• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRISSIE: nezdanitelné minimum existovalo a není problém ho znovu zavést. protože daň z příjmu je stejně marginální, tak alternativou k tomuto by bylo jí zrušit úplně.

    ale pokud nepředpokládáš zrušení některého z odvodů typu soc. a zdrav. pojištění (které jsou povinné tudíž nemá cenu si hrát na to, že to nejsou daně a neříkat tak tomu), tak nejčistší mi přijde rovnoměrná procentní sazba napříč celý přímovým spektrem, s tím, že do určitého příjmu se neplatí nic, pak se platí zdravotní pojištění, pak se platí sociální pojištění (na důchodce) a pak se teprve platí daň.

    v podstatě to intuitivně odpovídá tomu, že větší a větší míře akumulace tak jako tak odpovídají větší a větší náklady a větší a větší iluzornost možnosti udržení té uspořené hodnoty bez nějaké širší koordinace se zbytkem společnosti (ať už tuto koordinaci pojmenuješ jakkoliv). no ale samozřejmě odstartování daně z příjmu až od nezdanitelného minima přes těch 30000 Kč by hlavně přineslo do státní kasy tak málo peněz, a bylo by to díky právu na soukromí tak snadno obejitelné, že skutečně nejlogičtější je daň z příjmu fyzických osob úplně zrušit... protože už dnes to, co se na ní vybere, nestojí za řeč, a po zavedení nezdanitelného minima by z toho skutečně byla "pokuta z úspěch".

    podstatné je, že podnikání má prostě svoje rizika, která v obdobích prosperity a růstu nejsou moc vidět. na ochranu před těmito riziky se obvykle zakládají právnické osoby. no a na zdanění právnických osob už nic moc špatného nevidím - na rozdíl od toho zdanění fyzických osob. až si někdo jako fyzická osoba otevře jadernou elekrárnu (jako pan Burns ve Futuramě) nebo továrnu na procesory, tak ať mi dá vědět, jsem zvědav (samozřejmě napjatě sleduju jedinou soukromou firmu, která staví kosmické rakety, ale to jsou vyjímky, které potvrzují pravidlo, a stejně předpokládám, že to bude nějaké Inc. pokud ne Corp.)

    každopádně rád si doplním mezery, které případně mám v chápání některých detailů ekonomického a sociálního systému v různých zemích (např. vím, že v USA mají většinou místo DPH sales tax - ale taky to už všude není pravda...). pochopitelně to všechno jsou věci, které lidi, kteří chtějí jen vykřikovat "daně jsou špatně" můžou prostě hodit za hlavu a neřešit je.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    _BENNY: nene, to je spíš, kdybys coby proponent NZS chtěl, aby ti ostatní odpověděli na anketu, kolik % času by jejich přítelkyně měla sexovat s jinými muži :-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    asi jako kdybych ja jakozto teoreticky proponent nepodmineneho zakladniho sexu chtel po ostatnich, aby mi odpovedeli na anketu kolik % casu straveneho sexem je pro ne prijatelne, a na zaklade toho jsem vyvodil, ze s frigidnima asexualama se bavit nebudu a zbytek se mnou ve skutecnosti souhlasi aniz by o tom vedel.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: to je dost slabe. neboli _BENNY. strawman jak vysity.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    diskuse o změně skladby daní je tu samozřejmě velmi on-topic, naopak by tě s tou (fantasmagorií) velmi rychle hnali z reálného daňového klubu, kde se řeší daňový systém momentálně platný.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    XCHAOS: a mohl bys prosím dát link na to, v kterém tvém příspěvku jsou tedy nějaké reálné údaje o tom, jak se tedy změní skladba státních výdajů a příjmů?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIONOR: evidentně, všechny státní výdaje stejně protečou přes HDP - ty peníze se nějak nespálí nebo nezahodí, ale jednoduše se vrátí do ekonomiky a točí se tam (a samozřejmě: za spoustu služeb a zboží, které dnes poskytuje soukromý sektor, platí i lidé, kteří se k těm penězům dostali takto)

    vyjadřování toho, jaké procento HDP protoče přes veřejné rozpočty, je poměrně obvyklá argumentace a určitě jí nemám ze své hlavy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRISSIE: otázka "platit to bude kdo" je demagogická a navíc jsem na ní odpovídal asi 10x.

    byl by to výdaj veřejného rozpočtu. jako jiné dnešní výdaje. od lidí, kteří v mé anketě odpověděli 0% - 0% - 0% je aspoň fér, že na rovinu přiznávají, jak svět a ostatní lidi vidí a další diskuze je ztráta času. od někoho, kdo ale státní rozpočet rušit nehodlá, je ale nefér, že se ptá "platit to bude kdo" - byl by to stejný typ rozpočtu jako dnes, a diskuze o skladbě daní je tu podle mě offtopic (je někde na NYXu diskuze o daních?)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    XCHAOS: jinak tvoje argumentace tím, že zavedením NZP zanikne šedá ekonomika, jasně vypovídá o tom, že si ani v nejmenším nedovedeš představit dopad toho, co navrhuješ.
    Někde ty peníze brát budeš muset, pravděpodobně z daní. Ať už to budou zvýšené přímé daně (fyzických nebo právnických osob) nebo nepřímé daně (DPH, spotřební daně, speciální nové daně na určité položky/aktivity), tak se promítnou do oficiálních cen zboží a služeb, kde bude daň přímo (u DPH a spotřební daně) nebo nepřímo (u vyššího zdanění kapitálu a práce) tvořit výrazně vyšší část celkové ceny než teď - a jak to lidé obejdou? nejsou blbý, samozřejmě, šedou ekonomikou všude tam, kde to půjde.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    XCHAOS: a platit to bude kdo?

    a, když teda chceš zrušit adresné dávky, najdi mi prosím alespoň jeden inzerát na práci vhodnou pro:
    1) kvadruplegika
    2) downa s IQ50 (průměrná hodnota pro toto onemocnění)
    3) osobu 60+ s pokročilým Alzheimerem?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRISSIE: no na a) se shodneme, na b) se neshodneme, protože prostě ty adresné dávky vytváří potenciál zneužití - resp. mít důvod je pobírat se stává svého druhu "osobním aktivem", což tak původně určitě myšlené nebylo a já prostě jen kopu za všechny ty, kteří z dávek nežijí, aby nemuseli otročit víc, než zbytek společnosti (protože tím se dostáváme k systému starověké demokracie - kdy sice občané měli svá práva, ale současně existovali otroci, o jejichž statu se nediskutovalo...) a současný stav ekonomiky má největší problém s tím, že neustále klesá poptávka, lidé si mohou dovolit jen nejlevnější náhražky, atd. c) - tam nesouhlasím, protože právě ta částka příjmu, u které výše hypoteticky odvedené daně z příjmu odpovídá plánované výši ZP, je zajímavá. důležité je samozřejmě aby cokoliv, co si lidé vydělají těsně nad hranicí ZP, zůstávalo jejich - tedy, pokud nestanovíme nezdanitelné minimum, jehož výše zdanění odpovídá ZP, tak jakýkoliv drobný výdělek bude zdaněn a opět bude motivace k práci načerno, apod.

    v podstatě jde o snahu zrušit sektor šedé ekonomiky skrze to, že nikdo nebude poptávat práci načerno - zatímco dnes k tomu existuje silná motivace, protože přiznání příjmu znamená ztrátu nároku na ty dávky. jenže doopravdy uhlídat tyhle miktrotransakce by znamenalo nepřijatelné zásahy do soukromí osob.

    no a dále - pokud sociální systém nezrušíme úplně, což část lidí přiznává, že požaduje, a tím se celá věc usnadňuje, protože aspoň pak ostatní vědí, na čem s nimi jsou - tak jeho adresnost předpokládá vznik speciální kasty úředníků (která bude sama placená výrazně lépe, než je ZP) a která bude rozhodovat o tom, zda někdo má nebo nemá nárok na ty adresné dávky. i když velmi speciální případy pro adresné dávky samozřejmě vždy zůstanou, tak dnešní systém je de-facto "obchodem se sociálním bydlením", protože ty peníze dnes končí v de-facto speciálizovném sektoru bydlení (sociální byty, apod.). naproti tomu zrušení minimální mzdy a její nahrazení ZP by tyto peníze přivedlo spíš do firem, vytvářejících nějaké pracovní příležitosti (byť špatně placené): je to dnešní systém, který dotuje lidi, kteří nepracují - zatímco můj systém spíše dorovnává příjmy těm, u kterých tržní cena jejich práce nedosahuje výše, za kterou by se dalo žít...

