• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPIRITMEDITATORExistuje nahrazka masa? Nebo maso je nahrazka jidla(hmota)? Aneb jedl by nekdo maso nijak neupravovany, cerstve uloveny?
    Jeee a co jis, kdyz nejis maso? Jeee a co jis ty? Jenom maso? Zamysleme se trochu, proc jime maso? Mozna zvyk, mozna zastaraly nazor, (dnes jiz doktory bez ega vyvracen) ze je zdravy a dokonce potrebny, mozna domnenka, ze nam chutna samo o sobe, mozna nemame moc na vyber, kdyz prijdeme do restaurace, kde z dvou stovek jidel, jsou tri vegetariansky a mezi nimi je salat s kurecim masem, nebo smazeny file. Mozna mame v hlave ulozeno ze to je bezny od praveku a proto je to spravny. Mozna od mala nam je nuceno(diky zastaralemu nazoru) vic nez jakekoliv jine jidlo.... viz "aspon to masicko snez, brambory a zeleninu muzes nechat" mozna protoze je levnejsi nez syr nebo zelenina a mozna ......??? Myslim ze je na case v roce 2013(rok transformace, nebo velkych zmen) prehodnotit, nebo uz konecne aspon vyhodnotit situaci a zamyslet se nad skutecnym vyznamem masa a predevsim na zpusobu jakym to maso ziskavame a hlavne jestli nam vic "dava" nebo "bere". Jestli je pestrejsi strava typu: "maso na milion zpusobu" nebo "milion kombinaci a zpusobu pripravy veskere rostlinne stravy" atd.
    rozbalit záhlaví
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SYLVAEN: Pro vejce tu to srovnání máš. Kouknul jsi na to aspoň, nebo jenom žvaníš?
    Aspoň že už jsme si vyjasnili, že vejce a maso má plusmínus stejný složení AK. Plusmínus.

    D1RABBIT: O tom se tu přece vůbec nebavíme.

    KONDIK: Ahahahaha, rajče je ovoce. Pobavils. Ale lidi si myslej různý věci. Víš aspoň jaký je rozdíl mezi ovocem a zeleninou?
    KONDIK
    KONDIK --- ---
    SYLVAEN: Ja to vim, stejne jako rajce je ovoce :) a samozrejme se nechci s nekym hadat, jenomze tohle jsou casto opomijene veci a pak si clovek treba mysli, ze lepit bankovky medem na hrud je dobre pro plet ... protoze to nekde videl. Pouze se snazim vyvadet z omylu.

    + Jsem te dlouho necetl ty ty Aionska potvoro, stav se na kus reci.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    BIDAK: Zkus argumentovat pořádně, udělej mi to porovnání sám. :) Přece nebudu odvádět všechnu práci, ne? Mimochodem jaký tvaroh máš na mysli, je jich spousta druhů. A zatímco si dovedu představit relativně chutně upravená vejce, nedovedu si představit podobně chutně upravený tvaroh. :)


    KONDIK: No vidíš, vejce je maso. Ono to dává smysl, protože to je vlastně živočišný plod. To je jako jíst ještě nenarozené sele.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    KONDIK: Tak kašli na vejce a dosaď si tam tvaroh, nebudu se s tebou hádat.
    KONDIK
    KONDIK --- ---
    BIDAK: Hovezi Svickova, Veprova Panenka, Kruti Prso je maso , vejce je co :) vejce ? Nema nejakou podkategorii ?

    Protoze dle USDA je vejce maso ... Due to their protein content, the United States Department of Agriculture (USDA) categorizes eggs as Meats within the Food Guide Pyramid.[
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SYLVAEN: Mnojo, tak si to porovnej s tvarohem.
    KONDIK: Maso je maso a vejce je vejce.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    BARRACUS: Jo.. mno, to je asi pravda. Biochemie je složitá záležitost a my to tu v podstatě redukujeme na pár základních činitelů.
    ICEMAN8241
    ICEMAN8241 --- ---
    SYLVAEN: Netvrdím že ne, jenom jsem chtěl podotknout, že ten tuk není strašák, naopak a cholesterol v potravinách má s cholesterolem v krvi jen málo společného. To je na jinou debatu :)
    BARRACUS
    BARRACUS --- ---
    SYLVAEN: Spis jde o to,ze neni tuk jako tuk a cholesterol jako cholesterol.. ze to je komplikovanejsi..
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    ICEMAN8241: Je to tak. :) spočítej si to sám podle uvedených hodnot. :)
    ICEMAN8241
    ICEMAN8241 --- ---
    SYLVAEN: S tím tukem a cholesterolem to není tak jak myslíš, ale jinak palec hore :)
    KONDIK
    KONDIK --- ---
    BIDAK: Hypoteticky vzato neni Vejce "maso" ? Vysledni produkt by tomu napovidal. Takze to ma podobny prazaklad jako maso a stylem "z hovna kaviar neuplacas", neudelas z vejce zeleninu ani mlecny produkt ... ale mozna se pletu.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    Udělal jsem si krátké porovnání zmíněných vajec a masa.. :)

    Kdybych chtěl z nějakého důvodu nahradit šťavnatý chutný steak vejci a mít z toho pocit že jsem zachránil krávu, musel bych sníst osm vajec. Z těch bych získal 600 kCal zatímco soused u stolu by měl ze svého steaku 615 kCal. Patnáct kCal vzal čert. A pak bych svému sousedu vyčetl že jí nezdravě.

    A tvářil bych se moc překvapeně kdyby mi sdělil že:
    • zatímco on snědl 300g masa, já jsem do sebe naládoval bezmála půl kila vajec
    • jeho příjem bílkovin byl 81g zatímco můj pouze 49g
    • on požil ve svém steaku jen 30g tuků zatímco já ve vejcích 45g, o celou polovinu víc
    • jeho cholesterol se snězením steaku zvýšil o 0.1g zatímco můj cholesterol vyskočil o celých 1.44g, tedy patnáctinásobně
    • jeho vitamínový příjem byl díky steaku dvojnásobný než můj z osmi vajec
    • jeho příjem riboflavinu byl trojnásobný
    • jeho příjem thiaminu byl desetinásobný
    • a že jsem spořádal desetkrát tolik vápníku než on, čímž jsem si razantně zvýšil riziko srdeční příhody a uspíšil kornatění tepen a cév.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    BARRACUS: Teda já jsem se právě koukal a přijde mi to teda plusmínus stejný. Nevím, odkud bereš data ty.
    American Egg Board - Nutrient Composition
    http://www.aeb.org/food-manufacturers/egg-nutrition-and-trends/nutrient-composition
    http://www.ajas.info/Editor/manuscript/upload/14-232.pdf

    Takže trvám na tom, že obsah AK ve vejcích a masu je plusmínus stejný.
    SKRU
    SKRU --- ---
    BARRACUS: si zagugli ne? zatim kazdou z tech EAK, co sem hodil do guglu, sem nasel v lusteninach nebo oresich.
    BARRACUS
    BARRACUS --- ---
    KONDIK: Neni lesni vila technicky taky maso?
    KONDIK
    KONDIK --- ---
    ECLECTICA: Nikdo, generalizuju, klidne si k soji muze kdokoliv dat rejzi a ozdobit prdelkama z lesnich vil kdyz to splni nejake denni kvoty dle existujicich tabulek na nutricni hodnoty.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    KONDIK: kdo tu prosím tě tvrdí, že "to vše je v soji"?
    BARRACUS
    BARRACUS --- ---
    BIDAK: To prave neni plus minus stejne. Ale ty rozdily jsou pomerne vyrazne. Ale priznam se,ze neznam lidske stravovaci potreby do takove miry, abych presne vedel, kolik ceho potrebuju z tech EAK. Pouze z biologie vim,ze jednotlive EAK zastoupene v mase a mleku a vejci jsou vyrazne jina.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    BARRACUS: Proto neříkám, že má stejný zastoupení, ale plusmínus stejný. Jinýmy slovy že v nich nechybí esenciální AK:

    SYLVAEN: Bavíme se o bílkovinách.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    SYLVAEN: ano, nutričně maso jednou potravinou nenahradíš - dokonce ani jeden druh masa jiným. Stejně tak jako nutričně nenahradíš jednou potravinou avokado nebo jakoukoli jinou potravinu.
    KONDIK
    KONDIK --- ---
    Jelikoz tady jedna strana tvrdi, ze 300g flakota je spatna na ledviny ale obsahuje co potrebujeme , a druha strana tvrdi ze je to vse v soji, nacez prvni strana oponuje ze tam vse neni.

    Co tak se bavit o tom co tam teda chybi nez co tam nechybi.

    Nerikejte mi , ze je dnes v teto internetove dobe kde ma internet i automaticke odmotavatko hajzlpapiru internet zjistit co kde komu chybi.

    Muzeme se tady bavit decentne a logicky, protoze na tohle se asi neda divat "srdickem" ze, jidlo neni citova veda a nevyzaduje oxytocin.

    Kdyz to tedy vememe z moderniho hlediska

    List of macronutrients - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_macronutrients
    List of micronutrients - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_micronutrients

    Pak si to clovek porovna s tim co asi denne sni a to co mu prebyva muze nahradit necim co mu zase chybi.

    - Linky umyslne dodavam v anglictine, ceska verze neexistuje nebo je kvalitativne daleko horsi.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam