• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    GORG
    GORG --- ---
    DANYSEK: Ty bys dokazal vymyslet jak ten soucasny system prevezt na drazsi? :-)

    Nejsem kdovijakej ucetni, ale kdyz odpada kontrola lidi a totoznost overuje posta uz ted jak u davek tak zasilek, jak se to muze jeste prodrazit?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: jednim z argumentu zavedeni NZP je uspora statnich nakladu diky eliminaci byrokracie... :) Gratuluji, prave jsi tento argument sam vyvratil, tebou popsany mechanismus stat uz dnes neco stoji - a pridanim dalsich agend ta cena sluzby logicky pujde nahoru... neboli popisujes klasickou usporu, kterou tu predvedl pred tebou uz kdekdo - propustis lidi, ale cinnost outsourcujes jinde, abys mohl vykazovat usporu na personalnich vydajich - ale to, ze jinde utratis vic uz zamlcis, proste jen ten vydaj presunes do jine rozpoctove kapitoly :-)

    Tvuj argument "je jich pomerne hodne" vyvraci data o statnim rozpoctu ;-) Mel by sis jej konecne poradne nastudovat a eventuelne i provest vypocet, kolik tech tvych modelovych Skrkavkovych tu muze byt. Data jsou verejna, takze nemusis tu stale dokola opakovat sve nojmy. Zbezne srovnani nakladu na NZP a soucasneho systemu jsem tu ostatne jiz provedl. Jen na vyplatu NZP pro vsechny prace schopne potrebujes 270 miliard, coz je vyrazne vice, nez to co se vyplaci prace schopnym dnes na vsech podporach :) Na vypoctech neni nic sloziteho - vystacis se znalostmi matematiky ze zakladni skoly ;-)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: A jak si jako myslíš, že funguje autorizační mechanismus nyní..?
    Nějaké srovnávačky DNA...? Biometrika...?
    NE. Má občanku...? Souhlasí data...? OK, tak je to on. Na POště takhle proplácí složenky běžně...
    A tohle může klidně proběhnout i na CzechPointu včetně vydání elektronického podpisu...
    Tam to může být klidně zjednodušeno na přečtení strojového kódu na občance/pasu...

    A Škrkavkových je poměrně hodně - tohle byl ale spíš model, reálně jde spíše buď o jednotlivce, nebo vícečetné rodiny...
    Další věcí je, že současní příjemci ZP jsou rozepsaní napříč kapitolami..
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PHAILO: stovky miliard rocne na vydajich to fakt nedela...
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    DANYSEK: No zase tak málo to nebude. Koukni se jen kolik máme v ČR invalidů.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: jenze takovych "Skrkavkovych" bude... ehm.. par... v pomeru k milionum prijemcum NZP. Neveris? Otevri si statni rozpocet, da se to z nej vycist :-)
    COMODOR_FALKON: ale ano, souvisi - zatim jste tu nikdo neosvetlil autorizacni mechanismus, kterym by prijemce NZP udaval cislo sveho uctu, na ktery se mu NZP posle - a jediny, na cem jste se tu zatim zvladli otocit je unikatnost + tajnost rodneho cisla ;-)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: To ano, ale pořád to nijak nevysvětluje, jak s tím souvisí veřejná znalost RČ...?
    To s tím přeci nesouvisí vůbec, bez ohledu na to, zda to bude vyplácet člověk, nebo aplikace...

    Až budu mít chvíli, tak ta data projdu a nahážu do tabulky - každopádně uvítám linky na zdroje, v případě že je máš. Ušetřilo by mi to dost času a sjednotilo naši diskuzi. Ať už jde o náklady na dávky, nebo náklady na daňové slevy.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    Protože je zřejmé, minimálně z blábolů, které tu píše Fionor - např.: Pokud se aktivně nesnaží a jen pobírají dávky, jsou to nemakačenka a nemají na ně nárok.(sic!) - že povědomí o reálném fungování sociální sítě je tu hodně nízké, zkusím tu pro vás sepsat takový fofr kurz...

    Dávky od státu se dělí na - pojistné a nepojistné a dále na testované/netestované
    Pojistné dávky jsou druhem plnění z pojistného plnění, které odvádíme z našich platů - podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, podpora v mateřství, důchody
    Nepojistné dávky oproti tomu žádnou dobu pojistného nevyžadují, jsou pro všechny kdo splní podmínky - hmotná nouze, příspěvek na péči (PnP), příspěvek na kompenzační pomůcku, rodičovský příspěvek, porodné, příspěvek na bydlení, přídavek na dítě
    Nepojistné dávky mohou být NEtestované, kdy se pro samotný nárok (až na výjimky u kompenzaček) nezjišťuje majetek ani příjmy - PnP, rodičák, kompenzačky
    Nepojistné dávky mohou být testované, kdy o nároku na dávku (a její výši) rozhoduje majetek, příjem, případně i něco dalšího.

    Dávky hmotné nouze jsou nepojistné dávky, které jsou testované na majetek, příjmy a blbě popsatelný "stav osoby v hmotné nouzi"
    Zjednodušeně napsáno - na dávky hmotné nouze má nárok každý, kdo má nedostatečný příjem (rozvinu dále), nemá žádný (oficiálně dohledatelný) fyzický/finanční majetek a jednou za měsíc (vesnice) či jednou za cca 5 měsíců (Praha) se dostaví na ÚP-zaměstnanost.

    Na úřad nemusí, pokud je dotyčnému přes 68 let, je starobní důchodce, Invalidní důchodce ve 3. stupni, je mu vyplácen vyšší stupeň příspěvku na péči, pobírá rodičovský příspěvek, je v pracovní neschopnosti nebo zaměstnanec s dílčím úvazkem.

    Hmotná nouze má 2 dávky - Příspěvek na živobytí (PnŽ) určený na jídlo, šaty, hygienické potřeby a Doplatek na bydlení (DnB) určený na bydlení.
    (S trochou nadsázky sem bývá řazeno i porodné, které mělo donedávna testovací hranici 2,4násobku životního minima, což se nyní zvedlo na 2,7násobek, tj. cca 21k čistého/měsíčně u prvního dítěte a cca 26k čistého/měsíčně u druhého dítěte.)

    Halvní dávkou je PnŽ, kde je klíčový příjem.
    Příjem osoby (a společně posuzovaných osob - SPO) se počítá tak, že se sečtou všechny příjmy podle kategorií a vynásobí příslušným koeficientem:
    70% (tj. koef. 0,7 ) - příjem ze závislé činnosti
    80% (tj. koef. 0,8 ) - příjem z nemocenské, důchodů
    100% (tj. koef. 1 ) - výživné, rodičák, přídavky
    PnP, pěstounské dávky, legionářské důchody ani kompenzačky se nezapočítávají vůbec, příspěvek na bydlení se počítá do DnB.

    Od příjmu se pro potřeby PnŽ odečítají ještě tzv. "Přiměřené náklady na bydlení" - Praha 35% příjmu, jinde 30% příjmu.

    Částky živobytí jsou takovéto:
    3.410,- Kč - Single
    U více osob:
    3.140,- Kč - Nejstarší dospělý
    2.830,- Kč - Další dospělý
    2.450,- Kč - Nezaopatřené dítě 15-26 let
    2.140,- Kč - Nezaopatřené dítě 6-15 let
    1.740,- Kč - Nezaopatřené dítě do 6 let

    Představme si tedy modelovou rodinu Škrkavkových:

    Pepa Škrkavka - 52 let, základní vzdělání, od roku 1990 (oficiálně) nezaměstnaný
    Mařena Škrkavková - 35 let, základní vzdělání, od roku 1996 (oficiálně) nezaměstnaná, toho času na rodičáku
    Škrkavková jr. - 12 let, v důsledku těžkého FAS (fetální alkoholový syndrom) a dalších potíží je hodnocena ve 4 stupni závislosti (úplná) navštěvuje speciální základní školu.
    Škrkavka jr. - 2 roky, dejme tomu, že je zdráv...

    Žijí v Praze v bytě 3+1 (90m2) s měsíčními náklady na bydlení 25.000,- Kč (18k nájem, 4k služby, 3k energie)

    Jak jsou na tom z pohledu ZP...eh...pardon...vlastně HMN...?

    Mařena pobírá rodičák ve výši 3.800,- Kč + za děti přídavky ve výši 500+610Kč (dle věku dětí)
    Pepa musí cca 3x do roka navštívit zaměstnanost, kde srdceryvně vylíčí, jak si už 25 let intenzivně hledá práci. Občas na to tedy zapomene, takže ho na 6 měsíců sankčně vyloučí - ale než to zapíprujou, tak to tak 4 měsíce trvá, takže než to nabyde právní moc, tak už zase zbývá jen 1 měsíc do konce sankčního vyloučení... A na těch 6 měsíců mu místní doktor za flašku ferneta napíše neschopenku ("zdravotní stav, který by u zaměstnance odpovídal stavu zdravotní neschopnosti"). Už zkoušel i invaliditu na "bolest zad", ale nějak to neprošlo...
    Škrkavková jr. má navíc ještě PnP 4. stupně, tj. 12.000,- Kč + 2.000,- navýšení ze sociálních důvodů, ale to se v HMN ignoruje... Teoreticky by si za to měli pro ni kupovat spešl služby..
    Celkový příjem je tedy 4.910,- Kč započtený ve 100%. Ten je však nutné ještě ponížit o 35%, tj. přiměřené náklady na bydlení v Praze - částku 1.719,- Kč. Započtené příjmy tedy činí částku 3.191,- Kč

    Do výpočtu tedy vstupují s těmito měsíčními daty:
    3.191,-Kč - příjem (z dávek)
    9.850,-Kč - částka životního minima
    25.000,-Kč - náklady na bydlení


    PnŽ doplácí rozdíl mezi částkou příjmu a částkou životního minima, tj.:
    (9850-3191)=6.659,- Kč
    DnB doplácí rozdíl mezi odůvodněnými náklady na bydlení poníženými o přiměřené náklady na bydlení, příjmem + PnŽ a částkou živobytí, tj.:
    [(25000-1719-3191-6659)+9850]=23.281,- Kč

    Škrkavkovi tedy ve výsledku měsíčně obdrží:
    4.910,- Kč - Rodičák + přídavky
    6.659,- Kč PnŽ
    23.281,- Kč DnB
    ------------
    34.850,- Kč / měsíčně

    + 14.000,- Kč PnP "díky" tomu, že Škrkavková v těhotenství skoro uchlastala játra...
    (48.850,- Kč celkem)

    Kdo z vás má takový ZP ? ...eh...sorry...vlastně "drobnou záruku těm, kteří se, ne vlastní vinou, dostanou do životních obtíží, aby se dokázali opět postavit na vlastní nohy"

    P.S.: Při ZP dle mých představ by měsíčně měli příjem nikoliv 34.850,- Kč, ale "pouze" 12.000,- Kč (+ těch 14.000,- Kč PnP). No co, holt by se odstěhovali do Litvínova nebo Teplic.


    Pro zjednodušení jsem neuvažoval, že by Škrkavkovi měli v pěstounské péči svoji neteř, Natálii Perníkovou.

    Jinak teoreticky, ale fakt jen teoreticky, lze náklady na bydlení mírně seškrtat, ale jakmile jsou v rodině děti, tak to není úplně reálné, protože v případě odvolání k MPSV to bude shozeno. Resp. ještě uvidíme... Tak nějak v květnu/červnu se na to chystám, jsem zvědav po kolika měsících mne ukřižujou v televizi...
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    GORG: Fionor ti to za mě rozepsal opravdu skvěle.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GORG: muzes se zeptat pametniku, jak rychle penize muzou ztratit svou hodnotu :) Menova reforma leta pane 1953 byla velmi... ehm... popularni opatreni :)

    Cena prace (uklizecky) se s NZP nutne vzrust nemusi. Zapominas, ze je tu pomerne cetna skupina obcanu z okolnich statu, ktere ty prace uz dnes zastavaji... ponekud levneji, nez mistni lid - ona cilova skupina pro NZP ;-)
    GORG
    GORG --- ---
    FIONOR: Současný systém poskytuje drobnou záruku těm, kteří se, ne vlastní vinou, dostanou do životních obtíží, aby se dokázali opět postavit na vlastní nohy

    Proč se teda o dávkách říká, že jsou zneužívány těmi, kteří něchtějí pracovat?

    . To se stane ve značné části ekonomiky, takže ceny zboží poskočí o pár procent. To není mnoho, ale tahle inflace se musí kompenzovat na výši platů, aby se jejich reálná výše příliš nesnižovala. Což ale znamená další nárůst cen, protože na zvýšené platy musí firma někde vzít peníze... :-o

    Tak firma si může rozmyslet, jestli potřebuje nutně uklízečku?

    Jo už vím, kam míříš - navyšování ZP v reakci na to, že si firmy zvednou ceny na dražší ukklízečky, prodavačky,...

    No to záleží na implementaci - výška ZP může odrážet stav ekonomiky, jak tu psal XCHAOS. Ne zajišťování plně základních potřeb. Tam by se to zacyklit mohlo, pokud by se ZP v reakci furt navyšovalo.

    - Pozitivnější scénář, že by výše částky ZP zůstala stále zajímavá, by mohl obstarat sám trh? Jak vyšší ceny neodborných prací

    a) nemusí nutně zvýšit cenu ve všech firmách (někdo se může dobře přizpůsobit tomu, že si neplatí každý den uklízečku do kanclů nebo to bude řešit technologicky)

    b) ne každý takový zaměstnanec dá výpověď, aby začal podnikat. Někteří by nadále mohli být rádi za každou práci, (kterou si převydělat - obzvlášť pokud by částka ZP přestávala stačit) Takže by se jejich cena práce nemusela nutně tak vyzdvihnout

    Tedy podobně jak tu řešil XCHAOS odrážet výši ZP od stavu ekonomiky, by se vše mohlo zkorigovat samo skrze trh?
    Nejhorší co mě v tomhle scénáři napadá, že špatná implementace takového experimentu mohla způsobit nedostatek výše částky pro ty, co to mají dnes (legálně oprávněně) adresné. Ty jak píšeš, že to "opravdu potřebují". Teda zhoršení současného stavu. Ne nutně ale teda katastrofu. Samozřejmě kdyby se to implmentovalo způsobem, jak vláda teď běžně zavádí i jiné legislativy, tak by to byla katastrofa, i kdyby to byl (jen) program Nepodmíněného základního mléka (každému sklenice mléka denně zdarma) \:-)
    GORG
    GORG --- ---
    PHAILO: Ale jakým přesně způsobem peníze ztratí hodnotu po ZP?

    Dokážu si představit, že některé práce/zboží budou mít náhle jinou hodnotu (cena práce uklízečky se zvýšit..), ale že peníze ztratí hodnotu úplně, tu působí jen jako silná slova

    Leda že by přestali pracovat úplně všichni,ale ZP neodměňuje lidi za to, že nepracují. Rozdíl ZP od současných sociálních dávek je, že ZP dostávají navíc i pracující (současný sociální systém odměňuje nepracující). Tedy žádný komunismus, kde peníze nemají relevanci. Takže inflace? (nutnost si jich vydělat víc prací by přece zůstala)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WILD_A: to ano - ale cim jsou dane nizsi, tim mensi je skupina tech, kterym se vyplati zpusoby snizovani odvodu hledat... a dnes jich fakt malo neni :) Potykaji se s tim i jinde... viz Google & spol a jeho "triky".
    WILD_A
    WILD_A --- ---
    DANYSEK: jediny kdy nikdo nehleda zpusob jak snizit odvod na danich je kdyz zadny dane nejsou :) takze i kdyby byli nizsi nez jinde furt budou lidi hledat jak je pokud mozno neplatit vubec. Investicni pobidky a snaha vychazet korporacim vstric je neco s cim nesouhlasim, jelikoz je to zavod ke dnu, v tom pripade bychom to meli udelat jako asijsky zeme a to povazuju za spatny napad.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WILD_A: o tom, zda jsme v prvni pulce se da polemizovat :) Artefakty dokazujici opak tu padly take uz opakovane (cerny trh s praci, cetne hledani zpusobu jak snizit odvod dani jejich platci, firmy sidlici v "danovych rajich" atd)...
    Kdyz se nad tim zamyslis vice do hloubky - tak proc teda vubec potrebujeme tzv. investicni pobidky (viz zakon 72/2000 Sb), kdyz dane jsou u nas tak nizke, ze je kazdy s nadsenim chce platit nase "nizke" dane a klidne by platil podle tebe i vic? :-)
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    OMNIHASH: Ok, podle OECD se pohybujeme v první desítce. Výrazně vyšší zdanění má pouze Belgie, jinak to zásadní rozdíl není.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PHAILO: utfg milý Luku
    Tax Freedom Day - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_Freedom_Day
    WILD_A
    WILD_A --- ---
    DANYSEK: Lafferovu krivku znam, a kdyz uz si ji vytahnul tak ja si myslim, ze cr je v prvni pulce. nemam to ovsem spocitany, na to bych potreboval mnohem vic casu a penez, bejt na nzp tak se do toho pustim :) Mas pravdu, ze efektiva korupce neni v primy umere, nicmene je tam korelace. Ale obecne nizsi mira korupce vede k efektivnejsimu vynakladani prostredku. Korpce funguje casto jako svym zpusobeem dan. nicmene ano korupce neznamena nutne nizkou efektivitu, tech faktoru je vic
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WILD_A: mira korupce jako takova nevypovida o efektivite samotnych vydaju (tzn. zda by se skutecne nakoupilo vyrazne levneji...). Takova Italie je na tom s korupci hur nez CR... ale treba infrastrukturu jim muzeme zavidet... :-)
    WILD_A: ten vztah mezi vysi dani a jejich vyberem popisuje mj. Laffetova krivka... neni to nic, co bych si z dlouhe chvile tady vymyslel, mas to vedecky podlozene... :)
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    WILD_A: Neříkám, že neexistuje ani jedna země, která má výrazně vyšší zdanění než ČR, ale těch vyspělých moc nebude.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam