• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    DANYSEK: jistě, ale ty kontrakty jsou zaplaceny nasa, tedy z veřejných peněz. je to jenom outsourcing.

    XCHAOS: já s bolševiky v žádném případě nesympatizuju, na druhou stranu je to jedna z mála historických alternativ k současnému systému a do značné míry důkaz, že alternativa je možná. ruská kosmická story je taky dobrý příklad vytvoření reality z utopie, v rusku existovalo na přelomu století silné kosmické hnutí, fedorov, perelman, ciolkovskij a ostatní, kteří se objevováním vesmíru seriózně zabývali, i když věděli, že k ničemu podobnému za jejich životů pravděpodobně nedojde. je jasné, že bez nich by rusové neletěli nikam, stejně tak jako se náš svět nikdy nezreformuje, pokud se dnes nebudeme utopickými vizemi zabývat. čili souhlasím, potřebujeme radikálně nové myšlenky.

    OMNIHASH: notak řekl bych že zrovna v tomhle si obě mocnosti nemají vůbec co vyčítat, vědce z německa zajímaly obě strany, spojené státy zase měly verner von brauna a v době skomírání evropských koloniálních impérií a segregace v usa bych o zotročování mluvil s rozvahou.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OLDASADLO: dobře, ale to období, kdy Chrušov "dohnal a předháněl", trvalo právě tak asi 7 let (1957-1964) a bylo to taky asi jediný trik, jak šlo využít výsledky krvavé Stalinovy industrializace k něčemu aspoň částečně mediálně prezentovatelnému jinak, než jako přímočaré zbrojení....

    fakticky, obhajobu ruské verze vojenského socialismu pracovních táborů bych sem netahal. Ano, v jistém smyslu i to, že se tam nepozabíjeli všichni, ale že někteří to přežili, lze pokládat za úspěch. Ale Západ taky nevyhladil všechny kolonializované, později "rozvojové" země (i když v některých se dost snažil)

    já myslím, že potřebujeme nějaký nový úhel pohledu. bezhlavá industrializace (s cílem výroby větší množství železnic, děl a nakonec tanků) byla špatně. kapitalismus, socialismus i automobilismus byly taky špatně a alkoholismus ostatně taky. je velmi těžké najít něco, co by bylo dobře.. ale volný trh nakonec uspokojuje individuální preference jedince, které jsou jednak naprosto subjektivní a jednak (v drtivé většině případů) naprosto idiotské.

    myslím, že na rozdíl od zdejších výkřiků "socialismus je špatně, a vlastně skoro všechno je socialismus" jsem schopný se bavit o nějakých liberálních, občanských evropských hodnotách... demokracie, lidská práva, ale i určitá sociální práva (důchody, zdravotnictví) a o tom jak je udržet naživu jinak, než koloniální expanzí. Asi se debata posune i k tomu, že stát je trochu něco jiného než jen spolek na společné financování výstavby silnic.

    Ale problém je, že neustálé nostalgické ohlížení se za dostiženijami narodnovo chazajstva bych fakt přenechal nějakým Putinjugend a pojal bych případné utopické vize trochu víc post-punkově.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    OLDASADLO: Třeba ta, která dokáže změnit pouhým přejmenováním samostatný lidi na individua neschopná samostatný existence, nakuká jim že jsou oběti systému o který se má (co má-musí) stát starat a ze starání se o ně vytvoří rozsáhlej obor s hromadou státem placených zaměstnanců. Tak ta se fakt povedla a převratná je.

    JIMIQ: no nevim, po nastudování tohodle pomalu měnim názor...http://www.kldr.info/2017/06/14/anekdoty-zo-zivota-kim-cong-ila-hodinove-meskanie/
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: jednim z nejvetsich dodavatelu NASA jsou firmy jako Boeing, Lockheed Martin, Jacobs, Raytheon (tedy... jejda... soukromy sektor). Predstava, ze si vsechno dela NASA - jen proto, ze to vidis na obrazcich - je detinska :-)
    OLDASADLO: nikoliv, stat pomerne dost penez cpe do soukromeho sektoru na podporu aplikovaneho vyzkumu...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    OLDASADLO: já zas myslel, že se bavíme o tom, že kapitalizmus je lepší než socializmus :-)
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: lol, a proč je na těch raketách napsáno NASA nebo ESA? je zprivatizovali kdy? a o spacex vůbec nemusíš začínat, když je taky v důsledku platí skrze kontrakty nasa, tedy daňoví poplatníci a neplatí daně. tady budu muset poprosit o nějaký zdroj.

    JIMIQ: já myslel že se bavíme o technologickém pokroku, ale klidně, marshalův plán byl americká státní investice.

    JIMIQ: ale welfare state je neporovnatelnej.

    fakt už musím, soráč, zas jindy.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    OLDASADLO: a Německo, které bylo vypálené celé, mrtvá čtvrtina mužské produktivní populace se vyšvihlo na úroveň USA během pár let... takže nějaký Sputnik si můžou sověti strčit za klobouk, z toho se dělník nenají
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLDASADLO: ale hovno, to plati mozna v rusku, v evrope a americe napriklad prevratne kosmicke technologie vznikaji v privatnim sektoru.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Skandinávie není socializmus
    Třeba Švédsko má podobné korporátní daně jako ČR a dokonce nižší než Slovensko
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: viz OLDASADLO. skutečně převratné technologie dnes vznikají ve státním sektoru a za erární peníze.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    JIMIQ: východní blok byl ideologicky strašně nemoderní, nereformoval se a neustál hospodářský tlak, no love lost. na druhou stranu chvilku po válce, která půlku země spálila a druhou vyvraždila, uplácali z bláta a komárů sputník a poslali ho z lesa na oběžnou dráhu a byli první. a za čtyři roky vystřelili do vesmíru chlapa. tak já nevím, mě to přijde jako celkem úspěch.

    JIMIQ: jj, třeba taková skandinávie je díra pekelná, hnus brr tyvole.

    jedu na výlet, mějte se skvěle, zase příště.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLDASADLO: to je dojem a nebo pojem, cece? :D

    spíš bych řekl že univerzity provádějí primární výzkum, protože na něj soukromý sektor z velké části dlabe
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    JIMIQ: no, spíš bych řekl že univerzity provádějí primární výzkum, protože na něj soukromý sektor z velké části dlabe, pokud teda nejde o vývoj léků nebo kosmetiky. mimoto tehdy byl čas vynálezců - jednotlivců, dnes jsou za podobně převratné technologie obvykle zodpovědné velké týmy. navíc by bylo dobré nezaměňovat objevy a vynálezy, vynálezy jsou aplikovaný výzkum a objevy základní, to jsou různý věci.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    v kapitalizmu se mají někteří lépe a někteří hůře

    v socializmu se mají všichni stejně blbě
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLDASADLO: meles opravdu megahovna.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    OLDASADLO: co kdyby existoval ekonomický systém, ve kterém by výrobce nebyl nucen kurvit svoje výrobky podle požadavků trhu

    to bylo v SSSR v letech 1918-1991 a jak to dopadlo všichni víme...
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: já o tom právě dost pochybuju. třeba ty rychlý internety, mám jako bejt vděčnej kartelu našich milostivých telefonních operátorů za to, že mě obírají? sorry, ale nejsem, platím jenom bonusy jejich manažerů, nic jiného. nyxy jsou super, a co kdyby jich bylo víc, kdyby lidi nemuseli tolik hákovat a měli čas na svoje projekty? já ti fakt nevím, nevidím důvod, proč by jakékoliv dnešní tovary nemohly vznikat v postkapitalistické budoucnosti.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    takovej A. G. Bell a T. A. Edison, nebo G. Marconi nepracovali na univerzitě, když vynalezli svoje break-through technologie.

    To si akorát za posledních 70 let univerzity monopolizovaly primární výzkum, protože kapitalisti mají dost vynálezů i bez něj
    LAAZI
    LAAZI --- ---
    VYHULENY_UFO: Jojo, tak clovek musi bejt necemu vdecnej, a kdyz je ateista, tak tu ma treba ten Kapitalismus.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLDASADLO: ale kapitalismu jsi vdecny nejen za iphony, ale i za rychly internety, nyxy a vubec za vsechny prostredky ke kvalitni konzumaci zivota vubec.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: já jenom že je to hrozně trapný argument, že mám bejt trhu vděčnej za jeho fantastické dary. všechny tyhle věci vyrobili pracující a vymysleli vědci, trh se postaral jen o distribuci. taky bych měl být trhu vděčný za dětskou práci v dolech v africe a čínské sweatshopy kde se ty věci vyráběj ne?
    co kdyby existoval ekonomický systém, ve kterém by výrobce nebyl nucen kurvit svoje výrobky podle požadavků trhu, jak to dělá dnes? stály by ty krámy tolik peněz, nebo by byly neporovnatelně levnější, pokud by nebylo nutné platit manažery a marketing? co kdyby ty věci byly třeba zpětně kompatibilní a nemusely se rok co rok vyměňovat?
    skutečně, být vděčný za iphone kapitalismu je stejné patolízalství jako být vděčný feudalismu za motyku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam