• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    IDLE
    IDLE --- ---
    XCHAOS: Chtěla jsem říct, že od té doby, co se učím finsky, mi větší množství přehlásek vůbec nepřijde divné. Ale když se nad tím zamyslím, finština vlastně tak trochu klame tělem. Ve skutečnosti mají jenom ä a ö a výsledný dojem se snaží dohnat kvantitou.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    BRAMBOREENA: :)) ale gugl translator tvrdi, ze Össe je madarsky a znamena to "shrnutí" :)
    ALRIKA
    ALRIKA --- ---
    BRAMBOREENA: Já si myslím, že úplně stejně to vypadá, když to pak čtenář čte :D Aohr - jo, dobrý, to je tenhle, jedeme dál...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    MOUNTBATTEN: A ještě turečtina, tam je dokonce nějaký hotel Össe.
    To je ale na druhou stranu dobře, že to není jeden konkrétní jazyk, ale neurčitá cizokrajná směs.

    FERRYH: A teď přijde ta nejhorší blasfemie: já mám na všechna ta slova makro ve wordu :D Když píšu, píšu jenom Aohr, Elta, Kame, Parl, Maew, Anga, Norh... no a to už si člověk pamatuje jak nic... Konec blasfemie.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    ja si dycky myslela, ze össenstina je nejaka estonstina:) Zni to podobne, znaky maji podobny, slova taky podobne divne dlouhy a chvilema podezrele superkratky.... ale kdyz dam nejaky össensky slovicko do translatoru a "rozpoznat jazyk", tak mi to jednou tvrdi, ze jde o adzerbajstinu, jindy cinstina, ondy zas svedstina...:))
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: ha! s tema normostranama to me nenapadlo! dobra finta :)))
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    (A teď jsem do pátého dílu "kradla" nějaká össenská slova z jakéhosi návodu na boj s Linuxem na maďarském internetovém fóru počítačových geeků :) Čili až tam bude Lucas oslovovat velekněze "Ctihodný harddisku zformátovaný a monitore", víme proč.)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    FERRYH: Tchánstvo má doma v knihovně zastrčený suvenýr z Anglie - dlouhý pruh papíru, na kterém je (ve velštině) jméno nejdelší železniční stanice na světě; to slovo má asi čtyřicet centimetrů.
    To pak naskakujou normostrany s tímhle! ;)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRAMBOREENA: naopak!! ja bejt tebou potesim sve ctenare slovicky a jmeny jako treba ve finstine je slovo:
    Epäjärjestelmällisyydellistyttämättömyydellänsäkäänköhän
    nebo jeste lepe pak kombinovat s svedstinou s norstinou a narvat tam nejake ty preskrtnute ø atd... at ma zas pak radost sazec a tiskar :))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: ...a přitom religionisti a sektologové si celá léta lámou hlavu, kde Ivo A. Benda toho plavovlasého telepata s flotilou vesmírných lodí za zády vlastně vyhrabal :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    XCHAOS: Určitě není, Aštar Šeran i Bašár Asad to ode mě obšlehli!

    Aš-šád poprvé vystupoval v povídce, kterou jsem posílala do CKČ v roce 1986 nebo 7.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: ale vůbec ne... to nebyla kritika, právě naopak :-) já dokonce studoval různé související zdroje a musím říct, že trocha toho "fantasy putování" by mi vůbec nevadila! Všude může být spousta přehlásek a postavy dokonce ani nemusí všude jezdit taxíkem :-)

    jinak ale nevěřím, že to, že hlavní hrdina se (v podstatě) jmenuje Aštar~Šeran, je náhoda :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KASUMI: Tak ono něco pochází z i z českých luhů a hájů...

    Hassenörl rozhodně vystupuje v pátém díle, ale je to epizodní postava, jméno má moc krátké.

    KASUMI
    KASUMI --- ---
    si ctu ta slovicka a rikam si, co za mysl to mohlo vymyslet :D
    üewerögikalüx
    Saxaërüel
    Raökhöeghüxeh
    göaerghüelürr

    :D
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BRAMBOREENA: kruci :D
    GARAGUN: heh, mam to stejne :D
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    GARAGUN: jo! BRAMBOREENA, myslim, ze bys ten slovnik mohla dat na konec posledniho dilu. S douskou: A ted se naucte to spravne cist a pak si dejte mycelium hezky od jednicky. Dojdete k novemu poznani!
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    OMNISLASH: Rozhodně! Jako mletá strava. :)

    Každopádně mám předsevzetí, že v jakékoliv další knize se lidi budou jmenovat Franta, Pepa a Jana a Hana - dvě slabiky a žádná diakritika! :D
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    vidim, ze vstrebavanim ve forme audiobooku jsem si usetril spoustu starosti :D
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GARAGUN: (... takový ten pocit, když člověk zjistí, že Medvídek Pú byl sériový vrah...) ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GARAGUN: tyhle ty přehlásky samy o sobě způsobují trëighrü, totiž :-) všechny ty tečky vyvolávají v necvičeném oku čtenáře konektivní syndrom.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam