• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving
    SWIST
    SWIST --- ---
    WRIGLEY: Tak třeba Zdrsem učí tepenné krvácení řešit prstem do rány, chytit a držet. A mám za to že to je všeobecně uznávaný postup, jen nevím jak mco je funkční. Já budu asi spíš věřit turniketu.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    1MALALISTICKA: jinak tema - kam az by mel laik zajit v ramci vlastni snahy pomoci, je tady vecne tema. Oficialne nemas vlastne delat nic a jen cekat na zachranku, pripadne neprima masaz, ale predpokladam, ze mi das za pravdu, ze je dost situaci, kdy to znamena, ze pacient muze i umrit, nez doktor dorazi (tepenne kvaceni je typicky pripad).
    Docela by me zajimal tvuj nazor, kdyz uz se o tom bavime.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    1MALALISTICKA: pointa tohoto auditka je reseni situaci, kdy neni k dispozici odborna pomoc at uz kratkodobe v civilizaci a nebo dlouhodobe mimo ni. V ramci jak prava, tak samotne pomoci zajistit co nejlepsi sanci. Nikdo tady nebude zkouset invazivni prostredky, dokud to neni nutne, jak sama rikas, riziko je prilis vysoke.
    Primarne jde spis o zajisteni zivotnich funkci, krve v tele, ...

    Chapu, ze z pohledu profesionala jsme "nebezpecne proaktivni", ale za sebe muzu rict, ze vsichni, ktere jsem zatim potkal, maji dost rozumu na zvazeni situace.
    Ten pokrocily skill resime hlavne kvuli situacim jako je valka, pohroma, ... kdy nebude potrebna pece k dispozici a pak se velmi hodi vedet, co delat v kterem pripade, kdyz i nelecena horecka muze ohrozit zivot.
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    STENNY: No tak v dojmu z komunikace jsme na tom podobně, možná mylný dojem, těžko říct. U tebe mám pocit, že jsi možná vojenský záchranář, ale jistá si nejsem, jen tipuji. U nich je výcvik asi něco jiného jak u laiku ze zážitkových kurzu zpestřením bodanim do figuríny.
    K tomu tensaku snad jen to, že třeba i vojenský lékař, praktikující na ZZS i na anestezii zhodnotil PNO špatně, punktoval a pacienta ohrozil na životě. Naštěstí mel zajištěné dýchací cesty, byl na operačním sále a měl kompletní team, takže to dopadlo dobře, ale nemuselo by. Záchranářů co by se do toho vrhli znám jen pár a k jejich práci mám jisté výhrady, především to, že za sebou nemají jedinou punkci s dohledem někoho zkušeného, ale jehlu nízko u pasu mají vždy.
    No tak sem se snažila zjistit jak to máte vy tady, jaká praxe je za vámi, reálné situace atd.
    Jinak mít u sebe rukavice, řezačky na pásy, případně raptora je super, to zas mou dušičku potěšilo.
    STENNY
    STENNY --- ---
    1MALALISTICKA: Lepší odpověď, než třeba CLS skripta, ti asi nedám (a nebo nechápu, na co se přesně ptáš). Zalepil jsem někomu bublající díru do hrudníku a on najednou dýchá čím dál namáhavěji? Modrají mu rty, začíná ztrácet vědomí? Jsem někde in the middle of nowhere a vím (nebo mám velmi dobrý důvod předpokládat), že v nejbližších minutách pomoc nedorazí? Částečné odlepení chest sealu a "roztažení" rány pohybem okolní tkáně nepomohlo? Tak bych se o tu punkci pokusil, protože bych uzavřel, že symptomaticky vývoj stavu odpovídá tenznímu pneumotoraxu. Riziko, že se jehlou nabořím do nějakého řečiště, bych v danou chvíli pravděpodobně hodnotil jako menší, než riziko, že punkce je potřeba a zraněný mi zemře (čehož jeho stav nasvědčuje).
    Vím, že je tu možnost, že tu jehlu ve stresu zabodnu jinam a způsobím v krajním případě i smrt. Pokud je to v situaci, že má blízká osoba díru v hrudníku a podle všeho, co jsem schopen zjisti, umírá na tenzní pneumotorax, tak je to riziko, které jsem ochotný podstoupit. Blízkých lidí, kteří se mnou chodí do přírody, jsem se zeptal, jestli se o zákroky nad standardní první pomoc (dekompresi pneumotoraxu jehlou a koniopunkci jsem jmenoval konkrétně) mám v nouzi pokusit, nebo ne. Volbu bych samozřejmě respektoval.
    Nevím, zda máš podobný komunikační styl i normálně, ale způsob, jakým se ptáš, mi přijde nepříjemně agresivní. Každopádně obsáhlejší elaboráty na téma "kam přesně tu jehlu zabodnout, pod jakým úhlem, jestli dávat větší pozor na horní nebo spodní stranu žebra atd." sem vypisovat nebudu, od toho je literatura.
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    1MALALISTICKA: Dobrá otázka, nicméně nevím. Prostě až bych nabyl pocit sebevědomí. Těžko říct prakticky, možná by stačil vícedenní intezivnější kurz.
    Hemostatickou gázu mám taky, tu bych použil obecně tam, kde by nešel aplikovat tlak. V praxi mě napadá například tepenné krvácení v třísle v nějaké odlehlé lokalitě, kde by nešlo počítat s dojezdem 20 min.
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    STENNY: A u té rodiny bys to píchnoul za jakého předpokladu? A co je případ když to neudělám, je mrtvý? Věděl bys s jistotou, že je punkci vhodné řešení a věděl bys s jistotou kde a jak ji provést, plus věděl bys jaké komplikace ji mohou provázet?
    STENNY
    STENNY --- ---
    1MALALISTICKA: Junkční krvácení, především.
    Co se týká jehly, tak tu mám výhradně pro rodinu a blízké přátele (právní riziko) a pro případy "když to neudělám, je mrtvý". Jinak bych to neudělal taky.
    A co se týká nůžek nebo řezáku, to jsem považoval za standard, tak jsem to neuvedl. :)
    SWIST
    SWIST --- ---
    1MALALISTICKA: Rukavice v každých kalhotech, v batohu - který tahám skoro všude, větší lékárna - turniket, tlakový obvaz, vzduchovod, nůžky, řezák na pásy na batohu, dál pak takové to klasické vybavení.. Jehlu tam sice po nějakém kurzu taky mám, ale řeši tím PNO bych si asi stejně jako ID OTAKAR netroufl, spíš ji tam mám jako další nástroj co by se mohl na něco hodit..
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    OTAKAR: Co bys považoval za dostatečný výcvik k tomu, abys punkci hrudníku provést mohl?

    STENNY: QuickClot bys použil kdy?
    BAAL
    BAAL --- ---
    Já mám v báglu jen rukavice, dva obvazy a turniket a slusnější nůžky, takže asi nic ne bežného nebo neznámého.

    Jehla viz Otakar, asi bych se neozvážil jí do někoho bodnout i když zhruba vím kam a zkoušel jsem si to jednou na andule.
    STENNY
    STENNY --- ---
    1MALALISTICKA: Normálně v kapse SWAT, rukavice a plato Zirtecu - kdyby masivní krvácení nebo vosa v ústech. V batohu vratidlový turniket, OLAES a QuikClot, kdyby ještě masivnější krvácení, a igelit+ dvě různé pásky na chest seal. Plus samozřejmě dezinfekci, léky, náplasti, normální drobnosti.
    Jehlu na pneumotorax s sebou beru jen tam, kde očekávám potenciální riziko střelby a zároveň je to daleko od všeho, tj. střelnice (některé jsou odlehlé) a především vandry v ročních obdobích, kdy jsou myslivci nadšeně činní.
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    1MALALISTICKA: Turniket, tlakový obvaz OLAES a další základní vybavení vždycky. Jehlu ne, protože se domnívám, že bez výcviku by mi nebyla k užitku a nemám dostatečný výcvik, alespoň za něj nepovažuju jeden zápich do Anduly na jednom kurzu.
    Na řešení masivního krvácení :) Postřelení, jelikož chodím střílet, pád z kola, jelikož jezdím hlavně v bikeparcích, kde větší zranění není nepravděpodobné (sám jsem jednou nebyl úplně daleko vykrvácení, po tom zážitku jsem se začal hodně zajímat o intezivnější studium první pomoci), autonehoda.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    1MALALISTICKA: rukavice a pokud batoh, tak i turniket a základní obvazy - na ošetření, které nepočká do příjezdu sanity
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    Když už sem vás tady našla, tak bych se chtěla zeptat. Máte u sebe standardně turnikety, jehlu na punkci hrudníku při PNO, případně další ne zcela běžné a známé pomůcky? Jaké? Na řešení jakých situaci?
    JINX
    JINX --- ---
    KADLIK: Ja si vzdy myslel ze na to clovek musi mit povahu aby ho to bavilo.
    SWIST
    SWIST --- ---
    VAMPYRCIK: Co se týče špuntů tam kde jsem byl já, tak se opravdu hodily. Když došlo ke konfrontaci, tak jeden z teroristů byl hned za mnou a i ostatní se kryli za sloupy u lidí. Taky dost lidí nemělo špunty a museli to pak obcházet a dodatečně je rozdávat. Je to asi i dané tím, že tam bylo spousta mladých lidí ze škol - možná i většina. Zajímalo by mě jaký by byl průběh kdyby bylo složení opačné, myslím si že by pak byli i tvrdší.

    Článek z týdeníku policie.. Píší že nakonec bylo teroristů sedmdesát.
    KADLIK
    KADLIK --- ---
    WRIGLEY: nikoho nebaví kliky v dešti po 30km pochodu a kdo říká že jo lže :D
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    VAMPYRCIK: jak pises, na tohle strileni stacilo obycejne zastrcit spunty do usi. nevim teda co cvicis, ale ja se teda veci, ktere me bavi, snazim nesulit.
    VAMPYRCIK
    VAMPYRCIK --- ---
    WRIGLEY: k tomu suleni skákání - myslím že bys s náma měl jet na nějakej výcvik, pak bys zjistil že bez ochcavek to nefunguje ;-)
    a ohledně špuntů- ty lidi si je stejně neuměli nasadit a sál byl naštěstí tak obří, že u nás na druhé straně sálu než probíhala střelba to šlo zvládnout i bez špuntů, ale asi mám uz posunutém práh bolesti ohledně hluku ze střelby :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam