• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: to je hezka slohovka, ale zapomels na zakladni - emitovat penize je jedna vec, ale kdyz jich emitujes prilis, jejich realna hodnota muze (i dost prudce) klesnout...
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    nazdar zmrdi, jeden z nejparádnějších kousků neoliberálního myšlení je fakt, že se veřejnost podařilo přesvědčit, že každý z nás dluží peníze na státním dluhu. doporučuju zde pro začátek jednak onen debt: the first 5000 years a jednak gůglovat credit theory of money.

    velký neoliberální shift na začátku sedmdesátých let znamenal především odklon od peněz krytých cenným kovem k penězům krytým dluhem. dluh, narozdíl od zlata nebo kulatých mušliček není nic vzácného, můžeme ho mít kolik jen chceme. pokud jsem instituce nebo jenom trošičku větší firma nebo stát, platím za naprostou většinu věcí prostřednictvím půjčky od privátní banky. když si půjčuju nějakou podstatnou sumu, dejme tomu milion eur, poměrně velká část z tohoto milionu v okamžiku podpisu smlouvy vzniká, říká se tomu systém částečných rezerv.

    z tohohle vyplývá, že peníze znamenají (a podle graebera a jiných vždycky znamenaly) dluh. pokud vytvářím hodnotu, vytvářím peníze, pokud vytvářím peníze, vytvářím dluh. dá se to protáhnout ještě dále v tzv. modern monetary theory: globální veřejný dluh odpovídá globální sumě vlastnictví a úrok na těchhle penězích je příjem soukromého sektoru. pokud jsou tedy peníze půjčovaný podle nějakých pravidel a nevznikají ze vzduchu, nemají vliv na inflaci. to je dost důležité.

    opačný přístup, který zde demonstrujete vy, se nazývá kvantitativní teorie peněz, vycházející z inherentní vzácnosti peněz, tedy z předpokladu že celkový objem peněz v oběhu má vliv na ceny. tohle bylo ale vyvráceno krugmanem, který empiricky ukázal na několika případech hyperinflace, že od určitého bodu další vstřikování peněz do oběhu už dál nesnižuje úrokové sazby, ergo peníze jsou nevzácná věc.


    pojďme dál a uvědomme si, že právo privátních bank na výrobu peněz je výsledkem deregulace: na to má historicky právo panovník, nověji centrální banka. od té doby co máme tyto nekryté, fiatové peníze, rozlišujeme peněz několik základních druhů, m1, m2, m3 atd, pro zjednodušení peníze z centrální banky a peníze vzniklé z privátních bank. je docela zajímavý, že objem těch druhých se od roku 1970 přibližně zesedminásobil, zatímco těch prvních přibývá s růstem globální ekonomiky, malé jednotky procent ročně. ty první jsou peníze privátních bank a asi tak procenta nejbohatších lidí, který se naprosto netýkaj běžný populace. na wiki je pěknej graf money supply, kde je krásně vidět, jak nerovné tohle rozdělení je.

    závěr je jednoduchej:
    1) státní dluh je hausnumero, který na tvůj konkrétní život průměrnýho člověka s absolutně zanedbatelným majetkem (tím myslím do dejme tomu milionu eur) nemá žádný vliv. vláda má progresivně zvednout daně, podojit přebujelý soukromý sektor a na nzp si půjčit, protože když nic neuděláme, bude za chvilku zemi vlastnit velmi málo lidí (poznámka přítomné kapitalisty: to je nežádoucí jev).

    2) hlídejme si banky a začněme je nějak inteligentně danit, dluh není inherentně nebezpečná věc, toxické jsou deriváty, které jsou z podstaty netransparentní a spekulativní. nikdo netuší co se stane až to praskne, můj tip je, že z mrakodrapů budou na ulici pršet bankéři, chudí je na chodníku rozřežou, napíchají na vidle a jak je ponesou ulicema, tak se stanou velké věci, na jejichž konec nelze dohlédnout..
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: kdo "my" ... pokud je me dobre znamo, tak tve vize NZP zrovna moc volicu neoslovily :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: ale tak ty taky nepochopíš vtip. Res Publica = "stát jsme my", občané.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    cywe, to tady fakt není ani jediný zapřísáhlý anarchokapitalista? :-)
    [ XCHAOS @ Nepodmíněný Základní Příjem ]
    NE7RA
    NE7RA --- ---
    VYHULENY_UFO: ale ne tady, ty vodrbanej vocasku :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: na vtipy mas na NYXu spoustu jinych klubu, tady jsou offtopic ;-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: ale stát jsem já! (jak prohlásil už Ludvík XIV)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: podívej, byl to vtip, který si mohl pochopit a dál se v tom nešťourat. ty si ale nárokuješ monopol na emisi vtipů v téhle debatě!
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: to je nesmysl.. sám víš, že alt right dneska za "neomarxistu" označí třeba i Kalouska :-) (nebo Merkelovou určitě). Tak nebuď jako oni)

    já o tom mluvím proto, že ty mi to neustále podsouváš, tak ti říkám, že radikální liberalismus, ochotný se bavit o konceptu ZP, se od původního marxismu a různých pozdější mutací, které se na něj odvolávaly, liší a), b) c) ... x) y) z) a od dnešních levicových radikálů opět v bodech I) II) III) atd.

    jak jinak se mám obhájit proti škatulce, do které mi cpeš, než tak, že vyjmenuju, v čem všem se liším?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: jisteze, ale v tom kontextu, ze v diskuzi k NZP je spousta imaginarnich slozek, ktere realnemu nasazeni brani... nauc se cist :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: začal si s imaginární složkou, tak jsem kontroloval iracionálními čísly :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NE7RA: no, ono ho jen nikdy nepřestalo bavit to samé, co Zemana: tedy, že dostatečně inteligentní člověk je schopen libovolně emulovat člověka hloupějšího, než je sám (motivací může být třeba snaha být přístupný a srozumitelný širším masám, což bohužel trochu funguje...)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: ja si s tim bitcoinem nezacal. Ty jses vazne komik - stale dokola napadas lidi za offtopic, jehoz ty sam jses puvodcem... :D
    NE7RA
    NE7RA --- ---
    VYHULENY_UFO: podle tyhle logiky budes vypatlenej kreten :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: jinak obecnou debatu, jestli bitcoin je vhodná forma záznamu o "odložené spotřebě" bych tady viděl jako offtopic, i když je otázka, kdo kde je ochoten se o tom bavit: z hlediska ekonomie, úspory jsou záznamem o "odložené spotřebě", tento záznam ovšem sám o sobě není kapitálem - kapitálem se stává, pouze pokud máš společenskou smlouvu s někým, kdo ovládá reálný kapitál, kdo tvůj záznam je ochoten uznat.

    (to, že se jako poustevník uzavřeš někam do ústraní a budeš se postit, sice bude znamenat samo o sobě značnou odloženou spotřebu.. ale žádný záznam o ní nikdy nevznike a max. získáš v rámci archaických sociálních vztahů nějaký sociální status... ale úspory jsou de-facto záznamem o tom, že to co jsi nespotřeboval, spotřeboval někdo jiný, když se nad tím zamyslíš.. když si něco utrhneš od huby, ale nikdo jiný přitom o to neprojeví zájem, tak z hlediska ekonomiky jako celku nevznikne lautr žádná hodnota, byla to jen tvoje "dietní preference"...)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: jak muze byt iracionalni neco, co ti za rohem vymenim za dolary? :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: to byl joke na jeho matematickou podstatu... samozřejmě, nekonečným a nepředvídatelným rozvojem se vyznačují iracionální čísla, každý "žijící" blockchain je čirou náhodou příkladem iracionálního čísla (které ovšem nemá nutně jednoduché geometrické vyjádření, na rozdíl od pí či odmocniny ze dvou).. nelze sice teoreticky v blockchainu vyloučit periodicitu, ale vždy je tam šance, že zase ustane, v dalším rozvoji...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: no.. západní civilizaci nic z toho, co říkáš, bohužel nestačí.

    tvoje teorie o "zdegenerování komunistickým myšlením" jsou mimo mísu. naopak, sociologové hned po roce 1989, když konečně směli publikovat, upozornili na to, co zjistili vlastním výzkumem - tedy, že "komunismus" u nás byl záminka pro to, že lidi hodně stáli o zachování archaické, předmoderní společnosti - tedy svých prioritních práv, doslova práv k ženám, svých kmenových práv, cechovních výsad, apod.

    Přirovnal bych rozšíření nějakého reálného "marxismu" k tomu, jak animistické společnosti Himalájí a JV Asie přijali "buddhismus" - ve skutečnosti ho vůbec nepřijali a venkov je pořád animistický, ale samozřejmě, že je tam snaha zejména elit, ale i prostého lidu posílat své zástupce studovat "buddhismus", v nějakém klášterním pojetí. Takto můžeš VÚML vidět jako "maxistický klášter", kam jézéďáci a dělňasové posílali svoje zástupce učit se teorii "elit" :-))

    Čímž chci říct, že českou nacionalistickou společnost žádný Stropnického mladšího neomarxismus nikdy "nepoznamenal" a lid se jakémukoliv jinému, než "národně socialistickému" myšlení širokým obloukem vyhnul. Tvoje teorie v tomto ohledu jsou chybné - max. by šlo souhlasit, že lidi nechtějí odpovědnost a spoléhají, že někdo (báťuška car, centrální plánovači, Babiš) za ně převezme odpovědnost a že si "nahrabal dost" a že rozdá přebytky, místo aby s nimi spekuloval (což je snad jediné, kde by se dalo souhlasit, že základní příjem reaguje na předmoderní lidové představy - jenže současně, přístupy "soused má prase, ať mu chcípne", "sytý hladovému nevěří" a hlavně "kdo nepracuje, ať nejí" jsou rozšířené daleko více a "komunismus", pokud měl v tomto prostředí přežít, tyto teze integroval a nějaké teoretické teze četlo vždy jen pár nerdů.... Kapitál ani to ne, protože je naprosto nečitelný a byl takovým i za komunistů :-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Bitcoin jen transformuje jednu menu na druhou... nebo snad chces tvrdit, ze naklady na energie spojene s "tezbou" jsou nulove? :D I kdyby ta elektrika byla ze tvych oblibenych solarnich panelu, ani ten panel zadarmo neni.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: ad Kambodža: tam jsem zatím nebyl, ale podle všeho je pro turisty docela cool. Musím se ale přiznat, že mi docela zaujal Laos a že jsem uvažoval, jakou kariéru by tam západní backpacker udělal - učitel angličtiny, nebo informatiky, nebo tak něco? není to tak mega-atraktivní pro turisty, jako země co mají moře, ale není tam takový bordel, jako v Africe a jejich "nudlový komunismus" mi byl celkem sympatický (mají všeho všudy tuším 2 politické vězně, to není tak hrozně, jako Čína). Navíc je koloniálně ovlivnila Francie, takže jako snad jediní z národů JV Asie uměj péct bagety :-) (zase, ve Vietnamu jsem taky nebyl...)

    Léta jsem tam nebyl... právě že uvažuju, že bych z Číny pokračoval na solárním kole dál přes Laos, Thajsko a Malajsii až do Singapuru, ale mám problém s návratem kola, do letadla mi ho nevezmou (ale to je tady offtopic)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam