• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    JUNIPETRUS: Sry za to rozití sumatra PDF hold moc neumí kopírovat české texty..

    peníze vznikají jako úc ˇetní peníze
    (vklady na bankovních úc ˇtech) a teprve poté klienti obchodních bank (a pr ˇí-
    padne ˇ také klienti centrální banky) c ˇást vkladu ˚ konvertují na obe ˇživo, tj.
    ”vybírají“ peníze z bankovních úc ˇtu ˚.

    ale v té knížce "finance v globální ekonomice 1 od Josefa Jílka prostě tvrdí že peníze vycucávají centrální banky z prstů a šíří je dál ve foromě dluhu (banka je chce zpátky z úrokem, tudíž dluhy bank NELZE splatilt, protože dluhů je více než peněz v oběhu a do oběhu přibudou zase tak že se nafoukne dluh který nelze splatit..) Je to na 50té stránce z 61.. :)

    Dále tam je: " peníze vznikají a zanikají v obchodních bankách" a jim na roven ˇ
    postavených institucích (napr ˇíklad v družstevních záložnách)
    Dále tam vyvrací že peníze by peníze vznikali výrobou (práce je podle mne ještě podmnožina výroby..).
    Nejve ˇtší objem pene ˇz v bankovním systému vzniká poskytováním úvěrů. Pak tam jsou nějaké výjimky, které údajně budou vyjmenovány..
    Také píše že peníze zanikají splácením úvěrů.. :)
    A traké že "zánikem pene ˇz se stávající peníze zahušt ˇ ují"

    Ru ˚st pene ˇžní zásoby je rozhodující pr ˇíc ˇinou inflace a tudíž ztráty kupní síly
    pene

    Objem nových poskytnutých hypotec ˇních úve ˇru ˚ je hlavním faktorem ovlivn ˇu-
    jícím cenu nemovitostí.

    Neplatí, že banky pr ˇi
    poskytování úve ˇru ˚ používají zdroje. K tomu, aby banka poskytla úve ˇr, nepotr ˇe-
    buje ani korunu vkladu. Každé poskytnutí úve ˇru o urc ˇitém objemu znamená tvorbu
    zdroje ve stejné výši. Naopak, banky poskytováním úve ˇr vytvár ˇejí zdroje.
    S odkazem na zdroj Knut Wicksell 1898 v knize Úrok a ceny

    Obchodní banky potr nepotrebuji vklady
    na k tomu, aby me ˇly dostatec ˇnou likviditu na rezervním úc ˇtu u centrální
    banky nebo na cizome ˇnových nostro úc ˇtech u zahranic ˇních obchodních bank.
    Pak píše k čemu jim jsou vklady dobré...

    Prostě zatím v té knížce nic z toho co jsem tvrdil nebylo vyvráceno :)
    Našli bychom tam termín Úvěrová expanze (credit expansion)
    A že: Úvěrová expanze obecně má tendenci růst exponenciálně-
    Ale to tvrdí i ta Naďa Johanisová a o termínu Úvěrová expanze také píše..

    Není tedy jasné jestli peníze tvoří komerční banky nebo ČNB.. :)
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    JUNIPETRUS: Nerozumim co tim myslis, kolik bylo zlata pred 500 kc ? Asi nejaky koan :)
    Nesmis zapominat, ze tu hraje roli i poptavka, takze mnozstvi zlata stouplo, ale zaroven stouplo mnozstvi odvetvi, ktere ho poptavaji, takze je logicke, ze se jeho cena nesnizuje. To a same plati u ropy. Kdyby u obou komodit nedochazelo k rozmachu moznosti jejich ruzneho vyuziti, potom by klasicky jejich premnozeni vyvolalo pad ceny a poptavky. U bytu to a same, tam to udrzuje populacni narust. S praci to trochu ulitavas.
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    JUNIPETRUS: Nekritizuji tebe, ale to co píšeš :) Jsme rád že si tím upozornil že tržní hodnota nemusí být hodnotou užitnou nebo jinou.. :)
    Ale tržní hodnotu ovlivňuje to jak je daná věc vzácná a rozšířená zvlášť..
    Sluníčky z paprsů se neprodávají protože to zatím ještě nenapadlo komodifikovat a těžko by se to hlídalo.. S vodou to je už horší.. :) Vzduch se také snaží zpoplatnit a komodifikovat.. Na slunce určitě také přijde.. Ilona Švihlíková mluví o "dobývání renty". To se týká hlavně toho jak zneužívat daně nebo prodávat veřejné statky.. :)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    JUNIPETRUS: Dovolím si s tebou nesouhlasit. Nabídka a poptávka je často ovlivněna právě na základě množství toho či onoho. :)
    Je do dobře vidět na úšlém zisku z kopírování audiovideo děl.. a to krátké video o králících je super.. (aby se dali prodávat, musíš je mít pod kontrolou a jinde jich musí být omezené množstvé.. a musíš umět jim nadtad cedulku s cenou..- prostě je komodifikovat).

    Příklad se zlatem (neívm kolik je zlata a kolik ho bylo) ale poptávka bude růst víc než je nabídka takže tržní cena stoupá..
    Ropa - čím víc se straší že dojde a jak je potřeba tím cena stoupá.. (zase nesmí tak moc stoupnout aby utekli k alternativám a furt na ní byly závislí).

    Byty nerozebírám a práce je fakt divný příklad..:)
    Věrim ze pro tech 10 stastnych co by melo auto by byli mozna radej aby byli jedini.. mohli by z toho tezit :)
    Válka je velmi výnosný obchod :))

    Těch pásků možná že jo. Záleží na tom jak moc je nákladné vyrábět dnes a jak dřív.. Třeba elektroniky jsou dražší než byly dřív když je jich méně potřeba (a čím jich je méně potřeba tím sou nižší úspory z rozsahu..) :)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    TILOPA: Tak jo, jedna vec jsou naucene fraze a druha vec je realita.
    Tak v prve rade je treba rozlisovat mezi hodnotou a cenou. To neni jedno a totez, i kdyz jista souvislost tu je. Ty si pletes hodnotu s cenou.(mozna to povazujes za synonym)

    Tvoje teze znela: cim je neceho vic, tim to ma mensi hodnotu.
    Ja rikam, ze to je nesmysl.
    Je ale pravda, ze v ramci trhu muze platit, ze cim je neceho vic, tim se zmensuje jeho cena. Ale neplatito automaticky. priklad: elektriny se vyrobi stale vic, a presto ceny jsou kazdy rok drazsi.

    Ceny nesouvisi sami o sobe na mnozstvi toho ci onoho. Ceny jsou vytvareny poptavkou a nabidkou

    Tak schvalne, kolik bylo zlata treba pred 500kc a kolik ho je ted? Shodnem se,ze mnozstvi zlata za tu dobu znacno vzrostlo. Podle tve teorie by vlastne zlato uz nemelo mit zadnou cenu.
    Kolik se vytezilo ropy pred 200lety a kolik ted. Podle tve teorie byl prvnich tisich galonu strasne hodnotnych, a s kazdym dalsim galonem ropa ztracela na hodnote.

    Kolik bylo bytu a domu pred 20lety v cr a ted? Kazdy rok pribyvalo o nekolik tisic bytu(http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/cr_od_roku_1989) . Chces rict, ze byty jsou stale mene hodnotnejsi(levnejsi)?

    Chces rict, ze kdyz je prace obecne hodnotnejsi, kdyz pracuje jeden, nez kdyz pracujou dva?

    Koneckoncu vsiml si o co se snazi skoro vsechny sveta? O hospodarsky rust? Proc to delaji. Podle ekonomiky, ktere rostou snizuji hodnoty vseho, ceho je druhym rokem vic. Ale zda se, to lidem moc nevadi.
    Je pro ne vyhodnejsi tisice levnych aut, nez 10 drahych(hodnotnych)

    A mozna kdyz rikas, ze cim je neceho vic, tim je mene hodnotych, tak by melo platit i opak - cim je neceho min - tim to ma vetsi hodnotu. Pak bylo fajn, penize proste postupne nicit, nebo nicit auta, domy, a vsechno ziskavalo vetsi hodnotu, nebo ne?

    Vis co to jsou treba magneticke pasky?Ty se jeste pred 25 lety prodavaly po milionech.
    Dnes uz se skoro nevyrabi, jejich mnozstvi razantne poklesla, myslis, si ze vzrostla jejich hodnota(cena)?

    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: Já myslím že váží 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000002 Yokto gramů :))
    Já se to na rozdíl od tebe s Kriketem pochopit alespoň rámcově (kde se vzal míček) pochopit.. :)
    A zápasy občas nějaké zahlédnu.. :) Ale je pravda že částečně papouškuji nějaké autority kterým věřím (ověřil jsem si v jiných částech že mluví pravdu, zdá se mi že se tím zabývají a domínovám se že nemají důvod mi lhát..).
    TOP_IDECKO
    TOP_IDECKO --- ---
    FIONOR: Ztrata casu, podle rychlosti si ten clanek nemohl ani precist a terminy jako kvantitativni uvolnovani nebo fiat money ti asi nic nerikaji.
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: v blesku jsou tu a tam docela kvalitní věci.. i nový občanský zákoník tam prý byl.. :)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: V pravo máš tlačítko "nastavit skrývání" a když na to klikneš, tak pak dáš "záhlaví, která jsem již jednou viděl" a dáš zcela skrýt.
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: Nepiš pořád ty nadávky a urážky.. Místo toho že píši zbytečné kydy napiš co jsem napsal chybně či nepravdivě u a případně to uveď na pravou míru.. takhle se opravdu zbytečně zdržuješ :)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: Práci s rizikem pravda nechápu (kolik na krizi prodělala/vydělala Goldman Sachs? ) a hlavně enormní zisky si myslím že jím nejsou ospravedlnitelné.. :)
    TOP_IDECKO
    TOP_IDECKO --- ---
    FIONOR: Vis za co se ta Eura nakoupila? Prave za cerstve natiskle koruny.
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: Podle mě krize způsobily zákonitosti a pravidla a pokud by krize nastala znovu, tak se budou zachraňovat z daní (takže veřejných peněz lidí).
    Tak jaké pak že enormní příjmy opodstatněné vysokým rizikem?..

    Už mi nemusíš psát že jsem zmrd a nevím ano hovno a řadit mě do skupin které mi jsou podobné.. Dost to tu ubírá prostoru nad řešením těch konkrétních věcí a už to tu bylo tolikrát, že už to snad o mě každý dostatečně i díky tobě, že to tu píšeš ví..

    Modus operandy je že nesouhlasím s tím, že by zisky šli ospravedlnit údajně vyšším rizikem :)
    Řešíme vznik peněz protože souvisí s NZP a výkyvům se hold asi občas taky neubráníme.. :)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: A)
    a) Proč se tedy při krizi platilo bankám z peněz soukromých poplatníků?
    Proč i u těch termínovaných vkladů dostanu kolem 5ti procent úrok, zatímco ČNB půjčí 98% toho co už mám?
    Proč bych nemohl, když banka je jako jakékoliv jiné podnikání?

    b) dlouhodobou nimravou prací
    Jasně, takže ti pracující cizí pleti u nás v ulici kteří kopou plyn večer rozdělují peníze které si vytváří.. :) A nebo vznikají při každém kopnutí do země.. :) A nebo kopání plynu není drobná nimravá práce.. :)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: je fajn, že bys také neměl problém s nerůstovou ekonomikou. Ale v současném systému se to líčí jako pohroma a tvrdí se že nová místa bodou vznikat jedině tím když porosteme rychleji.. :) A ten nárůst byl zatím exponencionální (což někteří kteréí jistě nazvete pomatenci označují za nemožné - například ta Naďa Johanisová jejíž nějaké povídání jsem sem nedávno dával..)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: Podle návrhu iniciativy:
    Ano z daní (ano, zvýší)
    Ano
    Já myslím že by to fungovalo i teď..
    A nápady, jak například google donutit platit víc na daních než 3% (pokud máte řeči že to není v ČR tak za google si dejte třeba seznam, alzu nebo další z mnoha velkých firem v daňovém ráji..) by také byly.. už jsem sem nějaké dával..
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: Dobrá, pokud nových peněz vzniká málo jak tvrdíš, tak proč:
    A) Všude má každá komeční banka reklamu že chce půjčovat peníze a úroky když jí peníze dám ja jsou tak malé?
    B) Jak se vytvořili a rozdělili ty peníze které už v oběhu jsou?

    Zloděj když to fakt umí a nakrade si hodně vykonává poctivou práci (podle mě to poctivě nakradl..)?
    Jsou komerční banky nebo ČNB zloději?

    Přiznávám občas pozoruji známky určité zaostalostní zmrdovosti ježíš, co to zase trolím ááách.. :)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: Protože NZP není emise peněz.. od začátku do konce v tom konceptu se počítá s penězi které se vyberou na daních..
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    FIONOR: A to si psal o ČNB ? :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam