• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAVEN: mě prostě pořád přijde zajímavé, že Gerdánské kosmické lodě fungují na jiném principu - zjevně více technologickém - než myceliální Lodě s duší. Ovšem, není rozvedeno na jakém: je to čistá technologie, nebo je to nějaké více technologií řízené myceliium bez duše? Musí cestující požít něco ze Čtveřice (Gerdánci měli jen Čtveřici, ne?), aby dokázali absolvovat cestu R-prostorem? (nebo čím). Zkrátka to kontinuum mezi fyzikou a psychotronikou argenitového vesmíru je fascinující a mě zajímá, co z toho je ještě víceméně deterministická fyzika, a kde pak už začíná ta psychotronika a mystika (a jak se to stane :-)
    SHEALA
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    XCHAOS: ale já su taky hovno producentka, třeba to je FM :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEALA: možná to tak není, ale mě to tak (na mém notebooku, ne na pořádných bednách, přiznám se) jako FM syntéza znělo :-) každopádně dost mučivě.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: no, hele, podle mě se časem nevyhneš úplnému slovníku, protože takhle hrozí, že prostě nějaké z těch slovních spojení vygeneruješ 2x pokaždé úplně jinak....
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    VANEK: to je jak arabstina
    ta jede taky pres koreny.. :)
    VANEK
    VANEK --- ---
    Jen bych připomněl, že slovotvorba ve spoustě jazyků funguje jinak než ve slovanských; z Komerse v sobotních LN:

    Každý jazyk má své zvláštnosti a podle toho vypadají i slovníky. Třeba indonéština a malajština (jazyky bezmála totožné) se nám hned z několika důvodů učí snadno: píší lehce čitelnou latinkou, neohýbají slova, nejde o tónové jazyky. Zato při listování ve slovníku vyvstanou nezvyklé potíže: abeceda sice zůstává uspořádána jako ta naše, leč slova se řadí podle kmenů. Hledáte-li tedy význam slova pengajar, musíte napřed vědět, že kmenem slova je ajar. Pod tímto výrazem pak najdete všechny odvozeniny: mengajar – učit, belajar – učit se, ajaran – teorie, berpelajaran – vzdělaný. Složitější je to tam, kde se hlásky mění: menumbuk (drtit) je odvozené od tumbuk (úder), menyuramkan (zatemnit) od suram (temný). Rozsáhlé používání přípon a předpon není cizí ani češtině, naše slovníky ale uvádějí jednotlivé odvozeniny jako samostatná hesla, což je jistě pohodlnější.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    bealaö – larva, červ
    ëidangëi örrotüamhiqöa – Sdílené vědomí
    kawarruëäxierëi – stříbřitý chlad
    lëangüe – astrální
    lëangüesöbealaö – astrální larva
    maöxxori - hanba
    nëarrüa – Duše
    qüadimaöxü – zakázaný, hříšný
    qüadimaöxülleawë – Zakázané směry
    sëiwhaö – prostor
    ülle – směrem k
    ülleawë – směr

    No tak teď ještě tu apokalypsu. :D
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    Musím říct, že práce na slovníku, a čtení všech těch už existujících reálií okolo, ve mě vyvolalo zájem o počátky gerdánského průzkumu vesmíru. Myslím že by z toho byla skvělá gamesa ... a nebo film. Je tam to tajemství s průzkumem něčeho neznámého, dva konkurující si směry vývoje, dilema jestli jsem ochoten vyměnit normální lidskost (pomocí mycelia) za možnost odhalit tajemství. A taky čistě racionální výzkum, který se postupně pod vlivem objevených skutečností mění v čirou mystiku; vědci, kteří na začátku dělají výzkum, a na konci provádějí oběti ve jménu Akkütlixe. A tak dále.
    RIP
    RIP --- ---
    Tady se teda blbne na qüadraat :-)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    XCHAOS: Já se přiznám, že mě to nezní jako FM synth, ale moc FM nepoužívám, tak možná jo.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    Tenhle tyden jeste mam peklo, ale pak vam nakombinuju izorstinu s baskictinou.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ... qüadimaöxorreawë...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ... pro "zakázané směry" by to ale fakt chtělo slovo, nejlíp jedno dlouhé, etymologicky související s "maöxorri... (to nic, to jen výkřik do tmy)...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: tak zase pokud to vezme přes Tibet, tak třeba takové bardo... ok, bardzo duchovné, to zas jo. Nevím, ale i u umělého jazyka by ty zvuky měly naplňovt nějaké emocionální očekávání...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    XCHAOS: v čem je problém s r? Že je to na duchovno moc tvrdé písmeno? :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: täsëngöa je bez r
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YENNEFER: tam je to r, to nemůže být nic duchovního
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: äxirëi zní překvapivě zvukomalebně... ale co to má být, to si netroufám ti radit.

    hähä :-)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    když jsem migrovala, přišla jsem o karwilové bobule, nemáte je někdo?

    Jo, a do čtečky jsem koupila zatím druhej díl. A celý tři dny jsem četla první.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GENTIANA: Kaven to sype po troškách, na jeden zátah jen třicet vygenerovaných slov :) http://www.domaci-soustruzeni.cz/wordgen/wordgen.php?s=ossein
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam