOLU
    KOLU --- ---
    ještě bych rád dodal, že nic jako "maximální výtěžnost" tak, jak to definuješ, neexistuje.

    z kafe se obecně dá vyextrahovat max. cca 30 % hmotnosti. kolika litrama vody to naředíš je už jenom tvůj problém :)
    KOLU
    KOLU --- ---
    TEDDYBEDDY: café crema, ok. osobně bych se držel tak 80-120 g kafe z 15 g. když budeš dělat menší a menší kafe, budeš potřebovat postupně trochu delší čas extrakce, abys dosáhnul podobný chuti a zároveň budeš potřebovat trochu zvyšovat teplotu.
    pro to, co si vyrábíš, neni E61 tak úplně stavěná, takže Bůh ví, jakou extrahuješ teplotou - ale to je v těch proměnnejch až jedna z těch posledních.

    prachu na dně šálku se nevyhneš (rozhodně ne s Variem) a nejsou na závadu (netrap se tím).
    Když to nameleš na prach, tak tim akorát mašina nic neprocedí. Žádný propadávání miskama s enekoná...
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    HONCKA: Pod 0,2g, je to charakterní mašina.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    TEDDYBEDDY: nevím jak v tom tvým mlýnku, ale ve většině zůstává nějaký zbytek kávy, takže změna hrubosti se ti projeví až při druhém šálku a ten mezi nebude namletý ani na espresso ani na lungo
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    POHODAVOLE: V klidu :) Zkoušel jsem obé. Jak long s dolejváním, tak přeliv na hrubší grind. To druhý nám chutná víc.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    TEDDYBEDDY: tak to je samozrejme blbost, ale nechme toho. Ze zkusenosti vim, ze s tebou nema smysl diskutovat :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam