• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    60 tisíc měsíčně pro všechny? Švýcarům by po referendu stačilo zvýšit DPH
    http://zpravy.e15.cz/...isic-mesicne-pro-vsechny-svycarum-by-po-referendu-stacilo-zvysit-dph-1290508
    Švýcarsko má šanci být první zemí, kde dojde k plošnému zavedení základního příjmu. Občané ale musí návrh na vyplácení 2500 franků měsíčně schválit 5. června v referendu. Stane-li se tak, podle vládní analýzy bude potřeba najít v rozpočtu dalších 25 miliard franků (616 miliard korun). Stát by je mohl získat úsporami či zvýšením DPH o osm procentních bodů na dvojnásobek. Další státy, konkrétně Finsko a Nizozemsko, chtějí ideu základního příjmu zkoušet na menším vzorku populace.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FARFELOO: Mas tu nazornou ukazku, proc se tu dlouhodobe nic moc nedeje a nikdo moc nevyviji aktivitu...

    (I kdyz tedy zrovna dnes je prilis krasny den na civeni do displeje)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FARFELOO: Vazne mi unika, jak na zaklade vyse hrubeho disponibilniho duchodu (jednoho z makroekonomickych statistickych ukazatelu). To rovnou muzes zacit sermovat s HDP ci HNP... :D Navic jak uz nazev "hruby" v nazvu napovida, vypovidaci schopnost techto ukazatelu je pouze omezena. A jejich ucelem je predevsim makroekonomicke srovnani vykonnosti jednotlivych ekonomik, nikoliv pouzitelny podklad pro tvrzeni, jak na NZP penize jsou :) Zvlaste, kdyz do HDD se mj. zapocitavaji prave platy - coz je vesmes vztah mezi soukromymi subjekty (kdy jedinec odvadi praci a dostava za to zaplaceno).
    Objem prostredku vyjadrenych v HDD vubec neimplikuje, kolik penez je na NZP. Kdyz odsud vsichni zamestnavatele zmizi v dusledku negativnich vlivu politickych rozhodnuti (tzn. presunou vyrobu treba do Afriky), HDD ti markatne klesne. Logicky. Jak rikam, je to jen statisticky ukazatel.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    Dejte mi někdo prosím ban, ať už se sem ani omylem nevracím:-((
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: takze pokud nekdo zajima, jak by to vypadalo v systemu NZP, navrat do vzpominek 26let zpet pomuze.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: posledni udavana rovnovst mezi platy byla pred revoluci, pametnici si jiste vzpomenou, jak to tady vypadalo, kdyz vsichni dostavali spravedlive rovnomerne podle tabulek.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: Bože. Však já vím že ho nedostávají!!! Průmernej plat jsem udal jako benchmark pro tu tabulku disponibilního příjmu. Ten disponibilní příjem jsou reálný peníze, který mají lidi v peněženkách.

    Máte tady někdo vůbec ekonomický vzdělání?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: musis se divat na median prumernyho platu a ten neni 26. to znamena, ze podstatna cast populace (2/3 ?) nebere tech tvych udavanych 26k.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: Můžeš to rozvést, prosím?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: to se ti moc nepovedlo s tim platem, vopravdu ne.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FARFELOO: svobodne rozhodnout... LOL :D jasne, takze kdyz se spodnich 51% rozhodne, ze hornim 49% seberes vic nez ostatnim a ty si rozeberes, tak je to podle tebe spravedlive a spravne... a v praxi to bude fungovat - ne, nebude. Jestli chces dukaz, prostuduj si pozorne vyvoj ekonomiky CSSR v letech 1945-1989 (predchudce statu, ve kterem zijes - jestli jsis nevsimnul, rekl bych ze ve znalosti historie mas velke mezery) ;-) Tohle "svobodne" rozhodnovani jsme tu historicky meli - staci se podivat do historie danovych zakonu (kde dan byla od 5 do 90% odstupnovana dle vyse prijmu). Enormni zdaneni v dusledku ale jen povede ke snizovani vykazanych prijmu, tedy snizovani vyberu dani a v dusledku rustu objemu danove nepriznanych ekonomickych vykonu, v extremnich pripadech tez pouzivani jinych nez dnes tradicnich prostredku smeny (kryptomeny namisto penez, plneni protisluzbou atd). Nebo vazne jsi tak hloupy a naivni, kdy ze sveho "grafu" grafu identifikujes nejake enormni pouzitelne zdroje? ;-) Opak bude pravdou - vyssi zdaneni (snaha sebrat bohatsim a rozdat chudsim) dobre nedopadne a v dusledku nevyberes prakticky nic. Hmatatelne stopy o fungovani podniku v rukach nevzdelane delnicke tridy s nizsimi prijmy v tomhle state taktez naleznes dodnes. A seda ekonomika jak frcela - meloucharil (mel nepriznane prijmy) kdekdo... :D

    Vyse prijmu jde ruku v ruce s vynalozenym usilim - a to zacina uz na skole, behem studii a pokracuje po cely zivot vztahem k vykonavane praci. Je hromada lidi, co se jen poflakuje a hleda zpusoby, jak se zasit a pokud mozno nic nedelat (a samozrejme za to nic nedelani neco dostat). Prakticke dopady budou horsi - ti schopni a chytri se radeji sbali a odejdou a zustane tu jen ta banda nemakacenku... :D A budes v prdeli. Ani stat nemuze zit na dluh a hyrit donekonecna. A cele NZP o nicem jinem nez hyreni verejnymi penezi neni - namisto tvorby dlouhodobejsich hodnot se prachy radeji prozerou.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    FARFELOO: Shodou okolností čtu jeden rozhovor, který to hezky popisuje. Přesně toto jsem chtěl vyjádřit. (Rozhovor není vůbec o NZP, ale o štěstí plynoucím z pracovních a životních úspěchů...)

    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    DANYSEK: Už nevím jak ti to vysvětlit:

    Ukázal jsem graf příjmů podle percentilů příjmových skupin. Z něj je snad jasně vidět, že ne každý dostává průměrný plat. Tak, prosím, neříkej, že to tvrdím. Netvrdím. Čti důsledněji.

    Říkám, že lidé ty peníze mají, ale že se musí svobodně a hromadně rozhodnout (= ve volbách), že je na nějaký takový institut dají. Takže ano, mluvím o soustavě daní, která bude schopná ty prostředky vybrat, ale určitě neříkám, že má někdo někomu něco brát!!!! Viz moje PS. Lidi ty peníze mají chtít dát dobrovolně. Dokud tady budou lidi jako ty, tak prostě NZP nebude. NZP bude možné ve vyspělejší společnosti, která pochopí, že sdílení prostředků a rovné příležitosti jsou prospěšné. Společnost, která pochopí, že bohatství a úspěch je z velké části ovlivněno náhodou a ne pouze individuálním umem. Společnost, která chápe, že pro využití talentu lidstva musí sama a dobrovolně přerozdělovat efektivním způsobem.

    Nevím, jestli ti to uniká, ale my už daně platíme. Dokonce jsi správně připomenul, že můj graf v sobě už určitou míru přerozdělování obsahuje. Proto se divím, že nedokážeš pochopit, že někdo navrhuje tenhle princip přeorganizovat a zesílit. A nemusí jít nutně o silně progresivní zdanění. Stačilo by z části, aby ty nejbohatší firmy a jedinci platili vůbec nějaké daně. Často se totiž stává, že tomu díky své pozici uniknou úplně.



    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FARFELOO: Kazdymu z nas? :D Tak to se ti sakra nepovedlo :D Prumerny plat 26000 neimplikuje, ze kazdymu (jak tvrdis) tech 26000 na ucet dojde. Odmenovani dle jednotnych mzdovych tarifu moc nefunguje - vesmes vede maximalne k tomu, ze ti schopnejsi utikaji pracovat radeji do zahranici (napr. lekari...). Jak chces prosim nakladat s vyplatou - ktera je principielne v drtive vetsine pripadu vztah mezi soukromou firmou (zamestnavatelem) a individualnim clovekem (zamestnancem)? :D To jako, ze zamestnanci, co dostane na vyplate neumerne hodne ty penize seberes a das je nekomu jinemu? To uz tu bylo, rika se tomu progresivni zdaneni - komunisti v tom byly preborniky. Jenze to ze nekdo vydelava fakt hodne neimplikuje, ze kdyz mu ty prachy seberes, tak nekdo jiny dostane vic. Prakticky dukaz mas v historii mezi lety 1945-1989....
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    DANYSEK: Tohle se ti popravdě moc nepovedlo. Není to ukazatel, ale statistický vyjádření toho, kolik každýmu z nás přijde každej měsíc na účet. Copak není průmeřnej plat 26000 korun? Nemůžu se snad rozhodnout, že svoje peníze dám někomu jinýmu? Ano HDP je přímým vyjádřením toho, kolik peněz máme. A s těmito prostředky můžeme nakládat jak chceme - buď individuálně nebo v rámci celé společnosti.

    Máš pravdu, NZP se nezaplatí z metriky disponibilního příjmu. Zaplatíme ho z vlastních příjmů, kterých je ta metrika (pouhým) vyjádřením.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FARFELOO: no porad z toho, co se snazis napsat nevyplyva, kde na to realne chces vzit. Hruby disponibilni duchod proste neni realny zdroj penez na financovani NZP - jde pouze o ukazatel (kde se scitaji ruzna cisla, ale nevypovida to nic o zdrojich v ramci verejnych financi - ze kterych muzes naklady spojene s NZP pokryvat).
    Navic ve srovnani s jinymi staty v ramci Evropy na tom nejsme zrovna nejlip... i z pohledu tohoto ukazatele... ;-)
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    DANYSEK: To není problém. Naopak. Samozřejmě, že disponibilní důchod v sobě zahrnuje transfery. My už do určité míry solidární jsme, ale je potřeba se podívat na to dodatečný úsilí. O tom se volí a hlasuje.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FARFELOO: problem v tve uvaze je to, co vse se do hrubeho disponibilniho prijmu (duchodu) zapocitava... (popravde nechapu tvuj "konstrukt" penize jsou)
    Mimoto treba jen v porovnani s prumerem EU je HDD v CR na ~75% evropskeho prumeru.

    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    Já teda nevím, ale myslím, že se dlouho ví, že na to peníze jsou. Je to jenom otázka toho, jestli je společnost chce dát skrz nějakou míru přerozdělování... hrubý disponibilní příjem vychází měsíčně na 33 900 Kč na osobu (hrubý disponibilní příjem je u nás 91% HDP, zbytek odteče do zahraničí). Podle Lorencovy křivky pro ČR jsem přepočítal disponibilní přijmy podle percentilu příjmových skupin. (bohužel jsem v rychlosti našel data pouze z roku 2008, ale Giniho Index se od té doby téměř nezměnil, takže se nejspíš nic neděje).



    Česká republika je jedna z nejvíce rovnostářských zemí na světě, takže ta dodatečná míra přerozdělení, kterou by bylo potřeba vyvinout pro možnost přiznání nějakého základního příjmu není zdaleka tak velká jako v jiných zemích.

    Otázkou tedy vůbec není "kde na to vezmeme", ale spíš jestli ty peníze chceme na takový společenský luxus dát. Většina lidí u nás a asi i v tomto auditku by dávat nechtěla. Ovšem pohledem na ten graf je jasné, že to přerozdělování by se v nějaké míře dotýkalo jenom asi těch vrchních 20%. Ve světě by to přitom bylo opravdu asi spíše to zaklínané 1%. Bohužel samozřejmě zrovna tito lidé jsou chránění před zákony jednotlivých zemích (Panama Papers, blablabla...).

    Takže vlastně není ta otázka ani to, jestli obyčejný člověk s autem a hypotékou chce ty peníze dát. O jeho peníze by vůbec nešlo. A to je asi klíč. Střední třída by se měla přestat bát, že je někdo chce zdanit. A nejde o českou republiku, protože si to musí uvědomit střední třída na celém světě a pracovat na tom, aby nebylo normální na jedné straně kumulovat majetek a na druhé straně nechat lidi bydlet na ubytovnách za 10 000 měsíčně a uměle je tak stavět do chudoby.

    Proto jsem tady kdysi psal, že nemá význam o NZP přemýšlet, dokud lidi budou vůbec tuhle otázku pokládat. Střední třída si bude muset uvědomit, že na to máme a je to jenom otázka individuálních priorit. Střední třída se nejspíš bude muset nejdřív nechat dobrovolně zdanit, aby ukázala těm nejbohatším, že to jde, že je to normální a že to společnost očekává i od nich. Nakonec z toho bude ta střední třída sama profitovat, ale bez toho tlaku se nejenom že nerovnost nezměnší, ale bude se stále prohlubovat. Ve Švédsku to třeba už fungovat začíná. Ale samozřejmě, že to nebude fungovat ani ve Švédsku, pokud na tu hru nepřistoupí zbytek světa. Viz optimalizační schémata, které jede IKEA...

    PS: Nejsem komunista. Nenavádím k třídnímu boji, ani k posílení státu a jeho schopnosti vybírat daně. Nechci revoluci. Chci evoluci. Spolupráce se ve formě trhů už ukázala jako velmi pro-evolučním nástrojem (oproti "survival of the fittest individual"). Je na čase zvážit, jestli by solidarita nemohla být také darwinisticky úspěšnou cestou. Je na nás každém se svobodně rozhodnout, jestli ano nebo ne.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    VYHULENY_UFO: a schopnost pracovat za dva a vice.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam