Včera jsem to editovala celý den, dneska naopak vůbec (celý den někde lítám), ale už se na to dívám a pokusím se odpovědět, napíšu to přímo do toho souboru nějakou ještě nepoužitou barvou. Ale, obecně: ten slovník stejně nesplňuje parametry správné encyklopedie v žádném ohledu (za prvé nejsou tam ani všechny mimozemské reálie, jejichž existenci by člověk předpokládal - třebas úplný seznam Akkutlixových knih tam není a nebude, protože zkrátka neexistuje a vymýšlet to všechno jen kvůli slovníčku mi připadá pošetilé - a za druhé ta hesla nejsou vyčerpávající ani sama o sobě, třebas u takového Miërahpoë, což je gerdánské hlavní město, je zmíněná jediná stavba a jinak nic, žádná historie apod., jak by člověk u takového hesla očekával; prostě do románu jsem potřebovala právě jen tu jednu budovu, nic víc, čili tím končím, víc se o ubohém Miërahpoë neví.) Čili pracujeme stejně s hromadou pahýlů, jak říkají wikipedisti, a nedokonalost tam bude. Proto bych upozadila "správnost" a nadřadila "zajímavost": to znamená maximálně zjednodušit všechno, co je nudné (nepsat výslovnost u terronských slov, nelpět na stejné struktuře u každého hesla), a naopak se klidně nechat unést inspirací, pokud přijde.
S čímž souvisí takový nápad: zanáším se myšlenkou použít Kavenův össenský generátor a doplnit össenské ekvivalenty i k össenským reáliím, které jsou v celé knize jenom v pozemské verzi (třebas termíny pro "pětkové kódy" nebo "Sdílené vědomí" nebo "Duše Lodi" - no zkrátka skoro všechno). Díky tomu by totiž slovík skutečně získal určitou přidanou hodnotu pro geeky. Kdo geek není, ten tím nebyl a nadále nebude obtěžován přímo v textu knihy, ale kdo geek je a v hloubi duše mu vadí, že tam ty össenské ekvivalenty zmíněné nejsou, najde je právě tady. Ovšem tahle nová vygenerovaná slova by neměla svá vlastní hesla (protože logicky když to v knize nikde použito nebylo, nikoho nenapadne hledat primárně to slovo), akorát by se to zmínilo u hesla v terronštině. Do struktury hesla by se přidala volitelná řádka "össenský/gerdánský/kdovíjaký originál:", a tam by bylo to vygenerované slovo. Jen ať pěkně vzniká lore! Ten nápad se mi čím dál víc líbí. Čtyři tisíce stran jsem se zuby nehty držela, abych Mycelium nezasekala vymyšlenými slovy, a teď tady zkouším číst 0TU a vidím, že jiní autoři takové zábrany absolutně nemají a hrnou to tam po tunách; tak si taky zasloužím odměnu a trochu přehláskových drog. A taky ať se ten generátor pořádně využije, když už ho díky Kavenovi máme! Čili jestli někdo máte nějaký oblíbený shluk písmen, který chcete uplatnit a vydávat za össein (třeba oblíbené finské či maďarské město :D), sem s ním. Zábrany stranou, originální össenský termín pro "pětkové kódy" musí mít aspoň patnáct slabik, když už je to jednou ten nejsložitější jazyk ve známém vesmíru! :D
A ještě k těm spoilerům: v některých případech se to dá ošetřit tím, že se hesla rozdělí na "normální" a "pokročilejší" - ve středu jsem tam například přidávala "drüeinové aiö" o využití aiö pro psychotroniku, tam to třeba funguje dobře (základní informace jsou u základního hesla "aiö", spoilery u toho speciálního poddruhu). Spoléhala bych na zdravý rozum a příčetnost uživatelů - rë Akkütlix, když se dívám do slovníku, tak snad přece tuším, že mě může postihnout získání nějaké informace, že; tak buď ji chci, nebo prostě slovník neotvírám a nechám si ho na konec. Skutečný problém je jenom datum úmrtí postav, protože to může doopravdy zkazit zážitek zásadně. Mám sepsanou časovou osu, kde ty údaje jsou, a hodlám ještě do slovníku k hlavním postavám dopsat data narození, ale smrt bude jenom u těch, kteří jsou mrtví hned od začátku (Giles, Ainei). Ten Kavenem zmiňovaný pidiproblémek se Sändüwhöekem je obdoba téhož (a horší je to třeba s Paüsüe, která je do čtvrtého dílu bezvýznamná služka Maëwënë, a v pětce najednou velekněžka regentka). Tam prostě nezbývá než formulovat to nějak opatrně. Čili na metaforu "Mycelium skončilo a historik s odstupem sepisuje slovník" bych radši nepřistoupila, osudy postav zásadně tajila a vyřádila se radši na těch věcech "bokem" - zmiňované překlady do össeinu, obecné mechanismy fungování nějakých reálií atd.