• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FARFELOO: O danovych bonusech jsi jeste neslysel...?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FARFELOO: v podstatě ano, ale týkalo by se to i těch, kteří nepracují. nicméně, byla by to univerzální dávka, a víc by už nedostali (dnes v případě příhodné kombinace okolností mají nárok i na víc, min. krátkodobě - podpora - ale někdy i trvale - a někdo další je placen za to, aby jim to v souladu s nějakými pravidly přiznával, apod.)

    z tohoto "víc by nedostali" by většina příčetných modelů ZP vyloučila starobní důchody a zdravotní důchody. (ale naopak - důležitý příklad, kde ZP pomůže, mohou být dnešní zdravotní důchody dané psychiatrickými důvody - kde to, že někdo nemusí být schopen pracovat nemusí být spojené s tím, že chce aktivně žádat o zdravotní důchod a podstupovat "léčbu" - faktické vynucování léčby tou cestou, na kterou přitom s odstupem třeba několika dalších staletí může společnost mít úplně jiný názor, je potenciálně eticky pochybné... samozřejmě i potom tam bude spousta mezních a sporných případů, ale existuje určitá skupina, které to výrazně pomůže)

    ta definice "prohnání části mezd přes daně" je trochu zjednodušení, protože ale není jasné, jestli "mzdy" budou hlavní zdroj příjmu populace v budoucnosti. předpokládám, že jednak část lidí bude podnikat - ovšem z logiky věci nemůžou být všichni pořád úspěšní ve stejné míře. pro větší část lidí než dnes se navíc nenajde uplatnění v podstatě žádné. "pracovat" v dnešním slova smyslu asi bude méně lidí (spoustu úředních profesí jde automatizovat), budou za to asi brát více (aby byli vůbec motivováni pracovat).

    dalším zdrojem ZP může být vlastní podnikání státu (ovšem opět: na rozdíl od éry reálného socialismu ne monopolní, ale spíše vyplývající z historického kontextu v Evropě...)

    celé to nejde úplně dobře naroubovat na dnešní systém. je pravda, že představa zdanění kapitálu místo zdanění práce je trochu příbuzná komunismu - jenže ten v tom vlastně neměl nikdy jasno a v praxi se nehodlal zdržovat nějakým daněním, když mohl rovnou všechno zestátnit (krátkodobě to vypadalo výhodněji, že). navíc deklarovaným cílem komunismu je rovnost - zatímco ZP zavádí rovnost jen pro ty, kteří opravdu vůbec nepracují, a kdo se chce snažit, může samozřejmě dosáhnout na víc (výrazně víc).

    s tou automatizací to taky souvisí jen částečně - ano, já ten argument vytahuju jako zajímavý a aktuálnější než dřív, ale fakticky nějakou práci, kterou bude potřeba, vždy někdo rád udělá, protože nějaká forma směny při uspokojování potřeb tu byla a bude vždycky (na dobrovolnost bych zas tolik nesázel... bude hrát roli u určitého procenta populace, ale asi jako teď). ZP se daleko víc týká věcí jako propojení (či nepropojení) ekonomické a politické moci, míry nerovnosti, svobody, distribuce rizika, apod.

    prostě mezi krajními polohami ode zdi ke zdi, typu "absolutní rovnost", "stát má odpovědnost za všechno a všechny" vs. "absolutní nerovnost", "stát by neměl vůbec nic vlastnit a nic podnikat" existuje řada mezilehlých poloh (popravdě, kdyby Marx tušil, že jeho jménem jednou naženou populaci do těžkého průmyslu, aby vyráběla tanky... no nic)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    XCHAOS: Daňová úleva ve výši třetiny platu? Nejde donekonečna dávat slevu na dani z nulových daní.

    I kdybychom neměli žádnej aparát, tak by to asi nestačilo na to každýmu zaplatit...

    Jednoduchá otázka: chtějí piráti měnit strukturu bohatství nebo ne?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FARFELOO: není to jistý, zafungovalo by to (asi) jako daňová progrese. dostal by si přidáno za okolností, které nejsou příliš politicky průchozí a pravděpodobné (např. masivní redukce počtu státních úředníků, přesměrování některých subvencí na financování ZP, apod. ... některé úspory by se mohly navíc projevit až po delší době - např. co se týče motivačního vlivu na občany a možnosti snížit výdaje na represivní vynucování pravidel, apod.).

    krátkodobě by se to projevilo jako určitá daňová úleva, myslím že lidi mezi mediánem mzdy a průměrnou mzdou by to pocítili.

    RAINBOF: to opravdu není nic nového, že nejsou - ale je potřeba řešit proč nejsou. fakticky jsem tu rozebral, že by to znamenalo zdanit (převážně) právnické osoby způsobem, který je relativně obtížně kontrolovatelný. ZP má smysl zavést skrze osvětu mezi těmi, kdo dnes drží ekonomickou moc - ne skrze nějakou násilnou revoluci.

    problém všech sociálních teoretiků minulosti byl, že ani nepracovali s teorií informací, resp. nakonec se tam spoléhá právě na infiltrování struktur zaměstnanci :-) ZP je dnes fakticky garantován těm, kteří dosáhnou na minimální mzdu jako zaměstnanci - v éře mobilů a internetu je ale absolutní nesmysl hlídat, kolik hodin si někde kdo "odsedí"

    prostě kolem ZP je hodně otázek a nejasostí, ale pořád nechápu, jak to může někomu stačit, aby obhajoval zakonzervování dnes už historického stavu: je to stejné, jako když někdo v 18.století už vymýšlel všeobecnou gramotnost a demokracii vědu a svobodu vyznání a různé takové věci - a těsně vedle někdo paralelně ještě pořád pořádal čarodějnické procesy - sice už humáněji, s oběšením místo upálení, ale přeci jen, na čarodějnice musí být přísnost, a ty levicový hovada by ty ženský ještě nechaly volně běhat nahaté po lesích.. co by přišlo pak, někdo by jim povolil nenosit hidžáb (=šátek, u nás celkem běžná venkovní pokrývka hlavy ještě u generace našich prababiček) nebo řídit auto (nebo v tom 18.století ekvivalent: jezdit na koni obkročmo :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    VYHULENY_UFO: ne. furt nejsou love.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FARFELOO: ted nerozumim myslence :-)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    RAINBOF: To já nevím jakej by to mělo smysl. Xchaos říká, že jde primárně o to zavést jednotnou dávku. Pokud to má být pouze administrativní opatření tak jinou možnost nevidím...
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    FARFELOO: aha a co by v tom bylo pak za smysl. to delaj i ted rika se tomu dane.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    DANYSEK: Právě, že jsem to nemyslel tak, že by firmy platily víc. Akorát by routovaly část mezd přes stát.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FARFELOO: socialni davky jsou sto miliard rocne. Pokud by se cely system davek odboural, kazdy dostane v NZP tisicovku.
    Starobni duchody nepocitam - to je kapitola sama o sobe. Ale vse ostatni (vc.invalidu apod) v tech 100mld je. Podle me jsou zastanci NZP ve skutecnosti asocialove - kvuli par susnim ve vlastni kapse jsou ochotni brat tem, co to fakt potrebuji a v extremu i tem duchodcum (kteri cely zivot makali a do prubezneho systemu nacpali hodne penez). A skutecni borci by se vysrali na zakladni funkce statu :-D

    Od firem toho moc navic nevyberes. Uz dnes je i v ramci EU problem s tim, ze firmy presidluji tam, kde je zdaneni pricetne (mensi). Ze vyssi sazba nevede k navyseni prijmu statni kasy se tu prakticky zkusilo nekolikrat. Cim vyssi dane, tim vetsi motivace podvadet. A Pirati mj. maji radi BitCoin, coz je mimo jine dobry nastroj na kraceni dani v ramci smeny penez za sluzby a s tim spojenych financnich transferu. Takove ty detaily, co Pirati nedomysli :-)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    Co by udělal NZP s platy? Dostal bych podle Pirátů prostě skokově přidáno? Xchaos říká, že jde hlavně o krok snižující administrativní náročnost soc systému (vydávání dávek). Pokud jde tedy o optimalizační krok, tak by neměl výrazně měnit ekonomické toky. Neměl by se lidem o třetinu zvýšit disponibilní příjem, to není o omezení byrokracie. Takže jediná cesta je vybrat výši NZP od firem, aby to se stávajícímy příjmy a výdaji nic moc neudělalo a šlo jenom o formální záležitost každému vyplatit stejnou částku každý měsíc...

    Jinak se na to musí opravdu někde vzít. V tom případě to ale není o administrativě, ale je to naprosto otevřeně silném programu přesouvání bohatství mezi skupinami obyvatel. Chtělo by to tak možná víc mluvit o tom komu se ty peníze vezmou a chtělo by to pracovat s těmi bohatými tak, aby všichni neodešli jinam (pozor, bohatých neomarxistů zatím moc není...)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: a to mas podlozene nejakou realnou makroekonomickou studii? :D A jakou vysi NZP bys stanovil, aby slo tvrdit ze ti co pracuji pracuji skutecne dobrovolne? :) Tak treba - prah chudoby je urcen na 9901 Kc - tedy nekde potrebujes sehnat 990 miliard - coz je 84% celkovych prijmu statu.

    Cely socialni system musi byt nastaven tak, aby na jedne strane tvoril zachrannou sit v pripade nepredvidanych problemu, na druhou stranu lidi pracovat napak nutil - NZP jde presne opacnym smerem, podporuje flinky, co makat nechteji a jen chteji parazitovat na praci druhych...
    Mas nejakou statistiku o tom, kolik legalnich mist v dusledku vyse minimalni mzdy zaniklo v Nemecku? ;-) Nebo si zas jen cucas argumenty z prstu? :-)

    Vydaje na urednicky aparat tvori v ramci statniho rozpoctu jen 6,8% jeho prijmu - chces-li to ve vztahu k NZP, tak 806 mesicne, ktere vyhazenim uplne vsech statnich zamestnancu ziskas (tzn. paralyzujes absolutne vsechny role statu)... strilis dost mimo... pokud jde o hledani zdroju :D No jo, tak to holt dopada, kdyz vedes debatu podkladas argumenty z hospody pate cenove - kdy ani nedokazes zpracovat informace volne dostupne na internetu... ;-)

    Pozastaveni ZP po dobu vykonu trestu neresi nic - to na jine strane zas jen vygeneruje naklad - vezne zivis, satis... ma kde prespat... ne, pane naivni, potrestani skutecne neznamena, ze tim usetris a nedejboze jeste "odradis"... :-) Jinak jsi nevymyslel vubec nic noveho - pravomocne odsouzeni je dnes mj. jednim z mala zakonnych a jen tezko napadnutelnych duvodu pro okamzite rozvazani pracovniho pomeru (prelozeno do cestiny: ztrata prijmu).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: no ano - právě zvýšení minimální mzdy by naší ekonomiku rozhodně nepovzbudilo, ve srovnání s EU. tzn. zavedení ZP je alternativa - ujistíš se, že ti kdo pracují, fakt pracují dobrovolně. nic víc, nic míň.

    vyšší minimální mzda ti zhorší šanci sehnat legálně práci + v kombinaci s absencí nepodmíněného příjmu ale nemajetní pracovat skutečně musí, aby neumřeli. navíc vyšší minimální mzda by ovlivnila výši podpory v nezaměstnanosti, takže když by firmy kvůli tomu začaly propouštět, tak by se krátkodobě nic moc nedělo, resp. by náklady nesl účet sociálního pojištění, který provozuje stát - dlouhodobě by vzrostla nezaměstnanost a dále by se rozevřely nůžky mezi těmi, kdo jsou zapojení do nějakého normálního, legálního fungování společnosti a mezi "vyloučenými".

    tzn. konzervativní levice bude jenom tupě požadovat zvýšení minimální mzdy na úroveň na západě EU - a pokud to povede k zániku legálních pracovních míst, bude z toho obviňovat "vládu" (je ale fakt, že i příjmy v šedé ekonomice by pak vzrostly, protože by lidem s legálními přijmy zbylo víc na útratu - ale taky nemůžou jen všichni načerno dělat prodavače a servírky a uklízečky, že...). takže ZP by představoval asymetrické řešení, které udrží konkurenceschopnost ekonomiky při zaručení toho, že ta hůř placená práce je vykonávána dobrovolně.

    k tomu ostatnímu nemám úplmě čas se vyjadřovat... kriminalita je hierarchicky strukturovaný ekosystém, se svými "dravci" parazitujícími na nejzákladnější drobné kriminalitě, a policie je prostě součástí tohoto ekosystému. pozastavení ZP po dobu trestu odnětí svobody by podle mě demotivovalo lidi od drobné kriminality - snížilo by jejich chuť v tomhle směru riskovat. vysvětloval jsem to několikrát - ZP není za nic, je to "občanská mzda", odměna za dodržování pravidel, které jim společnost vnucuje (hlavním pravidlem je v tomto směru právě respektování majetku někoho jiného)

    ZP není radikálně levicový, tedy nějak "odborářský" koncept, není to koncept předpokládající nepostradatelnost pracovní síly. sice to sahá do 18.století, ale ve své době to předběhlo dobu skoro stejně, jako mezihvězdné lety (resp. mohlo se o tom tehdy přemýšlet právě jen v zemědělských oblastech s mírným klimatem, kde lidi fakt neumřou bez práce hlady, ale nějakou obživu si najdou, pokud je od ní neoddělí plot... čím dál na sever, tím víc bez práce i dělby práce skutečně přímo hrozí smrt)

    Policie je špička ledovce: spousta státních zaměstnanců by samozřejmě neměla radost, kdyby zjistila, že jsou zbyteční, a ZP jim neudrží současnou životní úroveň. Jak říkám - při tom, jak velkou část lidí dnes v ČR živí veřejné rozpočty, je ZP vlastně nepopulární a politicky neprůchozí. Příliš lidí by bylo najednou vystaveno volné soutěži v soukromém sektoru, kdyby si chtěli vydělat nad rámec ZP...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: ano, a nazorny priklad toho, co se muze dit ted v primem prenosu predvadi v Polsku ;-) Historie se v cyklech opakuje a pro priklad neni treba jezdit az tak daleko (ano, dalo by se tez argumentovat dalnym vychodem ci afrikou, kde zapad svymi intervencemi spise selhava - a tyhle vzdalene bojiste se spise vyuzivaji jako mista pro pomerovani sil mezi supervelmocemi, at uz si pod tim predstavis cokoliv - OSN navzdory; nemluve o prikladu Ciny, kterou zapad hojne vyuziva - bez ohledu na rezim ;-) - a tim ji umoznuje rust...).

    XCHAOS: Vyse minimalni mzdy u nas je jedna z nejnizsich v ramci EU. A presto, ze v Nemecku je podstatne vetsi, zadny problem se nekona - nemci jsou na tom s nezamestnanosti podobne - i kdyz jejich vyse minimalni mzdy je jedna z nejvyssich v ramci EU. Jinymi slovy tvoje umera neplati. No jo, statistika nuda je... ale jako zdroj dat je to rozhodne vhodnejsi zdroj, nez nejaka hospodska "dojmologie" po deseti pivech ;-)
    Urcite je chybny prebujely socialni system, ktery lidem cpe penize do chrtanu bez prace. NZP na chovani lidi nezmeni vubec nic - a hlavne naklady na cely system proti dnesku dramaticky vzrostou. Pocitalo se to tu nekolikrat a obhajci NZP nikdy nedokazali odpovedet na otazku, kde na to teda chteji vzit (typicky vidi rozpocet MPSV, ale uz nevidi, ze drtiva vetsina padne na starobni duchody - kde do systemu se tlaci obrovsky balik penez v zavislosti na mzdach pracujicich lidi). Neboli - zdroje pro dnesni socialni system jsou z velke casti prave ve zdaneni prace (bez ohledu na nazev - socialni pojisteni je dani).

    Vydaje statu na represi? :-) Vydaje celeho MV jsou kolem 60 miliard, z toho skutecne represivni slozka (Policie) ma 31. Spadaji sem i dalsi slozky, ktere represivni nejsou - hasici a dalsi casti zachrannych slozek. A i u te represivni casti - jak jinak chces zajistit dodrzovani zakonu? To si jako fakt myslis, ze vymenou na NZP budou obcane poslusne ovecky neporusujici zakony? ;-) To huleni bude obzvlaste kvalitni... :D Policajty na jednu stranu nema rad nikdo, ale bez nich jen tezko zabezpecis pravni stat. Nebo mas snad jinou alternativu?

    Uceleny "moderni" danovy system, ze ktereho by krome NZP zbylo i na dalsi zakladni role statu (a NZP nebyl jen almuznou ve vysi vysmechu neumoznujicim preziti) tu zatim nikdo nenavrhnul - jen se tu strili teze od boku, zadna ucelena koncepce neexistuje. Mate co delat - odpurci NZP vam to davat dohromady fakt nebudou ;-) Zvlast kdyz jednoduchym vypoctem se doslo k tomu, ze kazda tisicovka NZP mesicne = 100 miliardovy vydaj rocne. Zrusenim policajtu dostanes prostredky na vyplatu 310 korun mesicne (coz je nic)... a spoustu dalsich problemu tim naopak vyrobis :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: nový spolumajitel jim hulení zakázal :-) hele, tohle se netýká nutně mě,já si vyslechl svoje od lidí v jiných firmách a tak. prostě když lidi přebývají, tak řešení kdo odejde je trochu jako reality show Vyvolení. (proto taky všichni doufají, že bude ekonomika růst a lidi budou spíš chybět)

    ZP je z liberálně-ekonomického pohledu prostě náhrada minimální mzdy: s tím, že minimální mzda vytváří tlak buď na inflaci, nebo na nezaměstnanost (+ učebnicová poučka: makroekonomicky se ukázalo, že inflace a nezaměstnanost se často vzájemně nachází ve stavu něčeho jako "nepřímé úměry" - nebavíme se o hyperinflaci, což je už kolaps na peněžní směně postavené ekonomiky jako takové...)

    Pokud jsi nějaký "anarcho-kapitalista" (nebo nevím jak to nazvat: fakticky by to byla spíš vláda mafií), tak tě nezajímá ani minimální mzda, ani ZP, ani žádné sociální zabezpečení - necháš charitu dělat toho, koho to baví, ale tebe k tomu nikdo nedonutí, a stát taky nenecháš radši ani vzniknout.

    další level je nějaký "minarchismus", ve kterém připouštíš nutnost nějaké minimální mimo-ekonomické organizace společnosti. typický libertariánský minarchista připustí nutnost minimálního ozbrojeného státu (vytvoření iluze vnějšího nebezpečí se ovšem hodí, když podnikáš ve zbrojení a potřebuješ od státu víc peněz na zbrojení - ovšem zase nikdo příčetný nechce, aby to nebezpečí bylo opravdu nebezpečné, to dá rozum... tzn. nejlepší je aby média psala, že bude válka, když válka není, a naopak že vítězíme na všech frontách, když válka je:-)

    ovšem kromě toho si lze stejně dobře představit jakýsi "sociální minarchismus" - a toto je přesně ZP tak, jak si já představuju, že si ho představují i ostatní Piráti u nás i ve světě: sociální minarchismus je blízký libertariánskému minarchismu, ale snaží se, jednoduše řečeno, snížit výdaje státu na represi a nahradit je nějakým základním levelem sociálních výdajů.

    Pokud by Piráti ale chtěli ZP co nejvyšší a nějak skrz něj dosahovat "blahobyt", a jinak instituce státu zrušit, tak by současně neexperimentovali s nástroji typu participativní rozpočtování (tzn. fakticky "přímé hlasování, co uděláme se společnými penězi" - a ne, nehlasujeme o tom aklamací, jako se "hlasovalo" o různých věcech, včetně personálních otázek, za éry KSČ...). ZP je tedy pro Piráty zjevně jen jedním z nástrojů, které nahrazují, omezují či aspoň nějak "krotí" dnešní byrokraticé struktury.

    Pokud se vůbec v něčem shodnu s naším nezničitelným místopředsedou, tak je to to, že zdanění lidské práce se mi moc nelíbí. Na rozdíl od skutečné levice nemám problém se ziskem - ale současně míra zdanění zisku by měla nějak přímo souviset s tím, kolik rizika ten, kdo zisku dosahuje, přenáší na společnost/stát/veřejný sektor (samozřejmě se ale nechci dobrat k nějaké 100% mezní sazbě daně ze zisku, jako navrhovala německá Die Linke a taky s tím ve volbách zoufale projela :-)
    - a taky kolik zdrojů, o kterých se dohodneme, že patří všem, čerpá (a tady už narážíme na základní rozdíly mezi americkým a evropským pojetím nerostného vlastnictví, apod.).

    No ale zdanění zisku je v podstatě nemožné, protože debata o tom, co jsou vlastně uznatelné náklady a kde končí práce a začíná zisk, je v podstatě při zachování skutečného soukromí soukromého sektoru nemožná, tak dnešní státy dost fungují na zdanění práce a spotřeby: zdanění práce proto, že se relativně dobře hlídá, kdo kam chodí do práce a kolik si otamtud nosí ("rodina základ státu" = manželky držící kasu a kontrolující výplatní pásky vlastně ve 20.století decentralizovaně dohlížely na výběr daně ze mzdy :-))) a spotřeba velmi podobně - úspory z rozsahu jsou tak velké, že ten, kdo jich dosahuje, se smíří s výběrem daní v těch místech, kde je ten "rozsah", protože na tom pořád ještě vydělá, i když se podělí.

    Výběr daní umožňujících ZP je tedy prostředky 20.století nemožný - stejně jako ve středověku, např. před vynálezem knihtisku, byla nemožná všeobecná gramotnost. O čem je řeč je to, že neustále probíhá vývoj, žijeme v postindustriální informační společnosti, a všechno už je dávno jinak (i kdybychom nechtěli, nebo bez ohledu na to, co vlastně chceme - prostě se to děje)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MANFRED: popravdě - nevím o nikom, kdo by vážně podporoval migraci _středních tříd_ z arabských zemí jako zdroj pracovních míst. (je jasné, že ti, kdo tam doopravdy nějakou práci uměli dělat, jako že asi byli, tam dnes buď válčí, nebo o prostředky na migraci přišli už dávno).

    téma migrace je samozřejmě tak nějak "ortogonální" k tématu ZP. v podstatě mu jde křížem přes cestu: samozřejmě, radikální levice by podpořila ZP jedině na rezidenční bázi, nikoliv na občanské bázi - protože v Evropě se otázka občanství velmi úzce překrývá s nacionalismem. ZP na rezidenční bázi by ale opravdu měl našlápnuto stát se prostředkem zničení systému - resp. jeho výše by se ustálila na hodnotě, která by fakt nic neřešila (rozhodně by nestačila např. na to, aby ZP nahradil institut minimální mzdy.

    DANYSEK: podívej, celý rozdíl mezi komunisty a zbytkem levice je, že prostě východevropští komunisti ve 20.století (od Stalina po Brežněva) neuznávali demokracii, svobodné volby a předávání podílu na moci: západoevropské komunistické strany mohou mít sebelevicovější rétoriku - ale od stalinistů je dělí to, že volby na rozdíl od Stalina a Hitlera respektují - získávají sice posty starostů ve městech apod., ale v dalších volbách dávají tyto posty zase k dispozici. Určitým problémem je, že min. v éře studené války se víckrát stalo, že když tato demokratické levice (tzn. taková, která nehodlá moc uchopit trvale - i pomocí nástrojů jako tajná policie a vykonstruované procesy a pracovní tábory, apod.) v některé zemi vyhrála, tak západní struktury více či méně tolerovaly či dokonce podpořily vojenské převraty proti takové levici. Z toho vyplývala celá debata éry studené války, která se točila kolem argumentu "a vy zase bijete černochy!" (který používaly, v přeneseném smyslu, obě strany).

    S KSČM se třeba evropské komunistické strany odmítají bavit kvůli podpoře věcí jako Severní Korea. Tzn. jakékoliv házení stoupenců ZP do bytle s českými komunisty (což je nahodilá směs stalinistů, ostalgiků, slavjanofilů a vůči západu zahořklých nacionalistů, mezi kterými vyčníval "intelektuál" Ransdorf, který se postmoderně inspiroval příbějem Stalina jako původně bankovního lupiče :-)) je prostě značně přehnané a budu se stále znova odkazovat na "Hitlera čistícího si zuby".

    on ale už existuje i "reverzní Godwin" - vytáhl ho v USA jeden stoupenec Donalda Trumpa:


    Kdybych usiloval o stejný level demagogie, tak bych tedy prohlásil, že podpora ZP může KSČM pomoci napravit reputaci :-) ale já pochopitelně o aplikaci "reverzního Godwinova zákona" nestojím (nicméně - řekl bych, že český ekvivalent Godwina skutečně spočívá v tom zatáhnout do debaty nějak zdejší "komunisty" - tzn. post-stalinistické, post-normalizační reziduum, které mělo dost hrdosti na to, aby si v 90tých letech nenakradli tolik, jako všichni ostatní bývalí komunisti, kterých bylo 10x tolik - díky čemuž se mohli hrdě nedistnacovat od potomků vrahů Milady Horákové a od Kim-ir-sena - nevím ale, kolikrát bych tohle musel opakovat, abych dokázal, že ne každý komunista je poststalinista, ne každý levičák je komunista, a ne každý stoupenec ZP je levičák - aspoň ne v tom socialisticko/kolektivistickém smyslu)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: nikoliv - specificky tento problem by resila prosta zmena zakoniku prace. Vyhodit neschopneho zamestnance je velky problem.
    A NZP tenhle problem fakt nevyresi. A predstava, ze NZP nas zbavi nejakych intrik na pracovisti... koukam, ze na Brevnov dorazila cerstva varka huleni :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    COMODOR_FALKON: hmm, já bych nejradši založil u Piřátů "Místní Sdružení NYX" a účast v relevantních klubech bychom si předávali jako služby - napsali bychom si je na konkrétní dny :-) chápu, že ty na to jdeš z jiného konce, ale mě trochu štve, jak si některé komunity dokáží směle připisovat body za přesvědčování jich přesvědčených... skutečná práce je tohleto přetahování se s trolly o každý další post v debatě.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: klíčové slovo je "schopného". ti neschopní se naopak firmy drží jako klíště.

    (napadlo tě někdy, že ZP by mohl snížit tlak na různé vnitrofiremní intriky, apod.? s ničím takovým ty ses nikdy nesetkal, že?)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: 100x opakovana lez se pravdou vazne nestane :-)
    Nejčastější problém firem v tomto roce? Nedostatek zaměstnanců – FinExpert.cz
    http://finexpert.e15.cz/nejcastejsi-problem-firem-v-tomto-roce-nedostatek-zamestnancu_1
    http://zpravy.aktualne.cz/...hrozeni-vyrabime-mene-nez-chceme-ch/r~be35637cfb3f11e590710025900fea04/
    Sehnat shopneho zamestnance je problem. Nezamestnanost klesa a je nutne si priznat, ze nekterym lidem se proste moc pracovat nechce - nulova nezamestnanost je scifi, nejaka mira nezamestnanosti je prirozena. A presne ti nemakacenkove jsou typicka cilovka NZP ;-) Makat - a byt spolecensky (druhym) uzitecny - se jim nechce. Vydrzovat si z verejnych penez jedince, kteri delaji veci realne nikym nepotrebne je paleni penez v ohni. A ti, co neco aspon trochu uzitecneho delaji svuj prijem zajisten maji - jde to, kdyz se chce.

    Hitler i komunisti se k moci dostali demokratickou cestou - tvoje poucka o snadne odvolatelnosti nefunguje ;-) Mimoto i za par let fungovani nejspis vznikne obrovsky dluh - ktery ale nepujde jen tak skrtnout. Nekdo ty penize, ktere se na to rozhazovani verejnych penez v podobe NZP napucuji bude chtit jednou zpet. Vnitrnich zdroju na vyplaceni NZP moc neni. Orientacni vypocty tu probehly uz nekolikrat. Ve finale politika spalene zeme - co bude za deset, dvacet let te nezajima, dlouhodoba vize zadna - dulezitejsi je momentalni pozitek bez ohledu na mozne skody v budoucnu. Zrovna po komunistech tu zustala spousta skod a nektere jsou nevyresene do dnesnich dnu - jednoduse protoze neni tolik kapitalu na napravu v minulosti vzniklych skod.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam