• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    JUNIPETRUS: Jo, díky za linky, teď už je jasné, že sem vůbec nepatřím a nemám se o nic snažit... Příjde mi zvláštní, že Fionor přemýšlí nad světem marxistickou logikou pracovní teorie hodnoty a přitom ji používá k tomu, aby obhájil kapitalistické zisky jako hodnotné společnosti. Do toho diskutérům, kteří argumentují současnými liberálními argumenty pro zavedení NZP nadává do komunistů...

    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    FARFELOO: s F. nema smysl se bavit, marnis tim cas.
    Clovek co od banky vezme uver, samozrejme dluzi to co ma ve smlouve a to jsou penize.

    O bankach jsme se uz tu bavili. Viz:
    JUNIPETRUS:
    JUNIPETRUS:
    JUNIPETRUS:
    JUNIPETRUS:
    JUNIPETRUS:
    JUNIPETRUS:
    JUNIPETRUS:

    Pripomenul bych jenom:
    Banka nepujcuje penize z vkladu lidi. Ale kazdy uver je vytvorenim novych penez
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    FIONOR: Je zvláštní, že "předpokládáš, že v tom mám jasněji", i když jsi přesně tu část o multiplikaci ze svého zjednodušeného modelu vynechal. Přitom na tu jsem se ptal :-)

    Když mi banka půjčí, tak k ní mám závazek na který můžu vydělat svoji prací. OK, budiž. Ale banka mi z velké části přece nepůjčuje peníze, které jsou její. Ty peníze jsou jiných věřitelů. Jakto, že dlužím svoji práci někomu, komu ta práce nepatřila v první řadě? To je právě ta kouzelná multiplikace, která to celé komplikuje. Peníze dnes již nejsou ničím kryty a vytvářejí se jednoduše tím, že kolují:

    Teoretický příklad
    Uložím si 100 korun: Banka dá 10 korun do rezerv a někomu jinému půjčí 90 korun. Ten si je uloží v jiné bance, která dá 9 korun do rezerv a 81 korun půjčí... takhle to jde dál, až nakonci půjčí někomu poslední halíře. Celkem bude na účtech 900 korun.

    V tvojí terminologii teď dluží lidé dohromady bankám 800 korun v práci... z tvého vnímání mi totiž vyplývá, že každá koruna je kryta prací v hodnotě 1 Kč (namísto zlata, čímž byly peníze kryty v minulosti). Budiž. To ale znamená, že pokud mi banka půjčila peníze, tak by měla také vyprodukovat 800 Kč v práci.. To ale neudělala. Říkáš, že práce banky je spekulovat s hodnotou práce. Za to jí ale náleží úrok - to je ohodnocení této rizikové práce. Tím ohodnocením není ta základní částka, kterou vracím...

    Pokud si půjčím od souseda stovku, tak ten soused musel na tu stovku svojí prací vydělat. Banka ale nic neudělala na to, aby mi mohla půjčit tu základní částku. Kde je ta práce, kterou má být těch 800 bankou vytvořených korun kryto?

    Hodnota multiplikátoru je u nás v současnosti cca 6 v agregátu M1. To znamená, že z každé vyražené/vytištěné koruny je na běžných bankovních účtech dalších 5 korun, které vytvořily komerční banky jenom tím, že mají tu výsadní možnost tvořit peníze. Kdyby si chtěli jít všichni vybrat, tak banky budou schopny vydat každou 6 korunu, kterou máme uloženou. Přitom jsme téměř všichni svoji práci odvedli a dostali jsme za ni zaplaceno... Je opravdu teda každá koruna kryta prací v hodnotě 1 Kč?

    Není a tím bych se mohl znovu dostat zpátky k té rovnici, kterou jsem se snažil říct, že kapitál nemusí být nutně práce. To ale neznamená, že kapitál netvoří hodnotu... Ne všechna hodnota je v našem světě tvořena prací. Část té hodnoty je tvořena kapitálem. A není to to stejné, protože kapitál se tvoří v bankách jenom tím, že se peníze otáčí...

    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMODOR_FALKON: asi holt spis menej ve smenarnach vic penize turisti a obcane, nez nejaky urednik... uplne vidim ovcacka jak bezi na vaclavak rozmenit ruble jenom proto, ze jede s milosem za par dnu do ruska :D
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    VYHULENY_UFO: Ocividne velmi dulezita, kdyz je ji ochoten zaplatit nekdo jiny, nez stat...
    (Kdyz opomeneme PR a SRP aktivity)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMODOR_FALKON: takze mit smenarnu je vlastne obycejna prace, akorat nevime jestli dulezita a nebo nedulezita, protoze xchaos jeste nedodal vzorce k urceni dulezitosti prace.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    VYHULENY_UFO: Jiste... Proto se pouzivaji ruzne kurzy nebo poplatky, ktere tyto naklady kryji...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMODOR_FALKON: a mit smenarnu neni prace? napriklad. nekdo ji musi provozovat, naprogramovat, atd atd atd...


    COMODOR_FALKON: presne tak a nebo mi muze dat pytel brambor za praci.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    VYHULENY_UFO: Potom je jedno, zda jsi vyplacen v CZK nebo BTC...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    VYHULENY_UFO: Ano, ovsem ten je jen druhem automatizovane smenarny, kde se vymenuje jeden typ konzervovane prace (meny) za jinou, nic vic...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: navic sem mluvil o odmene, proc bych ho mel tezit? kdyz mi ho dal id f za praci, napriklad.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: Tak urcite...
    Jsi to studoval nekolik semestru na VSE nebo BIVS...? :-D
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMODOR_FALKON: nestaci si ho jit jen tak koupit do automatu?
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    VYHULENY_UFO: Tak k ziskani bitcoinu potrebujes vynalozit znacne mnozstvi elektricke energie na vykonnem HW a nasledne uz jeho smena funguje stejne jako u libovolnych "fiat money"...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAINBOF: nic, jen sem chtel rozjet debatu, jestli bitcoin ziskany za odmenu je peniz a nebo ne. ;0)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: vazne nemam cas ti tu v par vterinach vysvetlovat vztahy, ktere se jinde vyucuji cele semestry. Vyhledej odbornou literaturu a zacti se ;-)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: v bankach? slysel si o bitcoinu?
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: To je pouze Tvuj donem zalozeny na plochosti Tebou vykresleneho prikladu...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: rozhodne se to blizi realite vic, nez tva konstrukce :-)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    V dnešní době kapitál vzniká hlavně v bankách. By mě zajímalo jestli je podle vás peněžní multiplikace práce nebo ne;-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam