• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    IVANA_ANAVIČeská strana sociálně demokratická (ČSSD)
    BOBR
    BOBR --- ---
    IVANA_ANAVI: Ano, máme kvóty, resp. zip na kandidátkách. Nejsem fanda kvót, ale tohle mi celkem nevadí. Proč nejsem fanda kvót? Protože neřeší problém. Málo žen v politice je dáno tím, jak u nás politika vypadá. Jak kdysi podotkla Marvanová - když vám dojde, že vše důležité si v noci vyřeší chlapi na baru, tak pro matku, která chce v tu dobu být s dětmi, tam místo není.
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    ZAPPO: Jinak k tomu blogu: Nějak nechápu, proč hned v úvodu žádá čtenáře, aby počítal témata, která se týkají především žen. Hlavně je to takové sporné. Pokud někde napíšou článek např. o nebezpečných porodech doma, tak se to ve skutečnosti bude týkat celé společnosti. Možná tak nějaká novinová příloha "Pro ženy" a spol, ale to se přeci nemusí vydávat každý den...

    Důvěra vládě a výsledky různých soutěží mohou zajímat muže i ženy. Je jasné, že budou citovat Sobotku, protože je předsedou strany. Ve vedení parlamentních stran je jen jedna žena, takže, ať už si myslíme o zastoupení žen v Parlamentu cokoliv, prostě nemůžeme obejít psaní zpráv tak, že se budeme snažit docílit genderově vyvážené prezentace názorů (protože citovat dejme tomu pět mužů, předsedů stran, a pět žen, přičemž jen jedna bude ve vedení strany, by znamenalo, že bychom zase třeba měli nevyváženost hlasů z jednotlivých politických stran).

    To s těma statistikama mě u Smiggels Kavkové taky zarazilo, myslela jsem, že když se někdo věnuje společenským vědám, bude v ní zběhlý... A taky mi není jasné, jak chce definovat ženské zájmy. Snad není jednou z těch, které si myslí, že ženy baví akorát kosmetika, vaření a pletení pufů...

    ZAPPO: Oká :D
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    IVANA_ANAVI: Musím říct, že zařazením mě mezi Zelené jsi mě poměrně dobře pobavila - sice relativně často čtu i přispívám do jejich zdejšího klubu, většinou dostávám sepsuto :))
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    ZAPPO: Nejsi ty zelený? Nemaj oni náhodou taky nějaké kvóty (jakousi obdobu zipu na kandidátkách)?
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    IVANA_ANAVI: Velmi dobře napsaný. Jen k tomu přidám text, který jsem otevřel náhodou vzápětí: http://kavkova.blog.ihned.cz/c1-60374780-kdo-chce-v-srpnu-zasunout-aneb-zeny-v-mediich

    Tak hrubá a hloupá manipulace se statistikou, respektive zaměňování příčiny a důsledku, to se jen tak nevidí:)
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    Dlouho jsem přemýšlela a nakonec jsem se odhodlala k tomu, že napíšu svůj názor na genderové kvóty. Předem chci předeslat, že jakožto sociální demokratka věřím v rovnost genderů a myslím si, že je potřeba diskutovat o jejich zastoupení ve veřejném životě.

    Bohužel však nemohu říci, že bych byla se současnými tendencemi tohoto diskurzu v rámci strany nadšená. Nestala jsem se fandou kvót ze dvou důvodů: Jednak si myslím, že není správné přijmout kvóty v jednom aspektu a ignorovat je v ostatních (např. věk, bydliště, sociální status atd.), jednak – což je dost zamlčované – to může uškodit lidem, kterým binární genderové dělení nevyhovuje (transgender osoby, třetí pohlaví atp.). Tím, že by se přijaly generové kvóty v současné diskutované podobě, bychom nutili společnost si vybírat pouze ze dvou možností: „privilegovaných“ a „utlačovaných“.

    Také se mi nelíbí argumentace některých zastánkyň (píšu v ženském rodě, protože jsem se zatím nesetkala s mužskými zastánci, pro které by to platilo, a myslím si, že v tomto případě je vhodné specifikovat gender lidí, o kterých budu hovořit). Ohánějí se tím, že žen je ve společnosti cca 50 %. To je jistě nepopiratelný fakt, ale co dál? V různých vedeních jsou zajisté potřeba především lidé schopní a kvalifikovaní, nicméně jsem se nesetkala s tím, že by nějaká taková zastánkyně v rámci ČSSD otevřeně v rámci probíhající diskuze řekla, že ženy dokáží být stejně chytré, schopné a kvalifikované jako muži, mají za sebou úspěchy, tak v čem je problém, aby byly týmy talentů posíleny o další sortu lidí, na kterou se z různých důvodů dosud nedostávalo? Jistě, možná si to ony ženy myslí, ale to nestačí – má-li se projednat nějaký problém, je potřeba argumenty vyložit na stůl, ne si je nechávat pro sebe.

    Dobře to bylo vidět na nominačním projevu Aleny Gajdůškové, která vyzdvihovala jako své kvality krásu a empatii pod značkou „ženský + určitá vlastnost nebo rys“. Vlastně tak rovnou přikyvuje šovinistům, kteří ženy považují za nelogické bytosti, které jsou dobré akorát jako modelky na billboardy a na žehlení interpersonálních roztržek. Téhle hře nahrávají i média, která interpretují boj kandidátek na místopředsedkyně tak, jako kdyby soutěžily ženy pouze mezi sebou. Je otázka, jak to vnímají členové strany.

    Už jsem se setkala i s názory, že by ženy měly držet víc při sobě, „jako muži“. Nemyslím si, že by ve straně existovalo něco jako mužská struktura, už jenom z toho důvodu, že některým nepohodlným mužům jsou okopávány kotníky (např. Jiřímu Dienstbierovi). Vytvářením ženských aliancí se navíc těžko rozbijí mužské struktury (existují-li), jen dojde k souboji genderů, což ovšem asi není to, co by si strana měla přát. Objevily se také nesouhlasné reakce na stínovou vládu, kde se zmiňoval nízký počet zastoupení žen. Problém je v tom, že ti lidé, kteří volají po jiném složení stínové vlády, nejsou schopni říct, kdo by tam tedy měl být alternativně dosazen. Jak se již vyjádřil Jakub Patočka z Deníku Referendum, nejspíš by tito členové nebyli rádi, kdyby byla místo Dienstbiera dosazena Benešová a místo Zaorálka Zemanová. Také mi nepřijde správné kritizovat stínové ministry za jejich gender, u kterého mají neoddiskutovatelné právo výběru a který nemá vliv na výkon jejich role. Setkala jsem se ovšem s jednou sociální demokratkou (prokvótní), která na jedné panelové diskuzi poměrně naštvaně hovořila o tom, že ve stínové vládě žádný ministr není odborníkem a že na krajských konferencích mají muži vše předem dohodnuté a baví se akorát mezi sebou. Neznám podrobně její situaci, ale jak jsem ji poslouchala, přišlo mi, že z ní tak trochu čiší nenávist vůči mužům ve straně obecně, protože ona má pocit, že její gender ji limituje. Nepopírám, že hulváti existují, ale přijde mi smysluplnější bojovat proti nim konkrétně.

    Osobně mám s muži (ale i ženami) ve straně dobré i špatné zkušenosti. Také pozoruji, že ti muži, kteří jsou zastánci kvót, by je vlastně ani nepotřebovali, protože u nich v klubech se ženám dostává rovného zacházení. U hulvátů lze předpokládat, že proti kvótám budou aktivně vystupovat (samozřejmě, proti kvótám mohou vystupovat i slušní jedinci), nicméně pozoruji absenci nějaké snahy se na tyto hulváty zaměřit, výrazně jim vyčinit jejich chování a na tomto základě vybudovat svůj návrh kvót. Kdo odsoudil Vítězslava Jandáka za jeho neslušné řeči o ženách? Proč ty ženy, které se zastávají kvót, nejdou s mužem do otevřeného konfliktu? Takhle to vypadá, že v ČSSD existují dva světy: Jeden mužský, kde se pečou jak spolupráce, tak i souboje, a jeden ženský, který s tím prvním nemluví a chce s ním bojovat.
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    Protestní shromáždění proti nelegitimním krokům Rusnokovy vlády
    úterý 6. 8. 2013, místo konání bude upřesněno
    pořádá Inventura demokracie

    Česká republika prožívá a bude prožívat politicky turbulentní dobu. Máme úřednickou vládu, jež stále nemá potvrzenou důvěru v demokraticky zvolené Poslanecké sněmovně. Přesto vláda činí dalekosáhlá a významná rozhodnutí, ke kterým v současné době nemá mandát a která významně ovlivňují fungování řady institucí i politické a společenské klima v ČR. Proti tomuto postupu je třeba se razantně ohradit.

    Rozhodnutí premiéra Rusnoka o zrušení odvolání Jana Buriana je nejen ukázkou nekompetentnosti ministra kultury Balvína, ale i nekompetentnosti celé současné vlády a jejího pokusu o nekontrolované ovládnutí ministerstev a dalších klíčových státních institucí.

    Rusnokova vláda svými dosavadními kroky i kontroverzním personálním složení znevážila význam slova odborník a ukázala, že si nezaslouží důvěru Poslanecké sněmovny k tomu, aby ve svém politickém experimentu, neomylně řízeném z Hradu, pokračovala.

    Vyzýváme všechny, kterým vadí nekompetentní a nebezpečné personální kroky současné vlády a kterým není situace v této zemi lhostejná, aby se zúčastnili protestního shromáždění, které se bude konat večer před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě na blíže určeném místě.

    FB: https://www.facebook.com/events/1375601752662201/
    BOBR
    BOBR --- ---
    MT @AlexandrMitrofa: @josefslerka Tady jsou všechna tři vyjádření: BS, MSD a Krejčí k vládě. http://bit.ly/15f1tqQ Mladí socdem konečně.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Jet na černo do Bráníka - zakazuje se.
    Při potlachu hráti cvika - zakazuje se.
    zpívat trampské písničky, do chat vodit paničky,
    toho střezte se - to zakazuje se.

    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    K čemu je dnes manéž s tygry? | Fokus - Respekt.iHNed.cz
    http://respekt.ihned.cz/fokus/c1-60294470-k-cemu-je-dnes-manez-s-tygry

    Já bych ty cirkusy se zvířaty zakázala...
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    IVANA_ANAVI: No jasně schvalování zákonů nemůže být úplně holubník, tak to musí mít nějakou štábní kulturu, která bude relativně neprůstřelná proti nějakým excesům (což by mnou uváděné postupy asi nebyly). To ale nic nemění na tom, že v realitě tuto věc ve většině případů zvládne dobře instruovaná cvičená opice.

    Hele o tom, že Hašek tomu poslancování asi nedává co by měl se nepřu (ale také o tom nic moc nevím). To že ten článek je demagogie neznamená, že se náhodou jeho závěry neshodují s realitou ;-)
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    T_Y_L: Hlasování není formální záležitost, protože jinak se zákon ani schválit nemůže.

    Otázka je, proč si daný poslanec nemůže najít čas, aby se hlasování zúčastnil. Michal Hašek vykonává další práci, nicméně v takovém případě by si měl buď lépe zorganizovat čas, nebo se jedné funkce vzdát. Nechápu, proč bychom měli někomu hradit 100 % poslaneckého platu, když tu práci na 100 % rozhodně nevykonává.
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    IVANA_ANAVI: Nevím jak teď, ale v době kdy jsem to měl možnost sledovat (minulé volební období) vypárování fungovalo dobře až na pár okamžiků (ale teď si zrovna nevybavím, co to bylo – ale myslím, že dost pracovaly emoce). Funguje to na principu jednou to potřebujete vy, jindy to budeme potřebovat my. Až mě překvapilo, že tyto gentlemanské dohody v této instituci fungují (a to i u zákonů, kde byly velké spory).

    Zkrátka a dobře samotné hlasování je často spíše formální záležitost - kdyby to šlo dělat na dálku i mimo sněmovnu, nebo poslanec mohl dopředu dát seznam svých hlasování, nebo dát plnou moc nějakému kolegovy, se kterým sdílí pohled na věc a někam zmizet, tak by zákonodárný proces neutrpěl. Takže hodnotit práci poslance (a srovnávat ji se zaměstnancem) podle počtu zmačknutí tlačítka je imho nesmysl, který může napadnout někoho, kdo o tom ví kulové, nebo chce rychlý článek.

    A pokud si někdo stále myslí opak a chtěl by to měřit a srovnávat se zaměstnancem a ukazovat, že ten který poslanec má jak dlouhý pracovní týden – tak:

    - Jeden den v týdnu má poslanec na to, aby byl v regionu a pak je poslanecký týden
    - Běží výbory
    - Schůze (kdy se hlasuje) běží jen část měsíce (obvykle 2 týdny)
    - Na schůzi se většinu času mluví (nehlasuje)
    - Takže když si ten týden by očko rozdělíme – tak nám samotné hlasování bez dalších věcí zabere třeba půlden z týdnu – zbytek je jiná práce poslance (která se dá lépe či hůře ověřit, zda něco poslanec dělal či nikoliv). A z tohodle cca půl dne tam je poslanec jen nějaký podíl času – tohle by ten článek mohl teoreticky sdělit.

