• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    RIP
    RIP --- ---
    Tady se teda blbne na qüadraat :-)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    XCHAOS: Já se přiznám, že mě to nezní jako FM synth, ale moc FM nepoužívám, tak možná jo.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    Tenhle tyden jeste mam peklo, ale pak vam nakombinuju izorstinu s baskictinou.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ... qüadimaöxorreawë...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ... pro "zakázané směry" by to ale fakt chtělo slovo, nejlíp jedno dlouhé, etymologicky související s "maöxorri... (to nic, to jen výkřik do tmy)...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: tak zase pokud to vezme přes Tibet, tak třeba takové bardo... ok, bardzo duchovné, to zas jo. Nevím, ale i u umělého jazyka by ty zvuky měly naplňovt nějaké emocionální očekávání...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    XCHAOS: v čem je problém s r? Že je to na duchovno moc tvrdé písmeno? :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: täsëngöa je bez r
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YENNEFER: tam je to r, to nemůže být nic duchovního
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: äxirëi zní překvapivě zvukomalebně... ale co to má být, to si netroufám ti radit.

    hähä :-)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    když jsem migrovala, přišla jsem o karwilové bobule, nemáte je někdo?

    Jo, a do čtečky jsem koupila zatím druhej díl. A celý tři dny jsem četla první.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GENTIANA: Kaven to sype po troškách, na jeden zátah jen třicet vygenerovaných slov :) http://www.domaci-soustruzeni.cz/wordgen/wordgen.php?s=ossein
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    BRAMBOREENA: nějaký moc krátký.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    WITTGENSTEIN: Ono je tohle úžasně elegantní a moc se mi to líbí... akorát pokud by to chtěl člověk zkonstruovat uměle, musel by se napřed dlouze zamyslet nad systémem slepování a vyjít od těch jednotlivých komponent a aspoň rok to dávat dohromady.
    Mně už teď nezbude než to akorát nějak nafejkovat... a Gaarq, který vymýšlení umělých jazyků učí na univerzitě, se nebude dívat :D
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    BRAMBOREENA: sakra, sem myslela, že to vydává Köaësmas.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    (A mezitím mám v mailu od Rücarderöna z Aërghö nástin harmonogramu. Nechci to sem psát, protože to zatím není tak oficiální, aby se to mělo ocitnout někde na Legii, ale rozhodně se zdá, že ta šestka na podzim bude a že má i dobrý smysl snažit se fofrem jako fretka ten slovníček dosmolit.)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    BRAMBOREENA: To je právě to kouzlo aglutinačních jazyků, kde stačí ke slovu přidat další dílek jazykové skládačky.
    Kdysi dávno jsem o tom psal do Hostu:
    ...Polysyntetické jazyky jsou svým způsobem fascinující: pomocí omezené množiny kořenů, jedné předpony a zhruba čtyř set přípon můžete vytvořit neomezené množství slov. Tak třeba z grónského kořena oqaq („jazyk“) lze vytvořit oqaaseq („slovo“), oqaasipiluuppaa („sekýruje ho“), oqaluppoq („mluví“), oqaatiginerluppaa („mluví o něm ošklivě“) a Oqaasileriffik („grónský jazykový sekretariát“). Na těchto stavebních kamenech lze dále stavět pomocí dalších koncovek, takže věta jako „Nijak jsem tě nechtěl navádět, abys ho sekýrovala“ by se vyjádřila jedním slovem. Pokud tyto věty vyjádřené jedním slovem počítáme jako jednotlivá slova, pak mají Eskymáci nejen tisíce slov pro sníh, ale vlastně pro všechno. Třeba Yupikové říkají malým vločkám tlatim, velkým mokrým vločkám tlamo. Kořen tla- je základem pro: prašan (tlapa), krusty sněhu (tlacringit), sníh s bahnem (tlayinq). Ano, dozajista tedy existuje i jednoslovné označení pro „ten prašan vzadu za iglú, které nám včera počůral tuleň“.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN: ... nebo naopak tři a více! :) Ale máš pravdu, to jsem si neuvědomila. Chce to nějaký systém, a třeba taky tu propojovací částici (u "Duše Lodi", viz níže), což může být pak i součást jediného veledlouhého slova.
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: Tak předně jsem rád, že ti generátor poskytuje tak silné kulturní zážitky :-) Jinak bych rád poznamenal, že když je něco v češtině na dvě slova, neznamená, že to taky musí být dvě slova v össeinu. Třeba "hlasy a hvězdy" jsou räwë, že. Takže sdílené vědomí by klidně mohlo být jen jedno delší slovo.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    BRAMBOREENA: Po odzkoušení různých permutací si říkám, že by asi stačilo přidat "a", aby se to od oleandru odlišilo: Nëarrüa.

    Takže Nëarrüa jakožto "Duše".

    Teď ještě Loď aby s tím zhruba ladila.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam