• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPIRITMEDITATORExistuje nahrazka masa? Nebo maso je nahrazka jidla(hmota)? Aneb jedl by nekdo maso nijak neupravovany, cerstve uloveny?
    ICEMAN8241
    ICEMAN8241 --- ---
    Neobrátil někdo dvě stránky najednou? Sýr a vejce nejsou zrovna vegetariánské potraviny.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Sýr:
    American cheese
    Amount Per 100 grams
    Calories 371
    % Daily Value*
    Total Fat 32 g 49%
    Saturated fat 18 g 90%
    Polyunsaturated fat 1.3 g
    Monounsaturated fat 8 g
    Trans fat 1.1 g
    Cholesterol 100 mg 33%
    Sodium 1,671 mg 69%
    Potassium 132 mg 3%
    Total Carbohydrate 3.7 g 1%
    Dietary fiber 0 g 0%
    Sugar 2.3 g
    Protein 18 g 36%
    Vitamin A 18% Vitamin C 0%
    Calcium 104% Iron 3%
    Vitamin D 5% Vitamin B-6 5%
    Vitamin B-12 25% Magnesium 6%
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Vejce:
    Amount Per 100 grams
    Calories 155
    % Daily Value*
    Total Fat 11 g 16%
    Saturated fat 3.3 g 16%
    Polyunsaturated fat 1.4 g
    Monounsaturated fat 4.1 g
    Cholesterol 373 mg 124%
    Sodium 124 mg 5%
    Potassium 126 mg 3%
    Total Carbohydrate 1.1 g 0%
    Dietary fiber 0 g 0%
    Sugar 1.1 g
    Protein 13 g 26%
    Vitamin A 10% Vitamin C 0%
    Calcium 5% Iron 6%
    Vitamin D 21% Vitamin B-6 5%
    Vitamin B-12 18% Magnesium 2%
    BARRACUS
    BARRACUS --- ---
    BIDAK: 100g denne ne tydne ;) A zalezi samozrejme na hmostnosti cloveka, protoze spotreba se od toho odvozuje. Tech 100g je bilkoviny celkove, nemam na mysli kolik ma clovek sezrat masa.
    Srovnatelne jako v mase. aha, tak to bych rad dukaz, odkaz, link.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    ICEMAN8241: BARRACUS: ano, na to přesně jsme se ptala.

    Vy ostatní promiňte, že se neorientuji v potravinářské chemii, ani neznám ani všechny škodliviny v potravinách, ani ty hodnotné složky stravy, tak jako vy - právě proto se na to ptám - chci to vědět, resp. dozvědět se něco nového na místo dokolečka se opakujících urážek dvou rozhněvaných táborů.

    Ta otázka nemá žádný prudivý podtext - to nikam nevede (jak se ukázalo).
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    BARRACUS: Ne, ve velice omezeném množství. Srovnatelně jako v mase. A 300g steakem jenom zatěžuješ ledviny. Člověk kterej už neroste potřebuje bílkovin vcelku málo, asi 100 g týdně.
    BARRACUS
    BARRACUS --- ---
    BIDAK: Ano ve velice omezenem mnozstvi, proto nas zaijma, kolik toho musis snist, abys dostal ekvivalent 300g stejku.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    BARRACUS: Aminokyseliny máš z nemasných zdrojů ve vejcích, sýru, soje...
    ICEMAN8241
    ICEMAN8241 --- ---
    Jsem vám ten stejk rozpitval, ať se někam hneme. Poprosím někoho z erudovaných vegetariánů, aby sem nahodil jídlo vč. gramáže se stejnou hodnotou a ideálně zdrojem.

    300 g hovězí stejk
    • 615 kcal
    • 185,4 g vody
    • 81 g bílkovin
    • 30 g tuku
      • 11,4 g nasycených mastných kyselin
      • 15,6 g mononasycených mastných kyselin
      • 1,2 g polynasycených mastných kyselin
      • 90 mg Omega-3 mastných kyselin
      • 900 mg Omega-6 mastných kyselin
    • 177 mg cholesterolu
    • 0,6 mg riboflavinu
    • 11,4 mg niacinu
    • 303 mg cholinu
    • 21 mcg kyseliny listové
    • 0,9 mg vitamínu B6
    • 11,4 mcg Vvitamínu B12
    • 33 mg vápníku
    • 8,4 mg železa
    • 72 mg hořčíku
    • 708 mg fosforu
    • 885 mg draslíku
    • 228 mg sodíku
    • 22,2 mg zinku
    • 59,7 mcg selenia


    Zdroj
    BARRACUS
    BARRACUS --- ---
    PATRICIE_: Proste ti odpovedet nechteji, asi te maji za trola nebo nevim.

    Co treba aminokyseliny? Ktere jsou mimo maso velice omezene dostupne. Jake jsou nemasyte nahrazky techto latek? kolik toho musim snist ect..
    SKRU
    SKRU --- ---
    PATRICIE_: no tak bilkoviny opravdu nejsou vysada masnych produktu a co se tyce slavnych Ecek - to je v podstate kodovnik, ze je neco Ecko znamena pouze to, ze ma prideleny kod v tomhle systemu.
    TESSS
    TESSS --- ---
    PATRICIE_: ja ale zadny nahrazky a doplnky stravy nejim a jako darce krve vim, ze napriklad hodnoty zeleza mam v poradku
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    PUPEK: a opět se vrátím k mé otázce... není mířena na rozmanitost chutí a vůní či tvarů - já se ptám čistě jen na nutriční hodnoty a náhražky masa viz název klubu.
    Popířáš snad, že jsou v mase složky, které vegan / vegetarián musí ve svém jídelníčku získat nějak jinak, aby nestrádal?
    Už tu byly zmíněny bílkoviny, B12, železo a jistě ještě něco dalšího.
    Já se přiznám, že jsem nikdy v životě nedržela žádnou dietu a na obalech jídla hledám jen éčka a škodliviny - nic jiného v krámě neřeším - řídím se tím co moje tělo chce. Nemám zkušenost se stravou diabetiků, bezlepkové výrobky ani to jak se má zařídit vegan - nemusela jsem to nikdy řešit - asi proto se právě ptám.
    ICEMAN8241
    ICEMAN8241 --- ---
    PUPEK: Ptám se sám sebe úplně stejně a to maso jím, jenom jsem vypustil jinou složku stravy. Jím potraviny, které jsem nikdy před tím nejedl a pochutnávám si. S masem to nemá nic společného ;)
    KONDIK
    KONDIK --- ---
    BARRACUS: Bezmase Jidlo ? Smazak , Parky , Spagety s Kecupem ...
    Jinak bezmasich jidel je hromada, ale je to spise jidlo, kde je X nahrazeno Y , takze se strati puvodni podstata.

    Spenatove Lasagne, pritom Lasagne jsou defalutne s masovou smesi ... a pak vznikaji Kurata ala Bazant ... Existuje jedno pravidlo v tomhle universu. Vse chutna jako Kure, jen Kure chutna jako ryba.

    Dneska jestli si clovek chce slozit dobre jidlo, bezmase nebo klidne i s masem, tak musi mit QA degree v potravinarskem prumyslu, precte si slozi , ma sebou slovnik Ecek a jejich prekladu, protoze dneska muze byt pod Eckem i naprosto prirodne neskodni vec, pak jsou spolecnosti co ti tam prasknou chemicky nazev, takze musis byt i chemik.

    A nahrazka masa ? Hmmm

    I geneticky vypestovane maso ze skumavky je technicky vzato maso, takze neni nahrazkou a povazovat ku prikladu soju jako nahrazku bych rozhodne nepovazoval, jsou to naprosto rozdile veci. Dnes je flexibilnost terminu ale velka , takze i kurecim nugetkam , ktere maji s masem spolecneho vzdaleneho pribuzneho a jsou prevazne jenom "vytazkem z masoveho extraktu"... a caj v krabickach sdnes uz neni caj a ....

    Kdyz jsme u tech nahrazek, I Felicie i Ferrari 599 jsou definovany jako Auta , takze chapu ze i kureci nuget a flakota z kravy muze byt definovana jako "masovy ( ci spise mastny ) vyrobek" ... ale kdyz se nad tim clovek zamysli , tak ku prikladu ta Felicie proti tomu Ferrari nepusobi ani jako vzdaleny pribuzny, ale porad je to auto ... stejne jako nemasovy nuget je masovby vyrobek ...

    A kecam asi jen tak do vetru , omlouvam se, narazil jsem na tuhle diskuzi nahodou.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    PATRICIE_: t je asi podobné, jako kdyby ses zeptala, čím nahradíš jeden banán nebo jedno vejce - taky budeš muset sníst vícero potranin, abys získala všechny živiny, které jsou v nich obsaženy. Smysl má bavit se nikoli o steaku, ale o komplexním jídelníčku, případně o konkrétních živinách obsažených v tom steaku.
    PUPEK
    PUPEK --- ---
    PATRICIE_: no mě by naopak zajímalo co všechno ty získáš z masa. protože já když jedl maso, tak jsem ho jedl s rejží, s bramborama, s pečivem a ještě ty směšný oblohy k tomu. Teď jak maso nejim, tak jim tolik rozmanitejch věcí, že si až pokládám otázku, doprdele co já jsem vlastně jedl, když jsem jedl maso? no....maso přece :) jako jestli jsem měl někdy nějaký nutriční nedostatky, tak to rozhodně neni teď
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    TESSS: no ona ta otázka nebyla zcela o zahnání hladu a velikosti porcí, nýbrž o nutriční hodnotě jídla - resp. zda existuje náhražka masa viz. název klubu. Ale i tak díky za reakci.
    BARRACUS
    BARRACUS --- ---
    TESSS: Tak prijde mi,ze v tomhle jsou cesi hodne pozadu. bezmasyte jidlo? - Smazak

    Ale mam pocit,ze Patricie se pta spis na to, jak narocne je substituovat latky v mase obsazene.
    PUPEK
    PUPEK --- ---
    Musim říct, že je hodně smutný, že vůbec někdo dokáže takovýmhle agresivním způsobem mluvit někomu jinýmu do jídelníčku, aniž zná souvislosti, prostředí atd. a ještě se ohánět kdovíjakejma studiema. To myslim bez jakýhokoliv výzkumu dokládá to, že potrava nemá vliv na mozkový buňky, protože tady je evidentně nepoužívá nikdo, ať už maso jí nebo ne :)

    zajímalo by mě co bylo dřív, prudící vegetarián nebo prudič vegetariánů
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam