• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    Auditko věnované sci-fi sérii Mycelium. Vesmír, psychotronika, náboženství, lidské oběti - a mimozemské houby.

    Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný... a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.

    Co je to vůbec to Mycelium? Nejlépe podívat se na webové stránky projektu. Tam jsou všechny informace o knize (anotace, ukázky, ohlasy, trailer...).

    A dá se to někde opatřit? Třeba tady: Internetové knihkupectví Kosmas (odkaz vede přímo na záznam o knize). Další díly a formáty (včetně audioknihy) nejlépe přes mycelium.argenite.org/page-koupit (affiliate u Kosmasu, takže z každého nákupu dostane autorka pár desetníků navíc, a to se všem vyplatí!)

    A co Facebook? Nyx je přece lepší!!! Ale budiž, kdyby náhodou měli vášniví vyznavači Knihy tisíce tváří absťák, mohou navštívit tamní stránku autorky Mycelia alias Bramborýny – Legendy o argenitu na Facebooku nebo semeniště všeho mimozemského zla, doupě zlovolné Církve Akkütlixovy tamtéž.

    A co takhle spoilery? Lze použít tag, který schová odstavec pod bílou mlhu, pod kterou lze nahlédnout, když se text vezme do bloku nebo se na něj klikne:

    tajné odhalení
    – a díky tomu ti, kteří další díl ještě nečetli, nepřijdou o překvapení. Bílá mlha vznikne, když se použijí kódy
    <div class="spoiler"> tajné odhalení </div>

    Geekovské okénko
    Generátor slov v össeinu, který skvěle vymyslel a naprogramoval KAVEN. Církev Akkütlixova děkuje a OneHotBook se velmi těší! :)
    Tabulka a graf postupu psaní (2019–21)
    rozbalit záhlaví
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    SARGO: Já do knihovny chodila především pro populárně naučnou, protože máti vystudovala češtinu a většinu takového toho slušného základu jsme měli doma, převážně prohnaného pětikorunovou policí v antikvariátě. A protože matka tvrdila, že odpíraného chleba největší krajíc, tak mě nechala číst, co se mi zlíbilo. Pravda, přiznává, že když jsem coby asi sedmileté pachole přišla se Zolou v pracičkách a dožadovala se vysvětlení, co je to ta nevěstka nebo alkoholik nebo co, byla lehce nervosní, ale usoudila, že znalosti nemůžou uškodit.
    SARGO
    SARGO --- ---
    BRAMBOREENA: JARMIK: Ale s lístečkem z dětského pouštěli. Dodnes vzpomínám, jak jsem se ve věku asi deseti či jedenácti let dožadovala markýze de Sade, páč jsem o něm četla několik zmínek a měla jsem dojem, že k obecnému přehledu prostě patří... ale hele, tvrdili mi, že ho nemají! :-D
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    JARMIK: Jo! Na to si vlastně taky vzpomínám, že do části pro dospělé nás nepouštěli.
    Ovšem "Železná Sparta", to zní děsivě. :D
    VLCACKA
    VLCACKA --- ---
    To je jasný, máte už mít dávno v kapse smlouvu z HBO, aby se točil seriál podle první knihy neasi!!!!
    Což bych všem okolo zainteresovaným mimochodem neuvěřitelně přála.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: byl jeste MEKKEJ!! to jaaa.... jeste ze nikdy oficialne nikomu do nakladatelstvi nepisu ... maj stesti!!
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: aby to nedopadlo jako Hra o truny a Martinem ... to bys pak byla dalsim jasnym kandidatem do literarniho superpekla kam autory nedopsanych serii posilaj nasrani ctenari... :O)
    JARMIK
    JARMIK --- ---
    BRAMBOREENA: Též někdy vzpomínám na knihovnu v dětství. Z pohledu dospělého byla ve Staré Roli asi dost malá. Dětský regál vybrakovaný, knihy pro dospělé nám nepůjčili z důvodu akutního mravního ohrožení - s úžasem jsem si uvědomil, že jsem dětství strávil z velké části opakovaným čtením sportovní literatury: pár věcí o fotbalu ("Železná Sparta") a šachové příručky (Ve4?? - velmi slabý tah). Přitom jsem šachy skoro vůbec nehràl.
    TOM
    TOM --- ---
    ALONSY: o maloktere serii ale vime, ze uz je napsana "dopredu" :)
    JARMIK
    JARMIK --- ---
    Je to docela otázka, co je z hlediska čtenářského zážitku žádoucí periodicita vydávání pentalogie:-) Švejka posílal pan Hašel z Lipnice po sešitech dva roky, Harry Potter byl sedm dílů za deset let. Když si vezmu jeden extrém, že by najednou vyšlo všech pět dílů, a na druhé straně třeba rok na díl (nebo dva roky na delší díl), tak nějaký ten půlrok je k nedočkavým čtenářům dost přátelský a pořád šance si každý díl vychutnat a nechat uležet:-)

    Taky ale do toho vstupuje věk: mně už ten čas tak šíleně letí, že půl roku je v podstatně hned.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    SCHRAMM: Jo! Na tohle si přesně pamatuju! Cesta do knihovny, šílený let k písmenu M, prohlídnout, jaké mayovky tam mají, pobrat VŠECHNY (i ty, které už jsem třikrát čtyřikrát četla, to je jedno), pak letět k písmenu V a pobrat Verneovky, a ve třetím kroku vyplenit poličku s edicí Karavana. Měla jsem tam vyšlapanou cestičku. Doufám, že jsme nechodili do stejné pobočky (a že tudíž mezi úspěšnějšími lovci, které jsem pokaždé proklínala a sesílala na ně hromy a blesky, jsi nebyl taky :D).
    Ale mayovky se daly číst napřeskáčku. Co mě ničilo, byly Paměti lékařovy - nevím, jestli to tu ještě někdo zná, tuhle jsem to držela v ruce v antikvariátu a zas to tam vrátila coby zoufale zastaralé; ale kdysi mě to hrozně bralo - ten temný hypnotizér s uhrančivýma očima, který tam provozoval mesmerismus a byl pro mě ústřední postavou, přestože ho myslím Dumas mínil jako záporáka :D A tajemná Lenora z Orientu, mňam. Dvorské intriky a lásky se mohly jít zahrabat, mě zajímali jen tihle dva. :) A to se ovšem muselo číst postupně a čekání na další díly bylo fakt strašné. Proti tomu Mycélko fakt padá jak cihličky z pece :D
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    CORNHOLIO: Já mám na to modlitbičku!

    Nechť přijde tma, nechť ke mně přijde tma
    A v ní nechť Mistr Cornholio
    obálku zářnou nám stvoří!

    Já mám jasno, co bych na ni chtěla: velekněžku v obřadním skafandru, jak v össenském fly-in chrámu u dráhy Merkuru odsvěcuje mrtvou Loď. Ale nepochybuju, že si vybereš podle svého :)
    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    RICARDERON: Cornholio si, s dovolením, čtyřku nejdřív přečte, aby mohl na obálce zodpovědně dělat:) Text mám cca 14 dnů, dostanu se k němu až teď.
    FIFI
    FIFI --- ---
    ARXIE: ta data nejsou uplne spravne.
    SCHRAMM
    SCHRAMM --- ---
    Bože bože, že já jsem se nezbláznil v útlém věku, kdy jsem začal číst Mayův cyklus Ve stínu pádišáha od posledního dílu Žut, protože to jediné jsem zdědil po tátovi, a zbytek jsem četl na přeskáčku podle toho, co bylo volné (a nebo vůbec bylo!) v knihovně. A když to pak vyšlo u Olympie v novém vydání, stejně těch 5, 6 dílů vycházelo nějaký čas.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    ALONSY: Argument s Hrou o trůny či Malazem se přímo nabízí. Pravda, aspoň u GoT je k dispozici velmi kvalitní wiki, kde si lze libovolnou událost či postavu znovu promrskat. U Mycelia je odkázán na opětovné přečtení.
    Čímž se ovšem dostáváme k mému oblíbenému citátu z Gena Wolfa: "My definition of good literature is that which can be read by an educated reader, and reread with increased pleasure."
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    Když pominu, že vydáváte napsanou serii šikovně tak, aby si čtenář počkal na jeden díl z pentalogie půl roku a stihl zapomenout předchozí díly

    Tak ještě že autor nečte například ASOIAF.
    Nebo vlastně jakoukoliv ze sérií, kde se běžně čeká na další díl mnoho let...
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    BRAMBOREENA: Ale je to zajímavé a obecně to tak nějak svědčí o tom, že se nelze zavděčit. Když jsme začínali, nebyli jsme si jistí ničím. Tedy: já jsem věděl, že ten cyklus je výjimečný. Věděl to RiP, věděl to Grobenius, ale jaksi co se hodně líbí hrstce intelektuálů, nemusí se věru líbit masám. Těžko by se našel nakladatel, který by řekl: "OK, tak já do toho nasypu půl milionu a vydáme pět dílů během jednoho roku bez ohledu na prodejnost."
    Takže jsme do světa vypustili balónek, a hle: houba se ujala, zapustila kořínky, mycelium se začalo šířit mezi recenzenty, a když je zdárně prorostlo a asimilovalo, tak i mezi čtenáři. Půl roku od vydání druhého dílu je v nakladatelském měřítku bleskovka; knihy se připravují klidně s dvouletým předstihem.
    To, že nakladatel po druhém dílu kývl na půlroční periodicitu, je opět celkem výjimečné; během jednoho roku byly na světě tři díly.
    A někomu je to málo? Byl by radši za rychlejší vydávání, bez mnohonásobných korektur, bez Cornholiových obálek, bez propagace?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ARGONAUT: Ajaj... dostat takový mail, tak se na místě rozpáču! :(
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    šmarjá. Já zítra řeknu, že už čtyřku máme.
    A vůbec... Cornolio nechť dělá na obálce.:-)
    ARGONAUT
    ARGONAUT --- ---
    Když už tu Arxie zmiňuje svůj mail, tak musím říct, že má štěstí, že mu odpovídala Hanka, protože mě docela vytočil, protože nebyl zrovna zdvořilý. Když už sem dal Hančinu odpověď, tak sem dám já jeho otázku:
    Dobrý den,
    pár řádek k Myceliu. Když pominu, že vydáváte napsanou serii šikovně tak, aby si čtenář počkal na jeden díl z pentalogie půl roku a stihl zapomenout předchozí díly, pak mne vlastně ani nepřekvapuje že vydání ebooku zpožďujete o více jak týden vůči papírové verzi.
    Velice te těším na to, až se opět objeví článek, kde se pan Gelnar bude svatě rozčilovat na pirátstvím zmíněného ebooku a přitom nejste schopni připravit takovému ebooku místo na trhu aniž by bylo diskriminováno papírovou verzí.

    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    SHEALA: Tam to muselo být tak, že tu svátost nestihla - Lodě ji "zmrzačily" ještě předtím. Ale vidíš, díky, dělám si poznámku, že to tam musím někam výslovně napsat. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam