• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    NEKROMANT: Vypocul som cca do 1/2, je vo zvysku nieco objavneho k NZP teme?
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    ČRo Plus Zaostřeno 26.8.2014 18:40
    Válka na Ukrajině paradoxně pomáhá chudým lidem v Česku. Dostávají zdarma jídlo, které Rusko nepustí kvůli sankcím na své území. Ovšem do plechového skladu by se vešlo mnohem víc potravin, jenže dárců je málo. Moderuje Lubomír Smatana.
    http://media.rozhlas.cz/_download/3194072.mp3

    GORG
    GORG --- ---
    I když v ton se asi shodném, ze je systém zkorumlovany, a ze vlastně volný trh není.
    Možná by i ten kapitalismus mohl fungovat lidsky a sociálně sam o sobě, kdyby byl volný trh. To SR ještě nezkusilo.

    Zatím jsme vlastně nemeli ani kapitalismus ani komunismus. Jen toho perverze.
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: Škoda.. ma oblíbená alternativní realita.

    No proto nevěřím,ze se "ztratilo letadlo" nebo hledají marně nějaké teroristy... I nedávno český ex-agent pro český noviny v rozhovoru uvedl,ze je to blbost. Dokážou vědět skoro o všem. Vynález neutajis. Každopádně jim je poměrně jedno, jestli mas doma nějaký převratný vynález. Problém mas, když ho chceš zverejnit nebo ho obchodovat.

    Nemusís tomu věřit, ale pro me je tohle téma spojené nádoby - konspirace vs technogie a energetika. Z mého pohledu je volný trh do určité míry. Pokud mas něco,co znehodnotí fosilní paliva. můžeš nevěřit na mafii,ale lidi kvůli zachování zisku dělali zločiny i v menších castkach než je ropný průmysl.

    Podobně když odbocim do toho,co víme jistě, abych zas trochu nasadil černé brýle tvemu textu :-) ,... tak jak si psal o farmarich vs roboti, a jak tech robotu nakonec budou sami moct využít...
    Když to porovnam s dneskem, kde jsou farnari likvidovány postupnou monopolizaci farmaření... kde monopoly dostávají paradoxně i dotace zatímco malý farmáři pokuty od žalob Monsanto...
    Prostě podobně asi roboti slis přinesou zkázou než win-win scénář, co popisujes ,)
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: Pozri - kludne si konspiruj kolko sa ti raci. Vyskum na tychto technologiach prebieha na x miestach nezavisle na sebe. Tj. to ze USA nieco zablokuje neznamena, ze sa to inde nedostane von.

    Z mojho pohladu sa akurat oplati bavit o tom, nakolko je moralne to, ze v USA vladne organizacie vyvinu technologie za verejne peniaze, ktore nasledne taja. Na druhej strane na to existuje x dobrych dovodov. Inak NASA par rokov dozadu zverejnila solarne panely tusim s 40+ ucinnostou, ktore ale neboli realne pouzitelne za normalnych okolnosti a celkove naklady boli take, ze si ich mohli dovolit akurat tak pre vesmirny program. Tj. napr. zrovna pri takomto patente verejnost pride o velke gulove.

    jj rovno ma zastrelia.. Rozmyslal si niekedy nad tym, ako ti super zli tajni agenti budu vlastne vediet ci som nieco a co objavil, ked som prave spravil novy objav, ktoremu nik iny nerozumie? A preco na jednej strane dokazu dokonale detekovat nove technologie, ale nedokazu najst teroristov, hackerov, a xy dalsich individui? A este nezabudnime na auto na vodu - lebo to vzdy fuguje v youtube videach.

    Ale ako som vravel toto uz je uplne mimo temy, takze na tuto temu koncim.
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: OK a ty zejo vidíš ruzovo :)
    Ale vem si ty solarni panely, převodníky energie, což jsou patenty, které díky žalobě FAS víme,ze byly potlačované.
    A to jsme pevně na zemi u konvenčních zdrojů.
    Já to zas vidím drobet jinak, ze skutečný volný trh neexistuje

    Viz. ten člověk s logistickým vynálezem, který spadal pod ten zákon, a dvacet let ho utajovali. On pak po odtajnění zažaloval stat o usly zisk.
    A soud rozhodl,ze vinu nese jeho "nedostatek zkušenosti v podnikání". :-)
    Prostě mu doslovně soud plivl do tvare,ze nemohl 20 let prodávat svůj vynález. Jo kdyby v tom "podnikání" uměl chodit, tak se na tom napakoval na státních zakázkách, ale z toho ho v nechali, a jen JEMU zakázali patent zveřejnit, obchodovat s nim ...
    Proto to myslím chce revizi systému.. :-) rada tech peněz bohatých je získaných smeckama kolaboraci se zlocinnymi elementy uvnitř vlád všech zemi asi.

    A tak pokud mas infinity de více, tak si nepagentovanim i ho nepomuzes. Prostě te rovnou zastřelí :) Nebo budou vyhrožovat. Nebo neveris na mafii a její vliv? Mám dojem,ze asijska mafie prošla změnou hodnot a odklonuje se od zločinů (yakuza?) ale ta západní i ho furt zlo.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: Hm.. jednak si treba povedat, ze specialne v USA sa da patentovat vselico a to, ze je nieco napisane v nazve vobec neznamena, ze to aj realne funguje. Inak na strankach FAS sa pise, ze ku koncu roku 2013 bolo takto utajenych patentov 5000 - nie ze za rok (viz http://fas.org/sgp/othergov/invention/stats.html ). Btw v tej tabulke je aj vidno, ze tie patenty aj priebezne uvolnuju.

    Druha vec je, ze vzhladom na popisovane fungovanie sa tento zakaz aplikuje len na veci, ktore si daju subjekty patentovat. Tj. ak by niekto chcel zverejnit nejaku uzasnu technologiu pre dobro ludstva, tak to v tejto dobe jednoducho bachne na internet. A ked uz sme pritom - od roku 2009 USA zakazalo 90 patentov sukromnych investorov, tym padom drviva vacsina zakazov sa aplikuje na vyskum statnych institucii - co je hadam ok.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    AIRGURU: Hm aky presne bude mat zmysel, ked poviem svoj nekvalifikovany odhad? ;) Ako som uz napisal GORGovi - taka vyrazna technologicka revolucia meni vela faktorov.

    Vzniknu agroboti, ktori dokazu pracovat o 90% lacnejsie ako farmari? Tak si ho moze kupit aj ten farmar co bol nahradeny (alebo x farmarov sa zlozi na jedneho - ved ten robot moze makat 24/7). Alebo si takeho robota kupi lubovona ina skupina ludi a pri troske pody mozu mat jedlo velmi vyhodne.

    Proste to video sa na celu vec pozera len ako nove technologia X = - Y pracovnych miest. Co nutne nemusi byt pravda. Ano urcite bude skupina ludi, ktori nebudu chciet / vediet zmenit svoje zmyslanie - ale toto sa deje neustale a fakt je ten ze taketo skupiny proste zaniknu.

    A to nemyslim nutne drasticky, len su tito ludia v ramci spolocenskej interakcie menej ziadany a tym napr menej plodny. :)
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: Silna veda popularna v prispevku tvojom. Ako by povedaj majster Yoda. :D Realnych zaberov minimum a pochybnych animacii kvantum. Z mobilu budem mat laptop a z laptopu mobil? Hm a ta prebytocna hmota sa strati ci ziska kde prosim? Ako budu tie miliady mini pocitacov vediet aky maju aktualne tvar? Nebude to logicky vyzadovat externe zariadenie, ktore to bude ovladat? Tie farebne zmeny sa deju... eee.. ako? A co pripadne nebezpecie - nahodou to zjes, vdychnes a nieco to v tebe zacne stavat?

    V roku 2030 bude AI na urovni dospeleho cloveka, alebo bude HW tak vypoctovo silny, ze dokaze simulovat neurony? Podla mna je to dost rozdiel.

    Ale mam pocit, ze sa tu zaciname zas silne odklanat od temy. Realita je taka, ze dnes ma velke percento populacie vo vrecku mobil s vypoctovou silou, ktora bole relativne nedavno len na super pocitacoch. Zaroven vsak plati, ze priemerny uzivatel tychto telefonov s tym nic nedokaze uzitocne spravit. A to sa tyka prakticky lubovolnej skupiny obyvatelstva (ok IT sfera je urcita vynimka). Tj. novu super technologiu X nebude vediet pouzit ani manager, ani najvyssi sef ani CEO firmy (dokonca cim vyssia pozicia tym to je imho horsie).

    A pri pocitacoch a automatizovanych systemoch nie je mozne poziadat pracovnika, aby to vysvetlil, alebo podal zjednodusene. Zaroven ak vymenim ludi za stroje - naco mi je manager, ktory ma soft skilly, ktore nema na koho aplikovat?

    A paradoxne - ak sa stanu tie technologie tak lacne a ucinne, co brani tym ludom takto pracu stratia si zakupit tieto masiny a vytvorit konkurenciu? Ak sikovneho majstra nahradi stroj co dokaze opakovat ukazanu cinnost, tak ho prave on dokaze naucit produkovat este lepsie produkty.

    Proste ak sa realne ideme bavit o brutalnom technologickom prielome, tak sa ta vlna nezastavi na ubohej vrstve x, ale poriadne oplachne aj vsetko vyssie.
    GORG
    GORG --- ---
    Před časem jsem ještě psal článek, jak přílišný pokrok může být i hodně bržděn skrze utajení.

    Věděli jste, že je každý rok utajeno přibližně 5000 vynálezů? Blog - Jiří Míka (blog.iDNES.cz)
    http://mika.blog.idnes.cz/c/241162/Vedeli-jste-ze-je-kazdy-rok-utajeno-priblizne-5000-vynalezu.html
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: Asi spíš věc názoru, ale viděl bych to optimističtějš - podle mě těch 20 let dost zamává se vším neb se myslím potýkáme s jakousi singularitou technologií a vývoje, takže to bude asi jen zrychlovat.

    Myslím, že mezi odhady vědců (samozřejmě i vědci se v tom můžou rozcházet) bylo
    2030 - první AI schopná kompletně simulovat lidský mozek (tj. dostatečná výpočetní kapacita na simulaci všech neuronů)
    2050 - AI schopná simulovat všechny mozky lidí z celé planety zároveň

    Na podobná data vědci odhadují schopnost lidí se nahrát do počítače podobně, jak bylo v různých scifi. Viz. teď film Transcendence.

    Dost mě před časem taky např. šokoval vědecký vynález (nanotechnologie) jakési obdoby atomů, které nazvali katomy - schopné mít předměty, které dokáží kompletně měnit tvar - běžecká teniska proměníc se na mobilní telefon nebo cokoliv prostě.

    Claytronics - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Claytronics

    NEXT WORLD - Intel Claytronics (Programmable Matter)
    https://www.youtube.com/watch?v=XJEMfAg5l2w
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    SEAMON:
    Narazis na cislo 20 let / 20 %, to jsem si samozrejme vymyslel abych trochu vyprovokoval diskusi :) Zaokrouhleni na desitky taky ukazuje na odchylku, kterou predpokladam.

    Ale myslim ze zrovna treba 20 let neni uplne kratka doba na to aby se staly pomerne revolucni veci (srovnej dnesek s rokem 1995). Kdyz mluvis o rychlosti penetrace novych technologii (a ruzne clanky co spolu diskutuji jestli se ta rychlost zvysuje nebo ne), tak ja bych to videl spis na tu spodni hranici - 10 let. Ber v uvahu to, ze veci jako televize nebo mobil to stihly i za polovicni dobu (ale samozrejme, ne od 0% penetrace).

    Jaky je tvuj odhad nahrazeni soucasne prace lidi stroji? Tady mas strukturu zamestnanosti: http://www.czso.cz/csu/2012edicniplan.nsf/t/EA0034DAED/$File/31151225.xls
    tady jsou tridy prace: http://www.czso.cz/csu/2012edicniplan.nsf/t/7900348232/$File/311511qr94.pdf

    Ale v zaveru se s tebou vicmene shoduju.

    SEAMON
    SEAMON --- ---
    AIRGURU: Pozrel som si video a minimalne ta perspektiva 20 rokov je uplne mimo. Tieto 10/20 rocne vizie produkuju "obdornici" na technologie a ich realna uspesnost je miziva (je to primarne preto, ze skutocni odbornici taketo blbe vyhlasenia zrovna nerobia).

    Vacsina danych technologii mozno do 20 rokov bude zdokonalena (ale pri AI by sa o tom dalo dost pochybovat) natolko, ze dokaze plnohodnotne nahradit cloveka, len to bude minimalne vyzadovat rapidne lepsie uchovavanie energie. Napriklad DARPA BigDog je vyvoji od roku 2005 a aj v momentalnom stave vyvoja je radovo horsi ako napriklad kon :D.

    Automaticke auta najazdili tisicky kilometrov, ale len v specifickych oblastiach, ktore su dostatocne dobre zmapovane, pripadne doplnene o technicke pomocky. Takze sa v tomto momente neda realne hovorit o sirokom nasadeni (osobne ocakavam, ze sa minimalne par rokov zabije kym sa doriesi pravny status v pripade nehody heh).

    Proste 20% za 20 rokov je podla mna silne scifi (a inak je to taka pekna gulata formulka - preco nie 19 rokov a 15,5%? :D). A mnoho z toho co je vo videu ukazane funguje trosku inak ako je prezentovane.

    Inak si treba uvedomit, ze za 10-20 rokov sa da mozno hovorit o nejakej vyznamnej penetracii novej technologie do spolocnosti. To znamena, ze by pre tie technologie musel dnes byt den nula a mohli by realne ist do predaja - co je nerealne.

    Pravda ale je, ze nase technologicke smerovanie speje k tomu, ze asi raz nahradi velke % prace, ktoru teraz vykonavaju ludia. Ak ale ludia stratia pracu - tak nebude pre koho vyrabat, pripadne nastane ultimativna verzia zavodu ku dnu (hm - bude to ale v tejo variante vlastne zle? ). Tj. malo by dost k rapidnemu poklesu zivotnych nakladov pre tych, co pracu maju. Co by znamenalo, ze pripadny socialny system moze kludne dostat novy rozmer.


    GORG
    GORG --- ---
    AIRGURU: Jo představ si, že si nemusíš zamykat kolo.
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    FIONOR: Podle me by ti to minimalne nemelo byt jedno. Myslis si tvoje vlastni prosperita (pripadne prosperita tvych blizkych) nezavisi prilis mnoho na prosperite zbytku spolecnosti, ale to vubec neni pravda. Socialni problemy jinych te velmi vyrazne ovlivnuji, pocinaje poptavkou po tvoji praci a konce kriminalitou a nepokojem.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    GORG: Určitě chceme, akorát ty představy toho, co, jsou diametrálně odlišný.
    S těma důchodcema. to dávám při diskusi jako příklad toho, kam to lidstvo dopracuje, když se začlo šťourat do evoluce, zachraňovat beznadějně ztracené a tudíž výběr( díky němuž jsme tady) šel do kytek.
    GORG
    GORG --- ---
    MANFRED: Tak vidina katastrofy takových rozměrů je tu už asi dlouho.
    Je myslim otázka, jestli chceme něco jinýho.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    GORG: To jsou relativní pojmy, dobro a zločin.
    GORG: Spíš než ke Star Treku bych to viděl, že směřujeme k průseru zcela se vymykajícímu našemu chápání rozsahu katastrofy, proti němuž byly magorie Adolfů a Vladimírů pohádkama na dobrou noc.
    GORG
    GORG --- ---
    AIRGURU: Je to krásně zpracováné, co jsem tu před časem psal - asi je to fakt díra současné teorie ekonomiky - ohodnocovat lidi jejich formálních zaměstnáním.
    Svého času asi socio-evoluční nutnost, ale s postupem času rozvoje automatizace (směrem ke Star Treku) asi bude fungovat méně a méně. Už teď zřejmě na to doplácí davy stojící o tu nekvalifikovanou práci (co dělali půl života třeba už), ale nahradili je roboti těch mladech :)

    "Profese" co asi nevymizí je uspokojení touhy po lidském kontaktu. Ať už sestřiička v nemocnici, kurva nebo milá paní psycholožka. Nebo lidské umění do nějaké míry (viz. video.. těžko říct, jestli lze na umění stavět nějaké masovější živnosti).

    Myslim, že tu zaznělo, že se stárnoucí populací bude poptávka po sestřikách a mužských sestřičkách (tady by mi možná mohli gender friendly studies pomoc se slovem ,)), aby se starali o stárnoucí populaci, která má údajně v příštích letech převažovat.
    Nevím no, takový dost divný ale pohled na člověka... jako na surovinu nutnou se uplatnit na trzích. Lidstvo myslím spíš čeká evoluce vědomí, která dost těhle problémů vyřeší zároveň...
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    FIONOR: uplne jsem tvoji reakci nepochopi, prijde mi ze misty reagujes na neco co ve videu neni, a misty rikas vicemene neco co je s nim v souladu.
    Mozna bude skutecne lepsi, kdyz shrnu hlavni myslenky toho videa, abys na ne mohl reagovat konkretne:
    1) V pristich 20 letech maji stroje vyznamny potencial nahradit cca 20% soucasneho praceschopneho obyvatelstva v profesich, ktere zastavaji nyni (existuje pro to vyznamna ekonomicka motivace).
    2) Toto se muze stat socialnim problemem, protoze tito lide se muzou stat nezamestnatelni (nikoli proto, ze by byli lini, ale proto, ze napriklad nemaji dostatek inteligence k vykonavani slozitejsi prace, kde jeste konkurence stroju neni)
    3) Za soucasnych podminek si tito lide budou muset rychle vymyslet nejakou jinou praci (coz jde ruku v ruce s tim, ze bude muset pro takovou praci vzniknout poptavka), aby si zajistili existenci. To nebude muset byt tak jednoduche, protoze jak ukazuji historicka pozorovani, tempo vzniku fundamentalne novych profesi je vyrazne pomalejsi nez tempo jejich predpokladaneho ubytku z bodu 1).
    4) Ad primer s koni: Jde jen o parafrazi bodu 3). Spravne poukazujes na zavadejici analogii, protoze kone nemuzou vymyslet novou praci. Otazka vsak zustava, vznikne nova prace dostatecne rychle, aby se udrzela zamestnanost? Je to vubec potreba?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam