DANYSEK: ale on nilkdo neříká, že ZP bude dosahovat výše minimální mzdy - aby se lidi dostali na dnešní minimální mzdu, budou si k ZP samozřejmě muset přivydělat. (je otázka kolik...)
celá záležitost je nepopulární u různých skupin z různých důvodů: některé kombinace dávek, které dnes lze pobírat, by nebyly možné. další věc je snížení významu odborů, protože prostě většinu méně a středně kvalifikovaných pracovních míst by opravdu mohl zaujmout kdokoliv do té doby žijící ze ZP, a celkem by se předpokládalo, že lidi nepracují nonstop celý život, ale tak nějak každech chvilku tahá pilku. dále by samozřejmě stát měl na starost zajistit efektivní zdanění firem, ke kterým by se po snížení nákladů na pracovní sílu zřejmě zvýšily zisky. dále by se tím přesunulo zaměření ekonomiky od spekulativních investic (viz realitní krize ve Španělsku, Irsku..) směrem ke spotřebě. prostě těch změn pro nejrůznější skupiny je tolik, že ZP schéma v nejbližší době nebude populární.
celá argumntace "kde na to vezmeš" je úplně mimo mísu, je to asi jako ptát se někdy v 18.století "ha ha, jak si to létání těžší než vzduch představujete?". ZP nejde napasovat na dnešní schémata typu zdanění práce (spíše si lze představit že bude postavené na zdanění spotřeby, ale i to má své meze)
DANYSEK: "socialistické" hospodářství východního bloku ovšem ZP nikdy nezavedlo ani náhodou (naopak existovala povinnost pracovat, bez ohledu na tržní poptávku po takové práci). je to naprosto offtopic.
na ZP není "centrálně plánovaného" absolutně nic (snad kromě možného vyladění sazeb spotřebních daní na alkohol apod., aby ho lidi jen neprochlastali). ZP pochopitelně předpokládá určitý nárůst poptávky, ale uspokojovat jí samozřejmě bude trh.