    Zcela stupidní příklad – ale je to asi jako hodnotit pekaře, jestli byl přítomen vyndání chleba s pece. Nevíme, jestli dělal těsto, připravil chleba, dával ho do pece. Ale v polovině případů chyběl, když se chléb vyndaval = dělá jen 2,5 dne v týdnu.

    Když už tak lépe by vypovídalo hodnocení, jak kdo mluvil u pultíku a ve výborech (to lze všechno dohledat, nebo zjistit - ale dá to více práce) přičemž bych vyškrtl šarádu pro televize, která probíhá u ostře sledovaných hlasování a sledoval ty skutečně věcné příspěvky. Kterých není málo (skutečně u řady zákonů se ve výborech i na plénu říkají zajímavé věci, příklady z praxe atd.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    IVANA_ANAVI: A ten jasnej klíč je? Koukni se opravdu třeba jen na ten zápis ze schůze co jsem dával - tam když si vyloženě neprojdeš každý hlasování, tak víš prd o čem se hlasovalo - kromě jasných procedur tam jsou taky hlasování který bez podrobnýho zkoumání nemáš šanci tak lehce rozklíčovat (třeba jen o zákonu se může hlasovat desetkrát - z toho ale třeba jednou schvalujou, pak si schvalujou, že budou hlasovat znovu, protože se někdo spletl, pak se dá nějakej přílepek atp..) - v žádným případě nejde říct "hlasování se vybíralo podle jasnýho klíče" protože takovej klíč neexistuje.
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    Vybírali hlasování podle jasného klíče, nezapočítávali tam totiž provozní hlasování typu "jak dlouhou budeme mít rauchpauzu" a podobně. To není pro práci poslance ani klíčové.

    Nevím, jak to funguje s párováním v českém parlamentu, ale mám obavy, že to za prvé je systém s mouchami a za druhé dost pochybuji, že ten, kdo by na návrhu pracoval, by dobrovolně kývl na to, aby si znesnadnil vítězství.

    Výroky běží pod projektem Demagog, což spravují (možná trochu) jiní lidé.
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    LOPIK: Asi tak - nevěřím statistice, kterou jsem sám nezfalšoval.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    btw. celý ty stránky "kohovolit" se sice zaklínaj termínama jako "tvrdá data" nebo statistika, ale je to samozřejmě naprosto neobjektivní - pěkně to bylo vidět už u toho jejich počítání pravdivých výroků..
    Tvrdou statistiku nikdy nedostaneš z účelově vybraných dat se subjektivním vyhodnocením. (tzn. že si třeba u tohodle vyberu nějaký výroky a u těch se sám rozhodnu jestli mi přijde zavádějící, pravdivý, nebo ne)
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    IVANA_ANAVI: No já tedy nevím, jestli máš zkušenosti, že v ČSSD panuje v tomhle směru nějaká anarchie.

    Ale dříve bylo normální, že poslanci měli nějaké povědomí o svých kolezích, kdo přijde, kdo nepřijde - takže se s tím dalo operovat. Na důležitá hlasování se řešilo (nevím, zda ta praxe zůstala) tzv. vypárování (tj. kolegiálně když protistraně chybí poslanci, kteří se nemohli dostavit, tak se proti nim neúčastnili někteří poslanci první strany - a překvapivě to docela fungovalo až na opravdu vypjaté okamžiky.)

    Takže to s tou přítomností není tak žhavé.


    Jestli je přítomnost poslance na hlasování důležitá není zas tak subjektivní. O některých věcech se prosrě ví, že jsou nekonfliktní a tudíž projdou (typicky mezinárodní zprávy, zákony na základě nařízení EU atd. skoro bych řekl, že takových věcí může být i většina (ale už o tom nějakou dobu nemám přehledů). Nevím jak teď s těma stranama typy VV a LIDEM, ale dřív se celkem vědělo, jak asi hlasování dopadnou a překvapení bylo relativně málo.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Tak jestli si tam ještě vybíraj, co započtou a co ne, tak už to není vypovídající vůbec o ničem..
    IVANA_ANAVI
    IVANA_ANAVI --- ---
    LOPIK: No a právě tahleta provozní hlasování KohVolit.eu nezapočítává nebo ej specifikuje jako nedůležitá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam