VYHULENY_UFO: nějaká forma ZP není nesmysl a je představuje rozhodně budoucnost nerovnosti v rámci _demokratických_ tržních ekonomik (pokud někomu demokracie nevoní, nebo jí bere jen jako záležitost vnějšího image společnosti,ale bez reálného obsahu, tak holt nebude chápat ani směřování k ZP)
švýcarské referendum podle mě nesmysl bylo. Třeba i švýcarští Piráti nad ním hodně váhali, jestli se mají vyjádřit v jeho prospěch - nakonec vyslovili opatrné doporučení hlasovat "ano", ale nadšení z toho nebyli, protože Piráti podle mě až na vyjímky nejsou síla spekulující na nějaké zničení systému zevnitř - typu když NSDAP vyhrála _demokratické_ volby s ne příliš skrývaným úmyslem "slabou" demokracii zrušit. Například když Piráti volají po omezení moci patentů, zejména např. ve farmaceutickém průmyslu, tak nedělají se záměrem, aby se nové léky či léčebné postupy přestaly úplně zkoumat; stejně tak nikdo příčetný nechce zavádět ZP jen proto, aby rozpoutal inflaci a nastolil rovnost skrze znehodnocení měny a de-facto přídělový systém.
myšlenka, že občan má kromě povinností i určitá práva, opravdu není zvlášť revoluční a nová. co se musí nově pojmout, je představa tržní hodnoty práce - protože prostě nakonec narazíš na perverzní koncept poctivě pracujícího dělníka v továrně na zbraně, který si celý život poctivě šetří na důchod, apod. (samozřejmě, vybírání výpalného je dobrý business... a co teprve když dorosteš na velikost celých států, že... v tomhle ohledu třeba takový Islámský stát krásně naplňuje "protestanskou morálku" - jen s nuancemi dle Koránu místo Bible - a tvrdě maká na tom, aby výpalného od svých oveček vybral co nejvíc, apod.)
Celý to zase začíná být příliš dlouhý příspěvek na to, aby sis ho vůbec dočetl do konce, takže to vzdávám. Pointa je, že výsledek švýcarského referenda se při dané úrovni megalomanie a nekoncepčnosti dal čekat, a pro budoucnost ZP neznamená prakticky nic.