FARFELOO: tohle je celkem známý graf, ale závěr, že se během pár let zečtyřnásobila produktivita, je sice nasnadě, ale chybný. v minulé dekádě vytáhl ten output nahoru hlavně počítačový průmysl, kterému se velice dařilo a s čím metrika, kterou bea pro výpočet použila, nepočítala. aut se v americe vyrábí rok od roku méně, stejně jako možná skoro všeho ostatního, ale není to nějakou masivně zvýšenou produktivitou, jako spíš ztrátou soutěženíschopnosti z americké strany, což pravděpodobně souvisí mimo jiné i s tím, jak se v roce 2001 snížily, či spíše přestaly zvyšovat tarify na čínský import.
a pokud to všechno ještě stále někomu připadá jako pozitivní jev, tak doporučuju očíhnout nějaké fotky z detroitu, gary nebo jiných atraktivních destinací v rust beltu. 6M lidí přišlo o práci.
http://www.industryweek.com/global-economy/why-2000s-were-lost-decade-american-manufacturing
https://www.usitc.gov/...rprisingly%20Swift%20Decline%20of%20U.S.%20Manufacturing%20Employment_0.pdf
FIONOR: no, jak tak koukám kolem sebe, tak ve škole nejsme a jak tak koukám, tak sis nevygooglil, protože tvrdíš něco o očividných bulšitech. ale ok, vezmu tvrzení v předposlední větě příspěvku popořadě.
-příjmová nerovnost se zvyšuje: zrovna u tohohle jsem si myslel, že by mohl vědět každý, pro opravdu dobrý zdroj bych znovu doporučil piketty: the capital in the 21st century, třeba v economistu o té knize píšou celkem často a dokonce o ní tuším měli i nějaký seriál článků, krátké ale užitečné sumárum zde: www.economist.com/blogs/economist-explains/2014/05/economist-explains
-snižuje se podíl kompenzací pracujícím ze zisku firem: tamtéž, ale taky se to dá ukázat na grafu zvyšujících se executive salaries, původní článek je taky z the economist, ale paywall je svině, takže přejatý článek na the atlantic:
https://www.theatlantic.com/.../2013/04/whats-behind-the-huge-and-growing-ceo-worker-pay-gap/275435/
a pokud jsi skeptik a stoupající platy výkonných manažerů ti nejsou dostatečným důkazem, což dokážu pochopit, pak třeba tady jsou korporátní profity vztažené vůči gdp a gdp vůči platům zaměstnanců.
http://www.businessinsider.com/corporate-profits-hit-new-record-high-2012-11?IR=T
-platy 90% populace už čtyřicet let stagnují oproti inflaci: podotýkám, že mluvím o usa a sorry že jsem to nespecifikoval, na druhou stranu článek v respektu taky mluví o usa, takže to snad moc nevadí. souvisí velmi úzce s předešlým, ale hezky to má zpracované tenhle článek z epi, kde je těch grafů mnohem více. nejznámnější graf je ten druhý, takové to horizontální y. je rozhodně pravda, že za touhle nesrovnalosí je do značné míry masový vstup žen na pracovní trh v šedesátých letech, ale třeba taky rozvolnění zákoníku práce v sedmdesátých letech a související snížení ceny práce za účelem zvýšení konkurenceschopnosti amerického průmyslu.
http://www.epi.org/publication/charting-wage-stagnation/
byly vynalezeny kontrakty o nula hodinách: víme.
prekariát tvoří patnáct procent obyvatel uk: great british class survey of 2013, více o tomhle tématu guy standing: precariat, the new dangerous class.
a teď doufám že přijde nějaký tvůj input, jinak to bylo trochu zbytečné.