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    XCHAOS: já ti na tu anketu taky nebudu odpovídat, protože:
    a) nemyslím si, že současný status quo je nejlepší, a dokonce ani nejlepší možný - z hlediska adresnosti
    b) neadresné všeobecné dávky v současném stavu ekonomiky považuju z důvodů, které jsem rozepisovala v Junipetrově klubu a zčásti i tady, za píčovinu.
    c) nezdanitelné minimum je něco kurva jiného, než neadresná dávka, tak to přestaň míchat dohromady - a nezdanitelné minimum navíc v našem daňovém systému neexistuje, ale to už jsem ti taky psala.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: podle mě by bylo fakt dobré mít nastudovaný současný stav, než se vůbec začneme bavit, co by mělo být jinak

    souhlasim, jen tak dal
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    _BENNY: ad telesne postizeni... existuje jedna velmi zla levicova teorie, ktera rika ze (zdravi) lide neprimo profituji z toho, ze lide s postizenim na okraji spolecnosti. Nevim tedy do jake miry z toho profituji, ale je videt ze moc lidi s postizenim zastanci NZP diskutujici neznaji, a vzhledem ke statistikam kolik procent lidi je OZP by nejaky znat meli. Protoze pak by nepsali takovy blbosti, nebo "pracovali na pocitaci" taky.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    aby bylo jasné, o čem se bavíme - současný stav dle
    Ekonomika Česka – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekonomika_%C4%8Ceska
    HDP 3 845,93 mld.
    Výdaje 1 152,39 mld. (2012 - neříkám, že zadlužení veřejného ropočtu je dobře)
    procento dle prvního řádku mé ankety dnes dosahuje cca 30%, ale popravdě si nejsem jistý, jestli je v tom zahrnutý průběžně financované důchodové pojištění.

    podle mě by bylo fakt dobré mít nastudovaný současný stav, než se vůbec začneme bavit, co by mělo být jinak, protože já žil v přesvědčení, že se dnes přerozděluje přes těch 40% (což zhruba odpovídá daňovému zatížení mezd - ale samozřejmě, většina lidí už dnes má nějaké mimo-mzdové příjmy, které jsou většinou zdaněny méně)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: a protoze jsem to tusil, tak jsem na tvou otazku neodpovidal. protoze kdybych chtel zachovat status quo, musel bych si zjistovat jak se ten status quo vubec vyjadri v tvych cislech, ze kterych bys ty stejne nakonec vyvodil neco jineho. zbytecne se obtezovat nejakym strawmanem...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    k té anketě [ XCHAOS @ Nepodmíněný Základní Příjem ] - díky všem, kteří pochopili a zúčastnili se. takhle je to aspoň na rovinu - jen je překvapivé, že nikdo tam zatím nenaklikal cosi, co by odpovídalo "zachování současného stavu".

    víceméně mi jde hlavně o to, že když odpovídám na otázky, tak tím podle mě získávám právo taky klást otázky (tohle snad není žádný policejní výslech, ne?). no a otázka, která mě nejvíc zajímá, je právě ta, kdo se účastní debaty s tím, že obhajuje zachování současného stavu. protože potom to vyznívá, že ti kdo požadují ZP jsou jediní, kteří chtějí něco měnit...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    mi se libi jak se tu na jednu stranu rika, ze tu jsou lidi, ktery do prace nedonutis a kdyz donutis, tak to v ni akorat podelaji, takze je v zajmu spolecnosti jim dat kapesny a volno. a na druhou stranu se zde rika, ze i telesne postizeny clovek muze pracovat doma na pocitaci, takze na vic penez nema narok.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MITHRANDIR: to je něco, o čem já tvrdím, že to nejde předpovědět a muselo by se vyjít z konkrétních čísel, fakticky popisujících stav ekonomiky v daném čase. navíc pro pracující lidi by to mělo de-facto podobu nezdanitelného minima - i když relativně velkého.

    já si to umím představit jako ZP ve výši 5000 měsíčně, který by odpovídal nezdanitelnému minimu 33333 měsíčně - tedy všichni, kdo něco vydělávají, by do výše 33333 byli osvobozeni od daně z příjmu (tam se to stejně špatně hlídá a většinou to představuje zásah do soukromí, aby ty daně šlo vybírat, atakdál)
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    XCHAOS: Hm osobne si myslim, ze sa mylis - ta generacie, ktorej sa zasadne zmenil svet bola vcelku nedavno. V podstate generacia nasich starych rodicov zazila po spolocenskej, technologickej stranke take zmeny, ze je vcelku fascinujuce ako dobre to dokazali absorbovat.

    Moj dedo sa narodil do sveta, kde dialkova forma komunikacie pre beznu populaciu bol list a zomrel v dobe mobilnych telefonov a dostupneho internetu. Zazil realne zavedenie radia a televizie do bezneho zivota. V medicine sa pohlo tolko, ze to nema ani zmysel spominat. A potom lietadla, auta, clovek na mesiaci.. proste ked si to tak zoberiem, tak to je vcelku impozatne.

    Pricom - aby sme sa rozumeli, niektore tie vynalezy boli objavene skor, ale do praktickeho zivota bezneho cloveka v nasich koncinach prichadzali v ramci jeho cca 90 rokov.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam