• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving

    Techniky vojenske prvni pomoci
    TCCC
    Care under fire
    Improvizovana medicina a prvni pomoc

    rozbalit záhlaví
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    381007: tohle je presne o cem mluvim.1MALALISTICKA: kolega nize hezky popisuje dost bezny stav. doktori vetsinou neznaji nic mezi studovanym zdravotnikem a laikem. kvuli odpovednosti chapu, ze nechteji davat navody na nebezpecne zdravotni operace, ale tim laikovi znemoznuji se dostat k verohodnym informacim. Pak se presne siri pouziti spendliku na jazyk (jsou to sice prezitky, ktere ale ucili doktori v ramci prvni pomoci) a podobne. Ostatne to, jak se kazdych par let meni navod na zakladni ukony (stabilizovana poloha, neprima masaz, dychani/nedychani) dost napovida, jak je to verohodne.
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    WRIGLEY: ale nechrání... Budou jen rádi, když laická první pomoc bude mít dobrou úroveň, dost jim to usnadňuje další péči. Jen jsou řekněme opatrní v tom co ještě člověk bez zdravotnického vzdělání dělat může a bláznu co se po hlavě vrhají do čehokoli je vždycky dost.
    Špendlík do jazyka je zrovna pozůstatek z dob režimu, nikoli informace od jakéhokoli profíka, protože ti ví, že jazyk nedělá nic jako západní. To skauti v KPZ neměli spínací špendlíky kdo ví na co všechno a ten mnou zmiňované špendlík byl právě od vedoucí Junáka :/
    381007
    381007 --- ---
    WRIGLEY: Jednou jsem chtěl se svým bývalým závodním doktorem, který jezdí na RLP probrat postup řešení konkrétní situace týkající se první pomoci mimo dosah civilizace (chtěl jsem srovnání s informacemi, které jsem se dozvěděl na kurzu) a on mi řekl, že mi po tom nic není, nemám zdravotnické vzdělání a že mně jako zaškolenému laikovi patří do ruky maximálně náplast a telefon, kterým zavolám 155. Když jsem mu poděkoval za "vstřícnost", tak se strašně urazil, a se slovy, že když mě to zajímá, tak mám jít vystudovat medicínu mi ukázal dveře :D
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    1MALALISTICKA: Nemůžu mluvit za všechny, ale celkově tady asi nebude moc lidí, co chodí na "zážitkové kurzy", spíš naopak na ryze praktické, protože nejeden z nás tady je střelec, kde přeci jen ta intenzivnější první pomoc může být potřeba.
    Ani jednom z kurzů první pomoci, kde jsem byl, neradili nic jako přišpendlovat jazyk, naopak minimálně na dvou to uváděli jako odstrašující příklad.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    1MALALISTICKA: nejsmutnejsi je, ze tyhle hovadiny uci laiky profesionalove. Sami by na to neprisli. Mas pravdu, ze neni jednoduche najit spravne informace, ale je to imho prave tim, ze si doktori zurive chrani sve knowhow i za cenu toho, ze se pak siri totalni nesmysly. Ostatne proto se tady bavime, abychom ty nesmysly odhalili.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    1MALALISTICKA: nikdo nechce znat jmeno pacienta, doktora nebo kde se to stalo. Zajem je jen o situaci, kdy doslo k chybe a proc + co to zpusobilo. To jsou principielne znalosti anatomie a jejich dusledku.

    Uz si to uplne nevybavim, ale tusim, ze pokud zapichnes jehlu do hrudniku, ktery neni pod tlakem, tak se nic moc nestane. Samozrejme pak zalezi co trefis...
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    WRIGLEY: "Nebezpečně proaktivní" je asi silná formulace. Jen už sem se setkala s přišpendlením jazyku ke tváři a podobnými lahodami. Čtení sebelepší literatury není totožné s praxí, natož s praxí bojové medicíny, žážitkové kurzy jsou žážitkové, nikoli výcvikové, některé kurzy nemají důveryhodné certifikáty, lektoři jsou třeba povahou absolvované školy profesionálové, ale o profesionalitě postupů výuky se dá diskutovat, vpodstatě tady kurz může udělat kde kdo atd.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    1MALALISTICKA: to bylo zjednoduseni, pokud ale laik neprojevi sam zajem, tak zvladne mozna zavolat zachranku, rict jim pulku informaci a pumpovat hrudnikem jako blazen nez odpadne.
    K tomu, aby pomoc k necemu byla potrebujes vic nez jen povinne skoleni jednou za rok a dve ruce. Potrebujes vedet co se deje a podle toho reagovat.

    Predstav si, ze jsi mimo signal v horach a nekdo tam zacne silne krvacet. Chytis hadicku, ze ktere to strika a co dal?
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    STENNY: špatné vyhodnocení stavu.
    STENNY
    STENNY --- ---
    1MALALISTICKA: Dobře, hypotetičtěji: Co považuješ (nebo znáš z důvěryhodných zdrojů) za nejčastější příčiny "chybně pozitivního" použití dekompresní jehly? Samozřejmě formuluj tak, aby na nikom nepřistálo GDPR kladivo atd.
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    STENNY: To bohužel nemohu, protože hovořit obecně, dávat příklad jako zdravotník můžu, ale konkretizovat tak, ze by byla identifikovatelné situace ne. Ať už z úcty k pacientovi, tak z nechutí přijít o místo :)
    STENNY
    STENNY --- ---
    1MALALISTICKA: Takže jestli to dobře chápu, otázka byla směřována spíš směrem "máš v lékárně jehlu, protože máš dojem, že je to cool a nejde o nic většího, než píchnout lalůček pro náušnici, nebo i trochu víš, do jakého hazardu se potenciálně pouštíš?" No, spíš to druhé (i když vojenský záchranář nejsem). Připadá mi logické vyzkoušet všechno ostatní, než se komukoliv navezu do hrudní dutiny, a do takového zákroku se vážně nehrnu. Ale otázku chápu, protože vím o lidech, kteří si punkci nezkusili ani jednou, na ničem, na nikom a měli dojem, že když někomu lepím hrudník, tak bych mu měl standardně frknout pod žebro jehlu, vlastně jen aby se neřeklo.

    Mohla bys prosím trochu víc rozvést ten příklad chybné diagnozy? Ví se, proč se lékař takhle spletl? Co přesně tou punkcí způsobil (byla to jen nesprávně určená punkce, nebo i zasáhl něco, co neměl)?
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    WRIGLEY: To není pravda, že nemají dělat nic. Co se víc blíží pravdě je to, že často neví co dělat mohou a jak. Jinak mám ráda větu mých oblíbených lektorů, že k záchraně života mi stačí dvě ruce. Je to velmi zjednodušující, ale spoustu věcí můžeš udělat opravdu jen holýma rukama. I ta zastává krvácení se dá nasvindlovat bez pomůcek a zastává krvácení je taky to jediné co má předcházet resuscitaci. A resuscitace zas pro laiky znamená jen masáž, když to není dítě, zjevně uduseny/utopeny, nebo tvůj blízký. Ale když někdo dýchání nemá natrénovano...
    Napadá mě příklad kluka, který byl svědkem DN chodec X tramvaj s otevřeným poranenim DK, ze které dle jeho slov vystřihovánky krev z nějaké hadičky trcicí z těla ven. Tak ji chytil a zmáčknul. Zastává krvácení na medaili, bez pomůcek, bez nácviku modelových situací, jednal intuitivně.
    SWIST
    SWIST --- ---
    WRIGLEY: Tak třeba Zdrsem učí tepenné krvácení řešit prstem do rány, chytit a držet. A mám za to že to je všeobecně uznávaný postup, jen nevím jak mco je funkční. Já budu asi spíš věřit turniketu.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    1MALALISTICKA: jinak tema - kam az by mel laik zajit v ramci vlastni snahy pomoci, je tady vecne tema. Oficialne nemas vlastne delat nic a jen cekat na zachranku, pripadne neprima masaz, ale predpokladam, ze mi das za pravdu, ze je dost situaci, kdy to znamena, ze pacient muze i umrit, nez doktor dorazi (tepenne kvaceni je typicky pripad).
    Docela by me zajimal tvuj nazor, kdyz uz se o tom bavime.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    1MALALISTICKA: pointa tohoto auditka je reseni situaci, kdy neni k dispozici odborna pomoc at uz kratkodobe v civilizaci a nebo dlouhodobe mimo ni. V ramci jak prava, tak samotne pomoci zajistit co nejlepsi sanci. Nikdo tady nebude zkouset invazivni prostredky, dokud to neni nutne, jak sama rikas, riziko je prilis vysoke.
    Primarne jde spis o zajisteni zivotnich funkci, krve v tele, ...

    Chapu, ze z pohledu profesionala jsme "nebezpecne proaktivni", ale za sebe muzu rict, ze vsichni, ktere jsem zatim potkal, maji dost rozumu na zvazeni situace.
    Ten pokrocily skill resime hlavne kvuli situacim jako je valka, pohroma, ... kdy nebude potrebna pece k dispozici a pak se velmi hodi vedet, co delat v kterem pripade, kdyz i nelecena horecka muze ohrozit zivot.
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    STENNY: No tak v dojmu z komunikace jsme na tom podobně, možná mylný dojem, těžko říct. U tebe mám pocit, že jsi možná vojenský záchranář, ale jistá si nejsem, jen tipuji. U nich je výcvik asi něco jiného jak u laiku ze zážitkových kurzu zpestřením bodanim do figuríny.
    K tomu tensaku snad jen to, že třeba i vojenský lékař, praktikující na ZZS i na anestezii zhodnotil PNO špatně, punktoval a pacienta ohrozil na životě. Naštěstí mel zajištěné dýchací cesty, byl na operačním sále a měl kompletní team, takže to dopadlo dobře, ale nemuselo by. Záchranářů co by se do toho vrhli znám jen pár a k jejich práci mám jisté výhrady, především to, že za sebou nemají jedinou punkci s dohledem někoho zkušeného, ale jehlu nízko u pasu mají vždy.
    No tak sem se snažila zjistit jak to máte vy tady, jaká praxe je za vámi, reálné situace atd.
    Jinak mít u sebe rukavice, řezačky na pásy, případně raptora je super, to zas mou dušičku potěšilo.
    STENNY
    STENNY --- ---
    1MALALISTICKA: Lepší odpověď, než třeba CLS skripta, ti asi nedám (a nebo nechápu, na co se přesně ptáš). Zalepil jsem někomu bublající díru do hrudníku a on najednou dýchá čím dál namáhavěji? Modrají mu rty, začíná ztrácet vědomí? Jsem někde in the middle of nowhere a vím (nebo mám velmi dobrý důvod předpokládat), že v nejbližších minutách pomoc nedorazí? Částečné odlepení chest sealu a "roztažení" rány pohybem okolní tkáně nepomohlo? Tak bych se o tu punkci pokusil, protože bych uzavřel, že symptomaticky vývoj stavu odpovídá tenznímu pneumotoraxu. Riziko, že se jehlou nabořím do nějakého řečiště, bych v danou chvíli pravděpodobně hodnotil jako menší, než riziko, že punkce je potřeba a zraněný mi zemře (čehož jeho stav nasvědčuje).
    Vím, že je tu možnost, že tu jehlu ve stresu zabodnu jinam a způsobím v krajním případě i smrt. Pokud je to v situaci, že má blízká osoba díru v hrudníku a podle všeho, co jsem schopen zjisti, umírá na tenzní pneumotorax, tak je to riziko, které jsem ochotný podstoupit. Blízkých lidí, kteří se mnou chodí do přírody, jsem se zeptal, jestli se o zákroky nad standardní první pomoc (dekompresi pneumotoraxu jehlou a koniopunkci jsem jmenoval konkrétně) mám v nouzi pokusit, nebo ne. Volbu bych samozřejmě respektoval.
    Nevím, zda máš podobný komunikační styl i normálně, ale způsob, jakým se ptáš, mi přijde nepříjemně agresivní. Každopádně obsáhlejší elaboráty na téma "kam přesně tu jehlu zabodnout, pod jakým úhlem, jestli dávat větší pozor na horní nebo spodní stranu žebra atd." sem vypisovat nebudu, od toho je literatura.
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    1MALALISTICKA: Dobrá otázka, nicméně nevím. Prostě až bych nabyl pocit sebevědomí. Těžko říct prakticky, možná by stačil vícedenní intezivnější kurz.
    Hemostatickou gázu mám taky, tu bych použil obecně tam, kde by nešel aplikovat tlak. V praxi mě napadá například tepenné krvácení v třísle v nějaké odlehlé lokalitě, kde by nešlo počítat s dojezdem 20 min.
    1MALALISTICKA
    1MALALISTICKA --- ---
    STENNY: A u té rodiny bys to píchnoul za jakého předpokladu? A co je případ když to neudělám, je mrtvý? Věděl bys s jistotou, že je punkci vhodné řešení a věděl bys s jistotou kde a jak ji provést, plus věděl bys jaké komplikace ji mohou provázet?
    STENNY
    STENNY --- ---
    1MALALISTICKA: Junkční krvácení, především.
    Co se týká jehly, tak tu mám výhradně pro rodinu a blízké přátele (právní riziko) a pro případy "když to neudělám, je mrtvý". Jinak bych to neudělal taky.
    A co se týká nůžek nebo řezáku, to jsem považoval za standard, tak jsem to neuvedl. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam